Světla blikají a pohasínají. Ze zamčené půdy se ozývají kročeje. Tajemné události, které vidí a slyší jen zranitelná mladá Paula, ji vedou k obavám, že přichází o rozum – což je přesně to, v co její podlý manžel Gregory doufá. Plynové lampy v režii George Cukora jsou mistrovskou lekcí napětí. Ingrid Bergmanová získala za roli Pauly, pochybující o své příčetnosti a lpící na jejích posledních zbytcích, svou první Cenu Akademie. Její partner, rovněž na Oscara nominovaný Charles Boyer, obratně hraje proti svému obvyklému typu, uhlazeného zloducha Gregoryho. Příběh z viktoriánské éry, zasazený do dekorací, jež získaly Cenu Akademie za nejlepší výpravu, dále oživují Joseph Cotten, Dame May Whitty a tehdy osmnáctiletá Angela Lansbury ve svém filmovém debutu (rovněž oceněném Oscarovou nominací). (Magic Box)

babka

Tento film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1982/83. Po 40 letech od vzniku dorazil do socialistické distribuce americký thriller. Neuvěřitelné. ()

Johgas

Nemám tomu co vytknout. Příběh je sice průhledný - tak nějak jsem hlavnímu záporákovi nevěřila už od začátku, ale černobílá kamera, londýnská mlha a skvělý výkon Ingrid Bergmann - tohle všechno dohromady vytvořilo napínavou atmosféru domu, kde bych opravdu nechtěla bydlet. Psychická manipulace ze strany manžela, to bylo teda něco. Ztráta brože a ztráta hodinek - dokonale zahrané. Mohlo býti více Josepha Cottona ;-) ()

effulka_kebulka

Skvěle rozehraná psychologie postav. Mimořádná Ingrid Bergman a ještě lepší Charles Boyer, který mění kůži jako chameleon. Takhle by měl vypadat thriller, pánové režiséři a ne tak, jak nám jej představujete dnes. Přestože jde o adaptaci divadelní hry, filmu to rozhodně neubírá na kvalitě. Jasných 5 hvězd ()

Ekdahl

no, to přehrávání je z dnešního pohledu komické, je to schematické a očekávatelné (kdopak asi nebohou novomanželku zachrání?), ale je to poctivé, řemeslně dobře zvládnuté, je radost na to koukat a staromilec si pošmákne ()

Ganka

Chvílemi jsem váhala, jestli se náhodou nedívám na film od Hitchcocka, ale je pravdou, že k Mistrovu dílu tomu ještě něco chybí. Ale i tak to byla skvělá podívaná, se kterou se v současné filmové tvorbě, kterou chrlí USA, již téměř nesetkáme. Ingrid předvedla fantastický výkon, zde je Oscar zcela oprávněný! Skvělý zážitek a navíc jsem si rozšířila znalosti o plynovém osvětlení. ()

karelondatra

Pro mě z pohledu hodnocení ten typ "čtyři hvězdy je málo, pět je moc". V každém případě na svou dobu výborně zvládnuté psychodrama. ()

Zemřela herečka Angela Lansbury

Zemřela herečka Angela Lansbury

11.10.2022

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

11.08.2015

Remake Plynových lamp

Remake Plynových lamp

30.01.2006

U bratří Warnerů chystají předělávku mysteriozního thrilleru Plynové lampy z roku 1944, který natočil George Cukor podle divadelní hry Patricka Hamiltona. Na post režiséra byl nominován ambiciozní… (více)