Má je pomsta

(festivalový název)
  • Jižní Korea Boksuneun naui geot (více)

Hluchoněmý Ryu se ze všech sil snaží vydělat dost peněz, aby mohl svoji umírající sestru poslat na transplantaci ledvin (což není zrovna snadné, když jste právě přišli o práci a ještě ke všemu vám v nemocnici řekli, že potřebný orgán není k dispozici). Po menší epizodě s překupníky s lidskými orgány dá Ryu na radu své přítelkyně a rozhodne se získat peníze na sestřinu operaci únosem malé holčičky. Zpočátku slibně rozjetá akce se ale velmi brzy příšerným způsobem zvrtne a únos uvede do chodu kolotoč událostí, které všem pořádně zacloumají životy. Úvodní díl Parkovy trilogie o pomstě (následovaný snímky OLDBOY a SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE) získal v roce 2003 na filmovém festivalu ve Philadelphii první cenu za nejlepší film. (kiddo)

Torako.chan

Z trilogie o pomstě je podle mě toto nejslabší snímek. Ne, že by byl špatný, je naopak velmi dobrý. A|e následující dva se mi zdáli o něco lepší už z toho důvodu, že záporňáci byli opravdovými záporňáky a ne zoufalým a ještě ke všemu postiženým klukem, který podle všeho ani neumí do pěti napočítat, jak se říká. V tomto smyslu to bylo spíš velice smutné. Způsobem jakým je film natočen - myslím nejednoznačné záběry, bezostyšné sexuální scény spolu s velmi smutným příběhem - mi připoměl díla topového korejského režiséra, kterým není nikdo jiný než Kim Ki-Duk. Takže vlastně jediné, co můžu Boksuneun naui geot vytknout je pouze on rádoby záporňák, kluk co se dostal kam nechtěl. ()

JamesSi

Má je pomsta je za mě nejlepší díl z Čchan-uk Pakukovy trilogie Pomsty, kvůli své jednoduchosti a silnému zaměření na hlavní myšlenku. Co je to pomsta, proč bolí a proč je důležitá. Změna perspektivy v prostředku filmu by se měla učit na filmových školách. ()

Kapybara odpad!

Hnusné a kruté. Násilí je tolik, že pro mě tenhle snímek ztrácí jakoukoliv hodnotu. Ani špetka nadsázky, ani trocha vtipu, která (podobně jako u Oldboye) by mohla vytvořit dílko se zcela zvláštní atmosférou, díky níž bych byla schopná i ty nejhnusnější kruťárny tolerovat. Ale tohle je příliš syrové a navíc pomalé tempo filmu je dost ubíjející. Uznávám, že to není špatně natočené, ale - ať dělám, co dělám - obsah nejsem schopná strávit. ()

cab

Prvni dil trilogie o pomste mi nesedl a krome pekneho zaveru se mi na film bude vzpominat tezce. Zklamani. 50% ()

Corpsegrinder

Super maličko komorní thriller kterej si plyne pomalu ale nenudí ani minutu. Sem tam se objeví náznak černýho humoru kterej ale vždy doprovází dost vážný scény (utopení, pitva, likvidace překupníků s orgánama, cigaretovej klan). Možná občas zamrzí absence hudby která se ve filmu skoro neobjevuje ale i bez ní to solidně jede. ()

Káronoš

Dusivé, syrové, šokující a silné drama podané dost tvrdě a nekompromisně, pojednávající o zoufalství a pocitu bezmocnosti. Příběh je drobně uzlovaný, ale uvěřitelný (nesmím podotknout, že skvěle propracovaný), pomalejší chod událostí a brždění děje sice občas vyvolali zmatek a člověk se někdy slušně ztrácel v komplikovanosti příběhu, ale ta úžasná prvotní myšlenka filmu to zastínila. Netradiční a tvůrčí styl režie odděluje snímek od průměrných sociálních dramat a to pojetí chaotického světa skrz hluchoněmého Rya si zaslouží minimálně uznání režisérových kvalit (postupné oddalování kamery ve scéně, kdy Rya vycházel z "přáteli" vícepatrové schody je geniální). Dílo mělo však hluchá místa a oživění děje by občas neškodilo, nicméně poslední (cca) půlhodina je dokonale násilnická a frustrující. Z hlediska režie úchvatný, jinak více než dobrý film, zasluhující přidělené hodnocení. Hodnocení: 8/10. ()

peetriss

Při mém nepravidelném průletu jihokorejskou kinematografií jsem samozřejmě nemohl vynechat Chan-wook Parka, nyní Hollywood dobývajícího. Boksuneun naui geot nabízí surový a syrový pohled na osudy lidí z různých vrstev společnosti svádějících boj s krajností své životní situace, který je svádí k zoufalým činům. Každý prožívá svůj boj, každý si osobuje právo na pomstu, každý zápolí s ironií osudu. Každý čin má však svůj následek. Film je to opravdu hutný a těžký, ve kterém dává Park na odiv své tradiční hrátky s širokou paletou roztodivných zvuků či jednou statickými, jindy zase naturalisticky podanými záběry. Zajímavý thriller s netradiční stylizací a mnohostrannou sofistikovaností. ()

IvoB

Neuhlazené, syrové, krvavé a v mnoha případech šokující drama, které se s látkou ani s divákem vůbec nepáře. Sledujeme zde dvě hlavní linie, které jsou poměrně komplexní s několika odbočkami - především díky postavám, kdy každá z důležitějších zastává svoji roli, má svoji motivaci, a svými činy zapadá do propleteného řetězce událostí, které vedou k dosti extrémním důsledkům. Film je zpočátku trošku pomalejší, a pokud jste viděli Oldboye (druhý díl) dříve (podobně jako já), pravděpodobně film nepřesáhne nastavenou laťku. Avšak minimálně jej po stránce znepokojivosti připomene. Hodnotím jej tedy silnějšími 4*. Ještě dodám, že kvůli docela výraznému násilí nemohu film příliš doporučit slabším povahám... ()

lucijelucije

Trilogie o pomstě, kterou zrežíroval Ch.-wook Park je velice sychravá záležitost. Odstartovaná Boksuneun naui geot započala velmi psychologickou podívanou o bezmoci, ztrátě a zoufalství. Podle mého názoru je tento počátek trilogie o něco slabší než Old Boy a i o něco málo slabší než Nebohá paní pomsta, která ve mě zanechala bohužel či bohudík hrůznější a emotivnější pocity zároveň. Každopádně všechny příběhy mají obrovskou sílu, a tragédie, která se ve všech příbězích objevuje, nenechá váš tep v průměrné frekvenci. Rozhodně pokud něco Korea umí, tak točit tyhle psychologicko-morbidní thrillery. ()

Rozjimatel

"Ocko..., prečo si mi nedal lekcie plávania o niečo skôr?"     Silne pôsobivá kriminálna dráma s témou pomsty a poriadne čiernym humorom, prvá časť slávnej Trilógie pomsty. Mstia sa tu medzi sebou postavy zo všetkých možných strán, je to poriadne divoké, drastické, tvorcovia sa s tým ani trochu nepárali (krv tečie prúdmi). Film s úchvatným vizuálom rozpráva príbeh z dosť divného sveta (ale zaujímavo divného), pričom prelínanie jednotlivých dejových liniek môže pôsobiť, a to najmä zo začiatku, trochu zmäteným dojmom. Našťastie sa to ale postupom času všetko ujasní. Zaujali ma aj herecké výkony, hlavne herca Kang-ho Songa, ktorého mám čoraz radšej. Vytknúť môžem akurát tú čudnú arabskú hudbu, ktorá tam ustavične hrá niekde na pozadí (akoby z nejakého starého rádia). Veľmi sa mi totiž k filmu nehodí, viem si predstaviť aj podstatne vhodnejšiu hudbu.     "Je súčasťou Asociácie revolučných anarchistov." "Čo?" "Teda, bola." "Choď sa porozprávať s rozviedkou a priveď ich zopár." "Problém je... ona bola jediným členom." ()

system

Naprosto jiny film nez oldboy a pokud cekate podobnou jizdu jako u oldboye budete asi zklamani. A to je taky mozna pricina meho hodnoceni. On ten film neni vubec spatny, naopak, scenar je vyborny, atmosfera syrova a herecke obsazeni taky na jednicku, jenom ty hlucha mista a zdlouhave pasaze mi prisly na skodu v neprospech akce a napeti!!! ()

kapibara

Asijské filmy mě částečně svou odlišností od běžné evropské a americké produkce děsí, na druhou stranu neuvěřitelně lákají a baví. Park je mistrem ve vyprávění příběhů na jejichž konci nevíte, kdo je vlastně "ten zlej" a kdo "ten hodnej". Neklade ani tak otázky. Víc se snaží ukázat zamotanost lidských osudů. Nebojí se brutality a násilí, ovšem nikdy mu nechybí odvaha dodat krvavým scénám humor a nadsázku. První díl Parkovy trilogie je jen a jen o pomstě dovedené do důsledku. ()

evil_ryu

Úžasná atmosféra. Udivuje ma čo dokáže Park povedať skoro bez slov. Má zmysel pre detail aký som ešte nevidel. Kamera je perfektná a to hlavne v exteriéroch. Niekoho možno bude rušiť extrémne čierny humor. no je ho tu veľmi málo, čo je možno dobre. Neodporúčam pozerať slabším povahám, pretože tak pesimisticky naladený a brutálny snímok som už dávno nevidel. Cez to všetko je najväčšia výnimočnosť tohto filmu v postavách. Každá z nich má svoj vlastný príbeh, problémy a útrapy. Beksuneun naui geot má toľko osobitostí, zauzlení, žánrov a podžánrov , no vcelku to tvorí jeden krásny a výnimočný celok. ()

Nethar

Já se z těch Korejců jednou zblázním. To zase byl film. Pomsta na několikátou. Film, jehož nálada se kdesi kolem půlky zprudka změní. Absurdní, zabývající se všemožnými detaily, dlouhé záběry, jen několik málo rozhovorů (však hlavní hrdina je hluchoněmý), pár černohumorných scén. Tak jiné a divné, až dobré. ()

Renfield

Film je o zoufalství, pomstě, ale také kritice společnosti... Čím to, že pro mě ty nejsilnější scény, svým způsobem zapadnou? Totiž, ač jsou scény jednotlivých pomst výborné (obzvlášť když se jí ujme Ryu, nebo proklatě černohumorný závěr), pro mě zásadní zůstává to svým způsobem skryté, to co vlastně vše buduje. Totiž, propojit zvuk a kameru Chan-wook Park umí dokonale a předvádí to již v úvodu filmu, při fantastické procházce domem, nebo snad ještě lépe ve scéně monotónní práce v továrně. Zde je vidět výborná práce kamery a jejího propojení ani ne tak s hudbou, jako se zvukem. Prakticky to stejné je možné napsat i o dokonalé a z mého pohledu snad nejbrutálnější scéně ve filmu. Násilí není vidět, ono vlastně ani není, vždyť se jedná o scénu z pitevny... přesto, zvuk a dlouhý záběr na obličej otce, mrazivá dokonalost. Výše popsané vlastně tak trochu napoví o formě vyprávění příběhů, ano příběhů. I když se v úvodu filmu může Ryu zdát jako hlavní hrdina, není tomu tak, pomstít se přece musí více lidí. Jejich pomsty se propojují, občas nikoliv, to když film kritizuje a vlastně z hlavních příběhů odbočuje. "Má je pomsta" je bezesporu nejsilnější částí celé trilogie a to mám Old Boye velmi rád. 80% ()

Oralfabet

Jako poslední jsem z Parkovy Vengeance trilogy shlédl první film (nevím proč) a musím říct, že v mých očích jde celkem jasně o nejslabší kousek... To ale vypovídá především o genialitě Oldboye a Sympathy for Lady Vengeance, protože i tohle je zběsile originální, emocionálně vyčerpávající jízda plná úžasných záběrů, kruté ironie a nečekaných zvratů. Vlastně je to tak trochu Coenovka na korejský způsob, i guess, každopádně prostě skvělá podívaná. Jo a scéna s pokusem o harakiri musela být snad z celé trilogie tou nejabsurdnější a pochopitelně mi přišla geniální. 9/10 ()

Ingtar2

Po dvoch filmoch Chan-Wook Parka si začínam formovať naňho zvláštny názor, mnohými užívateľmi určite nepochopený. Park síce dokáže vymyslieť a natočiť super vec, ale nedokáže ma zaujať na celú dĺžku stopáže (v praxi som stihol spratať celú obývačku počas niektorých scén). A tak ako Agasshi, tak aj pán Pomsta ponúka zopár zaujímavých zvratov, precítený melodramatický koniec a precízne napísané postavy. A typické ázijské hranie na city, ktoré mi vie byť sympatické. Park však pojedol besné huby a do filmu pridal aj veci, ktoré tam celkom určite nepatrili (štyria chalani leštiaci bambusy na zvuky baby, ktorá 'hrá na gitare' vo vedľajšom byte za chrbtom hluchého brata. Wow.). Ale... ani týmto scénam sa tá originalita nedá uprieť no. Niektoré triky kamery výborné (napríklad chodba niekde v polovici filmu), na druhú stranu ma už obyčajne štve trasúca sa kamera. Čiže v konečnom dôsledku ide o film, ktorý treba aspoň raz v živote vidieť, ale neviem, či by som ho odporúčal. A teraz hurá na Old Boya. ()

Korejský mstitel a další krvavá sága

Korejský mstitel a další krvavá sága

20.09.2012

Chan-wook Park se proslavil tzv. „trilogií o pomstě“, která zahrnuje dnes už kultovní kousky Sympathy for Mr. Vengeance, Sympathy for Lady Vengeance a Old Boy. Pak si natočil několik žánrových… (více)

Korejská žízeň v Hollywoodu

Korejská žízeň v Hollywoodu

23.05.2009

Pamatujte: Nemá smysl se rozčilovat. Hlavně klid. Oč jde? O jihokorejské hororové drama Bakjwi (na obr.), které jen před několika dny představil v Cannes Park Chan-Wook. Film vypráví příběh kněze,… (více)

Program FILMASIE

Program FILMASIE