Akt

(divadelní záznam)
Česko, 1997, 105 min

Akt je nejstarší hrou Divadla Járy Cimrmana, vznikla v roce 1967 a televizní záznam představení byl pořízen o třicet let později. Poprvé se diváci mohli seznámit s osobností, která se vepsala do našich kulturních dějin, aniž by o tom měl kdokoli ponětí – s Járou Cimrmanem. Úvodní vědecká přednáška tradičně poskytne mistrova životopisná data, dostane se nám i přehledu jeho díla a dozvíme se, jak vůbec k objevení Cimrmanova odkazu došlo. Na "autobustě" můžeme sledovat dokonce mistrovy strhané rysy. Poté následuje samotná Cimrmanova hra se zpěvy a tanci, při jejíž rekonstrukci autoři použili střípky dochovaného díla v podobě veršů. Z děje naznačíme pouze toto: malíř Žíla a jeho žena si pozvali na návštěvu tři muže, aby jim vyprávěli svůj životní příběh, a především si položili základní otázku: proč nebylo nikdy dokončeno převratné malířovo dílo Akt? (Česká televize)

1860

Aneb legendární popichování filosofie: "Zatímco vulgární materialisté křičeli: Do hajzlu, co s tím!“ ()

Stružák

Jedna ze tří nejlepších her spojená s jedním z nejhorších seminářů. Nebejt těch absolutně nezajímavých, nevtipných a nudných referátů, bylo by hodnocení podstatně vyšší. ()

kwoky

Luxusni zabava :) Moc dobre jsem se pobavil. Velmi inteligentni humor davkovany v presnem mnozstvi. A ty hlasky! Super, super, super :) ()

Wishkah

Když sem to viděl poprvé tak sem se mohl smíchy potrhat. Miloň Čepelka odehrál v cimrmanových hrách několik výborných rolí, ale tahle mi připadla, že je jeho nejlepší. "Jako jediný jsem tady graduovaný." - "Ježišmarjá hochu. Kdo ti to udělal?" ()

Neotom

U tohoto kousku není moc co detailně rozebírat, jedná se o klasicky vtipnou a nápaditou cimrmanovinu. Osobně se mi ale o něco více líbí seminář než samotná hra. 80% ()

Garch

Akt má několik prvenství: 1) jedná se o úplně první představení divadla Járy Cimrmana. 2) Hra není spoluautorská, ale napsal ji Zdeněk Svěrák sám (Ladislav Smoljak psal hru Vyšetřování ztráty třídní knihy, pro druhou polovinu představení). 3) protože Smoljak svou část nestihl, akčně se vymyslela dočasná náhrada - seminář před oponou, která se od té doby stal neodmyslitelnou součástí každého představení a následně byly semináře zakomponovány do všech her následujících. ()

Emzet

Akt je opravdu dokonalost sama. Ať už jde o neuvěřitelně geniální "filosofii externismu" nebo o Svěráka coby sexuologa ("těsto nezajímá"), tahle hra prostě nemá chybu. ()

Helldo

Geniální humor v podání opravdových osobností české scény....... "Pravím-li," řekl Jára Cimrman, "že existuje toliko okolní svět a neexistuji já, neznamená to, že nejsem ve vnějším světě vůbec patrný. Existence a patrnost jsou totiž dvě naprosto různé věci." ()

gombarix

DJC-1. Na první Mistrově hře nedokážu definovat nic vysloveně nepodařeného, ale něco mi na ní prostě zavání. Snad že absence Smoljakova korektivu dala plný průchod jisté svěrákovské zemitosti - ano, i v dalších hrách Cimrmani těží nějaký humor ze sexu nebo vyměšování, ale není to leitmotiv jako zde. (Mimochodem si nemyslím, že je náhoda, že si Svěrák, v civilu morální etalon, tak často píše role různých proutníků a záletníků.) "Láďo!!" ()

fisikk

Moje cesta k této hře byla strastiplná, ale nakonec se čekání vyplatilo a konečný zážitek byl úžasný! Miloň Čepelka je v roli "mamky" naprosto okouzlující a roztomilý! Celkově se mi vzájemné chování manželů hrozně líbilo a tento vztah by jim mohl závidět leckterý pár po tolika letech. Rozdílnost v chování bratrů nádherně doplňuje a podtrhuje zvláštnost této rodiny a slibuje skvělý filmový zážitek. ()

rekkky

Výborný divadelní záznam Akt těží hlavně z toho, že se jedná o vůbec nejstarší hru z repertoáru Divadla Járy Cimrmana a tím je zaručena exkluzivita řady informací. Ve scénáři úvodního semináře se objevuje spousta informací o smyšlené postavě Jára Cimrman a tak představitelé velmi umně rozvíjejí myšlenku o fiktivním géniovi. Dozvídáme se, jak to vlastně celé vzniklo a vše jde do základů. I na výkonech (ne)herců lze pozorovat, že se v podstatě jedná o jevištní genezi Jára Cimrmana a proto si tento fakt náležitě užívají. Stěžejní část Akt předčí očekávání v mnohém. Mluvené slovo v podání všech představitelů je perfektní, protože dokáže zabavit a rozesmát svou rozmanitostí faktů o rodině malíře Žíly. ()

char_t

Pro mě míň oblíbený kousek od Cimrmanů. Je hodně znát, že je to jejich první hra: Seminář je hodně základní, bez pořádných pecek, tak jak je známe z novějších kousků, a i ta hra je spíš skromnější... Ale i tak to vidím na takových 70% a slabší 4* ()

salamandrr odpad!

Nechápu jak Cimrman může někoho bavit,je to maximální trapnost.Jestliže e cimrmanologie vyučuje na vysoké škole,pak se opravdu mohou učit i popeláři ()

Zemřel herec Jaroslav Weigel

Zemřel herec Jaroslav Weigel