Nahý mezi vlky

Nahý medzi vlkmi

Naked Among Wolves

Historický / Drama / Válečný

Východní Německo, 1963, 116 min

Velmi kladne hodnotim scenar, ten je zajimavy. Problem jsem mel asi s rezii a atmosferou, ta se me i pres tema nedotkla. Kamera ukazala nekolik zajimavych zaberu. Z hereckych vykonu me nikdo nijak nezaujal, myslim, ze spousta postav nabizela az zivotni herecke vykony, ja vsak zadne nevidel. Horsi ctyri hvezdicky, presto si myslim, ze je skoda, ze snimek z ceskych obrazovek snad uplne zmizel...(3.9.2016)

Frank Bayer vedel v bývalom Východnom Nemecku točiť výborné, pôsobivé filmy ohľadom vyrovnávania sa s národnými tragédiami z doby 2. svetovej vojny. Silným zážitkom bol Jakub lhář a tentokrát ma doslova pozýva zapátrať po nejakom ďalšom, u nás dostupnom počine. Vo filme Nahý medzi vlkmi ponúka priam autentický pohľad na dianie posledných týždňov v koncentračnom tábori Buchenwalde, v ktorom nacistický režim postavil vedľa seba nielen Židov, ale aj politických či bežných kriminálnych väzňov, ktorých dohromady spája jeden cieľ - prežiť, bojovať a zachovať vlastnú dôstojnosť. Veľmi silne na mňa zapôsobila hlavne linka s tajným ukrývaním a záchranou malého chlapca, ako samostatný príbeh najmenšej postavy filmu i tiež zaujímavý motív niektorých väzňov obetovať pre túto záchranu svoj vlastný život. Vo filme prevažujú nad akciou dialógy a dôraz na psychologické vykreslenie väzňov, ale napriek tomu film celé dve hodiny nenudí vďaka silnej téme a prepracovanému príbehu. (90%) (Filmová výzva 2019: troufalka)(8.3.2019)

Silný príbeh s veľkým odkazom. No nepáčila sa mi dramatizácia a celkovo i forma, akou sa snažili autori námet spracovať. Čakal som väčšie emócie. Tiež kostra príbehu občas dýchala miernou nudou, navyše niektoré situácie tu zachádzali do zbytočného chaosu okolo postáv s banálnym vyznením. V tomto smere mi to trochu pripomenulo snímok od Agnieszky Holland - V tme (2011). No narozdiel od neho sa v tomto prípade nedá uprieť aspoň istá dávka autentickosti. Lepší priemer. 65/100(30.1.2018)

Nahý medzi vlkmi nie je iba o skrývaní dieťaťa v koncentračnom tábore. Blíži sa koniec vojny, každý to už tuší a všetci sú z toho nervózni. Skrývať dieťa nie je jednoduché, treba to premyslieť a prejavovať aj dostatok odvahy a schopnosti vzdorovať nátlaku nacistov. Všetko vedie k očakávanému koncu, ale na napätí to filmu neuberá, skôr naopak. Klasicky, skôr neautorsky prerozprávané, čo ale na druhú stranu znamená zachovanie tej správnej vojnovej atmosféry, tak, ako sme zvyknutí. Navyše bez prehnane zbytočného citového vydierania. Armin Mueller Stahl ešte s vlasmi.(24.7.2016)

Vo východonemeckom snímku z koncentráku tesne pred koncom vojny mi nanajvýš nepravdepodobné pripadalo okázalé formovanie sa komunistického odboja, prinajmenšom miera filmárskej pozornosti bola kontraproduktívna. Inak bola miera reálnosti silná, čiernobiely obraz podtrhával dusnú atmosféru a herecké viacjazyčné obsadenie na úrovni.(30.1.2017)

• - Snímek se natáčel na autentických místech v Buchenwaldu. Koncentrační tábor Buchenwald se nachází ve středním Německu v blízkosti města Výmar ve spolkovém státě Durynsko. (Yardak)