Filmová adaptace slavného románu z pera Maria Puza (Kmotr). Příběh legendárního šéfa mafie, Salvatore Giuliana (Christopher Lambert), který se ve 40.letech minulého století snažil osvobodit Sicílii z italské nadvlády a udělat z ní plnohodnotný stát patřící pod USA. (oficiální text distributora)

Piggsy

Pro ty, co nečetli knižní předlohu, je tento film zejména na začátku a na konci hodně nepřívětivý. Knížka je navíc asi 100x lepší než film. Zklamání se u mě dostavilo hned na začátku, když jsem zjistil, že 18-letého Giuliana hraje 30-letý herec. Dramatické momenty, při kterých jsem byl u knížky napnutý jak struna, mě u filmu nechávaly chladným. Mafiánské drama se postupně mění na romantický film. Tady se prostě něco nepovedlo.. Natočené je to sice dobře, ale je to jen řemeslně odvedená práce. Jo kdyby to režíroval Francis Ford Capolla, tak by to bylo asi o něčem jiném.. ()

vander19 odpad!

Sicílčan od Maria Puza je moja najoblúbenejšia kniha. Som sa aj čudoval, že sa ku tomuto veľkolepému dielu, ktoré som prečítal asi 12 krát nikto poriadne postavil. Viem o prvotnom pokuse zo 60. rokov a tak som bol zvedavý aj na túto "modernejšiu časť". Už na úvod ma trochu prekvapilo tak nízke hodnotenie. Veď predsa Puzovova predchádzajúca predloha pre film je pre mňa to najlepšie čo som kedy videl (Godfather). Lenže to čo tu predviedli autori, nemá nič spoločné s fantastickou knihou. Je to príšerne imbecilné a tvorcovia zrejme knihu len stručne prelistovali. Už z úvodu ma prekvapilo ako jednoducho dokázali popreskakovať podstatné veci zo začiatku knihy. Ale to by až taký prúser nebol. Ale to, ako si dokázali povymýšlať nezmyselné imbecility už som prekonať a predýchať nemohol. Z Turihu Giuliana spravili naprostého idiota. Ten, kto písal tento scénár + Cimino mi naprosto dokázali, že sú fantastický v tom ako dojebať niečo geniálne. ()

Paldiny

Tretie potulky so Ciminom a do tretice na stred. Cítiť, že režisér dostal pri Nebeskej bráne po prstoch, čo zmiernilo jeho záľubu v megalománii. Tu sa predsa len krotí a aj keď by bolo z čoho strihať dostáva sa nám príma sicílska záležitosť s národným hrdinom Giulianom, čo na svoju smolu opustí život Jánošíka a spolčí sa s najväčšou sebrankou starej vlasti. Lambert ešte na výslní výrazný tak akurát, jeho pravá ruka v podaní Turturra prekvapivo sympatická, životná láska krásna a maffiosso Don Masino by uspel aj na kastingu do slávnejších eposov. Príjemná hudba, kamera, výprava len dokresľuje pravú príchuť Sicílie, čo už menej dve a pol hodinová nádielka aká s blížiacim sa záverom rozhodne miesto vyvrcholenia uspávať. Nuda tak degraduje Sicílčana do priemerných vôd a je to škoda, mohlo ísť o viac. ()

Yardie

Podle mě to mohlo být mnohem lepší. Knihu jsem ale nečetl, tak těžko říct. Každopádně film měl příliš vláčné tempo a spousta scén mohla být klidně vystřihnuta, aby to utíkalo rychleji. Dle mého tam bylo několikt zbytečně romantických scén. Celé mi to přišlo i trošku divně natočené. Pořádně jsem se nedokázal vnořit do příběhu, aby mě zaujmul. Pohnutky, činy a motivace Giuliana mi přišly dost plytké a povrchní. Takže možná proto ta odtažitost. Dle mého to mohl být celkem dobrý, dynamický a zajímavý film, ale bylo zvolené špatné tempo a špatný pohled na věc. Na druhou stranu je námět zajímavý a vzhledem k tomu, že je to podle skutečnosti si člověk rozšíří obzory. Ale pro mě osobně malinko zklamání. Howgh! ()

Santino7

Hoci som Puzovho Sicílčana čítal už nejaký ten rok dozadu, kniha (ako aj samotná osoba Salvatoreho Giuliana) na mňa zapôsobila natoľko, že isté jej pasáže si pamätám dodnes. Tým pádom som sa pri sledovaní tohto filmu nevyhol istému porovnávaniu, hľadaniu odlišností a tak ďalej. No a musím povedať, že určité odlišnosti by sa pochopiteľne našli, dôležité však je, či boli prospešné alebo nie. Môj prvý dojem bol taký, že je to možno až príliš také "prečačkané", nablýskané a umelé. Od filmu o legendárnom sicílskom banditovi by som čakal viac scén z tamojších hôr, ktoré sú pre danú oblasť (a pre Giuliana tiež) tak typické. Zdalo sa mi, že horské scény boli až moc vtlačené do úzadia na úkor rôznych honosných interiérov, ktoré síce možno pôsobili efektne, ale miestami mi už vyslovene prekážali. Tak či onak, zlé neboli ani interiéry ani exteriéry - vizuálne to pôsobí naozaj pekne, kamera zvládnutá. Naopak o obsahu sa to isté povedať nedá. Ako celok mi to často pripadalo až príliš naivne, ako nejaká prehnane plytká a zjednodušená rozprávka, inak to pomenovať neviem. Aby som to už len nejak zhrnul, nedá sa povedať, že by šlo o niečo vyložene zlé, to vôbec. Ale vzhľadom na Puzove zvučné meno by som predsalen očakával niečo kvalitnejšie, nebolo to žiaľ "to pravé orechové". 3/5 ()

WinstonS

Au, to bolí! Doslova zprznit brilantní předlohu Maria Puza a natočit tak pitomý film... Na Christophera Lamberta bych nejraději vzal luparu a tyhle denaro sporco, které si za Siciliána vydělal, bych mu draze spočítal. Jen vetchý stařec mdlého rozumu obsadí do role dospívajícího Salvatora Giuliana bodrého Američana s třemi křížky na krku. Sakra, četl vůbec někdo z autorů filmu Puzův román? :-( ()

MR007 odpad!

Jak mohl Cimino natočit něco takového? Scéna Lamberta s vévodkyní mě utvrdila v tom že líp než odpad hodnotit nemůžu. Proč chci zfilmovat skvělou knihu Sicilián a natočím takovou kravinu? Já nevím... ()

DiegoC.

Nevyužitý potenciál predlohy. Lambert bol hrozný a zo všetkých hercov právo on nemal "výzor Sicílčana". Scenár vynechal mnoho podstatných a zaujímavých epických scén (testament, okolo ktorého sa celá kniha točila, nebol ani len spomenutý), namiesto nich tam boli napchaté slaboduché a patetické dialógy. Niektoré dôležité charaktery tu nemali priestor na svoje vykreslenie. Kniha perfektná (porovnateľná s Krstným otcom), film neodporúčam. ()

candy_daze

O Sicílii se zajímám a žeru všechno, co se týká Cosa Nostry. Mario Puzo mě taky strašně baví. O to větší zklamání pro mě bylo, když jsem musela Siciliána dávat na třikrát, protože jsem u něj pokaždé usnula. ()

Zevon odpad!

Nebetyčná hovadina na mafiánské téma s Lambertem, jak jinak..Tohle mít na dvd tak ho dobrovolně skartuju. ()

ondrejmagic

Film ve srovnání s knihou ukazuje některé zásadní scény naprosto nesmyslně. Situace se odehrávají na jiných místech - zejména zastřelení Giuliana, jinde je zase děj chronolicky posunutý nebo se postavy vyskytují tam, kde by neměly - například to, že byl Giuliano přítomen masakru u Portadelly. Takové nedostatky by se daly prominout, kdyby film působil stejně jistě jako adaptace Kmotra od Puza. Jenže dosáhnout Coppolovy či Puzovy úrovně je nad síly autora. Věřím, že by si ten samý film v jiných rukou zasloužil víc než jen průměrné hodnocení udělené spíše z nostalgie po přečtení knihy, ale je smutným a pro mě nepochopitelným faktem, že tenhle román není takovým tahákem, aby se ho zhostil někdo schopnější. Důkazem budiž oficiální text distributora, který nazývá Giuliana šéfem mafie. Tahle sicilská legenda by se divila, když celý svůj krátký život proti mafii bojovala. ()

Tormentor665

Režisérská práce M. Cimina dělá ze Siciliána, který by jinak byl povrchní a neautentickou americkou pohádkou, velmi slušný film. Některé scény jsou brilantní, některé naprosté kraviny, ale to spíš z hlediska obsahu, než formy. Kvůli scéně masakru demonstrace ale určitě stojí za to vidět! ()

mac000

Literární předloha Sicilana od Maria Puza je dějovým předchůdcem slavného Puzova Kmotra (odehrává se během sicilského exilu Michaela Corleoneho poté, co zastřelil v USA policistu). Ve filmu jsou ale všechny zmínky o Corleonech i samotná postava Michaela vypuštěny. Trochu mu to možná ubírá na divácké přitažlivosti. Ale celkově kvality Copollových opusů nedosahuje, takže možná je dobře, že nesvádí k paralelám. ()

Elessar.

Myslela som, že budem k tomu zhovievavejšia. Ako film vpohode, ako adaptácia mizerná, knihu som zhltla za chvíľku a že filmík, prečo nie. K hercom sa vyjadrovať nebudem, ale osekať to tak aby to bola nuda, urobiť z toho čosi, čosi... potenciál by to aj malo, ale kto riesil kompatibilitu s úchvatnou predlohou (z ktorej by bol super film). Toto nejako nevyšlo ()

sutech666

Kniha je síce napínavejšia, ale aj tento film má svoje čaro. Bál som ako sa Lambert vysporiada s rolou Giuliana,ale zvládol to celkom dobre. Film má prjiemnú atmosféru, hoci vidno, že tvorcovia sa s niektorými scénami mohli trocha viac pohrať. ()

tubera

film se mi velice líbil a jedná se o velmi povedené převedení knihy na filmové plátno. nevim co se lidem pořád nelíbí... lambert mi jako salvatore giuliano sedl :D není to sice žádný kmotr, ale gangsterka je to povedená... tři hvězdy dám, protože k pěti to má daleko a jednu odebírám, protože z dona masina padaly hrozný kydy =D ()

ViperStArZ odpad!

Tak toto je jedno veľké WTF....... Kniha bola perfektná akurát peredpokladam že režisér ju nečítal , niekoľko kráť som sa počas filmu chytal za hlavu že to ani pravda nemôže byt, vo filme sa deje niečo úplné iné ako v knihe. Stupídnosť a odpad najvatsieho kalibru. ()