Na slavnostně vyzdobeném kocourkovském nádraží čekají napjatí obyvatelé na příjezd významného hosta, syna pytláka Jalovce, který odešel před lety do ciziny a tam se proslavil. Omylem však za něj považují uprchlého trestance č. 1313, takto Ferdinanda Kaplana, který se po útěku převlékl do civilních šatů. Zpočátku je sice slavnostním uvítáním poněkud překvapen, ale pak se rozhodne využít příležitosti a velmi rychle se vpraví do nové role. Když je zanedlouho po svém příjezdu zvolen starostou začnou se brzy díky jeho neodolatelné výmluvnosti dít v Kocourkově věci nevídané, většinou s cílem přilákat do města zástupy turistů... (oficiální text distributora)

baltik

Asi je se těch 5* může zdát býti trochu nadsazenými... ALE! genialita hlášek, absurdita příběhu, Werich a ukázka lidské hlouposti v takové míře v roce 1934? Neskutečné.. ()

Rattlehead

Povedený film. Nejvíce se mi líbilo, jak se kamera v jednom záběru pomalu vzdálí z jedné místnosti, aby přes balkón plynule přešla do místnosti druhé, to je lahůdka. Herecké obsazení je samozřejmě úžasné, zajímavostí je jedna z mála filmových rolí operní zpěvačky Marie Tauberové (dcera starosty). A poznámka k režisérovi Cikánovi - čím více filmů od něho znám, tím více ho začínám uznávat jako schopného režiséra. ()

IvonaK

Werich mě vždycky přišel že jako herec nic extra, ale tady kde si evidentně k sobě nepřizval Voskovce který ho svými hereckými výkony vždycky strčil do kapsy měl možnost probudit to, co v něm je. A dokáže to být výrazná osobnost a určitě tomuto filmu dal šťávu. Aji se mi líbil když zpíval tu svoji písničku Je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka.. Škoda jen, že to neznělo hudebně stejně jako na youtube. To by byla teprve pecka. Ale jinak film celkově byl doprovázen milým neškodným humorem. :-) ()

Pitryx

Můj první film, když jsem se učil stříhat zvuk a práci se zvukem vůbec. Takže trošku srdeční záležitost. No, ale i bez toho je to zábavná komedie s tehdejšími hereckými esy. ()

ostravak30

Přiznám se, že osobně jsem čekal od tohoto filmu víc. Pár fórků ve stylu pana Wericha tu najdeme. Ostatně on sám taky táhne celý film. Jeho cílem bylo satiricky ukázat prstem na politiky jako takové. Na mocné, co své moci využívají. Na komunální úrovni to vidíme i dnes. Ale tady přeci jen neměl adekvátního parťáka. Takže ve stejném roce sice natočil Hej-rup! s Jiřím Voskovcem, stejně jako o tři roky později Svět patří nám, ale tady neměl nikoho, kdo by mu sekundoval. A to je rozhodně škoda. ()

javlapippi

"Já jsem zvadlej květ, ulomená haluz, kdepak svatba, funus, to je můj životní cíl!" Trestanec na úteku je omylom uvítaný slavobránami v meste očakávajúcom návrat strateného syna a pohotovo sa chopí príležitosti. Prevezme nie príliš pevne držanú moc a započne politické a ekonomické prevraty. Hodne vtipná dobová komédia s dominujúcim Werichom, ktorému zdatne sekundujú mená ako pytliacky tata Plachta, na pohreb sa hotujúci holič Trégl, ex-starosta Vojta, citom trýznený Pešek, rázny šéf kriminálu Marvan alebo nešťastný samotkár/útekár Neumann. Humor síce miestami trošku zostarol, ale stále dokáže pobaviť, útek z basy je skvostný, rovnako ako väčšina dialógov a zabúdať nesmieme ani na hudobnú zložku či už v podaní samotného Wericha alebo Kocourkovských učiteľov. Veľmi dobré. ()

Gig

Kde se objevil Werich, tam byl i duch Osvobozeného divadla či nějaká Werichovina. I když se jedná o Poláčka, jako kdybych viděl další ze série W+V, i když tady byl český Honza sám. Dodává mu tu atmosféru i hudba Jaroslava Ježka. Báječná plejáda českých herců tehdejší doby. Skvělý Pešek, Trégl: "Já šetřím na to, abych měl krásný pohřeb." ()

jjjerry

Mám rád tenhle styl absurdního humoru. Skvělý Werich. Je tam několik scének co jsou nadprůměrné, první ve vězení, a poté absurdita starosty. K tomu příběhy "obyčejných" lidiček, co dokreslují atmosféru. ()

stenrik

Já se nikdy u filmů Cikána nebavil a tenhle není vyjímkou, prozíval jsem celej film. Od odpadu film zachránilo obsazení. ()

Damnsinead

Dost dobrá satirická komedie, některé hlášky nemají chybu. V Kocourkově udělali kozla zahradníkem, nebo spíš uprchlého trestance starostou. A zničehonic měli v městě gotickou kašnu, léčivé prameny, historické budovy a v rybníku zaručeně pravou lochnesku. Werichovi role fikaného kriminálníka vážně sedla. Tohle mě bavilo. Bohužel zbytek už tak slavný není. Věčné vytrubování, hudební čísla a halekání mě pěkně vytáčelo, stejně jako párek ubulených milenců. To si mohli odpustit. Nicméně výsledek za shlédnutí určitě stojí, je to jeden z těch lepších prvorepublikových filmů. 70% ()

Frood

"Byl jsem jmenován stálým čekatelem na bezplatné místo asistenta při okresním úřadě politickém" :-D ()

+sfinx+

Krásné, velmi krásné - voda zcela zdarma (ale jen na předpis za drobný poplatek 50 korun) a nejen to mi leccos připomnělo. Všem vřele doporučuji a blbci ať si to pustí raději dvakrát ... a teď se jdu koukat znova :-) ()