Pohádku o Popelce znají všechny děti. Její příběh si vypůjčil Josef Lada, a jak to uměl jen on, vtipně jej převyprávěl jako jednu ze svých originálních pohádek „naruby“. Tento Ladův text se stal podkladem pro televizní zpracování, které se i ve výtvarné podobě inspirovalo mistrovými obrázky. Pohádku s původními písničkami natočila v roce 1986 režisérka Vlasta Janečková s Karlem Greifem v titulní roli, Milenou Dvorskou coby macechou, Jiřím Zahajským jako otcem. Květa Fialová si zahrála tajemnou paní, Simona Vrbická princeznu a Carmen Mayerová s Petrem Kostkou královské rodiče. (Česká televize)

Nach

U mě jedna z lepších variací na klasickou Popelku. Jedna z pohádek, na kterou se i opakovaně rád podívám. 65% ()

otík

Klasická kulisovka, ale hezká a milá s pár písničkami, které jsou naštěstí tak krátké, že nejsou otravné. Jde o klasický příběh o Popelce, jen se vyměnili mužská a ženská role. Lepší průměr podobných pohádek. ()

Mylouch

Kostýmově i herecky se pitvořící televizní produkt dívčího tvůrčího týmu, který svůj velký genderově inverzní předobraz dokáže přehlížet se šklebem ignoranta.. Princezna Simona Vrbická. ()

PollyJean

docela vtipné a milé, i když jde pochopitelně jen o Popelku naruby. Škoda, že se tam zase zpívá, zvláště pak představitelé hlavních rolí, kteří nijak zvlášť zpívat neumějí. Nejlepší je tu Milena Dvorská coby macecha sekernice, navzdory lidovým průpovídkám, co jí scénář nutí do úst (samé prokrýlepána, ať si tě všichni kozli odnesou atd.), výborní jsou také královští manželé Kostka - Mayerová a Beneš, který variuje starou roli rádce z Popelky. Šaty z oříšku vytažené a v kozím chlívku uskladněné, to by jistě zacloumalo i s lépe stavěnou princeznou. ()

vitekpe

To neni ani vtipne, ani hezke, ani poeticke, ani vesele. Je to klasicka studiovka plna divnych pisni, ma nesympatickeho hlavniho hrdinu a ne moc hezkou princeznu. Tohle se moc nepovedlo. ()

xaver

Udělat z Popelky Popeláka? Nu, proč ne. Nakonec z toho vznikla celkem přijemná, originální pohádka, takový slušný průměr. ()

mira007

Popelka pro feministky. Přijde mi to úlet, ale já si tu pohádku pamatuji víc než desítky jiných, které jsem zapomněl. ()

Eterninox

Papundeklová gender-swapnutá Popelka z 80. let. Čekal jsem v tom alespoň nějaké zajímavé úpravy založené na odlišných společenských normách a očekáváních, ale zmohli se jen na to, že ztracený střevíc byl všem moc velký a ne moc malý. Nicméně doporučuji pokud vás zajímá, jak Čeští před-revoluční literáti a filmaři zvládali kreativní kanibalizace klasik, na jaké jsme teď zvyklí od moderního Hollywoodu. - 30% ()

zdeny99

Škoda toho, že je to jen pouhá televizní pohádka, která se točí v interiérech s malým rozpočtem. Udělat z toho celovečerní pohádku za víc peněz, v opravdové chalupě, v opravdovém zámku a s pořádnými kostými, mohl to být skvost mezi pohádkami. To téma s Popelkou naruby je totiž geniální. Největší prdel byla, když si ogaři ze vsi nechávali pobodat nohy od včel, aby se vlezli do ohromného Popelákova střevíce. Naopak co mi vadilo, bylo to, že Popelák převlečený za prince přišel na ples bez masky, a tak ho musela macecha s nevlastními bratry poznat. A stejně tak, že s Popeláka dělali obrovského hromotluka, přičemž měl hodně hubenou postavu. [564. hodnocení, 12. komentář, 55%] ()

bagetka007

Princezna byla tedy dosti šílená. Zachraňují to pro mě aspoň Milena Dvorská, která byla pořádná můra a úsměvný byl také Svatopluk Beneš, který si zopakoval svou roli z původní Popelky. 8) ()

chrispe

Obrácený příběh o Popelce není v ničem za mák originální. Ona o to nejspíš ani žádná snaha nebyla - prostě to převrátíme a máme další pohádku. Hmm... co mě opravdu mile potěšilo byla přítomnost Svatopluka Beneše ve stejné roli, kterou měl v Popelce (1969). ()

Schlierkamp

Československá televizní pohádka podle předlohy J.Lady zpracovaná jako variace na známý příběh o Popelce. V hlavní roli umouněného mladíka plnícího funkci čeledína, neustále okřikovaného nevlastní matkou, ztvárnil K. Greif. V této gendrově prohozené pohádce, jehož příběh je jinak v podstatě totožný s Vorlíčkovým pohádkovým vánočním megahitem, však najde štěstí i tento věčně ukoptěný chasník zanedbaného zevnějšku, neboť obrovský střevíc, jenž zanechal na zámeckých bálech, kde okouzlil princeznu, byl schopen obout pouze on. Vedle nevýrazného Greifa a o něco více zajímavější princezny S. Vrbické s přehledem nejvíce zaujala ona nepřející macecha M. Dvorská. Královský pár tvořili skuteční manželé P. Kostka a C. Mayerová, S. Beneš se představil v roli mazaného královského komořího a Popelákova zasmušilého otce ztvárnil J. Zahajský. Mizernými hereckými výkony se prezentovali Popelákovi nevlastní bratři, darmošlapové Karel a Bronislav, avšak skutečně nejhorší pohádkový zážitek spatřuji v katastrofálním zpěvu K. Greifa. Přesto bych výtvor V. Janečkové úplně nezatracoval, možná právě díky podivné titulní postavě a nehereckému a přeslazenému Greifovi dostal tento televizní počin jiný, více komediální rozměr. ()

Argondia

Skromná, studiová pohádka, kterou si z dětství pamatuji především díky sadistické scéně s včelím úlem. Hlavní postava, s úžasně dementním jménem Popelák Babáček, je celkem kus chlapa, zato však totální herecké prkno. Princezna, s korunkou z ruličky toaletního papíru, by mohla být alespoň o trochu hezčí a Petr Kostka by nemusel tolikrát opakovat slovo "kuliferda". Jinak to docela šlo, pohádka neurazí ani nenadchne. ()

loveless

Dnes jsem po x-té viděla pohádku O Popelákovi, neboli převrácenou Popelku s chudákem umouněným Popelákem, samozřejmě zlou macechou a dvěma chudáky bratry. V dětství jsem ji určitě ocenila daleko víc, protože Karel Greif nebyl jako Popelák úplně k zahození, ale teď už na pohádkové "prince" netrpím, takže k zapamatování je tu z herců jedině Milena Dvorská jako zlá macecha. Zvláštní úvaha, jak u pohádkové Popelky byla nožka co nejmenší, zatímco u pohádkového Popeláka máme pořádného chlapa s obrovskou nohou :D ()

hermiona

Šaty stříbrem vyšívané, ale princezna to není, jasný pane! Jo, v pohádce lze všechno obrátit, akorát macecha je nesmrtelná postava. Jen s tou emancipací to ani pohádka nezvládla. Popelka musela jezdit na koni, střílet z kuše - a to všechno líp než samotný princ. Popelák v ničem nevynikal, kdyby alespoň vařit uměl... Taky mi tam drobátko scházelo nějaké princátko Drobátko. Jako parodie výborné, originální, z hereckých počinů nutno lehce vyzvednout pouze macechu Mileny Dvorské, která hraje o třídu lépe než ostatní, a taneční kreaci krále Petra Kostky. ()

topi80

Jo, Popelák je docela legenda. Nechá na sobě sice dříví štípat, ale když macecha poručí, je z něho takových borec, že jednomu bratrovi strčí nohu do úlu a druhému nohu klidně usekne. Nebo to bylo trochu jinak? Každopádně, když existuje milion variant této pohádky, tak proč se nepobavit právě u této. ()