Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2001, 90 min

Já mám Shreka moc rád. Nejen tohle jeho první dobrodružství, které jsem jako malý viděl snad dvacetkrát, ale především samotnou postavu toho zeleného dobrosrdečného hromotluka, který sice není žádný krasavec, dává si koupele v bahně a žije v docela zapadlém koutě světa, ovšem má ohromné charisma a snad nezměrný divácký potenciál. Ale to samé se dá říci i Murphyho Oslíkovi, jehož dnes zná snad každé civilizované dítě na této planetě. Shrek je podle mě animák, který předběhl svou dobu snad ještě výrazněji než slavné Toy Story a který zcela přelomovým způsobem prokázal, že i fantasy snímek celý vyrobený pomocí počítačových technologií může disponovat velkou dávkou lidskosti a originálním příběhem, který si mohou užít stejně intenzivně dospělí i malé děti. Hodnocení vidím přesně mezi čtyřmi a pěti, ale protože co do zábavnosti mám na animovaném poli jiné favority a druhý díl se mi líbil snad ještě trochu více, musím být tentokráte ten zlý :)(27.2.2013)

Pochybuju o tom, že mnoho lidí, kteří tvrdí že jde o absolutně nejlegračnější film co viděli, to myslí vážně. Nicméně pro děti to určitě nejlegračnější být může. V kině se smáli jak děti, tak důchodci, smál se i místní cyklista, má dívka byla zkroucená v slzách. Mnoho jsem z filmu neměl, neboť celé kino řvalo. Chválím Myerse a Murphyho za jejich oplzlost. Shreka musíte vidět. Jděte. Podívejte se na to. Užijte si to!(11.9.2005)

Tenhle animák je dokonalost sama a ať mi proboha už nikdo netvrdí, že je to záležitost pro děti! Okouzlující příběh, bravurně napsané postavičky, VÝBORNÉ namluvení (oslík rulez), spousta parodických vsuvek (Matrix rulez) a hlavně...je z toho cítit obrovské nadšení a radost z každé hotové vteřiny a pozitivní nálada vetknutá do každého frameu...(10.8.2002)

Animovaná zábava pro dospělé? Prosím. O Shrekovi by se dalo říct, že je zapřísáhlý fanda Monty Pythonova létajícího cirkusu a po večerech sleduje Červeného trpaslíka... ;) Tenhle zlobr je prostě krmený tím nejlepším britským humorem. A není vůbec důležité, že jeho "rodiče" jsou z Ameriky. Úderné gagy a hlášky, výborně napsané dialogy a hádky mezi Shrekem a oslíkem, kterým navíc dodává další rozměr bezchybný dabing Mike Meyerse v roli Shreka a ještě lepší - dá se říct oscarový - výkon Eddieho Murphyho. Pokud by někdo měl dostat Oscara jen za výkon u mikrofonu, pak právě on. Třešinkou na dortu je pak předzávěrečná píseň Rufuse Wainwrighta Hallelujah. Inu, zrodil se kult. [říjen 2006](13.10.2006)

Film je dobrej, ale českej dabing je strašlivá sračka. Českej dabing mě tak naštval, že jsem málem té firmě napsal nasranej dopis. Protože to co s tím udělali, to je přímo vražda. Nejen že Prachař neumí asi intonovat, on navíc ještě intonuje úplně opačně, než by měl. Shrek tak vyznívá jen jako nepodarek, trošku naštvanější hlupák. Kdyby byl tenhle film s naším typem dabingu jako originálním, NIKDY by Oskara nezískal. A to ani za nejlepší záchodový film. Nejde mi o překlad, kterej je tak jako tak strašlivej téměř všude, ale hlavně o herce, kteří kromě Víznera (taktak) nezvládli to, za co je zaplatili. Další problém dabingu je v tom, že překladatel to bral jako film pro děti a ne film pro všechny věkové skupiny, takže tam tím pádem vzniká spousta kravin. Prostě, kdo viděl jen českou verzi, nedivím se, že se mu nelíbila. A komu se líbila, z originální bude absolutně nadšenej, protože to český, to je prostě šunt mezi dabingy.(26.5.2006)

• - Tvorcovia postáv do filmu použili stovky kíl modelovacej hmoty, kým vytvorili päťdesiat modelov, z ktorých napokon vzniklo sedem hlavných postáv. (QooBo)

• - Písnička od skupiny Smash Mouth s názvem "All stars", která zní v úvodu při titulcích neměla ve finální verzi být. Štáb ji použil do pracovní verze jako podkres a měla být nahrazena jinou. Při testovacích promítáních ale sklidila nečekaný ohlas. (don corleone)

• - Písnička "I´m believer" byla vybraná jenom proto, že v ní zazní věta, že "pravá láska se stává jenom v pohádkách". (don corleone)