Filmová adaptace slavného románu z pera Maria Puza (Kmotr). Příběh legendárního šéfa mafie, Salvatore Giuliana (Christopher Lambert), který se ve 40.letech minulého století snažil osvobodit Sicílii z italské nadvlády a udělat z ní plnohodnotný stát patřící pod USA. (oficiální text distributora)

Piggsy

Pro ty, co nečetli knižní předlohu, je tento film zejména na začátku a na konci hodně nepřívětivý. Knížka je navíc asi 100x lepší než film. Zklamání se u mě dostavilo hned na začátku, když jsem zjistil, že 18-letého Giuliana hraje 30-letý herec. Dramatické momenty, při kterých jsem byl u knížky napnutý jak struna, mě u filmu nechávaly chladným. Mafiánské drama se postupně mění na romantický film. Tady se prostě něco nepovedlo.. Natočené je to sice dobře, ale je to jen řemeslně odvedená práce. Jo kdyby to režíroval Francis Ford Capolla, tak by to bylo asi o něčem jiném.. ()

choze odpad!

Film pusobi neuveritelne naivne jako by ho natocilo petilete dite, jinak jde o klasickou Ciminovskou nudu, musim ale pochvalit peknou kameru...nutno poznamenat, ze i Puzova knizni predloha hodne zavani cervenou knihovnou... ()

Vančura

Zhlédnuto bezprostředně po dočtení stejnojmenné literární předlohy Maria Puza, která mě zcela nadchla. Dokonce natolik, že si ji osobně cením ještě víc než autorova slavnějšího Kmotra - Sicilián je vážně skvělá kniha. O to smutnější je, jak tragicky byl tento vynikající text zfilmován - tahle adaptace je zcela hrůzná. Z bohatého děje Puzova románu nezůstal kámen na kameni, kromě jmen postav a základních dějových motivů bylo z předlohy vyškrtáno v podstatě vše, a ten zbytek byl odporně přežvejkán, znásilněn a nepochopitelně debilně překroucen. Zůstalo dysfunkční torzo, zoufale neschopné vyprávět nějaký příběh - ten film je k zbláznění statický, nudný a děsivě diletantský. Je vážně s podivem, jak je možno zprasit tak dobrou předlohu, a údiv ještě roste s ohledem na přepálenou stopáž - natočit film dlouhý skoro dvě a půl hodiny, v němž se toho stane tak málo a kde z předlohy nezůstalo skoro nic, to už musí být pořádná dávka smůly, aby na svět přivedla takto nezdařený film. Vysloveně trapas je pak už jen samotné obsazení Christophera Lamberta do hlavní role - och, vždyť ten béčkový (ne)herec je zde nejenže mnohem starší než jeho literární postava - on je tak příšernej, že si chce člověk rvát vlasy z hlavy z toho, jak ten idiot posouvá tenhle film kamsi do roviny bezděčné komičnosti coby parodie sebe sama! Tento film je odstrašujícím příkladem filmové adaptace, která potěší snad jen docela příjemnou hudbou, jinak je to celé děs, jemuž radím z dálky se vyhnout, ale vážně! ()

Chrustyn

Michael Cimino, natočil jeden z nejoceňovanějších filmů všech dob (Lovec jelenů) a tím jeho kariéra skončila. Sicilián je pokus o komplexní a velkolepý gangsterský film, ale ve výsledku to je pouze neuvěřitelně utahaná nuda o ničem. ()

Crocuta

Mám rád Sicílii, Maria Puza i Michaela Cimina a myslím, že i Christopher Lambert natočil mnohem horší filmy, než je tenhle. Troufám si tvrdit že snímek poválečnou sicilskou realitu nezkresluje více než je zdrávo, a pověst propadáku, kterou si Sicilián získal je podle mne trochu nezasloužená. ()

MontyBrogan

Menšia nuda ako Salvatore Giuliano z roku 1961, aj napriek stopáži DC verzie, ale Sicílčan je zase menej civilný. Highlander v ňom hral ako porno herec a Giulia Boschi aj Barbara Sukowa pre zmenu zneli ako dispečerky porno linky. Asi boli nepodarene predabované do angličtiny. ()

Roman.Ticka

Zpracování příběhu průměrné vzhledem ke slavné adaptaci, kterou se chystám přečíst, ale veškeré nedostatky v pohodě znegovala přítomnost neuvěřitelně charismatického sexy Lamberta v jeho vrcholné době a formě. Ten pohled vraždil sám o sobě a ostatní zbraně prakticky nepotřeboval ani on, ani jeho mafiánští kumpáni. V podstatě kdyby po celou dobu projekce tahal za šňurů kačera, já bych byla spokojena. To se tak někdo holt umí narodit. ;-) ()

Morholt

Giuliano je určitě zajímavá postava, ale rozhodně ne tak černobílá, jak se jí snaží podat Cimino. Výsledkem je tudíž naivní story o spravedlivém bojovníkovi za svobodu, který bohatým bere a chudým dává. A samozřejmě má i svojí životní lásku, které donekonečna vysvětluje, jak je ten jeho boj spravedlivý. Zkrátka typická sladkobolná limonáda, kterou už jsme viděli v podání jak Robina Hooda, tak třeba Jánošíka či Nikoly Šuhaje. Lambert je v tomto případě pořádným šlápnutím vedle a charismatu skutečného Giuliana nesahá ani po kotníky a příliš výrazní nebyli ani další herci. Snad jen Turturro byl výjimkou. Sestříhat to tak na 90 minut, možná by to bylo koukatelné, ale tohle je zoufalost. 15% ()

Lacike

Mafiánsky film podľa knihy Maria Puza? To musí byť pecka, proste musí, no nie? No nie. Aj keď ťažko sa mi to hodnotí objektívne, lebo aj u tých dobre hodnotených Ciminových filmoch som zomieral od nudy. A behom tohto filmu som zomrel zakaždým, keď som ho videl. Asi trikrát som to skúšal, lebo proste Lambert v tej jeho klasickej rošťáckej polohe a mafiánska tématika. Ale vôbec to nemá mafiánsku atmosféru. Pôsobí to jak keby sa na mafiánov hrali nejakí nevzdelaní vidláci. K tomu to má aj otravnú politickú líniu a neskutočne pomalé tempo. Proste nie, nebaví ma to aj keď som si to strašne prial. Holt, tak ostanem naďalej pri Kmotrovi. To je klasika. 5/10. ()

curunir

,,...A MATEMATIKA TO JE PRE MŇA ZÁHADA. SAMOZREJME VIEM SČÍTAŤ A ODČÍTAŤ." ,,A NÁSOBIŤ!" ,,LICHOTÍTE MI." __ Príbeh o Salvatorovi Giulianovi, ,,novodobom sicílskom národnom hrdinovi", už od počiatku u mňa vyznieval skôr ako báchorka, nepravdepodobná v tom, že dané udalosti, ktoré sa odohrávajú na Sicílii po 2. svetovej vojne - navyše kontrolovanej americkou armádou - na mňa pôsobili viacej ako národno-oslobodzovacie výjavy z 19. storočia. Miestami som si dokonca spomenul na ,,Cartoucha" s Belmondom, prípadne v záberoch s ozbrojenými chlapmi na vrcholkoch hôr mi nešlo neporovnať ich s našim Jánošíkom, Ide však iba o moju neznalosť tamojšej histórie a akokoľvek sa príbeh môže javiť nadnesene, drží sa skutočných udalostí. Po filmárskej stránke ide o dielo, kde je poznať skúsenosť režiséra, hoci toho času už so skrachovanou kariérou. Azda aj preto je ,,Sicílčan" dielom, ktorého potenciál mohol byť väčším, keby sa dostal do iných rúk (Coppola?), alebo keby Cimino nebol zatracovaným tvorcom. Mnou videná režisérska verzia je filmom, ktorého pozitíva i negatíva sú rozdelené rovnakým dielom. Scenár obsahuje výborné hefty, avšak žiadal by si isté úpravy (nielen lacná zbytočná ľúbostná línia s barónkou), strih už na začiatku odhalí, ako to dopadne s hlavným hrdinom a samotnému Lambertovi sa jeho postava priveľmi veriť nedá. Spomínaná vynikajúca kamera Alexa Thomsona (Excalibur) a výprava, ktorá dokáže precítiť dané miesta a v ktorej je poznať slušný rozpočet sú kladmi filmu, avšak na výraznejšie lepší výsledok nestačia. Zvláštnosť forme dodá aj posledný záber s Lambertom na vzopätom koni, vyznievajúci viac ako legenda... (takmer ako tá o Zorrovi)... o hrdinovi, ktorého duch pretrval. (648. hodnotenie, 45. komentár k filmu) ()

blackrain

Giuliano se choval tak trochu jako Robin Hood. Obíral bohaté velkostatkáře.Stal se idolem sicilského lidu. Měl proti sobě církev, vládu a dalšího mafiána, ten je jeho mocným soupeřem a z boje může odejít jen jeden vítěz. Mafie má svá hrůzná a nekompromisní pravidla. Mario Puzo svůj román napsal na základě skutečných událostí. Film je moc dlouhý, to je škoda. ()

gogos

Měl jsem štěstí na režisérský sestřih. Snímek s povedenou kamerou, dobrou hudbou a solidním scénářem je velice příjemným mafiánským filmem. Knižní předloha je naprosto dokonalá, jasně Cimino se nemůže rovnat Kmotrovi, ale i tak je Sicilián povedeným snímkem. Lambert sice nijak nezáří, ale ostatní charaktery jsou zahrány dobře Sicílie zobrazena s mrazivou atmosférou... Dávám 3*, ale určitě je to o trochu víc... ()

halogenka

Myslela jsem si, že mě nejvíc bude iritovat Christopher "nemám žádnou mimiku" Lambert a ostatní herci a jejich příšerné výkony. Ale chyba, nakonec zvítězila naprostá neschopnost vyprávět příběh, který je tak jenom nepřehlednou spletí povětšinou naivních a sladkobolných scén bez ladu a skladu a nečíst knihu, tak se neorientuju. A tak jediné, co tento film drží nad odpadem, jsou exteriéry. ()

c.tucker

Mám rád všechny filmy z mafiánského prostředí, tenhle byl trochu slabší, ale i přesto dobrý. Christopher Lambert mi do této role trochu neseděl, ale John Turturro byl přesným opakem. ()

vesper001

Hloupý film, který vynikající předlohu nevykradl, protože s ní nemá prakticky nic společného, ale okradl o název, jméno uctívaného bandity a přitažlivé sicilské lokace. O tom, že je namakačenko Lambert mizerný herec a korzár ultrabrakových vod, není nejmenších pochyb, a zbytek komparzu si může kolty ušoupat, aby mu stačil. La Sicilia è un'isola infelice a byla by na tom ještě hůř, kdyby byl skutečný Giuliano (dost fešák, btw) takovej křupan. ()

blackJag

Těžko věřit, že LOVCE JELENŮ a SICILIÁNa natočil tentýž člověk. Je pravda, že jsem viděl jen tu zkrácenou verzi - krácení je z této úpravy cítit na míle a určitě ničemu nepomohlo - s podivnými a rušivými postsynchrony, ale ani tak si nemyslím, že bych měl chuť filmu přidávat na kreditu. Některé scény jsou hodně ubohé a o nikom z herců se nedá říct, že by podal ohromující výkon (hodně afektu na všech frontách). Celkové resumé filmu o sicilském Robinu Hoodovi potom při podobném základu nejde vynést v jiném duchu, než přísně průměrném. A to oči mhouřím, jak jen mohu, protože LOVEC JELENŮ je výborný film a díky Puzovi máme Coppolova KMOTRA. 50% ()