• Kingjiri

I jako fanoušek Arnieho musim uznat, že tohle byl jeden z jeho přešlapů. Arnie je nejlepší v akčnim a lehce komediálnim žánru, ale do takovýhle přeslazený (romantický) komedie nepatří. A už vůbec se nehodil do role slušnýho a naivního bráchy Dannyho DeVita (kterej byl samozřejmě jeho uplnym opakem). Jenomže i když odhlídnu od nevhodnýho obsazení Arnieho, nezbyde mi nic jinýho než podpůrměrná komedie s pateticky podanym příběhem o hledání svojí rodiny. Rozvleklá nuda, kterou zachraňuje hlavně Danny DeVito se svejma hláškama a minimum akčních scén s Arnoldem.(14.12.2013)

Rozhodně nenáročná, ale poměrně vtipná komedie, které táhne hlavně netradiční spojení dvojčat Benedictových, Juliuse (Arnold Schwarzenegger) a Vincenta (Danny DeVito), kteří se poprvé ve svém životě shledjí v jejich 35 letech. Julius je tak čistý, že přeměňuje i špatňáka Vincenta. Film končí dojemným happyendem, kdy se shledají se svou matkou Mary Ann (Bonnie Bartlett), které řekli, že děti zemřeli při porodu. V patách jim je zabiják Webster (Marshall Bell), kterému chce Vincent vyfouknout hodně peněz, ale díky předvídavosti a připravenosti Juliuse a improvizaci Vincenta z toho krásně vybruslí. Julius pozná i první sex, když se hned zakouká do pohodné Marnie (Kelly Preston) a Vincent zjistí, že její sestra Linda (Chloe Webb) je žena jeho života. Dobro vítězí nad zlem a ještě napravuje jednoho malého hříšníka a všichni jsou šťastní. A také zlomyslné rýpnutí do Sylvestra.(8.10.2010)

Zplození jsou ze šesti otců a jedné matky. Na základě genetického experimentu. Jeden je dobrosrdečný a milý, ač lehce nepraktický chlapík, který vyrostl na exotickém ostrově. Má rád poezii, biologii, šachy i návštěvy muzeí. A je to kus chlapa. Druhý je zakrslá pouliční krysa, sobecký „vejškrabek“, který z experimentu neměl vůbec vzniknout. Už během dospívání obtěžoval jeptišky, brzy ze sirotčince pláchl na ulici, kde přežíval, kradl a lhal, a doufal, že jednou nebude nikomu dlužit a usměje se na něho kus pořádného štěstí. Tihle dva jsou bratři, z jejichž totální rozdílnosti (vzhledové i charakterové) úspěšný tvůrce Ivan Reitman tehdy těžil. A diváci na to slyšeli (rozpočet 15 milionů, tržby přes 215 milionů). Dnes je výsledek pochopitelně spíš otázkou nostalgie a faktu, jak moc přistoupíme na to, že se Arnold snaží být vtipný. Místy mu to vychází, jindy (třeba ztráta panictví) je lehce trapný. Naopak Danny DeVito je ve svém, užvaněný a jedovatý zmetek, který v pravou chvíli sepne své lepší já. Holt jak to mají Američané rádi. Právě scény, ve kterých se rozehrávají cituplné otázky a přicházejí naivní odpovědi, jsou ty, které je radno přetrpět. Jinak nemám důvod pochybovat, že to před těmi sedmadvaceti lety docela fungovalo. Kelly Preston k nakousnutí!!(4.10.2015)

Výchovný účinek této lehké komedie je o to působivější, o co je průkaznější názorná, ba přímo viditelná převaha dobra nad zlem – ideální dobré dvojče (Schwarzenegger) je zřetelně větší než nedokonalé špatně konající dvojče (DeVitto), aby divák neměl žádné pochyby o tom, že se dobro vyplatí a vše překoná. Výrok na konci filmu zas dokládá, že v dobru jsou lidé vždy a všude stejní, kdežto ve zlu jsou zlí každý po svém, což vyplývá z toho, že je dobro vždy (sebe)omezení a (sebe)regulace, která snižuje počet možnosti na určité množství, kdežto zlo spočívá v překročení, v popření, v narušení všech možných hranic všemi možnými způsoby, na které se dá přijít. Proto je dobro konzervativní a vymezené, kdežto zlo je omezené pouze fantazií. To znamená, že je zlo kreativnější než dobro. Proto, jak dokládá Genesis v příběhu o jablku poznání, jsou ženy kreativnější a odvážnější než muži, kteří jsou od přírody líní a bez fantazie. Byla to právě Eva, jež první zatoužila po poznání díky své bohaté představivosti a vrozené zvědavosti, a jsou to právě ženy, kdo probouzí v mužích touhu, která je podněcuje k aktivitě a tímtéž i k tvůrčí činnosti, jejímž cílem je přilákat a okouzlit nejlepší dostupné a ještě lépe nedostupné ženy. Důkaz podobné tvořivosti mužů poskytuje jakýkoliv film natočený režisérem mužem včetně tohoto snímku. ___ Tento komentář navazuje na komentáře Shadwella k filmům Chceš mě, chci tě ( http://www.csfd.cz/film/237278-chces-me-chci-te/ ) a Bitch Slap ( http://www.csfd.cz/film/244312-bitch-slap/ ).(11.4.2013)

Něco na pomezí komedie a parodie. Výborný námět, dvojčata, dva bratři, jeden superman, druhý genetický odpad. Tak rozdílní, přitom v podstatě tak stejní. Dannny DeVito v tomto snímku prostě exceloval, ale neméně dobře mu asistoval Arnold Schwarzenegger. Stejně jako ve filmu Policajt ve školce dokazuje, že hrát umí, a že komediální žánr mu sedí, stějně jako dašímu svalovci Stallonemu (viz Oskar nebo Stuj, nebo maminka vystřelí). Za ty výkony dvojčat dávám 5.(20.3.2012)

• - Peter Kent na filmu pracoval jako kaskadérský double Arnolda Schwarzeneggera. V malé nemluvené roli si zahrál muže ve vězení, o kterém si Julius Benedict (Arnold Schwarzenegger) mylně myslí, že to je jeho bratr, dvojče Vincent. V závěrečných titulcích jméno Peter Kent divák nenajde. Je to docela paradox, protože Sven-Ole Thorsen (Sam Klane) má menší roli jak Peter Kent a v závěrečných titulcích nechybí. (Rominator)

• - Julius (Arnold Schwarzenegger) ve filmu uvádí, že byl vychován na ostrově přibližně 300 mil jihozápadně od Fiji. Tam ale ve skutečnosti žádný ostrov není. (rakovnik)

• - Arnold Schwarzenegger (Julius) a Danny DeVito (Vincent) sa vzdali svojich honorárov, aby znížili rozpočet filmu. (skipercak)