Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2001, 90 min

Skvelá paródia na rozprávky, ktorá však určite nie je pre deti. Film je postavený na kontraste krásnej romantickej sladučkej atmosféry s príjemnou hudbou a nechutného Shreka s jeho šokujúcim správaním. Scenár je plný drobných vtipov, ktoré asi nikoho nenechajú vážnym. Vyvrcholením je skvelá záverečná pesnička so všetkými rozprávkovými postavičkami, po ktorej nasleduje karaoke. Animátori predviedli skvelú prácu, stačí si všímať akým detailom venovali svoju pozornosť. Napr. tráva, či srsť sú zobrazená veľmi realisticky. Mike Myers a Eddie Murphy prepožičali svoje hlasy hlavným hrdinom tak, že to je asi nenapodobiteľné. I preto si český dabing zaslúži veľkú pochvalu. (Viem o čom hovorím, kedysi som sa snažil pre vlastnú potrebu si Shreka preložiť.) Originál však zostáva výrazne lepší. Zlobri sú ako cibuľa a bodka.(3.1.2004)

Zasmála jsem se, příběh byl hezky a poutavě zpracován, líbil se mi Oslík s hlasem Oldy Víznera i princezna Fiona její "Matrixovské" cvičení v lese. Ale v celkovém dojmu nemůžu říct, že bych jakkoli propadla obdivu a masové popularitě tohoto filmu, která mi přijde docela přemrštěná. Zatím tápu nad tím, čím si Shrek získal toliké masy příznivců. Jak jsem již uvedla v úvodu, pobavila jsem se, ale rozhodně bych Shreka nezařadila mezi ta nejlepší animovaná díla, jaká jsem zhlédla. Přijde mi, jakoby vytvořená popularita okolo něj doslova převálcovala samotný film, který je jistě dobrý a kvalitní, ale pro mě rozhodně ne ten nejlepší.(18.1.2011)

Tady už snad o tomto filmu bylo vše napsáno, tak snad jen mé stručné hodnocení. Originální, vtipná, osobitá komediální pohádka s originálními hrdiny. Super, bravo, perfektní, excelentní, bombastické, grandiózní... To jsou slova, která vystihují můj názor na tento film. Víc nemám co dodat. Snad jen: Už dlouho jsem se takhle nezasmál...(10.9.2007)

Nejlepší animovaný film, který byl zatím natočen. Shrek (Zlobr) a oslík tvoří nezapomenutelnou atmosféru, jenž nikdy nezapomenu. Dobrodružná, rodinná, animovaná, komedie, která pobaví děti i dospělé. Shrek je počítačem animovaný film z roku 2001 na motivy pohádkové knihy Shrek!, kterou v roce 1990 napsal William Steig. Film vznikl ve studiu DreamWorks Animation SKG a režiséry Andrew Adamsonem. Ve stejném roce byl zhotoven vyhrál jako vůbec první film Oscara v kategorii Nejlepší celovečerní animovaný film. ( Hodnocení: 10/10 )(3.11.2009)

Skutečně krásný animovaný film ze světa oživlých pohádkových bytostí. Díky spoustě vtípků a parodií, které rozesmějí i zatvrzelého jedince, bych toto dílko zařadila mezi špičku AF. Pobavilo a zaujalo mě na tolik, že bych si soukromě dovolila nominovat na Oskara!  Určeno je spíše pro dospělé než-li děti.(27.3.2003)

• - Autoři uvedli, že bojové umění princezny bylo inspirováno Jackie Chanem. (don corleone)

• - Ve filmu je 36 samostatných lokací, více než v kterémkoliv jiném animovaném filmu. (don corleone)

• - Písnička od skupiny Smash Mouth s názvem "All stars", která zní v úvodu při titulcích neměla ve finální verzi být. Štáb ji použil do pracovní verze jako podkres a měla být nahrazena jinou. Při testovacích promítáních ale sklidila nečekaný ohlas. (don corleone)