Světla blikají a pohasínají. Ze zamčené půdy se ozývají kročeje. Tajemné události, které vidí a slyší jen zranitelná mladá Paula, ji vedou k obavám, že přichází o rozum – což je přesně to, v co její podlý manžel Gregory doufá. Plynové lampy v režii George Cukora jsou mistrovskou lekcí napětí. Ingrid Bergmanová získala za roli Pauly, pochybující o své příčetnosti a lpící na jejích posledních zbytcích, svou první Cenu Akademie. Její partner, rovněž na Oscara nominovaný Charles Boyer, obratně hraje proti svému obvyklému typu, uhlazeného zloducha Gregoryho. Příběh z viktoriánské éry, zasazený do dekorací, jež získaly Cenu Akademie za nejlepší výpravu, dále oživují Joseph Cotten, Dame May Whitty a tehdy osmnáctiletá Angela Lansbury ve svém filmovém debutu (rovněž oceněném Oscarovou nominací). (Magic Box)

adam9

Neskutečně tuhá atmosféra po celou dobu filmu v čele s tajuplnou postavou Gregoryho, která mě nutila k neustálé zvědavosti a tím pádem i hluboké pozornosti. Psycho thriller jak se sluší a patří. Ani na moment mě neshodil z vlny mysteriozna, již nastolil od vstupu do toho strašidelného domu. Závěrečná konfrontace v podání Ingrid Bergman pak ještě korunovala skvělé herecké výkony. ()

Rozjimatel

"Who the devil are you?" "Apparently a mere figment of your wife's imagination."     Mysteriózny thriller so slušnou atmosférou, postavený na výbornom herectve ústrednej dvojice, ktorému ale podráža nohy naivná vykonštruovanosť a značne riedka zápletka. Charles Boyer s tým jeho hnusným akcentom je dokonale odpudivý manipulátor a pôvabná Ingrid Bergman s naivnou detskou tváričkou je tiež pre svoju rolu ako stvorená. Osobne mám ale radšej silnejšie ženské charaktery a nie takéto hrozne naivné a ľahučko manipulovateľné (ten pomerne plytký scenár si ale takýto typ hrdinky vyslovene vyžaduje). Páči sa mi na filme, ako v ňom to znepokojivé napätie postupne hustne a aj jeho tajuplnosť, tá ale len čiastočne, keďže zápletka je do značnej miery ľahko predvídateľná.     "I must look for it, mustn't I? If I don't find it, you will put me in the madhouse. Where could it be, now?" ()

Mikino00

Film u kterého je jasné jak bude probíhat i dopadne, ale stejně vás to drží v napětí až do konce, to jen dokazuje jak dobře je natočen. ()

chuckboris

Dokonalost sama. Téměř až hororová atmosféra, skoro jako od mr. Hitchcocka, odehrávající se za dlouhých strašidelných nocí v temném domě. George Cukor udělal fantastickou práci s využitím plynových lamp, tmy a stíny. Dodnes byl můj nejoblíbenější noir film ,,třetí muž" , ale po dnešku je vážně ohrožen. Dobré herecké výkony, Joseph Cotten jako sympatický hrdina, Boyer jako nesympatický zmrd, a Ingrid Bergman? Ta si rovnou došla pro svého prvního oscara. ()

AIMÉE

Manžela itala uzurpátorského akorát člověka nutí rozmáčknout ho jako švába a služebnou Nancy "to je vražda napsala" kopnout té její rozžvýkané kabaretní zadnice. Opravdu excelentní film noir s dramatickou zápletkou, ale především vynikajícími výkony obou představitelů hlavních rolí. Není divu toho ocenění pro Ingrid Bergman, obdivuhodné poslední vteřiny/minuty jejího přednesu k manželovi. Cukovova režie nepřehlédnutelně prokazuje do důsledků maximální nasazení, aby vynikla bezchybná atmosféra. ()

aLPaC

Fantastický thriller stavící především na vynikajících hereckých výkonech dvou hlavních představitelů (i když je pravda, že Ingrid Bergman mi občas svým fňukáním lezla na nervy), kameře, hře světel a stínů a skvělé režii George Cukora. ()

Emzet

Úžasný thriller, kterému desetiletí neubrala nic z jeho přesvědčivosti. Nádherně odporný Boyer, skvělá kamera i hudba... Ukázka, že nejen Hitchcock točíval perfektní thrillery. ()

bolan

Těžko uvěřit že takové filmy se točili ve stejné době, kdy miliony lidí projížděli komínama v koncetračních táborech. I když to s tímto filmem nemá nic společného, jen tak mi to napadlo. ()

ddf76

Skvely mysteriozní triller se skvelou Ingrid Bergman. Skvela je i kamera a mraziva hudba. Opravdu klenot mysteriozních filmu. V roli sluzky Nancy je i tehdy mlada Angela Lansbury, ktera je u nas znama jako Jessica Fletcher. Pro ni to byl prvni film vubec. ()

Jenni

Motto: "Copak si myslíš, že držím v ruce nůž? Zešílel jsi, muži? Nebo jsem zašílela já? Ovšem, tak to je. Šílená jsem já. Pořád ztrácím a schovávám věci. Nikdy je nemůžu najít. Nevím, kam jsem je dala. To byl nůž, že? A já ho ztratila. Musím ho najít, viď?" Víc než hitchcockovská podívaná se sladkou Ingrid, která za roli manželky-poplety získala prvního ze svých tří Oscarů, neztrácí dosud své kouzlo, a to i v případě, že vám na začátku spoludivačka řekne: "To je přece o tom manželovi, jak jí bude strašit". Snad jsem mnoho neprozradil ani já, neboť v tom není ta hlavní podstata filmu (navíc se vše vyvrbí poměrně záhy). Ta spočívá v jedinečné atmosféře. Vážně by mě zajímalo oč lepší (či horší) byl v tomto o čtyři roky starší britský film, jehož je právě komentovaný remakem (ani ten první snímek však není plně originální, neboť jde toliko o filmovou adaptaci hry Anděl ulice od Patricka Hamiltona). Přesto je docela s podivem, že v záplavě oscarových nominací zapomněli na samotného režiséra Plynových lamp. Copak to George Cukor špatně pocukroval nebo osolil? Maximálně Angela Lansburyová ("Co když se vrátí pán a bude se po vás ptát?") byla nepatřičná, ale to je tak všechno. Ingrid všechno utáhne. Asociace: Peníze nebo život, Ani stín podezření, Rozdvojená duše ()

Snape

Vynikající Ingrid Bergman v roli ženy postupně podléhající šílenství, které je ovšem vyvoláno děsivě dokonalým, zpočátku nenápadným psychickým terorem... Ostře kontrastní černobílá kamera, depresivní atmosféra mlhavého Londýna i hlavního interiéru plus výtečné herecké výkony tvoří toto dodnes působivé drama. Jednu hvězdičku z maximálního hodnocení jsem ubral za pomalejší tempo, což ovšem pro milovníky starších filmů nemusí být zápor, ale naopak velký klad. Menší výhrady mám také k závěru, který podle mne mohl být napsán i natočen o něco dramatičtěji a hrozivěji. I to ale berte jen jako drobnou výtku filmového diváka, který je více zvyklý na moderní kinematografii. ()

Huguette

Síla! Film je velice působivý, depresivní, nervy drásající...a to všechno i přesto, že je děj podle mě dost průhledný. Ale i přesto působivý - opravdu ve mně vzbudil zlost kvůli té beznaději a křivdě..jak předpokládám -to byl záměr. Zpočátku se mi vztah těch dvou zdá trochu přitlačený, jako by to trošinku drhlo, ale potom, když se teror rozběhl naplno, bylo to tak, jak má být. Boyer byl opravdu úlisný a když se upřeně podíval, až se hrdlo sevřelo.A k tomu ještě se zlostí a intezivnější řečí sílící francouzský přízvuk! Služka Nancy byla nazabití, takže bezvadná! Šílená a o sobě pochybující Bergmanová byla taky velmi dobrá. Líbila se mi scéna - teatrální, přeplácáná - dobře dotvářela atmosféru. Po dlouhé době jsem zas viděla pěkné psycho. ()

Eluin

Dokonalý psycho - thriller se skvělými herci. Závěr na půdě je asi nejsilnější částí celého filmu. ()

GMVajgl

Nejsou tu žádná monstra a nadpřirozené síly, žádné násilí, dokonce ani žádné sprosté slovo - přitom je to děsivý horor. Horor, který se děje dnes a denně nejen ve vztazích muž - žena, ale i zaměstnavatel - zaměstnanec nebo politik - občan. O významu a nadčasovosti filmu vypovídá i to, že jeho název lidé desítky let později používají jako slovo pro zvrácenou manipulaci slabšího / čistšího / naivnějšího člověka. ()

JimiH

Psychologický příběh evokující svým názvem Havlíčkovou prózu Petrolojové lampy. I zde je mladá žena obětí podezřelého chování svého despotického manžela. Ten jí izoluje ode všech, podvádí se služkou, ale to není jediné tajemství co skrývá. Škoda, že Cukor trochu neubral na stopáži a scenárista pro změnu neubral hlavní hrdince na naivitě, byla by tak celá příhoda věrohodnější... ()

Gabretta

Nekomplikovaný děj a příjemná stopáž potěšily. Nevyřešené otázky a tajemné zvuky v domě napínaly. INGRID BERGMAN a Charles Boyer oslnili. Mladá Angela Lansbury pobavila. Jako celek velmi povedený film, kterému nechybí jak perfektní tíživá atmosféra, tak bravurní herecké výkony a oslnivá krása Ingrid Bergman. Určitě nezůstane jen u jednoho zhlédnutí, to by byla velká škoda! ()

Stíba

Obě hlavní postavy, především pak Ingrid a její poblázněná bezradnost, jsou ztvárněny ukázkově a nicotnost v jejich vztahu obklopená Gregoryho duševní prázdnotou by se dala krájet. Snad jen fakt, že od prvních minut mi byla celé zápletka jasná a pár drobností vrhají malý stín na tohle jinak vynikající dílo. ()

Killingjoke

Tak tohle se hodně povedlo a dnes nechápu, proč jsem se filmu tak dlouho úmyslně vyhýbal. Jedná se o velmi jednoduchý námět a příběh bez větších momentů překvapení. V podstatě se dá říct, že od začátku tušíte, o čem to všechno je a kam to směřuje. Co je na filmu perfektní je místy až hororová atmosféra a psychologický aspekt celého příběhu. Po pár minutách tušíte, kdo je tady „loutkař“ a kdo jeho „marioneta“. Geniální… Charles Boyer zahrál svou roli tak dokonale, že u mne vyvolal pocity opovržení, zhnusenosti a touhy dostat jeho pianistu Gregory Antona do rukou a vyzkoušet na něm středověkou torturu. Tohle se mi nestalo dlouho u žádné postavy v žádném filmu, takže mne tento intenzivní emocionální zážitek nejen překvapil, ale jistým způsobem i potěšil. Když k tomu připočtete výborný výkon krásné Ingrid Bergman, jejíž postava si prochází neskutečným psychonátlakem a Josepha Cottena v roli policisty ze Scotland Yardu, dostanete výborný, atmosférický film-noir, tentokrát pro mne trošku netypicky umístěný do temně zamlženého Londýna přelomu 19. a 20. století. Opravdu jsem rád, že jsem se na to konečně podíval… ()

Zemřela herečka Angela Lansbury

Zemřela herečka Angela Lansbury

11.10.2022

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

11.08.2015

Remake Plynových lamp

Remake Plynových lamp

30.01.2006

U bratří Warnerů chystají předělávku mysteriozního thrilleru Plynové lampy z roku 1944, který natočil George Cukor podle divadelní hry Patricka Hamiltona. Na post režiséra byl nominován ambiciozní… (více)