Phantasm

• USA Phantasm (více)

Kultovní horor Dona Coscarelliho, ze kterého čerpalo inspiraci mnoho pozdějších tvůrců. Dva bratři, žijící v okolí městského hřbitova, se snaží vypátrat původ záhadných jevů, které je obklopují. Postupně objevují bizarní podzemní svět a pouští se do boje proti vetřelcům ze světa nadpřirozených sil, kteří na sebe berou stále rafinovanější podoby... (MIDO FILM)

MikO_NR_1909

Ideálne rozšírenie filmového vzdelania. Priemerne napísaný a nevýrazne rozčlenený dej, ktorý svojou nevšednosťou, krvákmi a tradične moderným zvukom určuje teenage hranice. Predsa len hororové 70.roky sa výrazne posunuli konkretizácií diváckych skupín. Na jednej strane vznikli kultové snímky preverené časom (Jaws, Alien, The Omen, Texas Chainsaw Massacre, The Exorcist...), ktoré sú primárne určené dospelákom a na tej druhej strane (medzi ktoré patrí taktiež Phantasm) sa vyprodukovali v masových inštanciách tínedžerské formy hororového výkladu, ktoré síce nedisponujú náročným všeobecným požiadavkám komplexnosti zážitkov, ale vytvárajú zvláštneho ducha atmosféry, fantázie (transformácia času a priestorov). Phantasm rozhodne nie je medzníkom žánru, ale ponúka množstvo nápaditosti a zaujímavých atmosférických štylistík hrôzy. Akoby išlo všetko o falošné obavy vlastného vnútra? Či to, čo si nevšímame stojí za pozornosť? Nie je tento počin parafrázou na nočnú moru a strach ako taký, ktorý je medzi ľuďmi úplne bežný? A prečo som sa do deja vtiahol naplno až ku strhujúcemu záveru? 7 z 10. ()

PKD

Booooooooooooy!!!! Tohle nikde jinde...prostě, nedáte/nemáte. Poněkud nesouvislý (a počkejte na další díly, hehe) a silně atmosférický (díky minimalisticky, geniální hudbě spolu s neskutečně chytlavým hl. motivem, jako ringtone na mobilu, cool, hehe, stejně jako Carpenterův Halloween) film, který na mě před 26 lety zapůsobil i přesto, že je vlastně o ničem a děj samotný, neposkytuje skoro žádné vysvětlení, co se týče vztahů mezi postavami+etc. což mi vadilo již tenkráte. Chodí ten kluk Míša vůbec do školy? Z celého filmu mám dojem, že se jen poflakuje po ulicích a vrtá se v autě, o kterém se zde tvrdí, že jde o auto Mikeova bratra Jodyho, aby pak od II nám Reggie následně tvrdil, že je jeho. Ech. Já vím, není to podstatné, ale mě to u prvních 2 dílů, dlouho zaráželo/nesedělo. A nejen toto. Pak jsem se na to vykašlal a posl. 10 let, si to užívám, tak jak je to podáno.;-) Angus Scrimm ve své dozajista...životní roli (zkoušel jsem mnohokráte to s tím levým obočím, ale bez úspěchu:( A. Michal Baldwin (nikoli a kupodivu z nekonečného klanů Baldwinů), který zde vypadá, jako docela pěkná dívka, aby se pak věkem od III dál, proměnil v jednoho z nejošklivějších herců, ve 20.st.;-) Což v této sérii, vůbec neva. No a taky nesmím zapomenouti na našeho zmrzlináře, který nás provází, věrně a neochvějně celou sérií, což asi nikdo v době 1.filmu, netušil. Special quest star...parádně vymyšlené stříbrné(?) petanque koule, které si Dlouhán (ve IV se dovíte jeho občanské jméno a tak) upravil s vizionářstvím sobě vlastním, na létající malé verze, kuchyňských robotů, které to výborně umí se zpracovávaním masa. Jen tu odsávačku krve, tam Dlouhán nějak nepřidal do výbavy. Jenže, to by pak byl houby krvavý efekt.;-) Ve dne to není špatné, ale věřte mi, že zvláště tento 1.díl, funguje nejlépe po 10té, večer. To si pak říkáte, ještě že je to jen film/sen/představa............ ,,Ne!......Není!´´ jak řekl Dlouhán. ()

iolaos

fantasy horrorům s pořádnou injektáží ušlechtilých efektů začínám přicházet na chutˇ.. po druhém shlednutí jasně vede neotřelá hudba a právě ta bizarní exploze tvurčích nápadů, která šatí sérii Phantasm do kultovního ohozu.. lecos by mohl závidět i Clive Barker, ale to je kapitola sama o sobě. Coscarelli má zkrátka do velikosti barkrova talentu daleko. 8/10 ()

blackrain

Hmmm. Jak by tohle asi vypadalo jako povídka nebo román od Kinga? Určitě by se to mezi jeho knihami neztratilo. Phantasm mě bavil. Několikrát jsem se lekla a to přesně v místech, kde bych to měla očekávat a kde se to samozřejmě přímo nabízelo. Nechala jsem se unést tím, co se právě odehrávalo na obrazovce. Bylo to krásně atmosférické. ()

Gorehound

Coscarelli vsadil hlavne na atmosféru a všadeprítomný strach z tmy. Pekne si tu podáva ruky americký horror so surreálnosťou talianskej školy, dojem ešte naviac umocňuje takmer progrockový soundtrack. Ústredný motív je samozrejme skvelý, film je natočený z vášňou a starostlivo a veľmi úspešne sa mu darí skrívať nižší rozpočet. A naviac je z väčšej časti veľmi originálny, bez toho, aby to pôsobilo rušivo alebo prehnane novátorsky. Atmosferický, nezabudnuteľný kúsok. ()

topi

První ze série Coscarelliho atmosférického světa. Seznamujeme se s mladým Mikem, sympatickým zmrzlinářem Reggiem a s bestiálním hrobníkem Tall Manem. Vítejte na hřbitově Morning side! První Phantasm oplývá ponurou hřbitovní náladou a zlo, které se zde vyskytuje má děsivou podobu. Originální a těžko napodobitelný horor. Vyčištěná HD verze obsahuje i vychytanou zvukovou stopu, různý šustění, skřeky, pohyby...vynikající. A hudební motiv je jeden z nejlepších hororových theme. ()

Hadža

No asi na to opet nemam ten spravny nahled,nebo jsem to nevidel ve spravnou dobu,ale je to opravdu velmi slaby a nevyrazny horror,herci katastrofalni!Asi kdybych to videl pred 25 lety,tak by se mi to libilo vic,ale s dnesniho pohledu je to vazne odflakla slabota!Ty dve hvezdy jsou snad jen za hudbu,ktera byla opravdu strasidelna,vic od toho ani necekejte! ()

Laurent

Pro mě osobně je Phantasm lepší než Evil Dead, u kterého jsem se nudil. Postavy se sice chovají trochu nerealisticky, ale né přihlouple jako u Raimiho. ()

BoredSeal

Hororová série Phantasm si drží velmi vyjímečnou pozici v žánru, díky tomu, že jí její tvůrce Don Coscarelli nepustil až do samého konce z prstů a zachoval vysokou laťku. Už z prvního dílu sálá originalita a osobitý styl, atmosféra a nezávazný styl vyprávění místy připomíná umělecké italské horory tehdejší éry (možná i díky hudbě). Nápaditá a nepříjemná brutalita, tísnivost pohřebního prostředí a luxusní ztělesnění zla Tall Man v podání Anguse Scrimma zapsaly jedničku a vlastně i další díly mezi snímky, na které jen tak nezapomenete. Jedničku trochu poznamenává obrovské množství natočené stopáže, ze které Coscarelli posléze děj dával dohromady, takže k logickému plynutí děje občas chybí scény, které zřejmě režisér při kompletování děje neměl k dispozici, protože je "zapomněl" natočit (např. osvobození dívek z márnice). ()

Martin741

Videl som ako 10 rocne decko, a veruze som sa bal. Teraz /7. 3. 2014/ som si film pozrel opat a opat musim potvrdit vyborne dojmy z tejto hororovej serie. Dostala ma atmosfera stareho bieleho domu, hororova legenda Angus Scrimm ako Tall Man, lietajuce gule a vyborna strasidelna atmosfera. Neskutocne sa mi pacilo to, ze Tall Man /Angus Scrimm je realne zijuci clovek/ bol vo filme nieco ako prizrak v ludskej podobe. Bal som sa Tall Mana ako decko, a bojim sa ho doteraz. Don Coscarelli sa pohral s reziou a tak je pripravena celkom chutna hororova pochutka. Ano, herecke vykony boli casto mizerne, a malo to dost slaboduchu zapletku. Nic to vsak nemeni na tom, ze som si horor vyborne uzil. Zaroven je pre mna Phantasm 1 najlepsi diel serie. 95 % ()

honajz2

Tak tenhle kult jsem vůbec nepochopil. Dlouhou dobu mi přišlo, že jsem si místo prvního dílů omylem stáhl čtvrtý nebo pátý, vzhledem k tomu, jak moc to působí dojmem, že se chtěl jen někdo přiživit na slavnější původní verzi a jen na tom lehce vydělat, ale ne, opravdu je to jednička. Ani nevím, jak se k tomu postavit - na logiku, sympatičnost postav a souvislost scén to vyloženě kašle, atmosféra tomu zoufale nefunguje a jakmile se na scéně objeví Angus Scrimm, je to celé vyloženě k smíchu. Je to takhle vědomé, nebo to jen brutálně zestárlo? Ten film je tak strašně nesourodý a nahodilý, že docela pochybuji o existenci jakéhokoli scénáře k němu. A když už konečně dojde k odhalení toho, co znamenají veškeré záhady, je to nahodilé ještě víc, než vše předtím. O konci ani nemá smysl mluvit, to byl buď fór, nebo parodie. Pořád přemýšlím nad tím, jestli mi jen něco neuniklo, ale nic mě nenapadá a ani v komentářích nic dalšího nenacházím, takže v tom asi ani nic jiného není, jen na většinu uživatelů ta atmosféra fungovala a na mě vůbec. Snad jediné, co se mi hodně líbilo, byla hudba, ta byla skvělá, ale zní v něčem, co vůbec nefunguje. Ještě kamera je fajn a spolu s ní pár scén (best of je pro mě ta s létající stříbrnou koulí, co má v sobě vrtačku), ale jinak to šlo dost mimo mě. 2* ()

Jino

Po X letech jsem opět viděl Phantasm a opět jsem je to skvělý zážitek. Nedivím se že tento film patří mezi kulty. Atmosféra starých dobrých hororů mě vždy dostane... A tohle je fakt dobrý horor, a k dobrému hororu patří bezpochyby také dobrá hudba, která je podobně "vtíravá" jako Carpentrova melodie z Halloweenu. Ano hudbu bych soudil jako fakt podařenou, poté určitě práci režiséra Coscarelliho, který dokázal opravdu hodně Phantasm dotlačit do působivého filmu. Oba hlavní hrdinové jsou si docela podobní, jejich hrdinné jednání ve filmu je sympatické (i když neustálé chránění mladšího bratra už mě začalo lézt na nevry, ale ve výsledku mě to zase tak nevadí) a v plném souladu s hrdiny starších hororů. ()

Flaxik

Nesympatická tlupa chujů v čele s extrémně protivným debílkem v hlavní roli čelí démonovi, který sice vládne hustými silami, ale nepříliš hustou inteligencí, což je poněkud zarážející. Nápad skvělý, provedení otřesné (to zabíjení pavouka bylo jako co?), chvílema jsem se cítil trapně místo herců. Poslední třetina to trošku zachránila, ale že bych teda z toho byl odvařenej, to ani náhodou. Na dvojku se asi jen tak nepodívám. ()

Kwaichi

Jeden s prvých hororov, ktoré som videl. Nemal som vtedy ani desať rokov, bol som na návšteve u bratranca a pozerali sme to asi večer o jednej ráno. V tých rokoch som chodil spávať pravidelne po večerníčku, takže tento zážitok zanechal u mňa nezabudnuteľné spomienky. Bol to jeden z mála filmov, ktoré vo mne vyvolali pocit strachu. Kombinácia prostredia, do ktorého nás film vtiahne a tajuplného príbehu, ktorý sa viac zamotáva ako rozmotáva troví skvelý výsledný efekt na diváka. ()

rogerkint

Vizuální lahůdka, kombinující brakovost (vraždící koule, gumová monstra, bizarní tělesné tekutiny) s artem (narušování kontinuity flashbacky a snovými sekvencemi, k tomu montážní scéna sedícího Jodyho a Michaela v bezvědomí). Střihová skladba a vkládání flashbacků přímo do vyprávění umocňuje dojem, že se příběh o hrobníkovi z jiné dimenze, jenž z mrtvol vyrábí trpasličí otroky, odehrává v horečnatém snu. ()

PHANTASM pokračuje

PHANTASM pokračuje

11.03.2005

Štúdio New Line Cinema chce nadviazať na kultovú hororovú sériu PHANTASM, a zrejme hneď trilógiou! Fanušíkovia však (prekvapivo) veľmi vysmiati nie sú - s Donom Coscarellim, "duchovným otcom" celej… (více)