poster

Léto v Alabamě

 • USA

  Crazy in Alabama

 • Německo

  Verrückt in Alabama

 • Slovensko

  Leto v Alabame

Drama / Komedie

USA / Německo, 1999, 108 min

 • Anthony
  ***

  Jsou to dva zcela různé filmy, jeden humorný příběh s Griffithovou s mluvící hlavou a druhý drama o rasismu na malém městě, kde je hlavním hrdinou malý kluk. Ačkoli TV Nova film prezentovala jako film s Melanie Griffith, daleko více se mi líbil ten druhý příběh. A moc se mi líbil Rod Steiger (vedlejší role soudců mu jdou dost dobře).(7.7.2003)

 • darwin
  **

  Kdysi se mi to aji líbilo, ale při druhém shlédnutí po pár letech už ne. Debut Antonia Banderase dopadl špatně, podprůměrný herec - podprůměrný režisér. Natočil nesourodý příběh, do kterého obsadil svou partnerku s tak nepříjemným hlasem, že jsem měl sto chutí po ní něco hodit. Kdyby se Antonio věnoval raději příběhu o občanských právech, udělal by mnohem lépe. Takhle je to vskutku "crazy" film, kterému nasazuje korunu naprosto pitomá závěrečná epizoda u soudu. Co se však také dalo čekat od Španěla, který točí film o Alabamě ...(19.8.2005)

 • boticelli
  ****

  Klobouk dolu, Banderase jako herce nemusim ale atmosferou tohoto "mile smutneho" kousku me jako reziser nadchnul. Film stoji na sympaticky krehkem vykonu skvele Melanie Griffith v roli vrazedkyne co si jede do Hollywoodu splnit svuj sen. Paralelni pribeh vykresluje rasismus na malem meste v Americe behem sedesatych let. Film pobavi a zaroven lehce nuti se zamyslet nad mezilidskymi vztahy.(31.8.2011)

 • Malarkey
  ***

  Čekal jsem cokoliv, když se pod režii dopotácel Antonio Banderas. Ale umělecký prvky se nekonali. Tohle je čistě o životě, o tom, jak každej z nás si v životě přeje něco změnit...nejlíp celej život a taky o tom, jak to v Americe bylo v šedesátých letech těžký na venkově žít. Nemůžu si pomoct, ale mně ten film přišel hrozně sympatickej a i přesto, o co něm jde, tak děsně pozitivní. Na každou sviňi se vaří voda, tak proč by zrovna takový film nemohl skončit tak, jak skončil.(19.8.2011)

 • lennyd
  **

  Šedesátá léta kdesi v Alabamě. Mladý Peejoe se svým bráškou vyrůstá uprostřed početné rodiny, a právě toto léto je létem změn. Nejdříve tetičce Lucille (Melanie Griffith) dojde trpělivost, a nenechá se dále ničit svým krutým manželem - a zavraždí jej. Zároveň je Peejoe svědkem vraždy mladého černošského chlapce, kterého zabije místní šerif - rasista. Dále se příběh odvíjí ve dvou rovinách - cesta tetičky Lucille napříč Spojenými státy s cílem stát se herečkou (a také se navždy zbavit uříznuté hlavy svého manžela) a soudního sporu Peejoe vs šerif... Režisérský počin Antonia Banderase bohužel vyšel naprázdno.. právě ony dvě dějové roviny rozptylují pozornost diváka, a ten z filmu vychází kapku zmaten. Sice se herci snaží co můžou (Lucas Black v roli Peejoe je k sežrání :), ale bohužel toto nestačí. Ani výborná (dobová) hudba nevytáhla film z šedivého podrůměru... achjo...(2.2.2005)