Strhujúci hudobný film s muzikálovými a dokumentárnymi prvkami z obdobia glam-rocku (hviezdna éra popu 70-tych rokov, androgynická štylizácia, ligotavé kostýmy a šokujúce pózy) o sláve a o tom, čo znamená pre samotných aktérov, ale aj tých, z ktorých žijú a ktorých životy ovplyvňujú. Hlavným hrdinom je fiktívna britská superstar toho obdobia Brian Slade (zjavne inšpirovaná Davidom Bowiem), na ktorého spomínajú ľudia, ktorí sa s hrdinom osobne stretli. Slade predstavoval pre newyorského reportéra idol v jeho teenagerskej mladosti; bol zbožňovaný, ukazoval cestu z konvenčného života, do veľkej miery pomáhal v orientácii reportéra pri hľadaní vlastnej sexuálnej identity. Slade bol osudovo posadnutý intímnym vzťahom k drsnému americkému rockerovi Curtovi Wildovi (hrá ho Ewan McGregor, známy z Trainspottingu). Atentát spáchaný na Sladea bol fingovaný, Slade žije naïalej, zomrel len ako hviezda. Otázka, čo všetko si môže hviezda dovoliť pri budovaní slávy, je znovunastolená v paralelnom príbehu ïalšej hviezdy, Curta Wilda (prológ filmu je situovaný do r. 1854, kedy sa narodil Oscar Wilde, symbol osobnej a umeleckej nespútanosti, tiež homosexuál so sklonmi k škandálom). Časť piesní vznikla zásluhou Cartera Burwalla priamo pre film, dokonca ich spievajú osobne dvaja skvele hrajúci hlavní predstavitelia, zväčša však ide o coververzie známych skladieb v podaní B. Ena, B. Ferryho, B. Butlera a T. Yorka. Jedným z producentov filmu je spevák R. E. M. Michael Stipe. (oficiální text distributora)

Pete

Fiktivní love story Bowie a (Iggy) Pop v paralelním vesmíru, vypravěná vcelku zajímavou retrospektivní strukturou, s pěknými kostými. Jenže o glamrockovém období to reálně vypovídá asi jako Moulin Rouge! o tom svém. ()

Pierret

Úžasně natočený pseudodokument pojednávající o jedné šílené době, o revoluci homosexuality a o vlivu mediálních mas na takové věci, jako je sexuální orientace člověka. Christian Bale ve mě jako průvodce dějem vybudil celou paletu emocí od sympatií do absolutního zhnusení. I další herci nezklamali, a tak před námi stojí snímek zasluhující si pozornost publika homo- hetero- i jinak sexuálního. ()

Heroin17

Ač to nikde není přímo řečeno, Sametová extáze je fragment z Bowieho života- od Man who sold the world po Aladdin Sane. A je až neuvěřitelné, jak je Bowieho persona zploštěna na minumum a zároveŇ glorifikována. Bowie nebyl první ( Marc Bolan, který se filmem jen mihne, byl), byl však rozhodně víc než extravagantní podivnín se smyslem pro sebedramatizaci, jak ho často Haynes zobrazuje. A tak ze Sametové extáze je pouhá lesklá slupka hraného dokumentu bez smyslu pro detail a lehké nuance životních osudů. ()

Rediik

Tohle období, styl oblíkání a hudby mi moc neříká. Ale parádní herecké obsazení, v předních rolích moji oblíbenci, takže se bylo na co koukat. ()

CorvusBlek

Pokud se vám líbí chlapi oblečení do ženských kostýmů, s mejkapem a flitry, hrající si na rockery, pak to bude zřejmě vaše extáze. Mě jako rockera snad zaujaly jen ty písně.Film jsem spustil a zase vypnul asi 10x.Jak už tu bylo níže napsáno:Jen takové prázdné třpitící se glamrockové pozlátko... ()

P3tulQa

Jsem v eufórii. Tenhle film je dokonalej. Pro mladý a dospívající lidi to musí být něco legendárního. Jonathan to zahrál skvěle. Je až dojemné, jak se milovali dvě hlavní postavy. Je to film na úrovni :) ()

HollyMolly

Hned od začátku jsem si myslela, že z filmu se nevyklube nic jiného než kýčovitá trapárna, která si hraje na super stylovou záležitost tím, že napodobuje Bowieho a Iggyho Popa. Kupodivu.... bylo tomu tak. Děj se snažil být surově rebelským zobrazením 70. let tím, že ukazuje McGregora trsat nahého na pódiu a podobnými kravinami, nepřehledně a hlavně nudně splácanými dohromady. Výsledek je přímo nechutně trapný k tomu sebevědomě trvající a ubíjející vás nekonečné dvě hodiny. A jinak můj oblíbený Ch. Bale zde ztvárnil jeden z nejhorších charakterů které jsem kdy v jakém filmu viděla. ()

astaroth27

Londýn, 70s, glam rock, androgýnne idoly, sexuálna revolúcia, dekadentnosť, provokácia, glitters, glitters, glitters. Instantná láska od úvodných tituliek. Tento film je závislosť. Budete mať chuť obliecť si niečo farebné a lesklé a okamžite sa teleportovať do roku 1974. Tento film reformoval môj hudobný vkus a na istý čas mi spôsobil obsesiu Davidom Bowiem. Tento film som videla najmenej desaťkrát a vďaka pestrému spôsobu narácie si ho neváham pustiť opäť a znova. Bola som nadšená možnosťou všímať si nové detaily na veľkom plátne na brnenských Mezipatrech 2011. Todd Haynes, večná vďaka za Zamatovú extázu! The world is changed because you are made of ivory and gold. The curves of your lips rewrite history. ()

elef

..jo!... rudou rtěnku, třpytivý make-up, hodně alkoholu a sex!....tohle je revolta a snaha žít každým okamžikem......shořet...nevyhasínat!...(a někdy se z toho snu člověk probere na hodně zabahněným dně)... v tomhle filmu se člověk zamiluje, a hned dvakrát...nevím..je to film o rebelských emocích, o obdivu...o obdivu výjimečných (talentovaných...těch co mají, to co chcete sami)....(Christian Bale pro mě v nečekané roli!...ten výraz nesebevědomýho kluka, jsem mu ale věřila hned..)...A dál?...vlastně mě napadá, že někdy není rozdíl mezi tím, co je glam, a co je punk....všechno je to dost jízda, a sebezničující....a to je to, co fascinuje...chvílemi spíš videoklipový film, ale to k tomu patří, zvlášť když to doplňuje svělá hudba.... ()

BarVo

...alebo Lesk a bieda glamrocku. Pre mňa skôr bieda. Mám rada Iggyho, mám rada Bowieho, ale toto bolo o ničom. Pardon, o ligotavom ničom. Nebyť hercov (okrem Balea, to bola rana vedľa), a celkom fajn hudby, idem ešte nižšie. Pátranie po stopách stratenej hviezdy bolo tak vzrušujúce, že ku koncu som občas aj zabudla, na čo tam ten Bale bol. Šlo to hodne po povrchu. ()

Kozlowski8

Hudební film, popisující éru glam-rocku - hudebního a životního stylu 70. let. V příběhu cítím nesourodost, kostrbatost, prostoduchost a tušení, že se v mé hlavě bude jen krátce třpytit, než upadne v zapomění, stejně jako styl, o němž vypráví. Nehledě na to, že všechny ty třpytky, líčidla, vysoké podpadky, těsné kalhoty s obtaženými koulemi a ostatní zženštilé projevy, se mi, slušně řečeno, protiví. Na stranu druhou oceňuji a chválím skvělé herecké výkony Ewana McGregora a Jonathana Rhyse Meyerse. 60%. ()

PeteBuck

Priznávam, že tento druh hudby je mi cudzí, ja som skôr na Claptona, Hendrixa a podobných, týpci, doba a štýl hudby v tomto filme nie je zrovna moja šálka kávy, ale aj takému analfabetovi ako ja bolo jasné, že Meyers imituje Bowieho, poprípade, že tam možno do tejto sféry prifariť aj Velvet Underground a podobne. Iggy Pop mi nenapadol. Nie nadarmo bol jedným z producentov Michael Stipe (R. E. M. zbožňujem). Pozeral som to hlavne preto, lebo sa tam stretli zaujímaví herci a celkom to vychválili, ale pre mňa je to priemerný snímok rozprávajúci o dobe, ktorá mi nič nehovorí, kde týpci chceli "hudbou zmeniť svet a miesto toho svet zmenil ich". Ako vyobrazenie hľadania sa troch postáv, z ktorých dvaja sú speváci a tretí je novinár, to bolo opäť niečo, čo som trochu odzýval, ale prostredie, atmosféra boli celkom zaujímavé. Dokonca aj tá dvojhodinová stopáž nebola až taká prepálená. Ale ohromujúce prekvapenie sa u mňa nekonalo, aj keď to naozaj pripomínalo Občana Kanea, ako tu niekto naznačil. Hlavná postava umiera rovno na začiatku a tým to všetko začína, na čo sa novinár rozhodne zrekonštruovať udalosti a spovedaním postáv naokolo sa vracia časom späť. Za mňa to zázrak nebol, ale ani zlý film. Pohoda. ()

vykyn

Film není natočen dobře a je to taková spíše slátanina..ale hudba je skvělá a to zachranuje mnohé.. ()

minnamay

Ewan a Jonathan zde excelují. Film je, troufnu si říct, unikátním dílem Todda Haynese. Vlastně jsem podobný film neviděla. Sešli se mi zde 3 moji oblíbení herci a hned v hlavních rolích, to je silný kafe !!!! Jen škoda, že i Bale neumí zpívat :-) Ta hudba je úžasná. ()

gael83

Glam rock, Bowie, Kurt, oslava imaginace a originality, tolik třpitek pohromadě totiž, jen tak někde neuvidíme takže jízda jako swine a k tomu navrch skvělá hudba, jdu si udělat modrý stíny. ()

DBSMC

Opravdu bych některým doporučila si pořádně pročíst zajímavosti. Je tam jasně uvedeno, že Davidovi se nelíbilo jak moc se film podobá jeho životu a pohrozil žalobou. Proto byl scénář upraven a byly vynechány jeho písničky. K filmu: Ne každého může zaujmout, protože ne každý ho pochopí. Zde je opravdu zapotřebí velké intuice a schopnosti vciťování se. Je opravdu škoda, že film nebyl natočen podle původního zamýšlení. Dle mého by byl určitě mnohem více famózní. To nic nemění na tom, že i přes to je to film naprosto strhující. Film zaveden do nejmenších podrobností života muzikanta 70. let, hledajícího sám sebe. O tom jak bylo nesmírně těžké prodrat se až na vrchol – což, jak všichni víme je dnes úplně naopak. Film o dřině, lásce, utrpení, přátelství, již zmiňovaného hledání sama sebe, odlišnosti. O zcela jiné realitě, mnohým z nás zcela neznámé. No a hlavně o hudbě, o dnes již zapomenutým a zcela jedinečným glam-rocku. Za mě překrásný plný počet, protože málokterý snímek ve mně rozpoutá vášeň vyzkoušet něco nového. Nebát se jít si za svým a stát si za názorem, že i muž může nosit šaty. Ostatně proč ne? Vždyť jsou to jen šaty. ()

karlvonarbei

Bowie a jeho manželka Angela, Reed, Iggy. Ze skutečných osobností hudebního světa se ve filmu dvakrát objeví tehdy jen pár měsíců známý pan Molko z indie- bandu Placebo. Film je trochu překombinovaná, trochu spektakulární, ale stále ještě celkem dobře snesitelná rekonstrukce glamového období Británie 70. let s hudbou T.Rex, Lou Reeda nebo Roxy Music. ()