Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2001, 90 min

I po mnoha letech stále animák, který baví stále stejně dobře a ačkoliv mám o malinko radši dvojku, i na jedničku se kdykoliv rád podívám, když jí třeba dávají v televizi. Zprvu nesympatický a svérázný zelený zlobr se nám ihned vryl nesmazatelně do paměti a svými průpovídkami a šarvátkami s oslíkem baví po celou dobu klasické půldruhohodinové stopáže. A v čem je další velká zbraň Shreka? Samozřejmě soundtrack, který zpopularizoval a připomenul tolik už tak dost populárních písniček a připravil tak půdu pro perfektní mix dobrodružství klasických pohádek spolu s nově vytvořenou šrečí mytologií...90%(2.2.2015)

Skutečně krásný animovaný film ze světa oživlých pohádkových bytostí. Díky spoustě vtípků a parodií, které rozesmějí i zatvrzelého jedince, bych toto dílko zařadila mezi špičku AF. Pobavilo a zaujalo mě na tolik, že bych si soukromě dovolila nominovat na Oskara!  Určeno je spíše pro dospělé než-li děti.(27.3.2003)

Tento ošklivý zelený zlobr bez nejmenších hygienických návyků je dnes fenoném. Když se však podíváte na jeho první dobrodružství, není se čemu divit. Jednoznačně nejvtipnější animovaný film (ač miluju ranné pixarovky, Shrek je prostě vtipnější) a dokonalá zábava pro celou rodinu (možná, že rodiče se tentokrát nasmějí více než děti). Škoda, že ve třetím díle přišel značný, přímo propastný pokles kvality.(19.3.2006)

Ako už každý vie, film je o jednom veľkom priateľstve medzi Shrekom a oslíkom, o jednej veľkej láske medzi zlobrom Shrekom a princeznou Fionou a o jednom veľkom Shrekovom cieli - získať si od mesta Dullock späť svoju bažinu, kam egoistický Lord Farquaad vyhnal všetky zvieratká. Shrek na svojej ťažkej výprave zažíva rôzne dobrodružstvá. Kedysi sa jednalo o môj najobľúbenejší animák.(9.12.2012)

Zelená nevzhledná postavíčka? Nikdy, tak na to koukat nebudu, říkal jsem si... A ejhle, po pár minutkách jsem si Shreka natolik oblíbil (český dabing je také velmi povedený po včech stránkách). Ten zlom definitivně nastal po shlédnutí přesvědčovacích praktik prcka Farquada, aby se zrcadlo rozpovídalo.... a díky potomstvu ho (Shreka) na DVD vidím minimálně tak dvakrát až třikrát do měsíce a nevynechám :-). Vždy mě totiž postavičky pobaví a potěší(27.2.2005)

• - Autoři uvedli, že bojové umění princezny bylo inspirováno Jackie Chanem. (don corleone)

• - Americký filmový institut v roce 2008 Shreka zařadil mezi 10 nejlepších animovaných filmů na světě. (endoskop)

• - Dveře do Shrekova příbytku se otevírají v některých scénách dovnitř, v jiných zase ven. (Geriel)