Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2001, 90 min

Po deseti letech a nepočítaně počítačových animáků zůstává stále tím nejlepším a nejzábavnějším široko daleko. Originální pojetí pohádky, ve které je všechno jinak než je zvykem, skvěle rozehraný a odsýpající příběh plný překvapení a nekonečné palby výtečných gagů, ještě lepších hlášek a odkazů na dobové hity i klasiku, to vše hustě osázeno jiskřivými dialogy. K tomu dobře vybrané písničky a bezchybná animace. Prostě i po letech je to od počátečního "bylo-nebylo" až do posledního záběru skvělá a chytrá zábava pro malé, ale stejně tak pro velké diváky. Jen pokud jde o DVD, škoda, že neobsahuje původní zdařilýý dabing, ale jakousi podivnou náhražku, která zabíjí mnohé z vtípků původního znění i původního dabingu.(6.3.2012)

• salahadin

Shrek musí trpět bromidrofóbií a neříkejte že ne! :) Kamenujte mě, čtvrťte mě zaživa, vařte v rozžhaveném oleji 20 minut a pak přidejte feferonky, ale já shreka budu kritizovat a kritizovat. Že by animácká revoluce a rebelie? Buď jsem se nudil, nebo viděl ten bělozubý úsměv tvůrců od ucha k uchu, jak moc se těšili na megavýdělek, jak si mnuli ruce, poplácávali se po zádech a velebili se do nebeských výšin, jaký zase jednou vymysleli šlágr. Přiznám se, že za mým subjektivním hodnocením stojí i ty pozitivismem hýřící bezmezné zástupy fandů, které Shrekovi takříkajíc zcela propadly, ty seance reklamních vábniček, ty tuny upomínkových předmětů s obrázkem zelenýho týpka se značkou "Made in China" a aby toho nebylo málo (a aby film bodoval na všech polích) musí tvůrci přidat moderní hudbu, takže uslyšíme Hallelujah (kterou Amíci narvou úplně všude, kam jen mohou) a další písně, co nás mají pozvednout k endorfinovým výšinám...ale mně se tenhle kalkul hnusí už z principu. Prostě mám tak trochu od přírody odpor k diktovaným hitům. Čímž tenhle barvou slizoidní, radioaktivní, lysohlavej a od pohledu páchnoucí týpek s pivním mozolem je:) A osel - WTF!?!?!(19.4.2006)

Táto "antirozprávka" pre dospelých je zároveň moje prvé DVD, čo som si "musel" kúpiť. Dve hlavné postavy Zlobor Shrek a oslík, (Eddie Murphy by sa mal, podľa mňa, radšej živiť dabingom ako herectvom :-)), roztáčajú koleso humorných akcií, vtipných dialógov a parodických scén. Ak ovládate angličtinu, odporúčam originálnu verziu. Niečo sa proste predabovať nedá.(25.5.2005)

Tento ošklivý zelený zlobr bez nejmenších hygienických návyků je dnes fenoném. Když se však podíváte na jeho první dobrodružství, není se čemu divit. Jednoznačně nejvtipnější animovaný film (ač miluju ranné pixarovky, Shrek je prostě vtipnější) a dokonalá zábava pro celou rodinu (možná, že rodiče se tentokrát nasmějí více než děti). Škoda, že ve třetím díle přišel značný, přímo propastný pokles kvality.(19.3.2006)

Nejlepší animovaný film, který byl zatím natočen. Shrek (Zlobr) a oslík tvoří nezapomenutelnou atmosféru, jenž nikdy nezapomenu. Dobrodružná, rodinná, animovaná, komedie, která pobaví děti i dospělé. Shrek je počítačem animovaný film z roku 2001 na motivy pohádkové knihy Shrek!, kterou v roce 1990 napsal William Steig. Film vznikl ve studiu DreamWorks Animation SKG a režiséry Andrew Adamsonem. Ve stejném roce byl zhotoven vyhrál jako vůbec první film Oscara v kategorii Nejlepší celovečerní animovaný film. ( Hodnocení: 10/10 )(3.11.2009)

• - Celosvětová premiéra proběhla 22. dubna 2001 ve Westwoodu (California, USA). (Varan)

• - Scéna, kde princezna Fiona brkne nebyla ve scénáři, dopsali ji dodatečně, až když slyšeli Cameron Diaz si říhnout v pauze při dabingu. (don corleone)

• - V úvodu si Shrek čistí zuby, usměje se do zrcadla, které praskne. Stejná věc se stane i ve filmu Austin Powers, kde hraje Mike Myers. Myers namluvil postavu Shreka v originále. (don corleone)