Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2001, 90 min

Naprostá a totální špička mezi animovanými filmy. A to Mika Myerse normálně nesnáším :) Super zábava i pro dospělé. A co se titulků a potažmo i dabingového scénáře týká - Mr. Fookah opět zabodoval. Nahradit Gingerbreadmana Včelkou Májou tak, aby to odpovídalo lipsyncu, to je docela umění:) A co se Oslova pěveckého čísla týká...no, škoda slov, ale Karel Černoch má vážnou konkurenci:))))(30.1.2003)

I po mnoha letech stále animák, který baví stále stejně dobře a ačkoliv mám o malinko radši dvojku, i na jedničku se kdykoliv rád podívám, když jí třeba dávají v televizi. Zprvu nesympatický a svérázný zelený zlobr se nám ihned vryl nesmazatelně do paměti a svými průpovídkami a šarvátkami s oslíkem baví po celou dobu klasické půldruhohodinové stopáže. A v čem je další velká zbraň Shreka? Samozřejmě soundtrack, který zpopularizoval a připomenul tolik už tak dost populárních písniček a připravil tak půdu pro perfektní mix dobrodružství klasických pohádek spolu s nově vytvořenou šrečí mytologií...90%(2.2.2015)

Animovaná zábava pro dospělé? Prosím. O Shrekovi by se dalo říct, že je zapřísáhlý fanda Monty Pythonova létajícího cirkusu a po večerech sleduje Červeného trpaslíka... ;) Tenhle zlobr je prostě krmený tím nejlepším britským humorem. A není vůbec důležité, že jeho "rodiče" jsou z Ameriky. Úderné gagy a hlášky, výborně napsané dialogy a hádky mezi Shrekem a oslíkem, kterým navíc dodává další rozměr bezchybný dabing Mike Meyerse v roli Shreka a ještě lepší - dá se říct oscarový - výkon Eddieho Murphyho. Pokud by někdo měl dostat Oscara jen za výkon u mikrofonu, pak právě on. Třešinkou na dortu je pak předzávěrečná píseň Rufuse Wainwrighta Hallelujah. Inu, zrodil se kult. [říjen 2006](13.10.2006)

V roku 2001 vyprodukovala americká filmová spoločnosť DreamWorks animovaný snímok "Shrek". Príbeh neatraktívneho, ale vtipného, svojrázneho a charakterného zloobra, ktorý je prinútený sa vydať na nebezpečnú výpravu, na ktorej najde svoju lásku Fionu je veľmi dobre napísaný a ešte lepšie vizuálne spracovaný. Výborné mainstreamové dielo pri ktorom sa pobaví celá rodina. Neskôr boli natočené ďalšie pokračovania, ktoré však už v žiadnom prípade nemajú tú sviežosť a originalitu ako tento pôvodný film. ****(4.12.2016)

Mám takový dojem, že Shrek spustil lavinu animáků. Doposud ale jedničku žádný nepřekonal. Nápad s převráceností zažitých kolejí průběhu klasické pohádky se zopakovat totiž nedá, jen rozšířit (viz 2), či téměř vypustit (3). Welcome to Duloc, such a perfect town Here we have some rules, let us lay them down Don't make waves, stay in line And we'll get along fine Duloc is a perfect place Keep your feet off the grass Shine your shoes, wipe your...face Duloc is, Duloc is Duloc is a perfect place. Viz original motion picture score od H. Gregson-Williamse a J. Powella - track 5:). Mimochodem i českou verzi písničky považuju na zdařilou. Nikdy nezapomenu, jak sem při prvním sledování chytila 5minutou křeč smíchu a sjela ze židle na podlahu - viz scéna se zpívající Fionou a ptáčkem... A vůbec, potřebuju obejmout!(23.6.2007)

• - Během dokončování se už pracovalo na druhém dílu. (Markéta142)

• - Píseň "Vítejte v Dulocku", kterou zpívají dřevěné panenky ve skříni u vchodu do Dulocku, je nejen parodií na disneyovskou píseň "Je to malý svět", ale také je zpívaná ve stejném tempu a tónině. (Valkyria)

• - Mike Myers nejprve nadaboval Shreka bez přízvuku. Poté, co si film pustil, si ovšem uvědomil, že to není ono, a postavu Shreka kompletně předaboval se Skotským přízvukem podobným tomu, se kterým údajně Mikeovi jeho maminka vyprávěla pohádky. (epicride)