Dům voskových figurín

Múzeum voskových figurín

House of Wax

Horor / Thriller

USA / Austrálie, 2005, 113 min

Mám takové pravidlo. Po skončení filmu s Paris Hilton automaticky ubírám pět hvězdiček. I tady jsem to udělal. Jenže je tady ještě jedna osoba, u které naopak po každém filmu pět hvězdiček přidávám. Správě, je to Elisha. Celkově se jedná o slušně ujeté béčko, kterému nechybí krev, psychopati, pěkný kluci a sexy holky. Najde se tu i několik napínavých scén a vypnout film před velkolepým finále by byla určitě chyba.(18.4.2010)

• choze

Jelikož jsem naposledy komentoval jiný slasherový počin na stejné kvalitativní úrovni a sice VALENTINE, nedá mi to, abych oba tituly nesrovnal. Oba jsou krajně klišoidní, nenápadité, předvídatelné v jakémkoli sebebanálnějším detailu a celou dobu balancují na hranici nudy. Mají rovněž společný svůj jediný klad - velmi pěkné, známé dívčí tváře, což ale má svou stinnou stránku (jsou příliš známé nato, aby ukázaly kozy). DůM VOSKOVÝCH FIGURÍN ale poráží VALENTINE díky svému roztomile za vlasy přitaženému námětu a slušnému gore. Co se týče hereckých výkonů, od obou (mých oblíbených) děvčat jsem čekal o něco víc (a tím nemyslím ty kozy), ale v případě Paris to nebyla až tak její vina, protože měla zatraceně málo prostoru. Snímek tak opanoval sympaťák Chad Michael Murray, který vyfasoval postavu správného drsňáka, ke kterému ještě dlouho předtím než se něco stane upíráte veškeré své naděje, že až půjde do tuhého, on všechny zachrání. Film je produktem Zemeckisova/Silverova studia Dark Castle Entertainment a ze všech jeho velmi, velmi nenáročných vehicles (DůM HRůZY, 13 DUCHů, LOĎ DUCHů, GOTHIKA) mi zatím sedl nejlíp. Do kina ale dle mého soudu žádný z těch filmů rozhodně nepatří.(13.2.2006)

Veľmi odlišné spracovanie príbehu o dome z vosku, ktoré má len minimálne spoločného s House of Wax z roku 1958. Príbeh, efekty a vlastne všetko sa pretransformovalo na potreby diváka v roku 2005. Spravila sa z toho teenage vyvražďovačka, ktorých vraždy majú na svedomí dve siamské dvojčatá, ktoré nemali ľahké detstvo. Ich oddelenie bolo riskantné, avšak vzchopili sa. Keď boli malí „nalepila“ sa aj na nich práca s voskom, keďže ich mama s ním robila a v dospelom veku sú už dostatočne psycho a zručný pri práci s voskom natoľko, že pretvoria podľa svojich zvrátených chúťok svoje zabudnuté vidiecke mestečko. A do neho prichádzajú práve budúce obede, keďže majú problémy s autom a hľadajú tu pomoc, aby mohli čim skôr vyraziť na futbalový zápas, kvôli ktorému podnikli svoju cestu. Efekty sú celkom pekné, krvavé a špinavé. Čakal som od tohto filmu menej, príjemne ma prekvapil, aj napriek tomu, že je to omieľanie toho istého tak to malo nejaký šmrnc a atmosféru. Solídna novšia teen vyvražďovačka s dvojicou zručných psychopatov (a jedným v zálohe). Spokojnosť, ak pôjdete do toho bez hlbšieho premýšľania a nevadí klišé.(4.5.2007)

Rozpočet $40miliónovTržby USA $32,064,800Tržby Celosvetovo $68,766,121║ Na moje prekvapenie celkom slušne zvládnutý horror, z dávkou napätia, dusnej atmosféry, Elisha Cuthbert tiež spraví svoje čaro, na záver to je trikovo úchvatné ako sa všade valí roztavený vosk, a je to iné než pôvodné Múzeum voskových figurín a to je dobre, moc dobre.... jedine Paris Hilton tam dosť zbytočne vyčnieva, aspoň že jej nevenovali toľko priestoru aby to mohla svojou umelou hereckou kreáciou viac skaziť. /70%/(19.7.2009)

• Matty

Těm, jenž se nemilosrdně pouštějí do kritizování slaboduchých hororových vyvražďovaček, bývá diváky z řad cílové skupiny mnohdy doporučováno „ať se na to nedívaj, když se u toho nebavěj“ časté jsou rovněž nechápavé dotazy typu „a co ste čekali, umělecký dílo?“. Jenže s podobnou logikou by byla automaticky vyloučená kritika kteréhokoliv filmu, jež plní svůj účel. Třeba bylo účelem Kameňáku nepobavit ani jednoho diváka staršího dvanácti let, kdoví. Tímto obšírnějším úvodem se chci dostat ke konstatování, že bychom měli být rádi za současné americké horory nevalných kvalit, moc dobře se totiž kritizují. Dům voskových figurín přitom nedopadl zcela katastrofálně, přinejmenším v závěru to dokázal pořádně rozpálit. Otázkou je, zda-li má smysl vyměnit bezmála dvě hodiny svého života za to, co zmíněnému finále předchází. Všichni mladiství herci jsou otřesní, alespoň že herecká účast Paris Hilton je kompenzována (POZOR blíží se SPOILER) roztomile morbidním způsobem jejího skonu (konec SPOILERU). Malinko silnější dojem ve mně zanechaly postavy vraždících bratří, z nichž jeden připomíná Ozzyho Osbournea a jejichž vražedné metody vzbuzují přinejmenším znepokojení (představte si, že jste zaživa zalití do vosku…). Množství klišé je přímo úměrné množství logických kiksů, atmosféru nemá film žádnou, všehovšudy jsem sebou jednou ucukl, režie je nudná, závěrečné titulky odfláknuté… stačí? Myslím, že ano. 40% Zajímavé komentáře: Djkoma, choze, Ruut, Damielka, ABCD Marta(15.5.2007)

• - Jared Padalecki (1.93 m) je oveľa vyšší ako jeho herecká partnerka Elisha Cuthbert (1.59 m). Aby nebol tento výškový nepomer tak do oči bijúci, mala Elisha pri natáčaní spoločných scén na spodku čižiem pridané drevené podstavce. (beso74)

• - Hlavní záporák se jmenuje Vincent. Jde o odkaz na Vincenta Price, který hrál v původním House of Wax (1953). (becki_tu)

• - Aj keď sa film odohráva v Amerike, popri ceste je možné zhliadnuť eukalypty, stromy typické pre Austráliu, kde sa natáčalo. (beso74)