Strhujúci hudobný film s muzikálovými a dokumentárnymi prvkami z obdobia glam-rocku (hviezdna éra popu 70-tych rokov, androgynická štylizácia, ligotavé kostýmy a šokujúce pózy) o sláve a o tom, čo znamená pre samotných aktérov, ale aj tých, z ktorých žijú a ktorých životy ovplyvňujú. Hlavným hrdinom je fiktívna britská superstar toho obdobia Brian Slade (zjavne inšpirovaná Davidom Bowiem), na ktorého spomínajú ľudia, ktorí sa s hrdinom osobne stretli. Slade predstavoval pre newyorského reportéra idol v jeho teenagerskej mladosti; bol zbožňovaný, ukazoval cestu z konvenčného života, do veľkej miery pomáhal v orientácii reportéra pri hľadaní vlastnej sexuálnej identity. Slade bol osudovo posadnutý intímnym vzťahom k drsnému americkému rockerovi Curtovi Wildovi (hrá ho Ewan McGregor, známy z Trainspottingu). Atentát spáchaný na Sladea bol fingovaný, Slade žije naïalej, zomrel len ako hviezda. Otázka, čo všetko si môže hviezda dovoliť pri budovaní slávy, je znovunastolená v paralelnom príbehu ïalšej hviezdy, Curta Wilda (prológ filmu je situovaný do r. 1854, kedy sa narodil Oscar Wilde, symbol osobnej a umeleckej nespútanosti, tiež homosexuál so sklonmi k škandálom). Časť piesní vznikla zásluhou Cartera Burwalla priamo pre film, dokonca ich spievajú osobne dvaja skvele hrajúci hlavní predstavitelia, zväčša však ide o coververzie známych skladieb v podaní B. Ena, B. Ferryho, B. Butlera a T. Yorka. Jedným z producentov filmu je spevák R. E. M. Michael Stipe. (oficiální text distributora)

katakomb

Tenhle hudební film vyniká nad ostatní hudební filmy anebo biografie fiktivních hudebních hvězd onou mystickou linkou táhnoucí se celým filmem podél cesty tajuplné brože - dějově geniální, hudebně fantastické, kostýmně famózní, herecky dokonalé. ()

coulismoulis

Snovy free raus sedmdesatych let plny sebestrednych hvezd oproti studene konzervativni sprse let osmdesatych, kde uz ani ty hvezdy svitit moc nemuzou nebo nechteji. Krasne podano, hodne vynika  McGregor, ale ani ostatni nezustavaji pozadu, Toni Colette jako vzdy bomba. Bowiemu budiz odmenou to, jak tu dopadl jeho fiktivni obraz v tech osmdesatkach ;) ()

Zabriskie

Nádherný film popisující krátké období 70.let, kdy byl velmi populární hudební styl glam rock. Na tomto filmu je skvělé snad úplně všechno – herecké výkony, scénář, kamera a hlavně hudba. Ta zní přesně jako ze 70. let a to dodává filmu větší pocit autenticity. Sametová extáze je vizuálně i stylisticky překrásná pocta zářivému světu, kde vládl sex, drogy a rock & roll. ()

iamblichos

Trblietave, jagave, farebne. Tazky zivot glamrockovych hviezd, z ktorych vacsina vysla ako minimalne bisexualna. Ale v ku koncu coraz castejsich usekoch nudiaci. Myslim, ze Ewan s tymi dlhymi blond vlasmi by skvele zvladol aj takeho Curta Cobaina. ()

JoudaCZ

The rise and fall of glam-rock. Pódiová image hrdinů je inspirovaná (obšlehnutá) skutečnými postavami té doby - Slade/Demon = Bowie/Stardust, Wild = Iggy Pop. Pokud jde o děj, je to celkem typický příběh nezvládnutého úspěchu. Zajímavá je struktura filmu, s níž si Haynes docela vyhrál, stejně jako vizuálně opulentní hudební čísla. Na druhou stranu, celé je to jaksi odtažité, celou dobu máte pocit (v souladu s úplně úvodním záběrem filmu), že se koukáte na mimozemšťany... ()

IngKING

Pre mňa je tento film dosť veľkým sklamaním. Asi som očakával niečo diametrálne odlišné a nielen scény plné sexuálnej zmätenosti, fiktívno-reálnych osobností a dusnej atmosféry, vzostupov a pádov. Neuveriteľne depresívne pôsobiaci film. ()

jardel24

Provokativní, skvělé obsazení a hlavně... hudba. Během filmu jsem si díky skvělé atmosféře vzpomněl na Dar od boha (C.R.A.Z.Y.), ale ten dokázal vystoupat ještě o stupínek výš - byl vizuálně zajímavější a šlo o rodinné vztahy, což je mi bližší než příběh popové hvězdy. Přesto Velvet Goldmine rozhodně zanechal silný dojem a příští týden si asi zajdu koupit LP Briana Sladea...:) ()

Tobias_Sin

Příběh o době a lidech, kdy se radikálně měnilo chování mladých lidí podle jejich slavných idolů. 70. léta tak jak je dnešní generace nezažila a již nezažije. Něco vyjímečného, něco nezapomenutelného. Přesto všechno mě film neoslovil, jak jsem si sliboval na jeho začátku. První 2/3 filmu byly zajímavé, zbytek nevýrazně uplynul, až se rozplynul v mlze.. Škoda.. ()

fw.nina

Nikdy ma veľmi nebrali filmy s častými hudobnými vsuvkami. Rovnako nie som veľkou fanúšičkou Davida Bowieho, ktorého táto snímka občas pripomína, AVŠAK brilantné herecké (aj spevácke) výkony Ewana McGregora a Jonathana Rhysa Meyersa ma skutočne uchvátili a umožnili mi obdivovať to, čo na iných filmoch vnímam ako negatívum. Jednoznačne výnimočný film vo svojej kategórii. ()

Mischak

Jsem ráda, že jsem toto dílko viděla, dlouho jsem se mu vyhýbala v domnění, že to bude nuda. No, rozhodně nebyla. Christian Bale v roli nečekané, Tonni Collette klasika a Jonathan Rhys Meyers nádhera. Zvonáče, třpytky, barevná světla a tuny make-upu. Takže vždycky, když si vzpomenu na Bowieho, no tak asi už i na Briana Slada. Jen se na to podívejte, svět se na chvíli zatřpytí! ()

KT_2011

Zajímavý projekt, popisuje ulítlé prostředí, v kontrastu k němu neskutečně standardní režie zklamala. Porovnejte s The Doors od Stonea. Neříkám, že tou cestou měli jít tady, ale minimálně je jeho režie nápaditější. ()

Martazoe

Nedokážu moc tento film rozebírat rozumem, je hodně o pocitech, které ve mně vyvolal. Poprvé jsem ho viděla asi před deseti lety a znovu teď. Jelikož mám ráda Oscara Wilda, Bowieho a glam rock stejně tak jako všechny "ulítlé" umělecké subkultury, tak jsem si to opravdu užila. Gejzír barev, hudby a svůdný Rhys Meyers, ze kterého jsem nemohla spustit oči a záviděla mu jeho módní kreace. ()

Drslw

Po remeselnej stránke dokonalé. A čo sa týka vyznenia... Nuž, keby Freddie Mercury vedel nakrúcať filmy (a dožil by sa 98-ho), nakrútil by tento. Inteligentný, ale queer. A plný hudby. Vymyslený, ale vieryhodnejší než väčšina životopisných. Amadeus 2000... (Ako to, že som o tomto klenote až donedávna vôbec nepočul???) ()

kori_kori

milý rejžo, nejdřív jsem ti dala 4 hvězdy, protože mě trošku naštval fakt, že mi na začátku řekneš, že vše co uvidím, je smyšlené a pak na mě vybalíš androgena byť s modrou hlavou, jeho neopomíjenou ženu, jeho dámské šaty, dlouhé vlasy, jeho kámoše, Berlín, kosmický projekt ... těžko zavřít oko před silnou inspirací z Bowieho a Popa ... jenže jak o tom tak přemýšlím plná zážitku, já ti nakonec odpouštím, vracím se a přidávám pátou hvězdu ... všichni tři mužští hlavní představitelé byli prostě skvělí, vžití do postav, kostýmové řádění a líčení Jonathana stejně jako jeho zpěv, holej pupík a hudební projev hlasem i tělem Ewana, reportér Bale od začátku až do konce ... a když jsme u toho konce, safra, ten Ewan by mohl z fleku hrát Cobaina ... šmánkote a Placebo na scéně ... to mi dalo vypadnout očím z důlku, yeap! ... Anglie je úrodný kraj, říkám si a jedno vím jistě ... tenhle počin si prostě chci pustit ještě jednou, protože já se kochala, byť mi tam občas chyběl Davidův hlas/song ()

Sejkorka

Ještě štěstí, že tuhle hudbu mám pouze naposlouchanou. Glitter, T.Rex, Roxy Music .... Asi, kdybych mohl znát i tu vizuální stránku, homosexualitu, způsob oblékání apod. , těžko bych o tuhle hudbu měl zájem. Ale když Gary Glitter zaduní "..I am leader of the gang" tak ho u toho fakt nepotřebuju vidět. Zvláštní kapitola je David Bowie, kterého jsem v té době vůbec neznal. Ano jsem pamětník a byl jsem v době, kdy se film odehrává, to čemu se dnes říká teenager. I tenhle výraz tehdy byl v ČSSR španělskou vesnicí. Tedy, ten Bowie a jeho vztah s Iggy Popem ? Bowie a glam rock ? Asi si budu muset načíst příslušnou kapitolu v nějaké encyklopedii rocku. Jinak ale vynikající herecké výkony dvou hlavních protagonistů,kteří údajně všechny pěvecké party nazpívali sami. Hlavně Ewan McGregor v roli Curta Wilda ukazuje, jaký má herecký rozsah. Hledal by někdo nějakou spojitost např. s Obi-wanem ? Naopak můj ještě větší oblíbenec Christian Bale tady nicmoc. Ale ono se s tou rolí asi víc udělat nedá. Takže 3*a super soundtrack. Právě to poslouchám. Samotná hudba překoná ten čtyřprocentní futjtajbl. ()

peproch

Klíčové téma: feminizace, homosex Charakteristika: hudební film, fikce – sonda do 70.let popu. Pop stars chtěli změnit svět otevřenou sexualitou, transstylizací, deklarovanou bisexualitou, odchodem z konvencí. Svět ale změnil je. Film o identitě, zda.li zůstane, i když se stylizuji, inspirováno Davidem Bowie ()