Carol je běžná kalifornská žena v domácnosti – má milujícího manžela, nádherný dům, volný čas tráví s přítlelkyněmi a na aerobicu. Přes veškeré pohodlí a pohodu takového života se Carol začíná cítit špatně – má pocit, že je ve stresu, začíná mít zdravotní potíže, nemůže dýchat, zvrací. Podle doktorů je však naprosto v pořádku a ani návštěvy psychiatra nenesou žádné ovoce. Po silném záchvatu je Carol zjištěna mírná alergie, s kterou však nelze nic udělat. Plachá Carol zoufale hledá řešení svých potíží a naráží na leták o zdravotním středisku Wrenwood, kde se léčí nesnášenlivost vůči současnému životnímu prostředí. Carol, u které výfukové plyny, pesticidy v potravě či aerosolové spreje vyvolávají nevolnost, se vydává do střediska Wrenwood, které je podle ní šancí jak zlepšit svou situaci… (Natascha)

Luteka

Ale ano, pochopila jsem tu alegorii na AIDS a na konzumní život, ale bohužel mě film nedokázal zaujmout. Julianne Moore je paní Herečka, to bez debaty, ale bohužel nedokázala vnuknout život tomuto ospalému filmu. ()

PfefferSalz

Nedávno jsem čirou náhodou uvažoval nad tím, jestli existuje nějaké místo, kde se člověk může schovat před celým obludným zbytkem světa. ()

Rozjimatel

Depresívne ladený psychologický thriller o alergii na 20. storočie. Film kladie otázky ohľadom stavu modernej spoločnosti, ale príliš veľa odpovedí neponúka. Hlavná hrdinka Carol v podaní veľmi presvedčivej Julianne Moore sa spočiatku oddáva prázdnemu konzumnému životu "lepšej" spoločnosti - výborná kamera s istým pôžitkom sníma obrovské domy, kĺže po ich dizajnérsky tip-top zariadených interiéroch. Keď sa však u Carol začnú prejavovať zdravotné problémy, moderná medicína jej nedokáže pomôcť, len alternatívna "medicína" sa tvári že vie ako na to, ale sú to len samé sektárske bludy. Film si po celý čas udržuje slušný náboj, aj pomocou primerane znepokojivej hudby. Určite ma zaujal viac ako ďalší režisérov významný počin Daleko do nebe (2002). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

glamgirl

Safe núti diváka zamyslieť sa nad tým, či ľuďom škodí toxické prostredie, ktoré produkujú, alebo si ubližujú sami svojimi toxickými myšlienkami. Filmu dominuje pomerne hrozivá atmosféra umocnená hudbou a dlhými zábermi; snímanie krajiny a niektoré detaily vo mne evokovali film Muž, ktorý spadol na Zem. Zdá sa, že Todd Haynes natočil Safe akoby cez pohľad človeka trpiaceho depresiou – prostredie je pomerne nevýrazné, vzťahy povrchné a neustále sa zaoberá symptómami. Neponára sa do hĺbky Carolinej psychiky, zostáva pozorovateľom a sprostredkovateľom. Napriek tomu a napriek dĺžke filmu sa mu však darí udržať divákovu pozornosť až do konca. ()

Viperine

Notně promyšlený a nadčasový snímek s parádním výkonem Julianne Moore, navíc s citlivě vystavěným soundtrackem. Trillerem bych to nenazvala, je to spíš psychologické drama s podivně "záhadnou" a "pomalou" atmosférou. ()

teyra

Zajímavý psychologický, trochu alegorický portrét na téma moderního života ve skleníku a civilizačních chorob. V první polovině je velmi jemně zdokumentován Carolin "bezpečný a zabezpečený" život a propuknutí nemoci, více mě ale zaujala druhá polovina a zobrazení manipulačních praktik svépomocného, trochu sektářského společenství připomínajícího hnutí new age. Haynesův styl není popisný, nechává mnohé nedořečeno, neodpovídá na otázky, které klade, vyznění je nejednoznačné. Výborná je Julianne Moore v hlavní roli křehké a zvláštně neživotné hrdinky. ()

pollstro

Třičtvrtě filmu je Safe naprosto skvělým psychologickým filmem, který vytváří nátlak na divákovo psychiku už od první minuty a nenechává ho v žádném případě klidným a nedává mu možnost se nadechnout a zklidnit, vyvolává v něm opravdu nepříjemné pocity, což má za efekt opravdu hustou a děsivou atmosféru, která se náramně dostává pod kůži a vytváří skvělý filmový zážitek. Bohužel film si nedokáže tohle tempo udržet až do konce, závěrečných 50 minut, tj. od chvíle kdy Carol dorazí do zdravotního střediska, se celková atmosféra náhle změní a především zvolní a to je po tak vynikajícím úvodu těžké strávit a vůbec pochopit, jelikož to celkovému dojmu neuvěřitelně ubližuje. Vizuální stránka, práce s kamerou a záběry jsou v mnoha místech, především v úvodu, opravdu skvěle a úchvatné. Safe skvěle zobrazuje současný problém mnoha lidí, kteří v životě dosáhnou okamžiku, kdy člověka absolutně nic nenaplňuje a on se tak náhle začne utápět v sám sobě. Dále tady máme krásnou ukázku kontrastu mezi medicínou a alternativní léčbou, na jednu stranu samotní doktoři jasně tvrdí, že Carol je v absolutním pořádku, přitom ve skutečnosti tomu ten stav neodpovídá a nabízí se tak otázka, zda je možné vůbec doktorům věřit, jelikož se vsadím, že by z ní během chvíle udělali naprostého blázna a zavřeli ji do psychiatrie. Ono je vůbec těžké si sám na to udělat vlastní názor, je opravdu postava Carol nějakým způsobem nemocná, nebo se jedná pouze o psychický problém? Julianne Moore je excelentní a vynikající, svoji roli nemocného člověka zahrála opravdu neuvěřitelným stylem a jednoznačně je hlavním tahounem celého filmu. Nesmírná škoda těch závěrečných 50 minut, které definitivně pohřbily hustou a děsivou atmosféru, kterou si film tak pracně a budoval od samotného začátku. "I love you. I love you. I really love you. I love you. ()

Birter

Takhle nudný film už jsem dlouho neviděl. Nemám nic proti hyperrealistickým psychologickým dramatům, ale sledovat nezáživnou Julianne Moore jako Carol a její život, který spojuje absolutní minimum zápletek nebo souvislých scén po mně nechtějte. Safe bych rozdělil na 3 pasáže, každá s jedním tématem, a film je vlastně jen o tom jak jimi Carol proplouvá. Nemůžu si pomoct, ale je to žalostně málo a ještě k tomu se na konci přidá kapitola s dost nesouvislým obsahem a nevyvrcholí ničím čemu by se dalo říkat pointa. ()

Mudrlant

Je to korunovy film. Hodite si korunou a ta rozhodne jestli je to capina nebo zajimavy. Cekal jsem, ze na konci prileti ufoni a vsem reknou ze jsou pitomi. Usnul jsem jen na chvilku. ()

lineker

Především to je jedna velká herecká jízda od Julianne Moore. Za druhé jde o film, který Vás z hlediska děje prakticky nikam neposouvá a přitom je velmi působivý. Působivý je právě tím, že vše nechává na divákovy, ten sám se musí rozhodnout, kam ve své hlavě to vše co vidí zařadí. Co se děje? Proč? Co je příčinou? A jak z toho ven? Možností je spousta, jen snímek samotný Vám na nic odpověď nedá. ()

tap

Nejednoznačný snímek s podmanivou atmosférou a skvělou Julianne Moore, která v existenciálně vyprázdněné roli, nalezne zalíbení v domnělé(?) přecitlivělosti na pohodlný přepychový život konce 20. století, kterou se rozhodne zalepit newage bullshitem a chlácholivou samotou. ()