Dovolená u moře. Na pláži filozofují po prohýřené noci doktor Rosťa s přítelem Petrem o podstatě člověka. Jejich vzrušenou debatu o tom, zda je člověk Bůh nebo Ďábel, přeruší vpád naháče z vedlejší nudistické pláže Paradiso. Muž zoufale hledá lékaře, protože jeho malý syn asi snědl něco, co neměl. Nyní však vychází najevo, že dosavadní příběh byla fikce a že doktor je současně i režisér jakéhosi experimentálního dokumentu. Smyslem filmu je analyzovat, čím se nahý člověk liší od opice. "Materiálem" k tomuto bádání jsou dobrovolníci, nudisté, které zlákaly peníze, zvědavost nebo touha po exhibici. Ti však nejsou o podstatě experimentu pravdivě informováni, aby se v situacích, které jim filmový štáb nastraží, chovali co nejpřirozeněji. Celý projekt financuje zbohatlický ruský producent Igor. Naivně věří, že se mu podaří potlačit filozofické ambice tvůrců a na lascivní komedii o naháčích pak slušně vydělá. Kromě toho chce mít ze své rozmazlené dcery Lenky herečku. Natáčení provází řada konfliktů, vztahy mezi protagonisty se vyhrocují, ponižovaní nudisté se bouří a za režisérem přijede nečekaně manželka, známá hvězda, řešit i s dětmi rodinné problémy. Situace na pláži Paradiso spěje nevyhnutelně k dramatickému konci.

Režisérka Věra Chytilová se opět po hořké komedii PASTI, PASTI, PASTIČKY vrací ke svému zásadnímu celoživotnímu tématu - morálce, svobodě, hledání smyslu existence. Princip "filmu ve filmu" umožňuje nahlédnout téma z různých úhlů a v několika významových rovinách. "Náš příběh hledá odpověď na to, jestli člověk dokáže být šťasten, když k tomu má možnost. Zda není zahlcen malichernostmi a dovede se dívat na život z ptačí perspektivy. Nahota je ve filmu chápána obrazně jako určitý druh osvobození. Nedovoluje nic předstírat, zbavuje nás předsudků. Ten příběh ale není o nahotě, ale o lidské hlouposti a nepoučitelnosti," míní režisérka. Spoluautor scénáře a představitel hlavní role Bolek Polívka říká:"Vyhnání z ráje je také o manipulaci a tvůrčím šílenství. Náš film - to jsou drobná pozorování lidského chování, která mají svůj patos i svoji velikost. Pojednává o lidských citech, vášních a vztazích, i o temné primitivní stránce naší přirozenosti."

Věra Chytilová chtěla natočit podobenství o tom, jak filmaři natáčejí podobenství, o nahotě jako základu přirozenosti, o nahotě jako rajském stavu odkazujícím až něm k Adamu a Evě. A také o tvůrčí posedlosti, která nevnímá hrozící důsledky. Ale vyšla jí pitvorná skrumáž po sobě se válejících naháčů, jednou s postavami dobře rostlými, jindy s těly obézními, ochablými, s nestvůrně vyvalenými břichy. (oficiální text distributora)

petikacka

Obecně mám ráda filmy Věry Chytilové...Ovšem toto jsem nikdy nepochopila...Nezanechalo to ve mě naprosto nic akorát, tak možná, že se po tomto filmu, rozešel Bolek se Šantal...Za mě 40% ()

Derny odpad!

Blé. Naprostá blbost, ve které stále jen pobíhají nahatí herci či komparzisté. A přestože by autorka ráda, aby to vypadalo, že k tomu mají důvod, vůbec se jí to nepodařilo. Jeden z nejvíc nudných nesmyslů, co jsem kdy viděl. ()

gombarix

Totální úchylnost, která když nic, tak aspoň krásně provokuje puritány, i zdejší, jak vidno. Rád bych to zas někdy viděl (zhlédnuto v letním kině nedaleko nudapláže:) ()

Ippolito

Vyhnání z ráje je snímkem mírně experimentálním. Pro českého diváka nejspíš až příliš. Hodnotit ho jako odpad se mi zdá trochu unáhlené, svědčí to o přehnaném konzervatismu, puritánství a možná i o předpojatém pohledu na českou kinematografii. Ve světě bylo natočeno přece už tolik "lynchovin" či jiných podivných snímků, kterým čeští diváci stále dávají šanci. Když se ale z českých vod náhle vynoří něco krapet nekonvenčního, hned je to považováno za brak nejvyššího kalibru. Proč? Vážně nevím, a i když nepovažuji Vyhnání z ráje za filmový skvost, každopádně si myslím, že je pro českou filmovou tvorbu stokrát přínosnější než ty konvenčně líbivé snímky, které u nás tvoří polovinu současné produkce (např. Líbáš jako Bůh, Jak se krotí krokodýli, Panic je nanic, Rafťáci, Ro(c)k podvraťáků atd.). ()

panoramix

Zajímalo by mě proč tento film vůbec vznikl, opravdu jsem tam nenašel nic zajímavého, nuda nuda a ještě jednou nuda. Hvězdička za nudisty. ()

Besyn odpad!

Tak na tohle jsem se fakt nevydržel dívat ani 20 minut.Když se dívat babám na kozy a do rozkroku a chlapům na bimbásky,tak si radši pustím porno,kde jsou aspoň ženské pěkné a bimbásci pořádně urostlí,ALE NE TENHLETEN HNUS!!!!! ()

dakarin

Je to styl Chytilové, ale i silná stopa Bolka - je to trochu jiný svět, jiné myšlení --- snad snaha o obrazy, fresky o lidské mase, o síle peněz a malosti lidí s možnostmi --- každopádně zde Chytilová i improvizující Polívka hovoří o svém světě - trochu si hrají, trochu marní čas, ale to je jejich život --- nemusím souhlasit, ale mohu do jisté míry respektovat ;-) každopádně naháče si vybrali pouze jako jednu s mnoha možností pozadí vyprávění - stejný příběh by tato dvojka zvládla vykreslit na čemkoli ... ()

effka

Nejdřív jsem si myslela, že se dívám na film o filmu Vyhnání z ráje, ale ouha...byl to ten film. Po nějaké půlhodině jsem pochopila, že tahle přehlídka nahých českých herců není nic pro mě. Asi jen nějaký špatný vtip paní režisérky. Hvězdičku dávám k poctě hercům, že na to měli žaludek. ()

Joski

Obsah ďaleko prevažuje nad čudne spracovanou formou filmu. Chytilová svoj sarkasticko-cynický pohľad posunula do nečitateľného extrému. Použiť nahatých nehercov a nechať film napospas "vizuálnej náhody" dopadol v tomto prípade dosť zle!:-( Námet, symbolika či použitie Mahlerovej hudby sú jediné "plusy"? Škoda, že film nefunguje! Ale viem si to skôr predstavit v knižnej podobe. Chytilovej bohužial najväčší prešľap!!! ()

FireTight odpad!

Je pravda, že při několikahodinové cestě autobusem dokážete koukat na cokoliv. Stejně tak je pravda, že tenhle film je výjimkou. Nechci nikoho urazit, ale tohle se fakt nedalo a po prvních dvaceti minutách jsem si říkal, co to sakra má být a kdy to asi tak skončí. ()

Jan.S.Harold

Tenhle film byl pro mě velikým překvapením. Tak první třetinu mi trvalo, než jsem seznal, že odpor je zbytečný, a skočil na tu hru. A pak už to byl jenom koncert a ďábelská jízda. Vynikající záležitost, klobouk dolů. ()

winstonik odpad!

Českí herci túžia ukázať na kameru svojich bimbasov. Teraz už len vymyslieť dôvod pre film a dať ho do réžie Chytilovej. ()

lenzi

Niektorí, za komoušov vychytení režiséri sa po revolúcií nejako nevedia nájsť. Jedna * len z úcty k pani režisérke. ()