Wolf's Rain

Japonsko, 2003, 9 h 58 min (Minutáž: 23 min)

Kamera:

Kósuke Arakawa

Hudba:

Jóko Kanno

Mamoru Mijano, Kenta Mijake, Akio Sujama, Hiroki Šimowada, Majumi Asano, Acuko Tanaka, Unšó Išizuka, Akio Ócuka, Maaja Sakamoto, Masaja Onosaka (více)

Epizody(26)

Kdysi byl svět stvořen vlky. Z nich pak vzešli lidé, jenž později začali vlky pronásledovat a podle mnohých jsou již vlci 200 let vyhubeným druhem. Svět pomalu zaniká a je nyní pod vládou Aristokratů - pánů alchymie a technologií, jejichž zatím nejpovedenějším výtvorem je dívka Cheza, kterou vytvořili z bájné měsíční květiny. Vlci ale nevymřeli - naučili se přijímat lidskou podobu a v jednom městě, kam je přivedla vůně květinové dívky Chezy, se setkávají čtyři z nich. Dívka jim má ukázat cestu k místu, kam se podle pověsti mohou dostat jen vlci a o němž každý sní - k Ráji. Než se ale vlci k dívce dostanou, unese ji aristokrat Darcia, který chce také z vlastních důvodů otevřít Ráj. Vlci se tedy vydávají dívku dále hledat, ale po jejich stopách jde i muž jménem Quent, který je přesvědčen, že mu vlci zabili rodinu a tak se svou polovlčicí Blue vyhledává a zabíjí vlky... (ČSFD)

skretik

Nemám čo dodať k Mariusovi... chcela som napísať, že veľmi dobrý seriál, až na to prílišné vyhrotenie (americky tónované) charakterov, na tie 4 strašné diely, ktoré som naozaj preskočila (a to som si ani nečítala recenzie :D ) a na tie brnkačky na city v posledných dieloch (ktoré neviem prečo nie sú napísané v popise filmu... v skutočnosti je 30 dielov, nie 26)... Možno by som dala aj tých 5 *, ale tie posledné 4 diely, síce boli kvalitné a perfektné a tak všetko, tak boli prepísknuté, preto sa v konečnom dôsledku prikláňam k 4*+ ()

Jacinda

Spoilery. Naposledy jsem 4 díly v kuse brečela u Evangelionu. Jako obvykle jsem konec světa (a jeho zrod) nepochopila, zato jsem pochopila, co se zřejmě stane než se otevře ráj. Někdo totiž tady v komentářích napsal, že to očekával také a díky tomu, že jsem si to přečetla, mi to došlo taky. Vlastně jen co zemřela Cher. A pak šla řada smrtí přesně tak, jak jsem si představovala a já řvala víc a víc. Darcia byl zřejmě ztělesněním zrůdnosti světa, protože ke konci se mi z něj dělalo doslova nevolno. Můžu opět jen zavřít pusu z němého úžasu a pokleknout před uměním Japonců, kteří dokáží příběhu vdechnout život a vyjevit ho tak reálně, jako by existoval a nebo jako by to byla budoucnost, která nás čeká. Seriál jsem shlédla za dva dny. V paměti ho ale budu mít navždy. ()

Teg

Nejdřív nepochopení, potom očekávání, potom nuda, následovně zklamání a nakonec pochopení prýštící z posledních čtyřech dílů. Jako ukázkové anime bych to žádnému známému nedoporučil, protože se nemůžu zbavit pocitu, že šlo celou dobu jen o nastavovanou kaši, kterou vám režie neustále zacpává pusu a osladí vám ji až na konec když je snězená. ()

Marius

Upozornenie: V komentári sa nachádzajú možné spoilery. Wolf ´s Rain je seriál, ktorý je zjavne pôvodne robený na to, aby dobyl západný trh. Ako spomína Horak posledné štyri diely boli vydané až na DVD, pôvodná stopáž má teda vlastne akýsi happy end. Animačne je WR výborný, dizajn postáv ale hlavne vykreslenie postapokalyptického sveta je úžasné a veľmi detailne prepracované. Príbeh ako taký je zaujímavý. Môj problém však nastal, keď som si mal obľúbiť postavy. Pretože s výnimkou Kibu a Blue to u mňa nešlo. Celé zloženie svorky mi totiž nápadne pripomína západné brakové animáky – drsňák, hrdý, hláškar a benjamínek. Čím samozrejme nechcem v žiadnom prípade WR uraziť, lebo od tejto „kvality“ má ďaleko. Celý seriál je však príliš rozťahaný a stopáž tridsiatich dielov je neúnosná. Toľkokrát prepierané diely 15-18 je skutočne lepšie preskočiť, lebo nemajú žiaden iný zmysel ako zopakovať predchádzajúci dej. Rovnako nielen niektoré scény ale aj celé niektoré diely sú len zdržovaním deja. V posledných štyroch dieloch seriál až príliš brnká na city naťahovaním pri umieraní, má to totiž už charakter vydierania. Zhustiť dej do 13 dielov, bolo by tu výborné päťhviezdičkové anime. Niektoré scény sú totiž absolútne geniálne; prvé stretnutie Kibu a Chezy, tanec Chezy a vlkov pri splne mesiaca, Darciov hnev pri strate Hamony a jeho hladký pochod k Jaguare, Quintove „osvietenie“, Tsumove slová nad mŕtvym Toboeom, to všetko sú jasne päťhviezdičkové scény, ktoré by bez spomínaného naťahovania u mňa priniesli WR absolútne hodnotenie. Hudba Yoko Kanno je skvelá, v niektorých častiach síce málo výrazná, v závere však vytiahne Yoko všetky svoje tromfy. Bohužiaľ seriál je natočený tak, ako je, ale aj tak sú to silné štyri hviezdy . 8/10 ()

Ajantis

Hlavní problém: Mytologie a zákonitosti světa Wolf's Rain, jak jsou mi předkládány, nedávají smysl. Jsou zde základní pojmy (ráj – lidé – vlci – konec světa...), ale přesvědčivých souvislostí jsem se nedobral. Jsou zde „vlci“ beroucí na sebe lidskou podobu; někdy jsou zobrazeni jako lidé, jindy jako vlci. V lidské podobě skáčí desítky metrů vysoko a jako stroje likvidují desítky vycvičených vojáků, na jejich tělech však zanechávají zranění způsobená vlkem. Vojáci o nich ovšem podávají hlášení jako o lidech; pokud je šálilo mámení a byla to jen iluze (které ale nutně podlehl i divák, protože ten je v tu chvíli vidí jako lidi), čím byla způsobena, když jindy je jako vlky vidět mohou? Vztahy mezi dvěma formami, které ústřední postavy na první pohled střídají, zde nejsou vůbec vysvětleny. Stejně tak vazby mezi lidským a vlčím pokolením; ke konci jsou poskytnuty alespoň nějaké informace, ale pořád zoufale málo, aby se dalo s jistou pravděpodobností usuzovat na to, proč a jak někteří ráje dosáhnout mohou a jiní ne a jak tato dichotomie vznikla. Po celou dobu seriálu se mi hlavou honily stále další otázky, ale odpovědi nepřicházely. Jistě, mohu si to všechno domyslet, prázdných oken je zde spousta, a dokonce mě i napadá několik silně metaforických významů, ale ty nemají v seriálových událostech dostatečnou oporu a nelze je považovat než za výplody mé fantasie. Pokud bych totiž WR očesal o tyhle ozdoby, zůstane pouze cesta několika individuí z bodu A do neurčitého bodu B, lemována řadou neuvěřitelně chatrných scénáristických odboček (neustálé znovushledávání postav). Všechny ty řeči o „nobles“, Ráji, vlcích, lidech (…) se mi jeví jen jako strašně-rádoby-cool smetí. No není úžasné mít ve filmu lidi, co se proměňují na vlky a naopak, směřující napříč zanikajícím světem do ráje, do nějž se mohou dostat jen vlci? Možná, ale jaký to má smysl, když to postrádá sebemenší špetku logiky? Epizodu 26 jsem zakončil se silným úšklebkem, ale co přišlo pak, nemá obdoby. Závěrečné 4 díly jsou tak šílené, že se zdráhám uvěřit, že vznikly s vážnou tváří a jasnou myslí scénáristovou. Každá z postav v nich alespoň 6x zemře, aby se pro někoho obětovala, 6x zase zázračně obživne, aby se obětovala znova, ztratí několik hektolitrů krve a vybrečí řeku slz. Wolf's Rain se mě snažil co nejsilněji přesvědčit, ať mu ten odpad dám, ale já jsem přece odolal. Je tomu tak pro grafické ztvárnění celého světa, především jeho architekturu. Závěrečné město, jeho pravidelné ulice, vysoké hladké zdi, sterilní čistota a nezaujatě procházející lidé ztrativší zájem o vše okolo... to je prostě nádhera. Za nejlepší považuji epizody z úvodu druhé desítky, v nichž postavy cestují napříč dekadentně vyhlížejícím světem, nic zásadního se neděje a já jen nasávám atmosféru a poslouchám občasné záblesky jejich hovoru. Bohužel takových chvil je málo a přijdou další slzoproudá setkání, KATASTROFÁLNÍ akční scény a papírem šustící řeči o konci světa. Už jen kvůli tomu dobrému (dalšími pozitivy jsou hudba a „Kibův barevný ráj“) by si seriál jako celek zasloužil vyšší hodnocení, bohužel nejasností je příliš a poslední 4 epizody překročily hranice mé tolerance už moc výrazně. () (méně) (více)

• Čtyři poslední epizody byly natočeny v podobě OVA - original video animation - a poprvé uvedeny až na DVD. (Terva)