Kupec benátský

• USA The Merchant of Venice (více)

Benátky, rok 1596. Melancholický Antonio má rád svého mladého přítele Bassania, který jej požádá o zapůjčení 3000 dukátů. Antonio souhlasí, aniž by tušil, že se Bassanio s danou částkou chce ucházet o ruku Porcie. Jelikož je ale Antoniův kapitál vázaný v obchodních lodích, které jsou právě na moři, musí jít Antonio za židovským lichvářem Shylockem. Nevraživý Shylock souhlasí, a dokonce mu nabídne tříměsíční půjčku bez úroku. Pokud ji však Antonio nesplatí včas, bude mu kupec dlužit libru masa. Shylockova dcera mezitím uteče s křesťanem, což podnítí Židovu nenávist. Bassanio odjel za Porcií, Antoniovy lodě ztroskotaly a Shylock se dožaduje své libry masa. Je sestaven soud a má být vykonán rozsudek, když se do záležitosti vloží Porcie snažící se zachránit život Bassaniova přítele. (Filmbox)

emo

Asi najlepšie filmové spracovanie Kupca benátskeho. Al Pacino ako Shylock podáva fantastický výkon! Fakt sa to oplatí vidieť!!! ()

mortak

Střety dvou světů (a) v náboženství - Žid žije podřízen zákonu, nepřijal mesiáše, nezná odpuštění. I křesťan ctí smlouvy, ale je přece jen milosrdný a dokáže odpustit. Shakespeare ovšem nabízí i jiný výklad - v kupectví je zákon svatý a musí se bezpodmínečně dodržovat, jenže Shylock se nechal unést pomstou; a i když jsou Antonio i Bassanio lehkomyslní a žijí si bezstarostně na dluh, jejich činy vede láska. Z čehož vyplývá střet (b) mezi pohlavími - žena chce manžela pro sebe a nerozumí mužskému přátelství / Adaptace je to velkolepá, ale Shakespearovi sluší víc divadlo, protože tam se svět vytváří slovy a nikoliv obrazem. Radford mísí realitu s pohádkovou atmosférou a to dohromady nedělá dobrotu. Jenže vidět geniálního herce v divadelní úloze, to muže našinec jen ve filmu. ()

Radiq

No já vesměs nesnáším tenž tyjátr kolem obdivuhodného Shakespeara. Jeho příběhy svou poutavostí již celé generace jsou schopny pobavit, ale nerad býti musím, když jest to vyprávěno mluvou podivnou, rýmy zavánějící a smysl hledajíce mezi hromadou metafor a různých sousloví, obecenstvo se nemůže moci řádně na děj soustředit, natož při čtení titulků děj vnímat a plně věcem porozumět. Tak mu nakonec v mysli zbyde jen zážitek z morouse Pacina, kterak svou roli hraje mistrně. Tři hvězdy z měšce mého hodnocení bych byl ochoten oželet, však tíží mě onen podivný pocit, že to plně nevystihne můj střízlivostí kypící názor. ()

Noviik

Vynikající Al Pacino!!! Nebýt jeho, byl by to průměrný film. Jeremy Irons nezklamal a Joseph Fiennes taktéž. Slušná podívaná. ()

misulka03

Nemá snad žid oči? Nekrvácí, když ho říznete?....k tomuto slavnému monologu dejte stejně slavného Al Pacina a úspěch máte jistý. Michael RAdford věděl, co dělá, když do neosobitější a nejzajímavější postavy z Kupce benátského prosadil Al Pacina. Shylock v jeho podání vás nenechá chladnými a při jeho slovech trpíte s ním a litujete ho, i když se nechoval jako člověk. Mám radost, když někdo dokáže uvést v plátno tak obrovské dílo jako je právě Kupec benátský a Michael Radford to zvládnul bravurně. Scénář založil na tom, aby se to co nejvíce kopírovalo, Shakespearova slova, já jsem se toho z počátku bála, protože na papíře vše zní jinak než z filmu, ale po chvíli tento fakt vůbec nevnímáte. Film mě uchvátil :) ()

SoolenJV

Konecne Shakesperovks adaptace, ktera se nesnazi o nevejsi znovuuchopeni slavneho dila. Tento film je prepisem divadelni hry, vcetne dialogu a navic pridava velkolepou vypravu, krasnou kamaru a herecke hvezdy v hlavnich rolich. ()

daEmoNickY odpad!

Nepovedena CHYTRA HORAKYNE. Pointa? Nektere veci se nedavaji, at uz je duvod sebeblbejsi. (+) Pribeh 1) Zid a libra masa : Mame stredovek a zide jsou jedini, kteri pujcuji penize. Slechtic poplive jedineho zida v Benatkach. Zakratko slechtic potrebuje penize a zid mu je nabidne za libru jeho masa. Jini zide v Benatkach totiz ani byt nemohou, to by si slechtic snad pujcil od jineho, ne? O texte na prebalu, kdo je potom lakomec? Kdo jiny nez zid, jak jinak. Take by to mohl byt jediny zid v cele Evrope. (+) Soud o libru masa trva 3/4 filmu a je plny ciratu a smyccoveho doprovodu. (+) Vsechny postavy se, samozrejme, znaji. (+) Pribeh 2) Je mi 16. A von je fakt desne krasnej!!! Miluje me? (+) Zenska da chlapovi veci. Pak je od nej loudi, prevlecena za muze. Taky ho svadi. Jojo, takhle chlap s chlapem nemluvi aniz by nic. (+) O tech 3 skrinkach a pohadkovem "Vyber si nejubozejsi, protoze to je v kazde druhe pohadce" radsi mlcim. Mno. Vlastne ne, ale to je jedno. (=) Shrnuti Jeden celkem slusnej pribeh, kterej je natahnutej vic nez svata Eulalie. Druhej znate z pohadek. Jinak je to to samy co v divadle. Proc to videt tady? Protoze se tam obcas mihne zena s odhalenymy prsy! Na to jsou mnohem vice sofistikovane(tm) filmy. Dalsi duvod jsou kostymy. Jojo. Holkam se to libi. ()

smrt.ka

Shakespeare je založen na herectví, Pacino sice vrhal obrovské stíny, ale nikoho rozhodně nezahanbil. Mě film velmi, velmi mile překvapil. ()

andrii

"Ani kapka krve!" Slavná jména estetickým nábojem září, geniálního ducha shakespearovského jsou pilíři, svým hereckým umem protékají tepem doby, vztahují své ruce k nebesům dramatické poetiky i chvějivé zloby. Posazeni na křeslo charakteru mýtů morálky, věrnosti, slabošství. Svět opentlen jest ctnostmi a neřestmi, vnějším pozlátkem, kočičím zlatem. Al Pacino povyšuje svou "zjizvenou tvář," lomí bídný "altruismus." Tone v pýše, která nabízí svou oprýskanou zář. V kápi pravdy jen převlečený tmář. Jsem "hoden" takové hany, takového pokoření? V srdci hoří marnivost a zášť, rozsudek obepnul mou prohnanou duši jako plášť. Jak potrestán a potupen člověk, prost dobrých mravů, pln žárlivosti, hamižnosti, lidských slabin? Stojí mezi všemi opodál, sám osamocen, bez majetku - smutným vladařem žebráků mezi mlýnskými koly, tragédem, marným přeludem. Kdo z přihlížejících oplakávat bude jeho pád? ()

LeoH

Kupec je i na Shakespearovic poměry zajímavě mnohovrstevnatá hra – jenom vyřešit si, jestli je antisemitská nebo naopak, není úplně jednoduché a hodně záleží na konkrétní inscenaci; nenajdeme tu jednoznačně kladnou postavu a způsob, jakým hru chápeme, tak hodně vypoví o nás samých. Tato verze je úzkostlivě neutrální, neříká tak ani tak; nejen díky fenomenálnímu Al Pacinovi nám předvádí jeden ze dvou ústředních příběhů – tragédii starocha zničeného vlastní zatrpklostí a patologickou pomstychtivostí, k níž měl ovšem setsakra dobré důvody –, tak, jak jej nejspíš autor zamýšlel. Všechny otázky točící se okolo poctivosti, msty a spravedlnosti jsou tam, kde mají být, stejně jako všelijaké vedlejší příběhové linky a drobnější témata. I s obrázky si tvůrci vyhráli a dobově stylizovaná muzika nejen sedí jak prdel na hrnec, ale i báječně zní. Alžbětinská atmosféra každým coulem. Zkrátka a dobře, výborná hra a nadčasové, skoro bych řekl referenční zpracování. ()

filmmovier

Dlé mého značně idiotského názoru je Kupec benátský jeden z těch slabších Shakespearů (což znamená, že není tak perfektní jako jiné jeho hry, ale prostě o něco méně perfketní), ale zase na druhou stranu to poslední dějství a celé to soudní finále patří k tomu nejlepšímu, co kdy napsal a nikdo prostě není tak zábavný i nepříjemně mrazivý (myslím tím samozřejmě Shylocka a jeho obhajobu) v jedné jediné scéně. A o tomhle filmu to platí taky, prostě naprosto perfektní adaptace věrná originálu. Učiněný herecký koncert naprosto všech zúčastněných, ve velkých i malých rolích a zejména pak one man show Al Pacina, jehož ztělesnění Shylocka je opravdu ultimátní a tak nepříjemné, jak jen být má. Prostě povedená adpatace Shakespeara v rukou schopných tvůrců, s krásnou výpravou a atmosférou. Takhle to prostě má vypadat. Naprosto skvělé. 85%. ()

haushinkaa

Shakespeare, výborné herecké obsazení v čele s dechberoucím Al Pacinem a skvělá režie i scénář - z toho nemůže vzejít (překvapivě) nic špatného... Úžasné dílo, které vás dostane... A Žida mi bylo líto... ()

TO

Dobrá shakespearovská adaptace, vyžaduje kapku soustředění, ale hlavně patřičnou náladu, teprve potom se dají dokonale ocenit výborné herecké výkony. Jinak jsem si vědom, že má chvála křivdí filmu, neb nechválí ho dost. ()

danoo

Komorné, stále však obrazovo jedinečné spracovanie najkontroverznejšej hry Williama Shakespeara (zámerne píšem hry, pretože aj keď bol Kupec Benátsky neskôr zaradený medzi komédie, spory medzi literárnymi kritikmi trvajú dodnes, osobne sa domnievam, že ide o tragikomédiu) je dnes veľmi aktuálne práve vďaka svojej téme, ktorá je o napätí medzi rôznymi kultúrami a náboženstvami. Michael Radford, vďaka ti. ()

mickyreed

Vyborný počin. Excelentní výkony Pacina a Ironse... ovšem mladší generace viditelně zaostává za opravdu vynikajícími herci. Na filmech jako je tento se opravdu pozná, kdo je opravdový herec. ()

Thommie

Tohle je velmi kvalitní hlavně kvůli hereckým výkonům, které jsou v skutku nevšední - Al Pacino, Irons. Jinak poslouchat dokonalé verše mistra Willa je prostě slast... ()

hanagi

Poctivá adaptace, které nemám co vytknout. Problém ale trochu mám se Shakespearovou předlohou. Když já toho všemi opovrhovaného a přesto stále hojně využívaného, navíc vlastní dcerou okradeného Shylocka vlastně chápu. ()

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara