Phantasm

• USA Phantasm (více)

Kultovní horor Dona Coscarelliho, ze kterého čerpalo inspiraci mnoho pozdějších tvůrců. Dva bratři, žijící v okolí městského hřbitova, se snaží vypátrat původ záhadných jevů, které je obklopují. Postupně objevují bizarní podzemní svět a pouští se do boje proti vetřelcům ze světa nadpřirozených sil, kteří na sebe berou stále rafinovanější podoby... (MIDO FILM)

Radiq odpad!

Připadalo mi to jako špatně zpracovanej příběh od S. Kinga (ale nevím, kdo to napsal). A když myslím špatně, tak brutálně špatně. Bylo tam pokažený snad všechno, co šlo. Struktura a logika příběhu, kamera, HERCI NAPROSTO STRAŠNÍ, hlavně ten mladší bratr, kterej si hraje na drsňáka. Efekty, taky totální shit. Lekačky předvídatelné a nesmyslné. Hudba jak z počítačové hry z 80. let. Účesy a oblečení taky, ale to proto, že to je tak starý... Hej a fakt úplně nelogický věci. Osoby a záporáci se objevují, kdy se jim zachce a všichni umírají tak trapně, že to pro ně musí být potupa. Jediný, co bylo fajn, byl ten silnej vysokej pohřebák, ale ani to na nějaké hodnocení nestačí. Přišlo mi to třikrát delší, než to ve skutečnosti bylo. ()

Mol

NO WARNING SHOTS. WARNING SHOTS ARE BULLSHIT! Perfektní snímek. Jody je strašnej sympoš a připomíná mi Forda. Jeho brácha Mike je na svůj věk dost šikovnej a tak ve filmu nedělá žádné hlouposti, jak to tak u dětí bývá. Je tam samozřejmě několik scének, které nejsou úplně profesionálně poskládané do sebe, ale who cares? Když Jody trčí ze střešního okýnka svého Plymouth Barracuda a střílí z brokovnice po pronásledovateli, holka nám tam ukáže prsa a mladej Mike se prohání na mašině po hřbitově. To jsou věci na kterejch záleží. ()

Sfinkter

Název evokuje žánr fantasy a skutečně se ho dočkáte. Phantasm je velmi zvláštní film s chytlavým klávesovým doprovodem, který svou jednoduchostí a genialitou připomíná hlavní tóny Halloweena. ()

danoo

Aby ste si to dokázali užiť, musíte byť minimálne blázon do hororov. Na druhej strane, akákoľvek sentimentalita nie je na mieste; a ide tu skôr o chaos (surealistický) ako prelud (Phantasm v preklade). Paradoxne práve tento atribút zatraktívňuje dej istou dávkou nepredvídateľnosti. Teda objektívne sa jedná o produkt svojej doby so všetkými neduhmi, A L E stále platí jeho vydieračské promotion: »IF THIS ONE DOESN´T SCARE YOU, THEN YOU ´RE ALREADY DEAD!« A mňa Angus Scrimm ako riaditeľ pohrebného ústavu zdvíhajúci rakvy akoby boli z papiera vystrašil! ()

Cushing

Horory nejsou jen áčka, ale i béčka a céčka, nebo spíš hlavně ty. Tenhle je někde na chvostu, ale upřímně, kdybych ho viděl jako teenager, byl bych šťastnej. Dejte si pak Massive Attack, Young Fathers: Voodoo in My Blood. :-) ()

noriaki

Tohle by si strašně zasloužilo remake natočený někým hodně šikovným. Phantasm má slibný námět, fantastický hudební motiv posouvající ho o třídu výš a mysteriózní atmosféru, která mi připomněla Městečko Twin Peaks. Jenže zatímco Lynch mytologii plynule rozvíjel, Phanstasm ji trestuhodně nevyužil. Většinu času se příběh plácal na pomezí laciného hororu a smysl nedávajícího dramatu. Ovšem vždy když zabrousil do okolí démonického hrobníka, napětí by se dalo krájet. Angus Scrimm má fantastické záporné charisma a sám se postaral o polovinu dojmu. ()

Kubaso

Nezvykle surrealistická podívaná s perfektně vystupňovanou atmosférou. Její kouzlo ani tak nekazí režisérské ambice, jež poněkud převýšily talent, ani nemilosrdný střih (původně měl film trvat kolem tří hodin!), ale hlavně neochota trochu vypilovat svéráznou mytologii snímku. Spousta otázek tak zůstává nezodpovězena, což by nevadilo, kdyby tím netrpěla logika příběhu. Za pozornost stojí určitě hudba, která se sice veze na stylu Johna Carpentera, ale zaujme bohatší instrumentací a živějším "feelingem". Hlavně úvodní téma patří mezi ty nejlepší, co jsem kdy v hororu slyšel. Suma sumárum, "Phantasm" určitě není dokonalá záležitost, ale díky své originalitě a invenci rozhodně do zlatého fondu patří. ()

Brain-D

První díl, který nabídne jednu věc, kterou nemaj ostatní díly a tou je atmosféra...ale celá série má v sobě spoustu prvků z jiných hororů, třeba i z těch co vznikli pozděj, takže né vždy to bylo obšlahlé :) ()

fefee

Aj keď to vyzeralo ako poriadne Béčko kladne hodnotím hlavne prostredie a nápady vo filme. Niektoré scénky ako brána do iného sveta či sudy s trpasličími ľudmi boli úžasné. ()

liuk

Phantasm patří k těm filmům, kterým při natáčení svědčil malý rozpočet jak víno. Díky němu se museli tvůrci opravdu moc snažit, aby bylo na co koukat. A povedlo se, opravdu je na co koukat. Ať už se - v dobrém slova smyslu - podivný děj odehrává zrovna v domě hlavních bratrů, na hřbitově, v márnici nebo v mém oblíbeném hororovém evergreenu - v baru. Všechny tyto lokace v malém městečku srší pod vedením Dona Coscarelliho podivnými věcmi, tajemnou atmosférou a dupajícím Tall Manem v podání Anguse Schrimma. Booooy! ()

Ichabod

Atmosféra, která šíleně kolísá v intenzivnosti a maximálně nesympatický dětský hrdina (vypadající jak Malcolm McDowell v pubertě), z jehož pohledu film sledujeme a máme se do něj vcítit, jsou obrovské překážky v jakémkoliv dobrovolnému přistoupení na Coscarelliho hru, která nám servíruje divné a ještě podivnější scény. Některé jsou zajímavé, většina ale nikoliv. Holt čistokrevně surrealistické filmy nejsou nic pro mne. ()

J.Lajner

Směsice výborných momentů zakomponovaná do špatného filmu? Nebo je to spíše naopak? Patrně od každého trochu, byť nízkorozpočtovému snímku Phantasm nelze upřít skutečnost, že se usilovně snaží dělat ze svých nedostatků přednost. Levnost a nedotaženost scénáře, maskuje režisér Don Coscarelli mladistvým zápalem, nápaditostí, snovou atmosférou a ikonickým záporákem s fotogenickou tváří herce Anguse Scrimma. Příběh mladíka Mika (A. Michael Baldwin), který v ospalém městečku svádí boj s nanejvýš podivným majitelem pohřebního ústavu, tak zdatně osciluje mezi dětskou abstrakcí a realitou, sněním a bděním. Film působí jako jeden dlouhý sen, do něhož prorůstají útržky reality. Právě díky tomu, že si divák není nikdy jistý pevnou půdou pod nohama, nemá potřebu řešit zvláštně useknuté scény, povrchní dialogy a logické díry. Ve snu je přeci možné všechno, ne? Coscarelli do děje navíc pečlivě roubuje několik originálních nápadů, které přejímá z jiných filmů a po svém je upgraduje. Například gotickou představu o upírech a vampirismu všeobecně, nahrazuje pokrokovou technologií. Levitující koule z nerezové oceli, se za pomoci háčků zarazí své oběti do čela, vrtákem do něj vyvrtá díru a vysaje z těla veškerou krev, kterou formou krvavého gejzíru vychrlí do volného prostoru. Phantasm je filmem lásky. Vznikl díky mladistvé fascinaci světem kinematografie. Ačkoli Don Coscarelli není žádný Sam Raimi, za svou odvahu a urputnou snahu dotáhnout tento projekt do konce, si zaslouží obdiv a trochu shovívavosti. Více. ()

FIBO

Starší a poměrně vydařilý horor, působivý je hřbitov se hřbitovním domem, který je co do "sterilních" interiérů a provedení unikátní sám o sobě. Měl jsem tu ale probléms nasvícením, které je mnohdy nesmyslné, neautentické a nepřirozené. To však nic neubírá na atmosféře, která rozhodně neurazí. ()

Mythago

Mělo to být nezávislé a surrealistické - první to bylo jen z části a druhé skoro vůbec. Bohužel jsem od toho čekal přespříliš a tudíž jsem byl i velmi zklamán. Když je tu vrcholem surrealismu scéna podsvícená nějakou náhodně vybranou barvou, tak mě to prostě nepotěší. Stejně tak postavy a dialogy byly na velice ubohé úrovni, jedině Angus Scrimm to zachraňoval, ale ten nedostal tolik prostoru, kolik bych si přál. A že je to kultovní? V čem proboha? Stalkerský třináctiletý harant, který vystřeluje mozky s velkým gustem je možná dobrý k zasmání (či k navození permanentní nasranosti), ale rozhodně bych ho neoznačil za kultovního. ()

BlackTom

PHANTASMagoria... S prižmúrením jedného oka dávam ****, pretože nekonečná (a povedzme si rovno, neskutočne bizarná) Coscarelliho fantázia a hlavne skvelý herecký výkon Angusa Scrimma (pohyby, gestá, mimika) si to proste zaslúžia. Autor od začiatku buduje plíživú atmosféru, ktorá nikomu nedovolí vstať z kresla počas filmu, ústredný záporák tu je priam kráľom. A samozrejme odceňujem, že si konečne niekto uvedomil, že pri smrti sa telo vyprázdňuje (prvá scéna so smrtonosnou guľou) a nie len tak odkväcne! V príbehu mi ale dosť vadí chaos, ktorý tu vládne a občas ma nemilo prekvapí nejaký ten dialóg. No čo, končia nám 70. roky a začínajú zlaté 80s, takže na tú dobu sa to dá ešte zniesť. Hudobný doprovod však bol skvelý a už teraz si hľadám voľný čas na pozretie druhej časti. Reggie je perfektný ;) ()

Dr. Wolfenstein

Zábavné. Vydávat film za surrealistický horor. Vlastně je tak vznešeně řečeno, že budeme svědky něčeho co nedává pořádně žádný smysl. Těžko tak můžu soudit jestli se jednalo o úmysl (vsadím se, že tvůrci budou horlivě přikyvovat) nebo o neschopnost domyslet celou šaškárnu do konce. Ani na okamžik mi film nepřišel nijak děsivý, ale to bude tím, že třicet let strarý film už asi nedokáže dnešního diváka vyděst. Ale uznávám, že v době svého vzniku se muselo jednat o hrůzunahánějící dílo. Své rozporuplné hodnocení završím výrokem, že i přesto mělo tohle všechno dobrou atmosféru, o níž se hodně zasloužila povedená hudba. ()

Han22

Mám moc rád Phantasm. Na rozdíl od jiných sérií jsem ji viděl už v dospělém věku a tak jsem si mohl vychutnat Coscarelliho ujetou fantazii plnou krev sajících koulí, trpaslíků a samozřejmě geniálního Tall Mana. Jedinička se drží při zemi, nevypráví nijak skvělý příběh a nasere finálním twistem kdo vlastně umřel ale přesto je skvělá. Je akční, strašidelná, atmosférická (mauzeleum s bránou na jinou planetu), má výbornou variaci na hudební motiv z Halloweenu a celkově ukazuje, jak budou vypadat hororové osmdesátky. A Tall Manovo Booooyyyy se zaryje do hlavy stejně hluboko jako Freddyho rukavice nebo Jasonova mačeta. ()

iXtr3m3

Slabučké. Odhalenie na záver síce zaujímavé, ale absolútne nevyužité a nedotiahnuté do konca. V podstate film bez príbehu. ()

PHANTASM pokračuje

PHANTASM pokračuje

11.03.2005

Štúdio New Line Cinema chce nadviazať na kultovú hororovú sériu PHANTASM, a zrejme hneď trilógiou! Fanušíkovia však (prekvapivo) veľmi vysmiati nie sú - s Donom Coscarellim, "duchovným otcom" celej… (více)