Tak já mám taky to "štěstí" že jsem to viděl hned při prvním uvedení do kin a byť jsem to v postatě od té doby neviděl (respektive jen kousky), tak mi některé scény utkvěly v paměti do dnes. Tak výchovný vliv na nás paní režisérka měla! Osobně si dnes filmu vážím nejvíc pro úžasné ztvárnění "ztracené" generace mezi soukromosocialismem a soukromokapitalismem v podání sklepáckého tria. Co se filmařiny týče, tak tam vidím jednoznačné paralely s Panelstory, hlavně v práci s kamerou a detailem. Dneska bych film určitě doporučil nejen mladší generaci, ale pro osvěžení té doby i mým vrstevníkům. Hvězdička dolů je jen za halucinativně varovné anti-AIDS scény.(19.9.2007)

A zde ja bych si prosim dovolila plny pocet, neb "Kopytem" je naprosto vyborny film kteremu z Meho pohledu nelze nic vytknout. Specificke herectvi sklepaku se spojilo se specifickou rezii Chytilove a vznikl opravdu zajimavy a myslim ze i nadcasovy film. Pokazdy z nej mam husi kuzi. A to se teda nestava hodne casto. Takze jo jako.(2.2.2017)

Tvůrčí a režijní přístup první dámy českého filmu a věčné rebelky Věry Chytilové se prolnul s poetikou divadla Sklep a vznikl osobitý a výjimečný film, který už není postaven jen na recesi a dadaistickém přístupu sklepáků, ale slouží v subjektivním rastru paní režisérky vyšším cílům... téměř sociologická sonda o odcizení člověka. Lakmusový papírek nese jméno AIDS... Ve své době to byl velmi kultovní film, stejně jako prakticky všechno, na co sklepáci sáhli...respektive k čemu je normalizační schvalovací komise pustily...(19.11.2006)

Věra Chytilová umí ztvárnit lidské utrpení a bolest na filmové plátno až zrak přechází. Je tomu však tak, že "nemoc" AIDS je tu s námi a my sní nedokážeme úspěšně bojovat! Zajímavé však muselo být, když šel tento film v tehdejším československu v kinech a jak na něj lidé reagovali? Ke mě se dostal o dvacet let později.(6.11.2008)

Nevím, jestli filmu neškodí, že o něm divák předem ví, co je jeho hlavní pointou. I když se na to dá nahlížet i z jiného úhlu pohledu, že když divák ví, že hlavní téma je AIDS, může přemýšlet o tom, co k tomu vede - v případě tohoto filmu nezřízený život hlavních hrdinů. Mně tohle zpracování ale úplně nesedlo a pro mě zůstává zásadním snímkem s touto problematikou Les Témoins.(7.2.2015)

• - Tomáš Hanák se svým obsazením souhlasil až po nátlaku režisérky Chytilové a kolegů Vávry a Šteindlera. Ve stejné době totiž natáčel režisér Vorel film Kouř (1990), kde měl Hanák ztvárnit hlavní roli. (mchnk)

• - Film, na který se dívá Jiřina (Tereza Kučerová) v bytě Pepeho (Tomáš Hanák), který se zrovna vrátil z hor, se jmenuje Poklad hraběte Chamaré (1984). (mchnk)

• - Tomáše Hanáka během natáčení Chytilová podrápala na zádech. Ten si to ale nenechal líbit a před celým štábem ji seřval. (Stoka)