Spapanek

Ahoj, raději se nezúčastním bodového hodnocení. Bylo by to nefér, protože jsem neviděl celý film. Viděl jsem první část, až někam kde si jede vlak se zničenými brzdami... V tom okamžiku jsem si řekl, že je to tak velká blbost, že tím ztrácet čas opravdu nebudu. Naprosto podivný scénář a idiotské chování všech v "centrále" mi úplně vzalo chuť se dívat. Omlouvám se všem co sem píšou nadšené komentáře. Jak jsem napsal v úvodu, nebudu hodnotit, ale film se mi opravdu moc nelíbil. Hezký den všem... ()

Bránolog

Filmy o vlacích zpravidla můžu. A ta přízračná souprava, řítící se zasněženou pustinou, osazená jen bezmocnou trojicí looserů patří ve svém žánru ke klenotům (spolu s Přejezdem Kassandra). ()

Pecca007

Solidní béčko. Myslím, že sice né díky scénáři, ale určitě díky Končalovskijemu. Z námětu vymáčkl to nejlepší co mohl. Nejsou zde místa, kde bych se vyloženě nudil, ale na prdel si z tohohle filmu nesednu. Napětí je zde znát jen občas a nedostáválo se mi ho v takové míře, v jaké bych si přál. Tomuhle filmu rozhodně přilepšily herecké výkony hlavních herců. Voight je zde naprosto přesvědčivý a když nám v závěru otevřel svou duši a ukázal svou obětavost, úplně jsem mu to sežral i s navijákem. Eric Roberts si v téhle době ještě vybíral slušné filmy. Hraje sympaticky ä mě osobně jeho postava bavila. Závěr mi příjde hodně utnutý. Nevidíme co se stalo s Buckem ani konečný výbuch vlaku, ale za dobře rozeběhnutý začátek musím dát takových slušných 60 %. ()

JerryPilsen

Slušně rozběhnutý thriller neztrácí dech ani na chvíli.Výborná zápletka s trochu afektovaným ředitelem věznice.Pro mě velké překvapení.Na osmdesátky poctivý film. ()

Trucker

Kdyby se ve filmu neobjevila vedlejší postava neskutečně ukecaného kreténa ve vedlejší roli, tak bych dal vyšší hodnocení. Bohužel právě tato otravná postava dostala tolik prostoru, že prostě celý film výrazně kazí. Samotný útěk a následná jízda splašeným vlakem jsou ale ztvárněny velice dobře a když se přeskočí užvaněné pasáže zmíněného primitiva, tak je na co koukat. ()

Rider@

Ač unaven, vydržel jsem to sledovat až dlouho do noci a nelitoval jsem. Vizuálně drsné, poctivá filmařina bez digitální dokreslovaček. Herci a štáb si musel při natáčení užít své, na tu dobu, kdy neměli k dispozici digitální triky, velmi slušné a vizuálně přesvědčivé. Dabing verze použitelná. ()

Zrzavakocka

Jedna hvězda vedle druhé, leč film je krom nádherné přírody kterou ona splašená lokomotiva projíždí o ničem a to nepíši ani o technické stránce co se stane když ........... ()

Beata.Tisuck

Netypická "útěkovka", kde se vězni zlou náhodou dostanou do nezastavitelného vlaku brázdící Aljašku. Eric Roberts byl vynikající a i hlavní útěkář Manny působil věrohodně. Nešlo jen o útěk z vězení, ale i o otázku vnitřní cti a důstojnosti a o to, jaká je cena svobody, především pro Mannyho. Plusové body dávám za neskutečně realisticky natočené uhánějící mašiny, navíc tak krásné dieslové skvosty. ()

iggy_pop

Konečne film za ktorý si môžem Erica Roberts-a vážiť:) Netradičná buddy dvojka Voight - Roberts a jeden splašený vlak vystačia na takmer dvoj hodinovú adrenalínovú jazdu dvoch trestancov za slobodou. Končalovskij ako režisér a Kurosawa z pozície (spolu) scenáristu stvorili malý žánrový skvost. ()

Jirkacek

Vlaky jsou moc srdcovou záležitostí od malička, takže jsem si zadal do vyhledávání ve filmové databázi ono klíčové slovo a vyskočilo na mne několik filmů s touto tématikou. Postupem času došla řada také na snímek Splašený vlak z roku 1985, v němž si filmový štáb vystačil s hrstkou herců, kteří neměli zrovna zvučná jména. To ve mně budilo obavy, jestli se nebudu 111 minut nudit a se závěrečnými titulky tuhle cifru považovat za promarněný čas. Také rok natočení se mi nezdál jako trefa do černého, přece jen se filmový průmysl za těch 30 let někam posunul a divák 21. století byl už zvyklý na jiné efekty, složitější děje či kvalitnější obraz. Nicméně slušné hodnocení zde na ČSFD mi dávalo určitou naději, že by mohlo jít o film kategorie A, takže jsem si jej jednoho večera doma pustil a začal si vychutnávat první minuty. Děj se ale bohužel začal odehrávat v přísně střežené věznici Stonehaven na Aljašce, což mne vůbec nenadchlo. Nebyla tedy nouze o drsné scény a hrubé chování, které nemám příliš v lásce a začal jsem mít strach, jestli se Splašený vlak vůbec dodívám. Ve vězení se totiž sešla ta nejpodlejší zločinecká chamraď, nad kterou držel přísný dozor nekompromisní ředitel Warden Ranken (John P. Ryan). Jeho největší protivníkem na druhém břehu spravedlnosti se stal samozvaný král trestanců Manny (Jon Voight), který odsud již dříve dvakrát utekl a jemuž právě po soudních rozepřích končil tříletý pobyt na samotce a sotva ji opustil, přichystal si plán útěku. Rozloučil se s kamarádem a vězněm Jonahem (Eddie Bunker) a za pomoci mladíka Bucka (Eric Roberts) unikl do drsné a mrazivé divočiny. Trochu jsem nechápal, že se dvojici podařilo z tak střežené věznice tak snadno uniknout, ale nechtěl jsem být hnidopich. Jako z říše fantazie mi ovšem připadal útěk v mokrých šatech přes ledové aljašské pláně, nicméně přece jen se jim podařilo v pořádku dorazit na vlakové nádraží. V železničářském domku se převlékli do suchých šatů a k dalšímu útěku si vybrali náhodně čtyři spřažené lokomotivy. Na jednu z nich naskočili, jenže sotva se vlak rozjel, strojvůdce dostal infarkt a mrtev vypadl z lokomotivy. Dvojice uprchlíků se tam ocitla v nekontrolovatelně ujíždějícím železném kolosu, uhánějící po trati Seward–Anchorage–Fairbanks. Tahle pasáž mne bavila hodně, bohužel úvodní minuty s vlakem mne zase uvrhly do letargie. Rozhovory mezi vězni o sobě a budoucím životě mi přišli jako natahování času a také chaotické jednání zaměstnanců železnice, kteří záhy začali vymýšlet co s ujetými lokomotivami udělají, nebylo příliš profesionální. Děj nabral znovu na obrátkách, když se ke dvojici uprchlíků přidala pracovnice železnic Sára (Rebecca De Mornay), která při výkonu svého povolání na lokomotivě usnula. Muže přesvědčila, aby z vlaku nevyskakovali při takové rychlosti a začali společně vymýšlet, jak soupravu zpomalit, neboť pokusy jiných zaměstnanců železnice byly neúspěšné. Mezitím se ředitel věznice pustil za asistence policie a s pomocí vrtulníku za uprchlíky a když zjistil, že se nacházejí ve vlaku, odletěl za nimi. To se však již blížil závěr filmu, který vyvrcholil opravdu velmi kvalitní podívanou. Už dlouho se mi nestalo, aby se film pohyboval v rozmezí od 1 - 5 hvězd jako výkon mikrovlnné trouby. Celkově to však nebyl špatný film, i když jsem se během rozhovorů pasažérů mezi sebou často nudil. Vše vyvažovalo pořádné napětí a i já jsem byl zvědav, kdo vlastně v pořádku dojede do cíle. Suma sumárum, Splašený vlak ode mne získal tři splašené hvězdičky ***. () (méně) (více)

TylerD.

Akira Kurosawa v titulcích trochu překvapil :) Film dějově velmi jednoduchý ale ani na chvíli jsem neodvrátil pozornost. Perfektní výkon Jon Voight a vývoj jeho postavy taktéž. Uzavřeno silným koncem, který nepotřebuje maxi explozi. 70 % ()

Richard768

Nepopierateľne napínavý film, avšak v značnej miere len kvôli tomu, že postavy sa chovajú dosť idiotsky a vynervovane. Taký detail: loziť zvonka po vlaku pri 120 km/h rýchlosti (a navyše v mrazivej teplote) je sotva možné. Alebo: prečo nemohli s útekom počkať do leta a kým sa ruka zahojí? Ale ako už niektorí recenzenti naznačili, asi tu treba hľadať skôr symbolický význam než skutočne možný príbeh. ()