Kupec benátský

• USA The Merchant of Venice (více)

Benátky, rok 1596. Melancholický Antonio má rád svého mladého přítele Bassania, který jej požádá o zapůjčení 3000 dukátů. Antonio souhlasí, aniž by tušil, že se Bassanio s danou částkou chce ucházet o ruku Porcie. Jelikož je ale Antoniův kapitál vázaný v obchodních lodích, které jsou právě na moři, musí jít Antonio za židovským lichvářem Shylockem. Nevraživý Shylock souhlasí, a dokonce mu nabídne tříměsíční půjčku bez úroku. Pokud ji však Antonio nesplatí včas, bude mu kupec dlužit libru masa. Shylockova dcera mezitím uteče s křesťanem, což podnítí Židovu nenávist. Bassanio odjel za Porcií, Antoniovy lodě ztroskotaly a Shylock se dožaduje své libry masa. Je sestaven soud a má být vykonán rozsudek, když se do záležitosti vloží Porcie snažící se zachránit život Bassaniova přítele. (Filmbox)

kajas

Páni, tak není náhoda, že Josepha Fiennese si vybavuji jenom z filmů o Shakespearovi nebo podle Shakespeara :), protože právě v nich podává skvělé výkony. A nejen on. Jeremy Irons jako obětavý přítel a Al Pacino jako podlý Žid jsou skvělí, skvělí, skvělí! ()

Želik

Pre Benátky a Shakespearea mám slabosť. Skvelý Al Pacino, len ako Porciu som si celú dobu predstavovala Cate Blanchett :). ()

Patw

Shakespearovu knihu Merchant Of Venice jsem četl pro hodinu angličtiny. Jsem rád že film si zachoval stejný "styl" jako knižní originál. Kdybych měl hodnotit jen film, vím že mi tam něco chybělo. Proto dávám jen 4 hvězdičky. Herecké obsazení nebylo špatné. Al Pacino jako ten zlý Shylock neměl chybu. Film má také ode mě velké plus za zpracování "soudní" scény. Není nic co bych filmu vytknul. Velké plus za atmosféru. Ovšem mínus za ten pocit který si filmem celou dobu nesu. I přesto že je to kostýmově povedené, přesto to na mě nepůsobí jako z 16. století. ()

marleyy

75% Velice odlišné od jiných filmů, až divadelní zpracování... Celkem průměrné, ovšem výkony Al Pacina a Ironse zvedají laťku hodně vysoko ()

Aleee89

Tradiční příběh v novém kabátku, který mu sluší. Na Kupce benátského jsem se těšila, hned mě to zaujalo. Shakespeare uměl napsat příběh, který tady znovu ožívá. Herecké obsazení je moc příjemné. Možná trochu nečekané, ale když se na film díváte, musíte si říct, že se všichni do svých rolí bezvadně hodí. Kostýmy, hudba, benátské prostředí, to vše už je jen třešnička na dortu. Všechno to do sebe krásně zapadá, film je zkrátka moc příjemný, rozhodně mě nezklamal. Navíc se bude hodit i do školy. ()

Skip

Velmi dobrá filmová adaptace Shakespeara, v níž předvedl skvělý herecký výkon především Al Pacino v roli Žida Shylocka. Zajímavé bylo, jak se Shakespear v jeden moment pořádně opřel do antisemitismu, přičemž ale závěr je antisemitský. ()

fallangell

Podmaniva hudba krasne podchycuje prijemnou atmosferu filmu a na konci prijde prijemna melancholicka nalada. Se skvelym citem natoceny film, na jehoz sledovani si jeste musim pozvat partnerku:o) ()

Lennnnna

Tak tohle je skutečná klasika, Shakespeare jak se sluší a patří. A ruku v ruce s Romeem a Julií z roku 1968 nejlepší zpracování, jaké jsem kdy viděla. Mám pro pana Sh. odjakživa slabost, ten člověk měl neuvěřitelné nadání pro vykreslení lidské slabosti, výborně si uměl pohrávat s ošklivou náhodou a to, že uměl vytvořit dokonalé tragédie, stejně tak jako komedie je podle mě známkou geniality. Shakespere, Benátky, verše, výborní herci.....a Michael Radford si mě zkrátka koupil. PS: Má vůbec ještě smysl vychvalovat Al Pacina? Já myslím, že ani ne, ten člověk je prostě démon:o) ()

rastlinka

Obsadenie parádne, to sa musí uznať. Myslím, že Al Pacino bol maximálne presvedčivý a neviem si predstaviť iného herca v tejto úlohe. Napriek tomu ma film až tak veľmi neuchvátil a občas som mala pocit, že mi tam niečo nesedí, ale predsa som "vytiahla" hodnotenie na 4*...Čo sa mi však skutočne páčilo a nemohla som od toho odtrhnúť oči, bola výprava a kostýmy - prekrásne. ()

Eldrick

Životopisný snímek o mém bývalém kolegovi, Slovákovi, Erichu Levickém zvaným Žiďák. Bohužel ani Al Pacino mu v tomhle nešahá ani po kotníky a samotný Shakespeare, kdyby našeho Erika znal, tak by vstal z hrobu a předlohu by hodně rychle přepsal, protože setkání s Erikem by předčilo všechny jeho noční můry o Židech. ()

Carlossss

No... jak to zhodnotit objektivně. Ono to není totiž vůbec lehké... takže popořádku: Lynn Collins byla dokonalá a jsem pevně rozhodnutý, že si ji pořídím domů. Al Pacino jako žid arašid Shylock táhnul celý film dopředu a bez něj na plátně se toho moc nedělo, Jeremy Irons nám toho moc nepředvedl a stejně jako ostatní herci se zde prokázal více než jako herec, spíše jako velmi platný recitátor Shakespearových replik. Chápu, že chtěl Radford překopat klasickou komedii na antisemitické drama, ale povedlo se mu to? Nechám na vašem posouzení. Já se ze začátku celkem nechytal, ale ke konci jsem si už chrochtal blahem... lepší tři hvězdičky stačí.:) ()

baaaja

Super...fakt se mi to líbilo, bylo to zajímavý a i přes delší stopáž sem se nenudila. Bavilo mě to a jsem ráda že to splnilo moje očekávání.. Navíc skvělé herecké obsazení a zpracování.. Ráda se dívám na herce, kterým můžu jejich pocity které mají vyjádřit věřit. ()

ad

Spornou Shakespaerovu hru (a potažmo i adaptaci) zachraňuje dokonalý Al Pacino, který dokazuje, že štěstí jedněch je vždy vykoupeno neštěstím druhých...A když rozjede kterýkoli ze Shylockových monologů, chápete ho a vlastně mu přejete, aby svoji pomstu vykonal, má na ní totiž plné právo... ()

zuzinka2

Výborné filmové zpravcování jednoho z Shakespearovo dramat. Atmosféra vás okamžitě vtáhne a vy se cítíte jako byste opravu v Benátkách 16. století byli. Vynikající herecké výkony (hlavně Al Pacina, který byl jako Žid naprosto famózní). Jenom ze začátku se to trochu táhlo a občas mi lehce vadily ty rýmy, což jsou jediné důvody proč nedám plný počet hvězdiček, ale i tak vynikající záležitost na kterou se ráda zase někdy kouknu. 85% ()

starbrejkr

To jsem se zase jednou střetl s filmem, který snad ani neměl šanci mi sednout. Shakespeara nijak zvlášť nemusím (byť některé tragédie mají co do sebe) a jelikož se ho film zejména v silně historizujících dialozích držel, nedokázal jsem si ho zalíbit. Popravdě, hlavní důvod, proč jsem si ho pustil, byl Al Pacino, a nakonec právě způsob, jakým zacházeli s jeho postavou, bylo ve filmu to, co mě nejvíc naštvalo. Nejdřív jsou nám na začátku Židé nastínění jako utiskovaní a lichvářství vlastně jedinou možností jejich obživy, díky čemuž (v kombinaci se strhujícím výkonem, zejména v tradičních explozivních monolozích) se alespoň pro mě postava Shylocka stala hlavní kladnou rolí. No a poté, aby se zase film sladil s předlohou je Shylock vláčen největším bahnem a postupně likvidován, zatímco otravné postavy Josepha Fiennese, Krise Marshalla a unylého Jeremy Ironse si užívají trapného finále s prsteny. Jednu hvězdy tedy dávám za fantastického Ala, jehož postava sice byla hrabivá, ale jediná rozumně uvažující a druhou za přesnou atmosféru filmu, umocňovanou zejména hudbou. Jinak to byl zmar, v čele s ostatními hereckými výkony a především smysl nedávajícím příběhem. A to přitom stačilo, aby už od začátku líčili Shylocka jako bídáka a hned mohlo být líp... ()

C0r0ner

Neskutečná nuda, že jsem se mohl posrat. Jo, závěrečný soud byl pěkně dramatický, ale zbytek bylo vyloženě utrpení. Pozdně středověké Benátky byly sice zpracovány skvěle a hvězdnému obsazení nebylo co vytknout, ale bylo to jako čumět z okna na strom, do kterého trošku fouká vítr, takže se hýbá listí a občas nějaké spadne na zem. Asi tak strhující to bylo. 20% ()

tomtomtoma

William Shakespeare má své stálé místo v literatuře, divadle i filmu. Kupec benátský nepatří k jeho nejlepším dílům a dobové antisemitské předsudky lze v současnosti vnímat rozporuplně, nicméně ho zdobí autorova specifická dynamika, důvtip a elegantní slovní hrátky. Michael Radford si uvědomoval kontroverzi a pokusil se ji uchopit se satirickou ostrostí. Herecké obsazení je velkolepé, herecké výkony přesně odpovídají skutečnosti a výprava důkladně a vznešeně přibližuje romantiku slavného Benátského státu. Jak se na konci ukáže, je Shakespearova předloha natolik silná, nebo tvůrčí snahy příliš sterilní, že i přes svou elitářskou nabubřelost nedává žádný nový pohled, ani směr. Hvězdou filmu je židovský lichvář Shylock (velmi dobrý Al Pacino) v kruté hříčce osudu i dobové představě boží spravedlnosti. Rána za ranou a v ponížení výsměchu zbývá jediná možnost uspokojení. Rovné postavení neexistuje a řešení lze s vynalézavostí vždy upravit v potřebný prospěch. Pomstychtivost ve vzmachu je labutí písní a dokonání celého procesu úplného porobení jedince. Hlavní postavou renesančního příběhu je uznávaný kupec Antonio (velmi zajímavý Jeremy Irons) ve standardizovaném pokryteckém pohledu bohaté elity. Teatrálně zvýrazňuje svou mučednickou roli, aby potvrdil své životní teze. Důležitou postavou je zadlužený šlechtic Bassanio (zajímavý Joseph Fiennes), který lehkomyslně a okázale kráčí životem ke svému předurčení a zodpovědnosti se floutek nedokáže naučit. Hlavní ženskou postavou je Portia (šarmantní Lynn Collins), bohatá dědička z Belmontu. Atraktivní zboží pro muže, navíc dokonale poslouží shakespearovskému typu duchaplných žen, jež právní a slovní ekvilibristikou vítězí nad muži. Z dalších rolí: Shylockova nezdárná dcera Jessica (Zuleikha Robinson), Bassaniův věrný společník Gratiano (příjemný Kris Marshall), mladý svůdce Shylockovy dcery Lorenzo (Charlie Cox), Portiina nejbližší společnice Nerissa (Heather Goldenhersh), u Shylocka nespokojený sluha Lancelot Gobbo (Mackenzie Crook), Shylockův posluchač, souvěrec a kamarád Tubal (Allan Corduner), po shovívavosti volající benátský dóže (Anton Rodgers), či neúspěšní nápadníci a princové z Maroka (David Harewood) a Z Aragonie (Antonio Gil-Martinez). Tato shakespearovská adaptace září obsazením, stavbami a kostýmy. Neurazí, ani neohromí. Zkrátka je a na chvíli osvěží svou neposedností. ()

marťan

Myslím si, že je to mimořádně dobré zpracování Shakespearovy hry. A já mám Shakespeara ráda.Vzpomenu tady ještě úspěšné zpracování Zkrocení zlé ženy (Richard Burton a Elizabeth Taylor), a Romeo a Julie (Olivia Hussey a Leonard Whiting) od Franca Zeffirelliho. ()

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara