Má je pomsta

(festivalový název)
  • Jižní Korea Boksuneun naui geot (více)

Hluchoněmý Ryu se ze všech sil snaží vydělat dost peněz, aby mohl svoji umírající sestru poslat na transplantaci ledvin (což není zrovna snadné, když jste právě přišli o práci a ještě ke všemu vám v nemocnici řekli, že potřebný orgán není k dispozici). Po menší epizodě s překupníky s lidskými orgány dá Ryu na radu své přítelkyně a rozhodne se získat peníze na sestřinu operaci únosem malé holčičky. Zpočátku slibně rozjetá akce se ale velmi brzy příšerným způsobem zvrtne a únos uvede do chodu kolotoč událostí, které všem pořádně zacloumají životy. Úvodní díl Parkovy trilogie o pomstě (následovaný snímky OLDBOY a SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE) získal v roce 2003 na filmovém festivalu ve Philadelphii první cenu za nejlepší film. (kiddo)

Polnoch

Vynikajúci film, ktorý do detailu rozoberá problematiku pomsty a práva na pomstu. Nápad je naozaj geniálny a výnimočný, lenže bohužiaľ dej bol niekedy až zbytočne prekombinovaný a nejasný - aj na miestach ktoré si to vyslovene nepýtali. Ďalej tento film zaostáva čo sa týka hudby, napríklad oproti tretej časti trilógie pomsty, kde krásna tajomná hudba s nádychom orientu gradovala dej a zintenzívňovala zážitok, v tomto filme pravdu povediac ani neviem či nejaká vôbec bola. Z hudby sa dalo vyťažiť podstatne viac, no aj tak tento film hodnotím veľmi pozitívne. 9/10 ()

mira.l odpad!

81%?!? To jako vážně?!? Za tuhle korejskou píčovinu, která je snad ještě úchylnější než kdyby to bylo od Tarantina?? Tak to lituji, ale s korejskou kinematografií jsem společnou řeč nenašel. A to, že se mi ti Korejci nějak pletli, připadalo mi, že vypadaj tak nějak všichni stejně, to asi bude ten nejmenší problém, stejně jako že se to táhlo jak sopel... Dám šanci ještě Old Boyovi, a pokud se to ponese ve stejném duchu, Nebohou paní Pomstu smáznu rovnou.  Mimochodem, já si (jen tak na okraj, mimo jiného) nějak nevybavuju, jak se jim podařilo zmocnit se té malé holky....?? A další věc, kterou si teď nejsem schopen vybavit, je to, proč jsem to vlastně stáhnul. ()

Hellknight12

Úprimne netuším čo si o tomto filme myslím. Na jednej strane sa mi páči, že sa režisér rozhodol ísť týmto smerom a na druhej strane je to neuveriteľnéá nuda. Film má 129 min a z toho cca 90 min sa rozvíja príbeh, ktorý je síce zaujímavý ale za mňa veľmi nezaujímavým spôsobom podaný a hlavne poriadne prepletený, takže mi ušlo vlastne, kto je proti komu. Každý proti každému? Poslednú cca pol hodinu nám síce ukážu aj nejakú tú satisfakciu ale keďže neviem vlastne poriadne kto kope za koho a kto proti alebo ako inak to povedať, tak mi je úplne jedno čo sa deje na plátne. Pre mňa je o dosť lepšie Old Boy 2003. Asi som čakal až príliš, keď som čakal, že to bude podobné ako I Saw Devil / Videl som Diabla 2010. Film môžem odporučiť ale nie je pre každého. Na jednej strane chcem dať filmu 80% ale na druhej si hovorím, že to je prehnané. Ja neviem. 60%? Asi? Toto hodnotenie treba brať s veľkou rezervou, keďže sám.neviem aké mám z filmu dojmy. Keď si to niekedy pustím 2x, tak si to ujasním dúfam. ()

junxi91

První snímek Pakovy trilogie pomsty, který se mi zdál moc a moc nesrozumitelný a chaotický, takže jsem se v ději velice lehce ztrácel. Proto se to pokusím trochu shrnout. Hlavním hrdinou je Ryu, hluchoněmý dělník, jehož sestra potřebuje transplantaci ledviny. Ryu má však jinou krevní skupinu než sestra, a tak nemůže darovat tu svou. Ryu přijde o práci v továrně, a kontaktuje obchodníky s orgány na černém trhu, aby vyměnil svou ledvinu za ledvinu dárce stejné krevní skupiny, jako má jeho sestra. Dealeři si vezmou jeho ledvinu, ale pak zdrhnou a ani mu nedají slíbených osm milionů wonů. Následně je nalezen potenciální dárce ledviny, ale Ryu si nemůže operaci dovolit, jelikož byl dealery podveden. Naštěstí má však anarchistickou přítelkyni Yeong-mi, která mu navrhuje unést dceru manažera, který Ryua vyhodil z práce. Sledují divnou scénu, během které se jednatel s prezidentem společnosti Park Dong-jin přijíždějí k Parkovu domu, když se před nimi jeden z bývalých zaměstnanců pokouší spáchat harakiri. Ryu a Yeong-mi změní svůj plán a rozhodnou se unést Dong-jinovu malou dceru Yu-sun. Takže místo manažerovy dcerky unesou prezidentovu dcerku. Yu-sun je doma s Ryuovou sestrou a věří, že ji Ryu hlídá. Ryu a Yeong-mi pošlou Dong-jinovi žádost o výkupné a on s ní souhlasí. Po návratu domů si Ryu všimne, že se jeho sestra o únosu dozvěděla, a tak spáchala sebevraždu podřezáním si žil ve vaně. Ryu vezme Yu-Sun a tělo své sestry k řece, kde ji pohřbí. Ryu si však nevšimne, že malá Yu-sun vleze do řeky a utopí se. Takže máme mrtvou nejen sestru, ale také unesenou holku. Úřady brzy objeví tělo Yu-sun a její truchlící otec Dong-jin si najme vyšetřovatele, aby našel její únosce. Dong-jin najde také mrtvolu Ryuovy sestry u koryta řeky, kde potká mentálně postiženého muže, který byl svědkem celé události. Díky domu dává dohromady identitu Ryu a Yeong-mi. Ryu už nemá co ztratit, a tak se ozbrojí baseballovou pálkou a najde obchodníky s orgány. Díky basebalce a noži zlikviduje oba dealery, z nichž jeden se po probodnutí posere, a také jejich na heroinu závislou mámu. Nicméně, sám schytá bodnou ránu do břicha. Mezitím nasraný Dong-jin vyhledá  Yeong-mi v jejím a Ryuově bytě a mučí ji elektrickým proudem, zatímco se ptá, kde je jeho dcerka Ryu. Yeong-mi ho varuje, že pokud ji zabije, tak jej zabijí lidé z organizace, ke které patří, protože jim dala jeho fotku, ale to jej nezajímá. Poté si Dong-jin počká v bytě na Ryua, kterého omráčí pomocí již použitého elektrického proudu a pak ho vezme k řece, kde mu přeřeže Achilovky. Nicméně, Yeong-mi nelhala a tak se Dong-jin dočká svého vlastního konce. Prostě jedna chuťovka za druhou, na jejímž konci je hromada mrtvol. Po tom nesrozumitelném začátku následovalo celkem výživné, kruté a brutální vyvrcholení děje a film si tak zaslouží silné 3*. ()

Lokran

Až příliš absurdní příběh, který jakoby z oka vypadl antické tragédii, kde v průběhu a na konci každý z hrdinů umírá velmi nehezkou a bolestivou smrtí. Velkým plusem je však onen nadhled se kterým je tak činěno. Díky tomu se z filmu stává velmi morbidní podívaná plná krve násilí a černého humoru, která velmi dobře funguje. 80% ()

sigi2

Túto prvú časť "trilógie pomsty" som videl ako poslednú a asi to tak bolo dobre. Zhliadnutie Pána Pomstu by ma možno nebolo veľmi motivovalo pozrieť si zvyšné dva filmy - krásnu Pani Pomstu a vizuálne vypiplaného Oldboya. Ich najstarší brat za nimi celkom výrazne zaostáva, Pán Režisér si na ňom ešte len skúšal postupy, ktoré v neskorších filmoch doviedol do dokonalosti. Čo mi vadilo azda najviac bolo zobrazované násilie. Najmä v prípade otca uneseného dievčatka mi prišlo ako samoúčelné, nedostatočne zdôvodnené, a tak bez očakávanej satisfakcie tak u postavy samotnej ako aj u diváka. Po viacerých stránkach (hlavne režijnej) však ide o zaujímavý film, ktorý v konečnom dôsledku stojí za pozretie. 70 % ()

polonius

Určitě jsem čekal něco z Kim Ki-Duka a naprosto právem , ovšem tam , kde je Kim poetický je Park přísně realistický a tím často brutální. Skutečnost nijak nepřikrášluje a dává ději dynamiku akcemi, které jsou naprosto uvěřitelné. Kdo čeká romantiku ať se do tohohle filmu vůbec nepouští. ()

celticek

Něco mezi 3-4 hvězdami. Není to klasický průměr, ale vadila mi nejednoznačnost děje, nesedlo mi to. Strašně rozvláčných prvních 50 minut. Určité scény jsou ale výborné (schody při darování ledviny, příběh o borcovi z Austrálie, co si myslí, že má 2 hlavy). Určitě tomu dám ještě šanci, asi jsem do tohoto stadia ještě nedospěl.Oldboy byl super, čeká mě poslední z trilogie - Nebohá paní pomsta. ()

Myslivir

Příběhů, kde se téměř vše, co jde, hodně rychle a kompletně podělá, je mnoho. Ale jen málokterý působí tak znepokojivě a chladně, tak pokřiveně a přitom klidně a vyrovnaně. Atmosféru tak hustou, že by se dala krájet, mi ovšem nabourala jedna chvíle, kde jsem nemohl jinak, než si říct, že Ti AsiAti VyPadAjÍ vŠiChNi stEjNě ()

walecz

Akce vyvolává reakci. Nejdrsnější je, že všechny postavy jsou normální lidi, mají svoje nelehké životy a to co dělají, nedělají proto že by byly zrůdy. Chápal jsem všechny /teda kromě chirurgického týmu z paneláku/. ()

pepino

Parkovi filmy o pomstě nejsou jako ostatní filmy o pomstě... V jeho filmech totiž není pomsta jedna ale více. Mistrně navrstvené jedna na druhou a citlivě propletené, tak až si divák často říká kdo že je vlastně ten padouch a kdo by měl zemřít.... Vizuálně podobné Oldboyovi. Stylisticky ovšem rozdílné. Doporučuju. ()

Pauliee

Hneď ako som to dopozeral som si to musel pustiť znovu a keď mi to všetko dávalo zmysel tak nejde inak hodnotiť ako že to je veľmi dobrý film. ()

Sutiman

Prvý diel Parkovej trilógie o pomste som videl ako posledný. Po prvej projekcii ma to až tak nedostalo, ale druhá ma zasiahla naplno. Tá atmosféra je úplne odzbrojujúca, vo filme sa hovorí málo a vlastne by sa nemuselo vôbec, pretože Park tvorí obrazy, ktoré sami rozprávajú príbeh. A záver? Totálne čiernočierny, smial som sa ešte dlho. Možno nie najlepší, ale určite môj najobľúbenejší diel. Aspoň kým si znovu nepustím Oldboya:) ()

Solverino

Velmi zajímavá atmosféra a korejské reálie. Je velmi zajímavé sledovat "asijský", potažmo "korejský" pohled na svět, vztahy mezi lidmi a někdy dost přeťápnutá gesta v samurajském stylu. Je vidět, že i v dnešní době má život v jiné části světa úplně jinou hodnotu a málokterý korejec má doma poslední model placaté TV od Samsungu (žije podstatně chudobněji než průměrný evropan). Film velmi zajímavý, vysoko hodnotím přímost a upřímnost. Zbytečných keců je minimum. ()

GoustDog

Jednání otce unesené dcery příliš vyhrocené, ale chápu, že takto vše v ději do sebe lépe a "stylověji" zapadalo. Nicméně jinak se skutečně jedná o příjemně syrový snímek, kde jsem si oblíbil hned několik velmi brilantních scén. Slušný rozjezd trilogie o pomstě - solidní ****. ()

RigorMortis

Park Chan-wook mi príde ako režisér dosť rozporuplný. Kým Joint Security Area bola výborná, tejto "pomstovej trilógii" ani po dvoch filmoch nejak nedokážem prísť na chuť. Tento film sa mi zo začiatku videl fajn, potom sa začali veci preplietať a ku koncu to už oscilovalo medzi zaujímavo spracovaným nápadom a absolútnym WTF. Mŕtvy posratý chlap so stiahnutými nohavicami rozčapený na zemi v kaluži krvi a nožom v hrdle, ktorý predtým (zrejme) obrábal telo na lekárskom stole? Prečo nie. Pomsta teroristickej organizácie za ich zabitú kamarátku? Kľudne. Aspoň hlavná Kórejka bola vskutku pekná. ()

Michal687

První a zároveň můj nejoblíbenější snímek z trilogie pomsty. Protože narozdíl od Oldboye dokáže svou stylizovanost přetavit do syrového obrazu korejské společnosti. ()

Korejský mstitel a další krvavá sága

Korejský mstitel a další krvavá sága

20.09.2012

Chan-wook Park se proslavil tzv. „trilogií o pomstě“, která zahrnuje dnes už kultovní kousky Sympathy for Mr. Vengeance, Sympathy for Lady Vengeance a Old Boy. Pak si natočil několik žánrových… (více)

Korejská žízeň v Hollywoodu

Korejská žízeň v Hollywoodu

23.05.2009

Pamatujte: Nemá smysl se rozčilovat. Hlavně klid. Oč jde? O jihokorejské hororové drama Bakjwi (na obr.), které jen před několika dny představil v Cannes Park Chan-Wook. Film vypráví příběh kněze,… (více)

Program FILMASIE

Program FILMASIE