Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2001, 90 min

Já mám Shreka moc rád. Nejen tohle jeho první dobrodružství, které jsem jako malý viděl snad dvacetkrát, ale především samotnou postavu toho zeleného dobrosrdečného hromotluka, který sice není žádný krasavec, dává si koupele v bahně a žije v docela zapadlém koutě světa, ovšem má ohromné charisma a snad nezměrný divácký potenciál. Ale to samé se dá říci i Murphyho Oslíkovi, jehož dnes zná snad každé civilizované dítě na této planetě. Shrek je podle mě animák, který předběhl svou dobu snad ještě výrazněji než slavné Toy Story a který zcela přelomovým způsobem prokázal, že i fantasy snímek celý vyrobený pomocí počítačových technologií může disponovat velkou dávkou lidskosti a originálním příběhem, který si mohou užít stejně intenzivně dospělí i malé děti. Hodnocení vidím přesně mezi čtyřmi a pěti, ale protože co do zábavnosti mám na animovaném poli jiné favority a druhý díl se mi líbil snad ještě trochu více, musím být tentokráte ten zlý :)(27.2.2013)

• salahadin

Shrek musí trpět bromidrofóbií a neříkejte že ne! :) Kamenujte mě, čtvrťte mě zaživa, vařte v rozžhaveném oleji 20 minut a pak přidejte feferonky, ale já shreka budu kritizovat a kritizovat. Že by animácká revoluce a rebelie? Buď jsem se nudil, nebo viděl ten bělozubý úsměv tvůrců od ucha k uchu, jak moc se těšili na megavýdělek, jak si mnuli ruce, poplácávali se po zádech a velebili se do nebeských výšin, jaký zase jednou vymysleli šlágr. Přiznám se, že za mým subjektivním hodnocením stojí i ty pozitivismem hýřící bezmezné zástupy fandů, které Shrekovi takříkajíc zcela propadly, ty seance reklamních vábniček, ty tuny upomínkových předmětů s obrázkem zelenýho týpka se značkou "Made in China" a aby toho nebylo málo (a aby film bodoval na všech polích) musí tvůrci přidat moderní hudbu, takže uslyšíme Hallelujah (kterou Amíci narvou úplně všude, kam jen mohou) a další písně, co nás mají pozvednout k endorfinovým výšinám...ale mně se tenhle kalkul hnusí už z principu. Prostě mám tak trochu od přírody odpor k diktovaným hitům. Čímž tenhle barvou slizoidní, radioaktivní, lysohlavej a od pohledu páchnoucí týpek s pivním mozolem je:) A osel - WTF!?!?!(19.4.2006)

|| Scenár: Ted Elliott, Terry Rossio, Joe Stillman, Roger S. H. Schulman / Predloha: William Steig - Shrek! | Hudba: Harry Gragson Williams, John Powell | Produkcia: Jeffrey Katzenberg, Aron Warner, John H. Williams | Distribúcia: DreamWorks Pictures | Štúdio: Pacific Data Images, DreamWorks Animation | Rozpočet: 60 miliónov $ | Tržby: 484,409,218 $ || Tento animák skrýva svoju kultovosť v neskutočne charakterných, jedinečných postavách a ich vzťahoch medzi sebou. Okorené nevšednými vtipmy a perfektnou hudbou. Najkomerčnejší prvok je určite použitie Disney posáv, ktoré zaváňa prvoplánovým zosmiešňovaním. Pre svetový úspech sa niekedy určite musia robiť aj takéto (pre mňa nesympatické) ťahy. 75% | DVD, DD, EN DTS |(9.12.2006)

Tenhle animák je dokonalost sama a ať mi proboha už nikdo netvrdí, že je to záležitost pro děti! Okouzlující příběh, bravurně napsané postavičky, VÝBORNÉ namluvení (oslík rulez), spousta parodických vsuvek (Matrix rulez) a hlavně...je z toho cítit obrovské nadšení a radost z každé hotové vteřiny a pozitivní nálada vetknutá do každého frameu...(10.8.2002)

Určite už všetko bolo napísané. Vymyslieť príbeh, kde prvotný nápad znie: urobme paródiu na zavedené rozprávkové klišé so sympatickými hrdinami, je omnoho ťažšie, ako napísať psychologickú drámu. Takže niekoľko čisto subjektívnych dôvodov, prečo dávam iba 4* : Druhý diel má väčšiu kadenciu vtipov. Má nabúchanejší dej. Nemám rád paródie na Matrix a Pána prsteňov, po čase pôsobia mierne trápne. Filmy Pixaru sú o jeden krátky oslí chlp lepšie.(24.5.2012)

• - Při rytířském turnaji hraje píseň „Bad Reputation“ od Joan Jett. (Vojtas12)

• - Prvé kompletné náčrty Shreka vznikli v rokoch 1996 až 1997. (Greenpeacak)

• - Písnička „I'm a Believer“ od Smash Mouth byla do filmu vybraná jenom proto, že v ní zazní věta „pravá láska se stává jenom v pohádkách“. (don corleone)