Má je pomsta

(festivalový název)
  • Jižní Korea Boksuneun naui geot (více)

Hluchoněmý Ryu se ze všech sil snaží vydělat dost peněz, aby mohl svoji umírající sestru poslat na transplantaci ledvin (což není zrovna snadné, když jste právě přišli o práci a ještě ke všemu vám v nemocnici řekli, že potřebný orgán není k dispozici). Po menší epizodě s překupníky s lidskými orgány dá Ryu na radu své přítelkyně a rozhodne se získat peníze na sestřinu operaci únosem malé holčičky. Zpočátku slibně rozjetá akce se ale velmi brzy příšerným způsobem zvrtne a únos uvede do chodu kolotoč událostí, které všem pořádně zacloumají životy. Úvodní díl Parkovy trilogie o pomstě (následovaný snímky OLDBOY a SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE) získal v roce 2003 na filmovém festivalu ve Philadelphii první cenu za nejlepší film. (kiddo)

Phillo

Divné... Za cieľom a posolstvom pomsty a jej významu kráča film len veľmi pozvoľne... Park má obrazovú schopnosť Toma Tykwera, ale utápa sa v množstve absurdít... V momentoch brutality a dialogov perfektné, inak sterilné a nudné... 65% ()

kukentipla

O čem to je? Morálně čistí lidé oblečení v hávu pomsty jenž jim zatemnila úsudek. Co já Nato? Jedním slovem filmová dokonalost. Chan-wook Park dokanale pracuje s divákem. Nejdříveho ho přinutí oblíbit si hrdinu zahnaného do kouta vírem nepřízně osudu. Následně mu spočítá jeho neetické počínání a přiloží pát kopanců navrch. Film je to neskutečně depresivní, plný protikladů. Chudoba vs bohatství, láska vs nenávist. Ve filmu se vyskytuje asi nejromantičštější scéna, kterou jsem kdy viděl (ta z výtahu). ()

dude1

Prvý diel trilógie o pomste ma oslovil najmenej. Aj napriek tomu je to kvalitný filmík, ktorý posúva tento filmový žáner o kulinček ďalej. ()

sedlo03

V průběhu tohoto filmu mi zemřel strejda, na infarkt. Srdeční záležitost, bohužel v tom nejhorším slova smyslu.... ()

werewolf69

Krutý, surový, nekompromisný, emočne vyčerpávajúci snímok. Trocha mi však vadila istá zdĺhavosť a priznám sa že som aj trocha tápal v deji. Cele je to ale tak skvele natočene že som na okamžik zvažoval aj to najvyššie hodnotenie. Chan-wook Park je geniálny režisér. ()

VictorMartel

Jeden z mých nejosobnějších filmů, který znamená víc než „pouhé“ stoprocentní umění. Vůbec ve mně nevzbuzoval podezření ze samoúčelnosti, nic nepřehnal a nádherně vyobrazil koloběh nekonečné křivdy, šířené často až nepříčetně nové důvody ke mstě generujícími odplatami, – totiž za předpokladu, že jsme nějakých odplat vůbec schopni. Ukázal nám komplementaritu mezi slumovými enklávami a domněle nezranitelným kapitálem (a byl to popravdě šok, vidět, co všechno snese jihokorejské HDP), tu pomalou parazitní vyvražďovačku ve prospěch idiotsky nehospodárného, hýřivého živlu. Přitom je také audiovizuálně originální a ohromuje, má pohlcující estetiku a dialogy, na jejichž sílu i Old Boy/2003 později začne ztrácet. / CITACE: „Jeden chlápek si myslel, že má dvě hlavy.“ „Dvě hlavy?“ „Jó, dvě. Blbé bylo, že dost trpěl na migrény. Takže s dvěma hlavami měl migrénu skoro pořád. A víš, co nakonec udělal? Jednu z těch hlav si ustřelil.“ „Levou, nebo pravou?“ (Zodpovědnost za druhé ohrožuje naši schopnost ke zodpovědnosti vůbec. Nakonec tlak zodpovědnosti, vyjádřený obrazem migrény, může být znásobením natolik tíživý, že se stáváme nebezpečnými sobě i těm, za které zodpovědnost cítíme.) ()

Martyr

Po pozretí som bol šokovaný. Jeden z mála filmov, ktorý ma láme k druhému pozretiu. Až tak urobím, napíšem viac.90% ()

fNdEsIECLE

„V našem chování není nic odvážného, rytířského, hrdinného ani velkorysého. Nemáme v duši mír – jsme samolibí, ustrašení, nevyrovnaní a roztřesení.“ – Henry Miller/Klimatizovaná noční můra. Život jako utrpení aneb Chan-wook Park alias korejská Danielle Steel. ()

KOZEL84

Tak spíš tři a půl.Bylo to moc roztahané a souhlasím s tím zauzlováním jednoduchého děje.No prostě na pět jako Oldboy to není. ()

Saur.us

Obrazová depresivní šílenost z Jížní Koree. I přes zbytečně překombinovaný vyprávění příběhu, na které se dá ale rychle zvyknout výborně vychytaný film s scénami, které se mě opravdu dostali (viz.: masturbační skupinka nebo "sakra co je napsaný na tom vzkazu, kterej mě přišpendlili nožem na hrudník) Děkuji mistře Parku....dávám 5 i přes to, že se mi Oldboy líbíl víc... ()

piranha

Vážení, kam se hrabe Tarantino! Myslím tím nejen proudy krve, ale zároveň i provedení vražd. Pokud to mám srovnat třeba s Reservoir Dogs, tak tam se mnou potoky krve nic nedělaly, prostě jsem se jenom divila, proč ten a ten dávno nevykrvácel, když už leží v kaluži krve od začátku filmu. Tady to bylo takové zvláštní. Co mrtvola, to unikátní způsob skonu, byť jich byla většina připravena o život nožem. Ze spleti postav a obrazů, ze kterých jsem nejdřív moc nechápala, se v druhé půlce přece jen vynořil celistvý obraz. Je to jako syrový flák masa, "flesh", temné a vůbec ne pěkné. Každá vražda jde až k vám, jako by vám někdo kroutil kudlou v bodné ráně. Film byl také krásnou ukázkou toho, jak jsou od nás Jihokorejci daleko a jak mají odlišnou mentalitu. Oni vždycky vymyslí spoustu věcí, která by nás v životě nenapadla. ()

Helldo

Po nepopsatelném zážitku z Old Boye jsem se rozhodl pečlivěji prozkoumat i další kousky pana Chan-wook Parka a svou cestu jsem započal právě u snímku Sympathy for Mr. Vengeance. Předchozí zážitek byl pro mě tak odzbrojující, že mě neodradil ani korejský dabing a musím říci, zaplať pánbůh za to. Ač mě první polovina filmu tolik neoslovila jako u druhého snímku trilogie, tak následné dění bylo naprosto omračující. Veskrze sice méně akčnější, zato vícero syrovější a odtažitější. Znovu úchvatný zážitek! ()

bery71

První díl z trilogie Chan-wook Parka se od svých dalších dvou dílů celkem podstatně liší. Zatímco Oldboy a paní Pomsta jednoznačně sázejí na efekt a to nejen díky podmanivé hudbě, které v Mr. Vengeance zcela chybí. Tato absence je, ale nahrazena o to surovějšími obrazy lidské bolesti a touze po pomstě. Pan Pomsta (omluvte ten překlad) se zkrátka dívá na svět trošku hlouběji. Příběh je úmyslně zauzlovaný do obrovského klubka názorů, myšlenek, citů, pravd a lží. A stejně jako v životě by sice vše mohlo být jednoduché a vše mohlo dobře dopadnout, ale to by nás asi omrzelo. A právě surový humor a celá drsná stránka lidského života, vztahů a emocí je zde vykreslena skvěle. Škoda několika hluchých míst, kdy děj téměř stojí. Ale i tak... ,,Vím, že jsi dobrý chlap, ale chápeš přece, proč tě musím zabít. Chápeš?,, ()

Radek.SCH

Tak konečně mám trilogii o pomstě za sebou. A zjistil jsem, že to vlastně zas až tak extra výborný nebylo. Chápu nadšení mírnou exotikou Dálného východu, ale když to odsunete stranou, zůstane jenom Oldboy (a to ne ještě celý). Boksuneun naui geot (sympatický název) je na můj vkus až příliš vykalkulovaný. Je sice asi nejvíc přístupný evropskému divákovi, ale je to teprve takový rozjezd. ()

Troll

Hroznej, nudnej a přehodnocenej film. Mírný pozitiva vidím pouze v "ujetých" scénách jako onanování mladých chlapců nad bolestmi sousedky. Jinak ty nekonečné scény, kde se nic neděje, tak v tom jsou Korejci a Japonci mistři..to se jim musí nechat, ovšem mě to nudí. ()

matini

Tak tohle byl hodně silný snímek. V první polovině to bylo takové běžné drama a druhá polovina byla honba za pomstou. Najednou do sebe začalo všechno zapadat, a kruh pomsty se pomalu uzavíral. Musím říct, že na mě film zanechal opravdu velký dojem. ()

mourinho

To, co tento film neuvěřitelným způsobem povyšuje je fantastický vizuál. Výtvarná stránka skutečně bere dech, jenže u tak dramatického příběhu, ve kterém jednu z klíčových událostí sehraje smrt dítěte, očekávám emoce. Mnoho emocí. Bohužel ty se tentokrát ne a ne dostavit. Nevím, možná to je dáno odlišnou asijskou kulturou, možná je ten film na můj vkus podán až příliš umělecky, každopádně ten účinek nenaplnil má očekávání. Je to ale spíš otázka osobního pohledu a chápu, že spoustu jiných diváků toto drama rozsekalo. ()

Korejský mstitel a další krvavá sága

Korejský mstitel a další krvavá sága

20.09.2012

Chan-wook Park se proslavil tzv. „trilogií o pomstě“, která zahrnuje dnes už kultovní kousky Sympathy for Mr. Vengeance, Sympathy for Lady Vengeance a Old Boy. Pak si natočil několik žánrových… (více)

Korejská žízeň v Hollywoodu

Korejská žízeň v Hollywoodu

23.05.2009

Pamatujte: Nemá smysl se rozčilovat. Hlavně klid. Oč jde? O jihokorejské hororové drama Bakjwi (na obr.), které jen před několika dny představil v Cannes Park Chan-Wook. Film vypráví příběh kněze,… (více)

Program FILMASIE

Program FILMASIE