Paříž, Texas

• Velká Británie Paris, Texas (více)

Paříž, Texas je nejspíš nejznámějším, nejvíce kritikou oceňovaným a nejúspěšnějším filmem Wima Wenderse, který za něj získal řadu mezinárodních ocenění, včetně Zlaté palmy v Cannes za nejlepší film v roce 1984. Tato neobvyklá road movie, k němuž napsal scénář slavný dramatik Sam Shepard, vypráví příběh Travise, muže ztraceného ve svém soukromém pekle. Několik let byl považován za mrtvého, když tu se náhle objevuje v poušti na hranici s Mexikem, omrzelý životem a trpící ztrátou paměti. Jeho bratr Walt ho vypátrá a přiváží do Los Angeles, kde vychovává Huntera, Travisova sedmiletého syna. Travisova bývalá manželka Jane před několika lety zanechala Huntera u Waltových dveří. Jako naprostí cizinci si Hunter a Travis začínají vytvářet křehké přátelství a smluví se, že najdou Jane a přivedou ji zpět, aby byli zase opravdovou rodinou. (Levné knihy)

honajz2

Dokonalé poetické road movie drama, které sice může na někoho působit neskutečně utahaně, ale když se vám povede dostat do té pomalé atmosféry, taky vás ten film vtáhne a už nepustí. Právě naopak, bude minutu co minutu silnější a když přijde na závěr, tak je to taková síla, že vás ten film zasáhne natolik, jak jste možná ani nečekali. No, a tohle byl přesně můj případ. Paříž, Texas je naprosto skvělý film se skvělou kamerou, úžasnou hudbou (která mi připomněla tu z Příběhu Alvina Straighta), skvělými herci, a opravdu neskutečně silným příběhem. A to jsem si původně myslel, že mě filmy Wima Wenderse nebudou vůbec bavit, když jsem od něj jako první viděl Summer in the city a Million Dollar Hotel. No, a pak jsem viděl Nebe nad Berlínem, Wendersův segment v Dalších deseti minutách a teď Paříž, Texas. Jsem zvědavý, jak na mě zapůsobí jeho další filmy, tenhle byl úžasný. Naposledy mě takhle silně dostala Feliniho Silnice. Btw, jedná se o jediný, naprosto jediný film, u kterého jsem kdy brečel. A to asi 10 minut. Hádejte, při jaké scéně? Pokud tipujete rozhovor v té kabince, uhádli jste to naprosto správně. Jeden z nejsilnějších filmů, jaké jsem kdy v životě viděl. 5* ()

/Pablo

Velice citlivě a poeticky převyprávěný příběh opuštěného muže. Harry Dean Stanton, který zde podává výborný výkon, skutečně svou vizáží připomíná životní trosku. Nezvykle na své mládí zahrál přesvědčivě i předstvitel malého Huntera. Nezapomenutelné hovory u zrcadla... ()

(mOnkey)

Už tomu bude více než rok, co jsem Paříž, Texas viděl poprvé. Od té doby jsem na něj, na jeho melancholickou atmosféru, opravdu výjimečně pomalé tempo (tentokrát v tom nejlepším slova smyslu) a zvláštní náladu, kterou vyvolával, často myslel. A to je jev u mě vskutku nevídaný. Teď, když jsou ty Vánoce, čas klidu a pohody, jsem se rozhodl, že se na něj s odstupem času podívám znovu. A znovu mě totálně odrovnal, možná dokonce víc než napoprvé. Dostaly mě ty samé věci jako před "lety" (jak už jsem zmínil, je to jen něco přes rok, ale zdá se mi, jako by od té doby uplynula minimálně dekáda - a navíc to takhle zní líp). A proto nejen že si Paříž, Texas zaslouží tu pátou hvězdičku, on si zaslouží i místo v mé TOPce. ()

DrBuznička

Zlomený muž pochodující čtyři roky pouští, prožívající si své soukromé peklo. Otec a desetiletý syn po setkání po čtyřech letech kompletují rodinu a hledají matku/manželku, kterou čtyři roky nespatřili. Zpověď mezi cholericky žárlivým manželem a jeho nespoutanou ženou přes sklo na honění v bordelu... po čtyřech letech. To jsou samy o sobě tak silné momenty, které režie dělá ještě šťavnatější, ještě působivější. A délka a pomalé vyprávění nakonec slouží svému účelu. ()

tomtomtoma

Je to dojemný příběh. Je to o hledání sebe sama. Člověk je schopen nejrůznějších krutostí, aniž by chtěl. Hranice mezi láskou a nenávistí je velmi tenká. Člověk snadno ztrácí úctu k tomu druhému, je to snad tím, že nenachází plně smysl v žití a zaměřuje se na malichernosti? Uchvatná je kamera a hudba. Skvělý herecký výkon Harryho Deana Stantona v roli bloudícího Travise Hendersona. .Výborná je metafora, když se Travis vynořuje z pusté a vyprahlé země jako návrat z bloudění a strach ze své duši. Uvědoměním se toho, co se čeká a co se má, ale vnitřně neschopném to přijmout a podřídit se tomu. Jeho zpověď jeho ženě je dojemná, ale při ní si uvědomí, že se nemůže srovnat se světem a protože nenachází v něm žádné místo, zase se ponořuje do pustiny své duše a odchází ze života svých blízkých na dobro. ()

Kwaichi

Páči sa mi ako vedeli v minulosti vyrozprávať pekný príbeh aj bez zbytočného násilia, krviprelievania a iných nehanebných scén. Keď človek hľadá svoju stratenú minulosť, vždy je to zložité, ale ako poukazuje film, rodina, ktorá stojí pri ňom a podporuje ho môže byť veľmi nápomocná. ()

laik_60

silný dramatický príbeh o zamilovaní o žiarlivosti o opustenosti o láske a nakoniec aj odpustení. Príbeh "starého krocana k mladej morke" čo sa od samej lasky a žiarlivosti needel zmestiť do kože až stratil reči i pamäť, to všetko sprevádzal kvilivy zvuk plechového Dobra, a ukazovala fajn kamerka (ten obraz v zrkadle splynutie proťajškov, bol veľmi efektný. Tento krát body nepridelím a pustím si radšej Passengera a jeho Let her go ()

zette

Opet uzasna kamera Robbyho Mullera a rezie Wima Wenderse. Zabery, vyber prostredi a hudba jen krasne doplnuje tajemny dej a atmosferu. Dialog u zrcadla je bezchybny. Stanton vyborny a N. Kinski krasna jako snad nikdy. Pribeh je taky zajimavy a podobne scenare mam rad, na zacatku jsem ovsem ocekaval vetsi zapletku a toto je jediny duvod, proc nedam patou hvezdicku. Filmovy zazitek ale velky. ()

mortak

Artová romantická love story (až milostná pohádka) pro intelektuály a intelektuálky. Žijeme ve svých duševních místnostech, profesionálně posloucháme či povídáme a občas se nám v okně poštěstí zahlédnout toho druhého a prožít chvíli souznění. Někdo se chce navrátit koupí pozemku k chvíli početí, k chvíli, kdy to všechno začalo, protože by tím vymazal všechno to potom, jiný hledá začátek úplně celého vesmíru, Bohužel pravdivost příběhu stojí na tom, zda připustíte, že roztomilý blonďatý sedmiletý chlapec je emočně a duševně vyspělejší než 99% dospělých. Ale i přes určitou umělost příběhu, který je cele podřízen plačtivému vyvrcholení, jde o působivý film. ()

dr.fish

Měl dostat cenu za nejpomalejší film století, o kterou ho nakonec připravila iránská Chuť třešní :-) ..nezavrhuji...obdivuji... ()

WolfR

Filmeček, který vás chytne svým klidem a pohodou, ale i mnoha emocemi. Texaské planiny jsou nádherné, 4 hvězdy. ()

majo25

Pomalé tempo filmu nevadí, pekne pomaly spája jednak rôzne prostredia, jednak osudy ľudí, ktorí sú si vzdialení a film je presne o týchto zbližovaniach, ktoré očakávame a ktoré vytvárajú konkrétny poriadok. Brat s bratom, otec so synom, manžel s manželkou a nakoniec syn s matkou. Celé v takom hodvábnom závoji, ktorým vietor pohupuje zo strany na stranu. Priznám sa, viac ma bavila prvá polovica filmu, typická road movie; v závere sa príbeh už len doťukával. Film bavil aj pre veľmi pekné civilné výkony hercov a tiež svojou atmosférou. Slušilo by mu však zostrihať ho tak o pol hodinu. ()

hans500

Velmi pomalý film, ale přesto (nebo právě proto?) perfektní. Famózní scénář a precizní režie (a herci jsou taktéž výborní) dělají z tohoto filmu jedinečnou a nezapomenutelnou záležitost. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell