Sbohem buď, lásko má

• Austrálie

• Kanada

Thriller

USA, 1975, 97 min

Film dobře vystihuje pro Marlowea typická 40. léta a celá atmosféra je zdařilá a nese se celým filmem až do zajímavého závěru, scénář se povedl a relativně zachovává věrnost předloze. Režie je kvalitní a herci také. Robert Mitchum, i když trochu starý, Marlowea zahrál dobře. Hudba je skvělá a také kamera je velmi nadprůměrná. Komentář napsán 4.2. ve 14:43 (2009).(20.8.2008)

Po Bogartovi bude asi mít smůlu každý představitel Marlowa, navíc pokud bude věku lehce důchodového... Jinak rozhodně lepší než totálně zpackaná nová verze "Hlubokého spánku". Snad proto, že se drží čtyřicátých let. Na smrti Velmy je vidět, jak film od čtyřicátých let dvacátého století zdrsněl. Srovnejte decentní střílečku z verze z roku 1944, kdy záběry sledují pouze střílející pistole, a toto novodobé Richardsovo provedení, kdy Mitchum likviduje Ramplingovou ranou přímo do břicha, a to oděného do bílého šatu, aby červený kontrast lépe vynikl.(6.2.2009)

Knihu jsem nečetla, proto můžu dát bez jakýkoli výčitek a bez zaváhání pět hvězd, jsem totiž naprosto nadšená. V první řadě hudba a výprava jsou dokonalé, v té samé první řadě je dokonalý Bob Mitchum, který je, pravda, už docela starý, ale nepříjde mi, že by to nějak rušilo navíc role Marlowa mu podle mě sedne jako ulitá. Skvělá postupně houstnoucí atmosféra a melancholie která se přehoupne do závěrečných titulků - prostě paráda.(15.4.2014)

Román jsem nečetl, a i kdyby, ... porovnávat, myslím, není na místě. Ovšem atmosféra a hudba tohoto filmového zpracování mě osobně příjemně překvapily. Obsazení v jednotlivých rolích je pro mě nadmíru přijatelné a stáří herců je zvolené přiměřeně stáří literární předlohy. Zkušené "tvrdé detektivní chlapíky" té doby v Americe přece snad ani není možné si představovat jako mladíky nadupané zkušenostmi a drsností. Vždy platí: naše vlastní představivost při čtení jakékoliv literatury je poněkud odlišná od představivosti scénáristy a režiséra, kteří se snaží o vyjádření ducha a atmosféry té které knihy ve svém filmovém zpracování. A je to pak o tom, jak moc nebo málo se naše představivost shoduje s tou jejich a nakolik se přizpůsobíme.(6.10.2008)

Neznam Dicka Richardse, ale tohle se mu prilis nevydarilo, rekl bych... Film se knizni predlohy drzi pouze pomerne volne, presto zadny zasadni moment nechybi. Potesila Sylvia Miles v roli Jessie Florian, a nejlepsim momentem filmu je, kdyz dostava Marlowe (Mitchum) fackovanou od Kate Murtagh... :-) To jsem se fakt pobavil, ale na jeho miste bych samozrejme bejt nechtel... 4-(15.3.2010)

• - Robert Mitchum si roli Philipa Marlowa zopakoval o tři roky později ve snímku Hluboký spánek (1946). (Terva)