Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2001, 90 min

Zasmála jsem se, příběh byl hezky a poutavě zpracován, líbil se mi Oslík s hlasem Oldy Víznera i princezna Fiona její "Matrixovské" cvičení v lese. Ale v celkovém dojmu nemůžu říct, že bych jakkoli propadla obdivu a masové popularitě tohoto filmu, která mi přijde docela přemrštěná. Zatím tápu nad tím, čím si Shrek získal toliké masy příznivců. Jak jsem již uvedla v úvodu, pobavila jsem se, ale rozhodně bych Shreka nezařadila mezi ta nejlepší animovaná díla, jaká jsem zhlédla. Přijde mi, jakoby vytvořená popularita okolo něj doslova převálcovala samotný film, který je jistě dobrý a kvalitní, ale pro mě rozhodně ne ten nejlepší.(18.1.2011)

První kompletně počítačový film, který má i perfektní příběh (ale zpracování samozřejmě také). Musím ale upozornit na jednu věc - docela mě vyděsil český dabing, takže pokud máte možnost, půjčte si DVD s titulkami, protože Eddie Murphy je jako osel neodolatelný, Shrek je taky skvělý (Mike Myers) ale ani ostatní postavy nezůstávají pozadu. I ostatní součásti filmu jsou výtečné - scénář (nominace na Oscara), hudba a vlastně všechno ostatní také. Pokud jste to ještě neviděli, tak to hooodně rychle běžte napravit.(10.11.2003)

Nádherný animák plný roztomilých rozprávkových bytostí so skvele napísaným scenárom, pričom tomu celému korunuje oslík Osel :-) Obdivujem, do akých detailov sa tvorcovia popiplali s brilantnou formou a najmä ich dobrosrdečnosť a lásku, s akou k filmu pristupovali. Bavila som sa, a to je snáď najdôležitejšie.(18.2.2009)

Typicky pohádkovský příběh zaplněný audiovizuálními vtípky a fórky (perníček, wrestling,oslík), Shrekovou přirozeností, skvělou hudbou, neustálým handrkováním se nesourodé ústřední dvojice a špičkovou animační technologií. Jednoznačný hit roku 2001 a jeden z nejhezčích animovaných filmů vůbec. A to stačil jen jeden opravdový polibek z lásky:) 60 miliónů dolarů(rozpočet)/484,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(1.9.2007)

Naprostá a totální špička mezi animovanými filmy. A to Mika Myerse normálně nesnáším :) Super zábava i pro dospělé. A co se titulků a potažmo i dabingového scénáře týká - Mr. Fookah opět zabodoval. Nahradit Gingerbreadmana Včelkou Májou tak, aby to odpovídalo lipsyncu, to je docela umění:) A co se Oslova pěveckého čísla týká...no, škoda slov, ale Karel Černoch má vážnou konkurenci:))))(30.1.2003)

• - Náklady na výrobu: 60 mil. $. Náklady na reklamu: 45 mil. $. Tržby v USA za první víkend: 42 347 760 $ (3587 kin). (lubos111)

• - Ve scéně, kdy jde oslík po mostě, je možné vidět, jak se pod ním v půlce zlomí jedno prkno. Při záběru na padající kus dřeva je však prkno celé. (Geriel)

• - Mike Myers nejprve nadaboval Shreka bez přízvuku. Poté, co si film pustil, si ovšem uvědomil, že to není ono, a postavu Shreka kompletně předaboval se Skotským přízvukem podobným tomu, se kterým údajně Mikeovi jeho maminka vyprávěla pohádky. (epicride)