Kupec benátský

• USA The Merchant of Venice (více)

Benátky, rok 1596. Melancholický Antonio má rád svého mladého přítele Bassania, který jej požádá o zapůjčení 3000 dukátů. Antonio souhlasí, aniž by tušil, že se Bassanio s danou částkou chce ucházet o ruku Porcie. Jelikož je ale Antoniův kapitál vázaný v obchodních lodích, které jsou právě na moři, musí jít Antonio za židovským lichvářem Shylockem. Nevraživý Shylock souhlasí, a dokonce mu nabídne tříměsíční půjčku bez úroku. Pokud ji však Antonio nesplatí včas, bude mu kupec dlužit libru masa. Shylockova dcera mezitím uteče s křesťanem, což podnítí Židovu nenávist. Bassanio odjel za Porcií, Antoniovy lodě ztroskotaly a Shylock se dožaduje své libry masa. Je sestaven soud a má být vykonán rozsudek, když se do záležitosti vloží Porcie snažící se zachránit život Bassaniova přítele. (Filmbox)

Ollie235

Sakra, na tohle jsem se těšil, úplně zbytečně. Al Pacino (kterého jsem docela dlouho ve filmu neviděl), Jeremy Irons a další vcelku solidní jména- to měla být záruka kvality a ono houby! Prostředí je nádherné, kostýmy věrohodné, ale tím mi plusy asi skončily. Protože zbytek je totálně šedá nuda s velmi slabými dialogy. A to Shakespeara normálně můžu naprosto bez problémů. ()

aLPaC

Shakespearův Kupec Benátský na filmovém plátně. To si nemohl nechat Al Pacino ujít. Je známý oblibou všech jeho her. Bohužel mě se to až na závěrečné vystoupení u soudu tolik nelíbilo. Stejně jako kleopatře i mě se vryla do paměti ta část jeho projedu, kterou má ve svém komentáři. Hm. ()

Marla Singer

Ideální pro nečtenáře v maturitním ročníku, kterým lístek do divadla připadá jako zbytečný luxus. Shakespearovy hry byly zfilmovány stokrát a zavedeného filmového přepisu se drží Radfordův snímek. Doslovnost adaptace se objevovala i ve zpracování 1984, ale nepotlačila osobnější pojetí předlohy jako v Kupci benátském. Ani bohatá výprava, hra se světlem a precizní rámování nezakryje jádro filmu, které tvoří jen technicky dovedné překlopení hry do filmu. Teprve, když do děje vstupuje žid, získává snímek oproti dramatu nový rozměr. Pacinovo pojetí Shylocka povyšuje bezohledného lakomce na zhrzeného otce, kterému nic nezbylo, a i přes roli hlavního antagonisty se stává nejpropracovanější postavou. ()

Garch

Zpracování, Výprava i výběr herců, kteří do rolí opravdu patří. Al Pacino vs Jeremy Irons, to je zážitek ()

AladdinDC

Shakespeare na plátně se vším všudy. Nádherné záběry, parádní hudba. 4 a kousek update po poslechu soundtracku: TA HUDBA!!! Jocelyn Pook válí ()

Phoppy

4-5 a to zaslouženě...určitě ale kvůli Pacinovi, kterého jsem nejenom na počátku filmu vůbec nepoznal ale který dal filmu svými výstupy jedinečný dramatický nádech včetně vyčerpávajícího závěru... ()

Oxymoron

Shakespeare prostě funguje nejlíp v divadle. Když v kině musíte tři hodiny číst věty typu "Věřte mi, pane, kdybych v sázce já měl to, co vy, nejlepší část mé mysli by dlela tam, kde moje beznaděj." sice si na to po chvilce zvyknete, ale určitě z toho nebudete 2x nadšení. Pokud teda zrovna doma nemáte rozečtených pět shakespearovských knížek, nebo si každý večer před usínáním nepřejete, abyste se ráno probudili na nějakém středověkém hradě. Al Pacino je ovšem pan herec, to se musí nechat. ()

Murphy722

Miluju Shakespearova díla. A toto se mi v rukách mistra Radforda líbilo velice. Každý ví jak to dopadne, ale gradace závěřečné scény je vždy vynikající! A žid v podání Pacina.....Hold nemám výhrad! ()

RomanHyde

Těžko vytýkat "klasice" jistou rozvleklost, když je to klasika a také žánrovou nespecifičnost, kdy vlastně nevíme, zda-li Kupec obsahuje větší esenci dramatu či komedie.. byť tyto "škatulky" mají k sobě daleko, tedy měly by mít.. Radford se patrně snažil být co nejvíce věrný předloze, která je na dnešní dobu pomalejší a velmi pečlivě si vybral herce a lokaci. Herci odváději bravurní práci, vlastně i vše ostatní je téměř dokonalé. Problém mám však s dějem, který místy nudí a toho "důležitého" se dočkáme až v dlouuuuuuho očekávaném "finále" u soudu. Jde tedy o přístup každého jednoho diváka, jak moc má v oblibě klasiky. Já moc ne, proto mě snímek příliš nezaujal, koukal jsem na něj spíše z "povinnosti" :) Každopádně mu neupírám kvality, kdy bych měl objektivně asi hvězdičku přidat, v případě mé větší angažovanosti k dané látce :) ()

nonick1

Velmi zdařilá filmová adaptace shakespearovské hry, ve které exceluje Al Pacino v roli lichváře. Jak tak divák tento výpravný film sleduje, maně mu vytane na mysli snímek Casanova, ve kterém také hrají podstatnou roli Benátky, Jeremy Irons a ženy v převlecích za muže, jakkoliv jde o zcela rozdílné žánry. Přestože je hra dostatečně známá a pověst židovských lichvářů také, méně znalý divák se navíc dozví, odkud pochází a co znamená výraz ghetto. A zdánlivě krutý konec jednoho lichváře vlastně žádný konec neznamená, vždyť v ghettu čekají další...a o dlužníky mít rozhodně nouzi nebudou. ()

Driscoll

76 % --- [DVD] --- To, že Radford udělal ze Shakespearovské komedie drama by nejspíš nevadilo, kdyby zcela upustil od romanticko-komediální linie příběhu. Dramatická linie stavý všechny postavy do nejednoznačných rolí. Na jednu stranu "Dušínovský" Irons se k Shylockovy zcela bezdůvodně chová jako k psovi. Naopak v židových slovech je kromě nenávisti taky spousta pravdy.Na druhé straně romanticko-komediální linka staví postavy do zcela plochých, kladných rolí. Tuto pózu jim ovšem díky dramatické lince prostě neuvěříte. Mimo to romantické pasáže působý v konečném důsledku zcela zbytečně a jen rozmělňují atmosféru, kterou si dramatická část příběhu buduje, a tím i bravůrní výkon Al Pacina, na kterém dramatické pasáže stojí. Nejspíš si hodnocení nechám ještě projít hlavou, ale i tak dávám (prozatím) filmu 4* a to především díky Al Pacinovi, jenž je v roli Shylocka opravdu úchvatný. Za zmínku stojí ještě Irons (místy) a občas i Fiennes. Ostatní herecké výkony nestojí za řeč. ()

ricardocz

Výborné zpracování Shakespearovy výborné hry. Opravdu skvostný film, chválím za výběr Al Pacina jakožto Shylocka. Dal bych 5*, ale bohužel mi absolutně neseděl Jeremy Irons. Takže 4* ()

Mlle

Nejlepší je to tam, kde je to Shakespeare. Což je docela nezřídka a to filmu jen přidává. Jeho hloubka ovšem leží hlavně na skvělých hereckých výkonech. A na klasickém aranžmá, bez kterého by to také nebylo ono. Takže jsme opravdu v Benátkách, opravdu v 16. století, opravdu u Židů doma a opravdu mezi obchodníky (i ty lehké děvy s vystrčenými prsy sem patří). V roce 2004 ještě nemusel každý režisér pojímat hned  všechno inovativně jako Rusalku v Národním, změn v kulisách nebo obsazení jsme tu proto, díky Bohu, ušetřeni. Zazářili všichni, ale osobně bych nejraději vypíchla Al Pacina, který je v Shylockovi vskutku mistrovský. ()

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara