Phantasm

• USA Phantasm (více)

Kultovní horor Dona Coscarelliho, ze kterého čerpalo inspiraci mnoho pozdějších tvůrců. Dva bratři, žijící v okolí městského hřbitova, se snaží vypátrat původ záhadných jevů, které je obklopují. Postupně objevují bizarní podzemní svět a pouští se do boje proti vetřelcům ze světa nadpřirozených sil, kteří na sebe berou stále rafinovanější podoby... (MIDO FILM)

Holina

Vynikající a barvitá série z dob osmdesátých. Právě odtud pochází krvelačné létající koule, nebo kult herce Anguse Scrimma, kterého potkat v noci v lese, tak se zakousnu do stromu a dělám suchou větev. SOUNDTRACK: Jednoduše vynikající, zejména díky hlavnímu motivu, který se prolíná celou sérií, a který tak trochu připomíná hudbu k Exorcistovi. ()

Corpsegrinder

Člověku se až chce brečet když vidí jak vypadaj nízkorozpočťáky dnes a jak vypadaly kdysi. Né náhodou se z Phantasm stal kult a vzešla z toho série o pěti dílech. Je tu všechno co člověk od hororu čeká - napětí, hnusáci, vraždící koule, krev, Tall Man a kozy. To vše doprovázeno super hudbou s legendárním theme songem. Coscarellimu se debut povedl. ()

TERRORDROME

pozoruhodný film so zvláštnou atmosférou a psychedelickou hudbou. Akýsi hrobár z vesmíru mení mŕtvoly ľudí na škriatkov a popritom ešte vymýšla halušky ako zbijácka mozgodlabacia guľa, alebo prst čo sa zmení na zmutovanú muchu. Atmoška je super, má to aj nadhľad a a Tall Man je pekelník ako višitý. Páčila sami scéna v ktorej ide po ulici a za zvukov tej psychotropnej hudby robí opičky. Jediné čo ma nasralo bol dementný záver s baňou a balvanom, ktorý bol aj tak nanič, lebo zlo sa proste vráti. ()

Paldiny

Ďalší z kultových hororov, ktoré majú od kultu v mojich očiach ďaleko. Nebolo to špatné len priemerné. Občas atmosférické, občas nudné, sem-tam komické (uchádzajúca lietajúca guľa), strach v každom prípade nehrozí. Aspoň cítiť, že duchovný otec mal vyššie ambície a nechcel priniesť iba radového zástupcu. Až do konca pracoval s podivínmi a ich podivnými pracovníkmi, tiež vytvoril akýsi nový svet, ktorému sa dúfam bližšie povenuje v pokračovaniach. Minimálne hrobník si ich zaslúži. Ostatné postavy sa našťastie nesprávajú nijak hlúpo, dokonca v jednom prípade ten najmladší vyrastie v MacGyvera. Zábavné na scénke zostáva iba to, že stačilo pootvoriť okno a zo zavretej miestnosti odísť, takto to bolo aspoň efektnejšie. Hudbička dobrá, ale ako náhle vytasí prvé tóny hneď viete, kde berie inšpiráciu. ()

Klay

Don Coscarelli je skvělý režisér a navíc má to, co většině dnešních filmařů chybí - hlavu plnou originálních nápadů a nadšení pro věc. S minimem finančních prostředků natočil tento parádní horor o dvou bratrech, kteří svádí boj s tajemným Dlouhánem v podání charismatického Anguse Scrimma - pro mě jeden z nejlepších hororových záporáků vůbec. Doslova jsem hltal každou větu, kterou v sérii pronese. Zbytek hereckého obsazení také nijak nezaostává, hlavně Reggie Bannister je každým dílem v sérii zábavnější. Coscarelli si vytvořil vlastní svět se slušnou dávkou tajemna, který si nejde nezamilovat. Skoro bych řekl, že je to taková pohádka pro dospělé a slovo kultovní je tu rozhodně na místě. Filmu jen trochu ubližuje ten pomalý rozjezd, kdy se nás režisér snaží vystrašit pár lekačkami, ale právě v tom selhává (stejně jako celá série) - hlavní devizou Phantasmů není děsivost, ale tajemná atmosféra a propracovaná mytologie. I tak má tenhle kousek místo v mojí hororové Top 5 jasné. ()

tenebrae86

Nejlepší na tomhle filmu je luxusní hororová atmosféra, o tom žádná. Příběh i záporák taky ok. Ale jinak postavy úplně na pytel, hrozné herecké výkony a nesympatické děcko v hlavní roli. Hodnocení: 70% ()

husokachna

Předpokládám, že nadšení v roce 1979 převážilo nad schopnostmi a to je asi to, co drží tenhle kult při životě dodnes. Díky nadšení na mě Phantasm působil zvláštně svěže. Nadšení převážilo nad neexistencí děje, hloupostí hlavních hrdinů, kteří se tak neuvěřitelně naivně a aktivně vrhají do akce, zase se z ní vrací a opět znovu vrhají a vrací a... Všechno ve filmu je tak mile hloupé a naivní, že jsem se musel usmívat a při závěrečném "twistu" už jsem se smál na plno. Zároveň má ale film výbornou hudbu a nejen díky ní buduje po většinu času solidní atmosféru. Atmosféru, která jej povýšila nad ostatní podobné outdated věci. Horror to samozřejmě už dávno není, jestli kdy vůbec byl. Doporučuji pouze na vlastní nebezpečí a dám 4 slabší prázdné rakve. ()

Iva8bitova

Výborný dětský horor. Je to jako dětská hra v márnici. Za každým rohem může čekat nějaká divná a strašidelná věc. ()

Petrus1

Jako nemůžu říct, že by to nezačínalo hezky – taková šukačka na hřbitově...hmmm... i když nevím, jestli by se mnou ten kluk souhlasil. Ale jak jinak líp by chtěl umřít? ;) Hned ten začátek mě utvrdil v tom, že půjde o klasický béčko let sedmdesátých – kozičky mladé kočičky, potom se přidá hudební doprovod, masky, krev, hororový efekty a jiné podivné triky, klasická otázka: „Co se to tu k sakru děje?“ a vlastně i ten dabing. Takže jsem se těšila na nějakou fajn béčkovou jízdu, u které se spíš pobavím. Nebavila jsem se. Teda pokud nepočítám chlapa, který musí mít obrovskou sílu, létající stříbrnou kouli, která se přisaje na obličej a trochu vás odšťavní, pohyblivý prst v hořčičné omáčce, zápas s vlastním tričkem... teda něco v něm asi bylo. To kdybych dětem vzala marťabrouka, dala si ho do vlasů a začala sebou mlátit a ječet, bylo by to efektnější. Vlastně je to o nějakým malým zvědavým klukovi, kterej strká nos kam nemá, stalkuje svýho staršího bráchu, kterej díky tomu nechá nahou rozdělanou babu na náhrobním kameni a utíká za tím malým kazišukem, protože se lekl nějakýho děcka v kapuci. Zabila bych je oba, nechat tam mě! :-) Vlastně to nebylo dítě, ale nějakej mrtvej chlap slisovanej do trpaslíka, kterej ve virtuální dimenzi otročí. Anebo to bylo všechno úplně jinak? A mám si z toho zase odnést nějaké hluboké myšlenky? A ať už The Tall Man byl či nikoli, vymyšlen byl hezky. Bohužel zub času a zpracování silně kulhá. Ale je zařazen jako Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete. Já klidně mohla umřít v nějaké své erotické fantasmagorii - ve které mám taky chuť něco zmáčknou, ale rozhodně ne kvůli gravitaci ani horku - aniž bych tohle viděla. “Coscarelliho Fantasma, která se rozvíjí podle snové logiky, je výjimečným hororem, jenž pomyslně uzavřel 70. léta 20.století – s poselstvím, že člověk si nemůže být svým bezpečím jistý ani po smrti... snímek je sice bohatý na šokující scény, ale v prvé řade vyjadřuje strach mladých lidí ze samoty. Film otvírá i další témata: odchod z maloměsta a objevování tajemství sexu a smrti.“ Kolik poselství může takový obyčejný béčko vyslat do světa. Zřejmě ještě nejsem tím pravým hororovým nadšencem, protože tohle pro mě kult prostě není...Ale asi jsem takovým masochistou, že si pustím pokračování.. ()

Israha

Nadšenecky béčkový trippy maglajz bez děje a sympatických postav, u kterého výsledný efekt na diváka závisí pouze a jen na tom, jestli mu sedne jeho specifická atmosféra. U mě to zafungovalo tak napůl. Začátek byl skvělý, paranoia vyvolaná narůstajícím vlivem něčeho zlého vedly ke zvláštně příjemnému mrazení v zádech...ale film se nakonec rozplizne do bláznivého sledu surreálných sekvencí, jejichž vizuální nápaditost ovšem zůstává dosti za očekáváním a z jejichž podivnosti se spíš rozpačitě škrábete na hlavě, než že by působily nějaký neklid či úzkost. A fanoušky žánru ceněná postava Tall Mana zprvu působí zlověstně, ale nakonec se z ní stane tak trochu karikatura. Otevřeně přiznávám, že u Phantasm jeho kultovní status příliš nechápu. ()

merigieren

Měl jsem ještě větší noční můru než Mike, a to, že jsem dal 3* o nichž jsem hodně dlouho uvažoval. A však závěr mě přesvědčil o naprostém nedostatku jakéhokoliv smyslu v tomto filmu, proto ten pád. Ono to zpočátku je napínavé, záhadné, člověk čeká co se z toho vyvrbí, jenže časem dojdete do místa, kdy si uvědomíte, že strašidelné scény tvoří jen chození v uličce (různých tvarů), z uličky vždy vyskočí nějaké monstrum, pak to střihnem nebo se setmí a postavička se octne někde jinde v bezpečí. O příběhu se moc mluvit nedá, je tam hrobník a děcko a jeho chůva, pak pár trpaslíků. Problém spočívá jen ve skutečnosti jejich výskytu, proč, co dělají zvěděti nelze. Ještě horší, než herci a děj, jsou efekty. Létající koule z jiného tisíciletí přečerpávající tekutinu hodně vzdálenou krvi, neznámá planeta s otroky, balvany valící se z kopce. Korunku blbosti tomu nasazuje závěr, kde zvíte zcela jednoduché vysvětlení celé nesmyslnosti. Připouštím, že to lze brát jako průměrnou lekačku, která je časem trochu ohraná, ale ten závěr mě naštval a proto jdu až na 1*. ()

GOREGASM

Třemi slovy výtečná oldschoolová zábava plná nadšení tvůrců a ke všemu jeden famózní mortician. Vypněte mozek a bavte se... Jak jednoduché :-). 80% ()

Rockerman

Přes třicet let stará "fantasmagorie" neztratila příliš na své zajímavosti. Jasně dnes se už točí jinak a tak některé scény už dnes působí spíš legračně než strašidelně, ale i tak stálo za to, vidět tento film opět po mnoha letech. Poprvé jsem to viděl ve Studiu 2 v "Kinie nocnym" na polském kanále, za hluboké totality. Tehdy jsem u toho ani nedýchal. Myslím, že by nebylo špatné natočit remake. Při dnešních trikových možnostech by mohl vzniknout výborný horor. ()

JankaJBLK

Tak tento horor je moja srdcovka už od detstva...Aj teraz ma baví ako kedysi, a to som ho už videl niekoľkokrát:) No jednoducho musím dať 5*. ()

Raziel_cz

Coscarelliho pozdější filmy miluju, ale tohle bylo fakt divný. Většina scén na sebe moc nenavazuje, ani se v nich obvykle neřeší nic, co by hnulo dějem, mozky hrdinů se pravidelně restartují a hrdinové samotní se objevují, kde jsou zrovna potřeba. Ve výsledku neskutečné hektický zážitek, ze kterého mám podobný pocit jako z Cronenbergových Scanners. Na druhou stranu z toho maglajzu vyvstává několik dost efektních scén – především jakákoliv s Angusem Scrimmem ("Boooooy!"), ale taky snad každá honička tmou (a že jich je) podkreslená podmanivým soundtrackem. Hudba tomu hodně pomáhá a přijde mi, že se Coscarelli nejen stylem, ale i užitím hodně inspiroval u Johna Carpentera. Akorát nevěděl kdy přestat a překlopilo se mu to do videoklipu. Moc nechápu, proč je to takový kult, protože toho tady moc nefunguje. Jedno ale jo, a to finále, kdy se snímek převrhl do absolutního bizáru a nahnal body k dobru. Pořád žádná sláva, ale na rozdíl třeba od Noční můry v Elm Street jsem vyloženě zvědavý na pokračování. ()

Rathalos

Prave som dopozeral tuto hororovu seriu a musim uznat,ze ide o vydarenu zalezitost,Phantasm ma uzasnu atmosferu,ktora cloveka pohlti,skvela hudba,perfektne triky,hercov,na ktorych clovek nikdy nezabudne,hlavne na Angusa Scrimma s jeho strasidelnym vyzorom a pohladom,ktory nie je prave prijemny,no a v neposlednom rade pribeh,ktory ma neskutocne caro,reziser Don Coscarelli ma velmi potesil,cize najlepsie casti boli dvojka a trojka,jednotka a stvorka o nieco slabsie a v piatom pokracovani uz bolo zjavne citit zmenu rezisera,jednoducho to padlo smerom nadol po kazdej stranke,takze vdaka vsetkym tvorcom filmu...:-) ()

MickeyStuma

Pro někoho se může snímek jevit dosti těžkopádně, ale faktem je, že se skutečně jedná o film se strašidelnou atmosférou. Žádné monstrózní speciální efekty, žádné potoky krve, jen temná atmosféra, ve které si nikdo není ničím jist. Jedno je v celé této podivné etudě jasné. Jakmile se zpoza rohu objeví podivný vysoký chlápek, je třeba se mít na pozoru. Je klidný, s uhrančivou tváří, duševně chladný, ve svých skutcích vypočítavý. Ze hřbitovů si odváží mrtvá těla s určitým cílem a to takovým, který se nikomu líbit rozhodně nebude. A jakmile se ve vzduchu objeví chromované koule po vyvrtání lebky vysávající mozek, je již na záchranu všeho živého pozdě. Jedná se o nízkorozpočtovou hororovou klasiku, na kterou si vzpomněl i J.J. Abrams, který snímek nechal remasterovat a vytvořit šestikanálový zvuk. Alternativní realita, snové okamžiky, drobní útočníci. Svým způsobem ve své době průlomový film, i když to samozřejmě při dnešním pohledu již vyznívá divně. Každopádně se jedná o další snímek z mála ukazující, že když se ví jak na to, i z mála lze udělat hodně. ()

PHANTASM pokračuje

PHANTASM pokračuje

11.03.2005

Štúdio New Line Cinema chce nadviazať na kultovú hororovú sériu PHANTASM, a zrejme hneď trilógiou! Fanušíkovia však (prekvapivo) veľmi vysmiati nie sú - s Donom Coscarellim, "duchovným otcom" celej… (více)