Nejlepší léta slečny Jean Brodieové

• Velká Británie The Prime of Miss Jean Brodie

Nekonvenční slečna Jean Brodieová, která je podle svého názoru v "nejlepších letech", si získala své studentky i značnou část pedagogického sboru, v němž má dva milence: naivního, ale milého učitele hudební výchovy Lowthera a cynického výtvarníka Lloyda. Na začátku filmu je Jean představena jako dokonalá pedagožka oddaná svým studentkám, ale postupně se odhalují její stinné stránky. Kromě toho, že vliv na své žačky trochu využívá, je tu ještě věc poněkud závažnějšího charakteru. Píše se totiž rok 1932 a Jean obdivuje fašisty Mussoliniho a Franca. Jak v jednom momentě filmu poznamená Lowther, Jean nerozumí politice, jen si idealizuje obraz vůdce. To by vcelku nevadilo, kdyby své žačky nevedla ke stejnému způsobu myšlení. Její přesvědčení o vlastní neotřesitelné pravdě však bude podrobeno tvrdým zkouškám. Při konfrontaci s milenci i žačkami se bude muset podívat na svůj život z jiného úhlu a nahlédnout, jakým směrem se vlastně ubírá. Vynikající snímek ze školního prostředí. (oficiální text distributora)

zette

Dobry film z ucitelskeho prostredi, odehravajici se v Edinburghu, zacatkem tricatych let. V tomto filmu jen sotva najdeme jedinou, ryze kladnou postavu. Maggie Smith v roli Jean Brodie podala vyborny herecky vykon a nesouhlasim s tvrzenim, ze prehravala. Jen hrala onu postavu, tedy sobeckou starou pannu v roli ucitelky, ktera ma velky vliv na sve zacky. Dobre sve role ale zahraly temer vsichni, jeste bych vyzdvihnul vykon studentek Sandy a Mary. Prave zaverecny rozhovor pani Brodie a Sandy patri mezi ozdoby filmu. ()

majo25

Ukážka, ako môže byť vedená nastupujúca generácia v naivnom mladom veku k nebezpečným ideológiám, všetko v nevinnom duchu záujmu o umenie, históriu či romantiku. Len škoda, že táto linka nie je nosná a film sa viac zaoberá romantickou zložkou, či už samotnej afektovanej a extravagantnej učiteľky, alebo niektorých jej žiačok. Maggie Smithová je ako učiteľka fajn, ale ako romantický idol záujmu sa vôbec nehodí. Tiež by si to žiadalo vyostrenejší konflikt medzi učiteľkou a riaditeľkou kritizujúcou jej učebné postupy. Pobaví aspoň Gordon Jackson v komickejšej roli naivného zbožnovateľa slečny Brodieovej. ()

Ferinka

Školní psycho aneb výchova dívek v Anglii. Postava Jean Brody byla nesympatická až za hrob a kostnatý až téměř prkenný vzhled Maggie Smith odpovídal naprosto charakteru postavy, i když byla ve filmu vykreslená jako pokroková a liberární dáma. Naopak moje zalíbení získala chytrá hlavička Sandy, která se měla stát pěšákem své ochránkyně, ale díky vlasnímu rozumu/nerozumu si šla svojí cestou a pak jí to natřela. Zajímavý film, ze kterého dýchá volnomyšlenkářství šedesátých let v kontrastu s noblesou let třicátých. ()

wikus

Klobúk dole pred Maggie Smith. Jean Brodie zahrala naozaj presvedčivo. V porovnaní s názvom filmu by som si dovolila tvrdiť, že to boli aj najlepšie roky samotnej Maggie;).Život v medzivojnovom Anglicku prináša veľa "zaujímavých" situácií a tém,ktoré tento film rieši. Celkom zaujímavé bolo taktiež spoznať život na dievčenskej miestnej škole. Rovnošaty, striktná výchova,to všetko má svoje čaro,ktoré sa prenieslo na celý film. ()

Han22

Předně Maggie Smithovou znám jen jako starou dámu a ani tady nebyla zrovna mladice; její výkon ovšem udělal z filmu prakticky one-woman show a třeba výstup v ředitelně tomu se říká herecký koncert. Oscar naprosto zasloužený. Samotný film klame tělem - je taková slepičárna z jedné britské školy v 30. letech. Puberťačky se chichotají, cloumají s nimi hormony a dohlíží na ně výborná učitelka Jean, která jim pomáhá objevovat své přednosti a vymyká se upjatému řádu. Je tak posedlá prací, že odolává jak upjatému učiteli hudebky, tak vášnivému malíři. Průměrná podívaná, která ale v druhé půlce ukazuje nečekané karty. Učitelka chce dohodit jednu z holek malíři do postele; ovšem místo toho převezme inciativu jiná, dosud nevýrazná Sandy a docela mě šokovalo vidět tu "holčičku" ve filmu nahou a jako milenku (výborné Pamele Franklin bylo ovšem už 19 let). Ještě větší šok je vášeň Jean pro Itálii, která se mění ve fanatický obdiv k Musollinimu, fašismu, indoktrinaci žaček a nakonec šílené tragédii. Vynikající poslední scéna, která ukazuje, že Jean vůbec nechápe svůj omyl a že se v Sandy nespletla. Nakonec nečekaně výborné drama, nebýt slabé první půlky, tak sem málem dal i 5*. PS: Docela šok bylo i vidět "Cowleyho" jako uťáplého nerozhodnutého hudebkáře. ()

Greg25

Maggie Smith je herečka s velkým H a vždycky byla, jak dokazuje v tomto snímku z druhé poloviny 60. let. Jean Brodieová je v jejím podání skutečná postava, kterou chápete i odsuzujete zároveň, je reálná, má své klady i své zápory. Zdatnou protihráčkou jí je Pamela Franklin, jejíž postava byla své učitelce nakonec podobná nejvíce ze všech, ač byla jediná, kdo si uvědomoval její nedostatky, manipulaci i škodlivý vliv na žačky. Vynikající drama, které nepostrádá hloubku, realitu, opravdovost, skutečnost postav i nadčasovost. 85% ()

Schnaubik

Na film jsem nekoukal ani tak z vlastního zájmu, jako "z donucení" kvůli škole, ale byl jsem příjemně překvapen. To, co předvádí Maggie Smith jako Jean Brodie je neskutečný výkon. Díky její postavě a vlastně celé zápletce jsem ty dvě hodinky zhltl bez mrknutí oka. Už se mi dlouho nestalo, aby mě nějaká postava tak zaujala jako právě Brodie a ve finále mi bylo i líto, že s ní na konci filmu nemůžu souhlasit a považuji ji vlastně za hlavního záporáka, pokud se to tak dá říct. Oscar je zde ale zasloužený. ()

Petrus1

Profesorka Minerva McGonagallová, o čtyřicet let mladší, krásnější a v plné síle! Já k tomu vlastně ani nemám co dodávat, bylo to naprosto úžasné! Takové filmy se jen tak nevidí a zůstávají v paměti na dlouhou dobu (nebo navždy). Maggie Smith je naprosto úžasná a jak jsem se teď dozvěděla, dostala za svůj výkon Oscara, a právem. Už jsem přemýšlela o tom, že si ji zařadím do top 10. Tímto výkonem mě přesvědčila a už o tom nepřemýšlím a jdu to hned udělat! ()

Huguette

Pamatuju si, že když jsem tento film kdysi dokoukala, měla jsem v hlavě: "Jeden z nejlepších hereckých výkonů, co jsem kdy viděla" Týkal se samozřejmě Maggie Smith. Až se na Jean Brodie podívám znovu, uvidím, jestli na tomto komentáři něco změním. ()

Jonatána

Maggie Smith mám moc ráda, ale o tomhle filmu jsem nevěděla :-(. Dneska jsem ho viděla a je škoda, že mi byl tak dlouho utajen. Výborný a vynikající Maggie Smith. Jen tak na okraj: taky se vám zdá, že Gordon Jackson vypadá stejně jako v Profesionálech :-)? ()

tančísvlky

Tak trochu zvláštny film založený na dialogoch,pred 40.rokmi to muselo vyraziť dych. Ten film akoby predstihol dobu mi to pripadá. Výborný český dabing podčiarkuje film... ()

dogma97

Výborný, po herecké stránce překvapivě moderní film, který jen v závěru (dlouhý dialog slečny Brodieové a Sandy) trochu šustí papírem. 80% ()

Wecfarien

Tohle by se mělo promítat na všech pedagogických fakultách. Člověk, kterému je svěřená výchova a vzdělávání mládeže, by si měl uvědomovat, jak dalece své svěřence může ovlivňovat a měl by se vyvarovat koncepce slečny Brodieové včetně tragických následků. Tenhle creme de la creme mi zaskočil v krku. Maggie Smith se náročné role chopila báječně, Pamela Franklin byla rovněž kouzelná. ()