Pohraniční pásmo

(festivalový název)
  • Jižní Korea Gongdong gyeongbi guyeok JSA (více)

V demilitarizované zóně rozprostírající se mezi Jižní a Severní Koreou došlo k zavraždění dvou severokorejských vojáků. Odpovědnost za jejich smrt je přičítána jihokorejskému seržantovi. Objasnit nešťastnou událost, která by mohla přerůst v opětovnou válku dvou znepřátelených zemí, přijíždí skupinka nezainteresovaných vyšetřovatelů z NNSC (Neutral nations supervisity commision). Úkolem není zjistit, kdo a jak zločin spáchal, ale proč k němu vůbec došlo.

V pořadí třetí celovečerní snímek jihokorejského režiséra Chan-Wook Parka (autora známé trilogie o pomstě: SYMPATHY FOR MR. VENGEANCE, OLDBOY, SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE) posbíral množství nominací a ocenění nejen v Asii, ale i v Evropě a Americe. Jmenovitě byl nominován například na cenu za nejlepší režii na Berlínském filmovém festivalu, na FantAsii v Kanadě se umístil na třetím místě ve stejné kategorii. (kiddo)

Jirka_Šč

Smutnolidský příběh. ■ Souhlasím s Tsunami_X, že samotný prvek vyšetřování je zbytečně maličko přetažen. ■ Chci vidět znova, protože jsem napoprvé sledoval s anglickými titulky a nestíhal obraz. ()

poz3n

Hodně silný 4 hvězdičky. Naprosto úchvatně na mě působily části týkající se příběhu těch 4 vojáků, jedinej zádrhel pak byla slečna vyšetřovatelka, která si mě nijak zvlášť nezískala. V podstatě souhlasim s komentářem Tsunami_X. A co se týče jinejch stránek filmu, je to zase klasická jihokorejská podívaná. Plno citu, skvělá hudba, kamera a prostě kvalita Chan-wook Parka. Chci si to pustit v nejbližší době eště jednou a uvidim, jestli nepřidám. ()

GigaPudding

Čekala jsem něco výborného a stylového jako obvykle od Chan-wook Parka a hlavně jsem čekala nějakou hustou detektivku s propletenou a chytrou zápletkou, ale dostalo se mi úplně jiné rozsekávky, než jaká by se dala tušit z popisu úvodního děje, že se v JSA stala vražda severokorejských důstojníků rukou jihokorejského důstojníka, kterou přijíždí vyšetřit nezávislý tým vedený ženou :). Ano, ví se kde se střílelo, kdo střílel, ale neví se proč se něco takového vůbec stalo na místě jedněch z nejnapjatějších politických vztahů na světě. Vůbec jsem netušila kam mě tenhle příběh může zavést a nečekala jsem něco takového co nakonec přišlo. Vyšetřovatelka se snaží přijít na odpověď "proč?", ale s tím hlavním dějovým zvratem filmu je tahle otázka ještě o to důležitější a o to usilovněji se divák snaží dovědět proč se něco takového vůbec mohlo stát, když je všechno trošku jinak než jak to vypadalo na začátku. Svým hlavním dějem a pozadím celé vyšetřované události mě JSA úplně dostalo, protože řeší snad ještě hlubší problém než jakým by byl možný mezinárodní incident s vyhrocenými vztahy mezi severní a jižní koreou. Nevím jak pořádně to popsat, protože tohle je další z filmů, kde je lepší, pokud divák vůbec neví, co je opravdovým námětem filmu. Je to prostě hodně osobní a velmi osobní v otázkách, které film divákovi předkládá, stejně jako v závěrečném vyznění filmu, které je prostě husté a velmi tragické. Chan-wook Park je prostě mistr vyhroceně tragických příběhů, jejichž neštěstí divákovi opravdu dojde v celé své síle až nějakou chvíli zpětně po kouknutí na film. K tomu výborní herci, našlápnutý scénář a dialogy a i v tak komorním příběhu velmi osobitý vizuál. Prostě za málo peněz velmi mnoho muziky a silný filmový zážitek, který se divákovi dostane hluboko pod kůži a jeho dopad přetrvá ještě dlouho potom, což se určitě cení :). ()

fleker

....pouvodně sem sem chtel dat krasnaje zvezd 5...ale pak sem si všim,,,že tři palce nahoru vod levyho dolniho rohu je šeredna čmouha a upřostřed přilíplej ždibíček čehosi......hadam nasledek najeky nehody.....tušim že bud masařka/únor´08/leva ruka/reflex/ anebo kamenak´03/nauzea/špatnej odhad/....každopadně na sedmi hodinach....je to z důvodu možností Á či BÉ pekně rozmázlý a kazí to dojem...ja vim že by nejspíš vetisna Gongdong gyeongbi guyeokfilů namitla že to chanwookparkova chyba není, ale ja sem jinyho názoru.....zas musíte kurvavocenit moji upřímnost.....a abyste videli že sem sice sráč, ale fér sráč,,slibuju ze ten kus přilepenýho výblitku zůstane tam kde je minimálně dalších deset let,,,,aby všechny další snímky (jakjinak než ORIGIINÁL ODMATELA) kerý projdou ánem mýho pc v budoucnu nebyly ve výhodě....Ve jménu otce, syna, i ducha svatého. Hymen ()

ScarPoul

Ďalší premyslený príbeh natočený pod taktovkou jedného z najtalentovanejších a západu najznámejších kórejských režisérov Chan - wook Parkom. Joint Security Area začína ako detektívny príbeh. Priestor v ktorom sa odohráva je minimálny, pretože sa jedná o hranicu medzi južnou a severnou kóreou. To čo sa spočiatku javí ako obyčajný politický zločin, ktorý môže prerásť do vojnového konfliktu je ale omnoho citlivejší ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Druhá časť filmu nám osvetľuje minulosť a tým divákovi ukazuje čo predchádzalo incidentu. Táto časť je oproti prvej a poslednej omnoho pozitívnejšia a veselšia. Je príjemným spestrením celého filmu a hlavne pred finálnou kapitolou nám umožňuje zamilovať si hlavných hrdinov. Posledná kapitola je venovaná dôsledkom. Park brilantne mení atmosféru všetkých troch častí a umožňuje nám nahliadnúť do duše tentokrát mužského osadenstva zmietajúcich sa medzi povinosťou a morálkou. Film je bez akčných scén, bez výraznejších kamerových experimentov, obsahuje len niekoľko výborných prelínačiek, ale aj tak sa nejedná o nudný, alebo zbytočný film. Oldboy ale samozrejme prišiel až o tri roky neskôr. ()

Lacike

Dodnes asi najnormálnejší Parkov film bez jeho tradičných šialených dejových zvratov. Aj keď so štruktúrou príbehu sa musel pohrať aj tu a tak dej nemá chronologický priebeh. Príliš ma nebavila úvodná tretina, ktorá je pojatá ako detektívka, keďže tento žáner nemusím, ale od chvíle, keď sa začne odhaľovať skutočná pravda, tak sa naplno rozbehne protivojnová agitka v takom sympatickou poučnom podaní. Proste zase zistíme, že obyčajní radoví vojaci sú ľudia, ktorí nemajú problém spolu vychádzať aj keď sú na opačných stranách a za všetko svinstvo môžu tí hore. Finále je ale typicky Parkovsky horké. Veľkým plusom filmu je herecké obsadenie zložené z budúcich hviezd. Získali si ma hlavne severokórejci Kang-ho Song a Ha-kyun Shin. Byeong-heon Lee mi už tradične príliš nesadol, takže ma záver nejak nemrzel. Výsledkom je kvalitná dráma s pekným posolstvom, ktorého naplnenie sa asi nedožijem. Vyžratí Kimovci nás prežijú všetkých. 8/10. ()

Mulosz

Film ma velmi silne a naopak velmi slabe okamziky. Nic mezi. Postava agentky mi pripadala jako vystrizena z Mlceni jehnatek. Tam, kde pribeh zacina uz trochu nudit, zachranuje jej pekna hudba. Dilo bych postavil na roven Kim Ki-Dukovy Pobrezni hlidky. ()

Terva

CITÁT - Není důležité kdo, ale proč?........... Incident mezi Jižní a Severní Koreou. Mladá majorka z Ženevy (Sophie Jean) přijíždí do Joint Security Area vyšetřit příčinu jednoho zvláštního incidentu. Jihokorejský voják zastřelil dva severokorejské protivníky - proč? CITÁT - Na světě jsou jen dva druhy lidí. Komunističtí bastardi a ti, co chtějí zabít komunistické bastardy............. Byl voják unesen, nebo se pokusil dezertovat? Politický příběh o jednom zvláštním přátelství, kde každý říká něco jiného a každý má pravdu. CITÁT - U vás nemáte zpěvačky?............ Scéna se psem v 50 minutě je velmi dojemná. Jdi, na druhé straně mají víc jídla................. Film má zvláštní námět a velmi zajímavou kameru. V 66 minutě si ji můžete pořádně vychutnat - takové záběry mám rád. CITÁT - Oba státy chtějí aby se vyšetřováním nic nedokázalo........... Scénář - Kim Sung Bok. ()

Padme_Anakin

38. rovnoběžka násilně protla do té doby jednotné území, ovlivnila osudy mnoha lidí, zmařila životy. A přátelství je tu něco, co nikdo nečeká a s čím se nepočítá. Pan Park se ožehavého tématu zhostil citlivě, s grácií a naprosto dokonale nastavil zrcadlo. Nebýt té kamery, mně kineticky nevyhovující, šla bych do plných. Strhující příběh, nadčasová záležitost. ()

Cubinho

Vynikající detektivka z vojenského prostředí, z prostředí nenávidějících se stran Severní a Jižní Koreje. Chan-wook Park, dokázal tento nesmyslný spor dvou odlišných režimů nádherným způsobem odsoudit. Ačkoliv je "Jihokorejec", odsuzuje obě strany, v obou ale nalézá i to dobré. Střetávání se v modrých stanech, které rozděluje 38. rovnoběžka, kdy jedna i ta druhá strana má panickou hrůzu z toho, že by tuto čáru přakročila (naštěstí v tomto filmu nejsou všichni takoví), jen podtrhuje nesmyslnost tohoto politického sporu. Nezapomenutelná je "plivající" scéna. 9/10 ()

ledzepfan

Možná příliš chladné aby to mohlo fungovat jako korejská proti"válečná" vlajková loď (tou je v mých očích Welcome to Dongmakgol)-Ale kvalitní to bezesporu je-velmi......Docela by mě zajímalo co na to říkal sám "velký" Kim ()

_Moon_

Park Chan-wook mi svým OldBoyem představil pro mě do té doby neznámý korejský film. Joint Security Area je druhý Parkův film, který jsem viděl. A znovu mi vyrazila dech ta nápaditost, co se úhlů záběru a zajímavých střihů týče. Parkovy delší, kompozičně čisté a jednoduché záběry ostře kontrastují s dnešním trendem "uspěchaného" střihu. Z herců je mi známý pouze Byeong-heon Lee, který perfektně ztvárnil hlavní roli ve snímku Bittersweet Life. Zde je jeho výkon trochu slabší, přesto pořád nadprůměrný. Samotný příběh je vyprávěn podobným stylem jako v OldBoyovi. Postupně se dozvídáme, jak se vyšetřovaná událost vlastně odehrála. Park mistrně příběh graduje a co bych ocenil ještě víc, dokáže ho úderně zakončit. Shrnul bych to tedy tak, že se rozhodně těším na tohoto korejského mistra u dalšího z jeho filmů. ()

Pirkaf

Po lehce zmateném začátku, kdy jsem při typicky Parkovsky se prolínajích dějových liniích chvilku moc nechápal co se vlastně děje, se plně rozvine hřejivé drama o světýlku přátelství a porozumění v mrazivém světě hluboce do duše zarytých křivd a nenávisti. Při závěrečném záběru až mrazí. Pro mě osobně větší zážitek než trilogie o pomstě. Třešničkou na dortu je zde pro mě přítomnost mé oblíbené Yeong-ae Lee, byť zde nedostala až tolik prostoru ukázat co v ní vězí. ()

jondzavid

2) Silný príbeh je hlavnou dominantou tohto filmu. Okrem toho je to vizuálne brilantne nakrútené, ale problémy mi robili niektoré prestrihy (napr. chaotická finálna verzia prestrelky). Súhlasím s Adrianom, že postava vyšetrovateľky je vcelku zbytočná a dejová linka okolo jej otca zbytočne brzdí dej. Ale to by bolo všetko čo môžem namietať. Park dokáže svojím filmom pobaviť (odpľúvanie) i zmraziť úsmev na tvári (finále) - celkovo však zanechá neutrálny dojem (neobhajuje ani sever ani juh) a jeho film je veľkým pladoyer, silnou výpoveďou o dvoch krajinách, ktoré majú k sebe tak blízko a zároveň tak ďaleko ako dvojica oproti sebe stojacich vojakov na stráži demalitarizovanej zóny. ()

Tony.cs

No, označení mysteriózní bych tady smazal, ale to nenarušuje fakt, že Gongdong gyeongbi guyeok JSA je vynikající film. A to tak, že mě dostal do stavu téměř vzlykajícího. Skvěle vybraní herci a opravdu dobrý scénář. ()

Naslund

Málokterý film dokáže ukázat tak hezky, jaký nesmysl vlastně jsou válka a politika. Lidi spolu mohou vycházet ať už jsou kýmkoli. No možná kanibal a urostlá Švédka na pustém ostrově to budou mít vždy těžké, ale jiný případ mě opravdu nenapadá. Kvůli tomu ale film nedoporučím, protože koho dnes zajímá přínos. Hlavní je, že je film moc pěkně natočený a alespoň pro mě tu je Yeong-ae Lee a její úžasně uklidňující hlas. Škoda, že nenapovídá něco, co bych mohl poslouchat před spaním. ()

dawe04

...Právě jsem zjistil dvě věci: Miluju Chan-wook Parka a že si přátelství dost nevážím. Neskutečný emocionální zážitek. ()

AlistairMir

Já jsem z jihu, ty ze severu, tak se budeme k smrti nenávidět...a co když ne? Tak to nakonec dopadne tragicky a na úplném konci zbude jen krev a slzy...příběh několika mužů, co se vzepřeli všemu, jelikož si mysleli, že je to tak správné. Stačí však jedna noc, jeden nečekaný konflikt, jeden výstřel, pak další a vše je ztraceno...dva vojáci ze severu leží v krvi a přitom naprosto zbytečně. Silný film, kde jsem nepochopil jen jednu jedinou věc, i když byla ve filmu vysvětlena, tak stejně nerozumím, proč se dotyčná osoba v danou chvíli zachovala tak, jak se zachovala, protože to k jejímu chování absolutně nesedělo...ale to je můj problém i tak plná palba a palec vzhůru. Byeong-heon Lee už tehdy dokazoval, že z něj bude velký herec a za mě osobně, se mu to povedlo. ()

wipeout

Ťažko sa mi ešte stále hladajú slová akými popísať to čo som ma ltú česť zažiť v spoločnosti ďaľšieho Parkovho majstrovského diela. Keď by som hľadal paralelu s inými vojnovými filmami, nenachádzam nič takého ľudsky emocionálne ovalujúceho ako práve Joint security area. Obvykle som vo svojich komentároch možno až prehnane výrečný, no tu sa zmôžem už len na jednu vetu: Neváhajte ani len sekundu, nebudete ľutovať. ()