Reklama

Reklama

Série(2) / Epizody(13)

Když byl v roce 1969 natočen historicky první český dětský televizní seriál, zachycující současné děti a jejich starosti, okamžitě vzbudil u diváků ohlas. Ukazoval obyčejné dětské kamarádství, vztahy mezi dětmi i dospělými, zachytil atmosféru pražské Malé Strany (natáčel se v okolí Jánského vršku i pražských barokních zahrad v podhradí) a „nastartoval“ například i hereckou kariéru Marka Ebena v roli Válečka. (Česká televize)

(více)

Recenze (98)

klúčik 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ja som vyrastal na Rychlích šípoch...Zbieral som kreslené príbehy a pod. Tento seriál si veľmi dobre pamätám. Marek Eben bol ako metráček , ale zlatý... Teraz sa mi vybavuje aj hudba, ktorá sa nedá zabudnúť a ešte to, že stále strašne behali, a behali. No je to televízny kultový seriál pre deti......70%. ()

vinducha 

všechny recenze uživatele

Člověk si to tak nějak pamatuje , hlavně tu znělku ,  a vlastně narozdíl od dnešních děťátek , když něco vyvedli , vždycky to bylo spíš k pousmání , jsem už opravdu starej , protože musím říct , jo časy se mění  . Pak už mi jen vyvstane ten mezník , jak paní režiserka vykopla z pokračování Ferdu a to byl dle mého ten nejsprávnější raubíř. ()

Reklama

RedOctober 

všechny recenze uživatele

Milý a nostalgický seriál ze staré vnitřní Prahy, kdy na Malé Straně žilo víc jak trojnásobek obyvatel a nebyla přeplněná turisty.  Navíc je tento seriál plný kamarádství ze začátku čtyř výrostků. Tady kouzlu minulých dob dopomáhá černobílá barva. Marek Eben se zaslouženě stal díky tomuto seriálu hvězdou, ale popravdě nejen díky němu. ()

Prochazka19 

všechny recenze uživatele

Seriál by byl vynikající, i když celkový dojem poněkud kazí Marek Eben, který se sice poctivě snaží hrát, ale oproti dalším dětským účinkujícím působí příliš strojeně, až bych řekl toporně. Svoji roli odříkává jako básničku před tabulí a moc často se dívá přímo do kamery. Inu, byla to jeho první role. To takový Michal Michálek a samozřejmě Tonda Navrátil už měli své první filmové role za sebou. Přidanou hodnotu seriálu představují – dnes již historické – záběry nejen Malé Strany, ale i části Pražského hradu a Hradčan. Některé scény už by se dnes natočit nedaly, leda v ateliéru. ()

horskejvlk 

všechny recenze uživatele

Velké mínus za mizernou kvalitu čb materiálu, použit nejlacinější ceuloidový film z Rumunska. Další rozostřenost a už vše jen dodělali. Plus za opravdu pěknou hudbu, velká plus za krásnou Malou stranu. Lítání po členitých barokních domech jejich půdách, schidištích a dvorcích, takové dětství v klidných časech socialismu kdy Praha byla v podstatě jen velké maloměsto zvláště pak “malá Strana” by stálo za to. Dnes díky přehršli pohádek tento seriál díky své mizerné obrazové kvalitě nemůže obstát snad jen pro ročníky 60 a výš kteří tento seriál sledovali dětskými očima při nulové konkurenci dětských pořadů. Kdyby to byla kvalitní barva film Kodak byla by to pěkná kronika Malé strany. Dnes by byla výzva film přetočit udělá remake ale tak aby kouzlo barokní Malé strany bylo umocněno. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (19)

  • Hororový dům s mrtvou ženou objevili kamarádi na adrese U páté baterie 896/50, Praha 6 – Břevnov. Vila patřila významnému architektovi Ottu Rothmayerovi (1892–1966). Dům je ve vlastnictví Muzea města Prahy. Vila ukrývá stálou expozici „Příběh jednoho domu a jedné rodiny“. (sator)
  • Jedna z původních hlavních postav, Ferda (Michal Michálek) se v pokračování seriálu neobjeví. Režisérka Vlasta Janečková s jeho postavou v pokračování údajně nepočítala a postava Ferdy se tak z Prahy odstěhovala na vesnici. Zajímavostí je, že ve skutečnosti Vlasta Janečková chodila se starším bratrem Michala Michálka, který se s ní před natáčením pokračování seriálu rozešel. (jexik)
  • V seriálu si zahrál i známý bernardýn z mikrokomedie Bohouš (1968). (M.B)

Reklama

Reklama