Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2001, 90 min

Film je dobrej, ale českej dabing je strašlivá sračka. Českej dabing mě tak naštval, že jsem málem té firmě napsal nasranej dopis. Protože to co s tím udělali, to je přímo vražda. Nejen že Prachař neumí asi intonovat, on navíc ještě intonuje úplně opačně, než by měl. Shrek tak vyznívá jen jako nepodarek, trošku naštvanější hlupák. Kdyby byl tenhle film s naším typem dabingu jako originálním, NIKDY by Oskara nezískal. A to ani za nejlepší záchodový film. Nejde mi o překlad, kterej je tak jako tak strašlivej téměř všude, ale hlavně o herce, kteří kromě Víznera (taktak) nezvládli to, za co je zaplatili. Další problém dabingu je v tom, že překladatel to bral jako film pro děti a ne film pro všechny věkové skupiny, takže tam tím pádem vzniká spousta kravin. Prostě, kdo viděl jen českou verzi, nedivím se, že se mu nelíbila. A komu se líbila, z originální bude absolutně nadšenej, protože to český, to je prostě šunt mezi dabingy.(26.5.2006)

TV/// Obsazení 10/10 Děj 9/10 Hudba 9/10 Efekty 9/10/// +pohádkové postavičky, romantika, nádherný příběh, krásná animace, hudba, vtípky, bonus na závěr -škoda, že pokračování mají sestupnou tendenci/// Bez debat jedna z nejkrásnějších a nejmilejších animovaných pohádek, kterou můžu znova a znova. A když sme ji viděli poprvé, tak nás všechny ohromně pobavila a veřte, že i poněkolikáté jsem se u různých scének fakt neuvěřitelně chlámal./// Celkem 92%///(15.7.2008)

Já mám Shreka moc rád. Nejen tohle jeho první dobrodružství, které jsem jako malý viděl snad dvacetkrát, ale především samotnou postavu toho zeleného dobrosrdečného hromotluka, který sice není žádný krasavec, dává si koupele v bahně a žije v docela zapadlém koutě světa, ovšem má ohromné charisma a snad nezměrný divácký potenciál. Ale to samé se dá říci i Murphyho Oslíkovi, jehož dnes zná snad každé civilizované dítě na této planetě. Shrek je podle mě animák, který předběhl svou dobu snad ještě výrazněji než slavné Toy Story a který zcela přelomovým způsobem prokázal, že i fantasy snímek celý vyrobený pomocí počítačových technologií může disponovat velkou dávkou lidskosti a originálním příběhem, který si mohou užít stejně intenzivně dospělí i malé děti. Hodnocení vidím přesně mezi čtyřmi a pěti, ale protože co do zábavnosti mám na animovaném poli jiné favority a druhý díl se mi líbil snad ještě trochu více, musím být tentokráte ten zlý :)(27.2.2013)

Tady už snad o tomto filmu bylo vše napsáno, tak snad jen mé stručné hodnocení. Originální, vtipná, osobitá komediální pohádka s originálními hrdiny. Super, bravo, perfektní, excelentní, bombastické, grandiózní... To jsou slova, která vystihují můj názor na tento film. Víc nemám co dodat. Snad jen: Už dlouho jsem se takhle nezasmál...(10.9.2007)

Rozprávka ktorá v sebe má určitý potenciál a ktorá je rozhodne niečím novým, alebo teda respektívne bola niečím novým v dobe svojho vzniku. Nemôžem vyslovene povedať, že sa mi to nepáčilo, ale ani že som bol nadšený. Jedná sa v mojom prípade o ľahký nadpriemer, ktorý ale funguje vďaka rôznym filmovým odkazom a hlavne hercom, ktorý v originály nadabovali svoje postavy neskutočne dobre. Hlavne Mike Myers a jeho zlobrí akcent. Film má spád, nenudí a lokácie v ktorých sa odohráva sú neskutočne pôsobivé a oku lahodiace. Lenže ku koncu tomu pomaly dochádza šťava aj keď veľa zachraňuje finále. Rozhodne je to jeden z mála animákov, ktoré sa dajú pozerať a pri ktorých sa stále dá nachádzať niečo nové, vtipné, novátorské. Pri ostatných dieloch série si nie som už tak istý.(1.6.2010)

• - Během dokončování se už pracovalo na druhém dílu. (Markéta142)

• - Lord Farquaad je ve své ložnici vymalován v póze Botticelliho obrazu Zrození Venuše. (Jezinka)

• - Jméno Farquaad bylo pro krále záměrně vybráno jako vtípek pro dospělé. V angličtině totiž zní Farquaad skoro stejně jako sprosté slovo fuckwad, což mírně řečeno znamená blbeček. (Harroc)