Andrew - člen naší rodiny

Andrew, člen našej rodiny

Muž tisícročia

Sci-Fi / Drama / Romantický / Rodinný

USA / Německo, 1999, 132 min

Každý z nás má asi filmy, ktoré sú pre neho srdcovou záležitosťou. A každý človek sa k týmto filmom veľmi rád vráti, kedykoľvek má možnosť. Pre mňa do tejto kategórie spadá aj film "Bicentennial Man". Hneď na úvod potrebujem povedať, že mi neskutočne chýba prítomnosť Robina Williamsa vo filme a prial by som si, aby tu ešte mohol byť. Pretože keď vidím jeho filmy a počujem jeho humor, mám pocit, že svet je trošku krajším miestom. Neviem ako inak by som popísal moje dojmy z tohto filmu, pretože vždy keď ho vidím mám pocit, že sa cítim príjemne, no súčasne prežívam aj bolesť hlavných hrdinov. Najmä Andyho. Pretože smrť je pre nás prirodzenou, no súčasne každý z nás je nešťastný, keď stratí ľudí, ktorí sú mu blízki. Problémom ale je, že pre neho je čas (ako mu Sam Neill ešte v prvej časti povedal) nekonečný. A v každom momente si to uvedomuje. A oveľa viac v druhej polke filmu, keď už nemá dokopy žiadnu rodinu a uvedomuje si, že nikto z jeho priateľov a rodiny mu neostane. A to je veľmi silné. Čo ďalej na tomto filme funguje? Láska medzi ním a Portiou. Príde mi to maximálne úprimné. A rovnako aj priateľstvo medzi ním a Hailie Kate Eisenberg na mňa pôsobí maximálne úprimne. A okrem toho komédia. Ako by mohol tento film bez nej fungovať? Nie je to len dráma, ktorá ma správneho ducha, no Robin Williams ma v tomto filme dokáže ohromne rozosmiať svojimi fórmi. A nikdy ma to neprestane baviť. Vizuálne je film skvelý, masky a make-up sú podľa mňa vynikajúce. Keby možno mám povedať jeden malý problém, ktorý tu vnímam, tak by to bol asi fakt, že po rokoch na mňa prídu záverečné momenty možno trošku zbytočne emocionálne. Ale aj tak nemám pocit, že by boli nasilu alebo, že by nefungovali. Stále sú dosť dobré na to, aby som ich veril a mal z filmu pocit, že funguje. Zakončil by som tento komentár asi slovami, že som tento film miloval ako dvanásťročný chlapec a milujem tento film dnes. A po smrti Robina Williamsa ho pozerám asi ešte radšej. Pretože od toho momentu je pre mňa záverečná smrť Andyho Martina skutočnosťou aj v reálnom živote. Neumrela len moja obľúbená filmová postava, ale stratili sme navždy aj človeka, ktorý ho stvárnil. A nech si kritici hovoria čokoľvek, pre mňa je to Williamsov najsilnejší film. A rozhodne zo mňa dostal najsilnejšiu reakciu. A rokmi pre mňa nič nestratil. V osobnom TOP 11 Najlepších filmov sa umiestnil na 11.mieste Hodnotenie: A+(19.5.2015)

"Jak velký Andy Martin říkával: 'Jeden rád poslouží!'"(16.12.2011)

Chápu, že někteří lidé když viděli tento film tak očekávali spíše sci-fi než velmi citlivý film a já jim to nezazlívám. Holt někdo není na romantické filmy. Já když vidím tento film tak mi i ukápne slza :). Jenom mám menší výtku k popisu filmu, protože jak je napsáno že když se Andrew vrátí ze své cesty kde hledal podobné jemu a že s malé slečny se stala dospělá žena, tak to omyl. Protože ta dospělá slečna není Amanda ale její vnučka Portia. Bohužel nevím kdo tyto popisy spravuje tak to píši sem :).(18.2.2013)

Bohužiaľ, jediný film, ktorý je poctou Asimovovi a ktorý sa obsahom ako-tak drží literárnej predlohy.(1.6.2013)

• bctpeyhon

Nedávno jsem si na tento film vzpoměl, s tím, že jsem jej kdysi viděl, a taky s tím, že se mi líbil. To ale muselo být více dávno, než jsem si myslel. Kdyby tam bylo méně té, jak tady někdo píše, přeslazenosti, tak by film hned nepřímo úměrně stoupl na mém hodnocení, ale bohužel. První třetina filmu se mi moc líbila, ale ten zbytek se mi tak znepříjemnil, že jsem na to hezké v rychlosti zapoměl.(28.2.2014)

Překrásný a nádherný velmi působivý film, který neřeší okolnosti, ale podstatu věci. Doporučuji.(21.5.2014)

Já vím, že je to pro některé těžké vidět v tom jen přeslazenou komedii, ale prostě ten film je mnohem víc a možná právě až časový odstup vyzdvihne jeho kvality a hlavně jeho myšlenku. Za mě 100%,(18.9.2014)

Krásný příběh se skvělou hudbou.(8.8.2015)

Asimov to sice napsal trochu jinak, ale přesto mě tento příběh jaksi chytl za srdce a za některou z hloboko zasunutých myšlenek, jak to s těmi roboty v budoucnu bude. Dojemný příběh, kdy se robot pod vlivem lásky chce stát smrtelným a tím být oficiálně uznán člověkem...jeden by řekl, že u konce ukápne slza, ale neukápla, takže 4*(10.6.2017)

Naprosto geniální :-) 5*(13.11.2017)

Rok 2018 (takmer 20 rokov po premiére) s poriadnym odstupom času, odkedy som to videl prvý krát (cca pár rokov po dobe vzniku) a musím povedať, že je to stále vážne dobrý film, ktorý pôsobí v dnešnom masmédialnom svete veľmi "komorne" a v určitom slova zmysle by som ho označil za kultový film. Robin Williams je už nejakú dobu mŕtvy a možno aj kvôli tomu film na mňa pôsobí o to zvláštnejšie. Meanwhile som okrem dalších prečítal aj "zopár" kníh s tématikou vedecká fantastika a vdaka tomu mi príde tento film viac fantastickejší, magický, vzácny, jedinečný. Počas opätovného pozerania tohto filmu si veľmi uvedomujem fenomén času, spomienok, vzťahov-ľudí v mojom živote. + Fakt pekná vábivá tak trošku smutná tak trošku dojemná hudba. Skrátka takýto film (a zopár daľších starších, a naozaj len zopár novších) pôsobí naozaj ako niečo jedinečné a neopakovateľné. Tu (z môjho pohľadu a môjho postoja) nejde o to kto tam hraje, koľko to zarobilo alebo aký je k tomu trailer či to či to bude 3D a podobné veci, ktoré sa dnes často pri nových filmoch riešia ale ide o "charakter" filmu.(3.1.2018)

66%(26.5.2018)

Kdyby se režisér z plných sil nesnažil srdceryvnou hudbou Jamese Hornera z vás vyždímat všechny emoce už od začátku,možná by to byla i fajn podívaná. Takhle jste měli chuť brečet už u patnácté minuty,kdy holčička s Andym tahají dříví. Jedna z mála pozitivních věcí na tomto filmu je samozřejmě jeden a jediný Robin,který byl prostě geniální.(17.8.2019)

1 5 8 12 13 14 15 následující >>