Plynové lampy

• slovenský

Plynové lampy

Mysteriózní / Thriller / Film-Noir

USA, 1944, 114 min

Charles Boyer je ďábel, s nímž stojí a padá tento film. Jeho pianista Gregory je tak nedozírně démonická postava, že protivník Cotten nemá nárok naprosto na nic. Tahle příkladně melodramatická destrukce nebohé Ingrid Bergman funguje ve všech směrech i dnes. Dokonalý je obrovský dům plný nepříznivě nakloněných postav, především bych rád zmínil Angelu Lansbury (otravná spisovatelka, co strká všude nos, je na odstřel už zde coby dvacetiletá komorná). Deptaná Ingrid Bergman přitom není obětí zásluhou vlastní neschopnosti, film si zakládá na tom, aby Boyerovým trikům nebylo možné nic vytknout. Slabý Cotten není vůbec soupeřem, což je jediná vada na kráse Cukorova uměleckého díla. Spolehlivý režisér připravil výborné představení - udělal maximum a Boyer ještě víc.(16.9.2009)

Výborný film s perfektními herci. Černobílé filmy měli vždycky jistý nádech historie a často i kvality a tento snímek si barevný neumím představit. Psychologická hra muže, který chce zničit svou manželku. Perfektní atmosféra starého londýňského domu a naivně a dokonale zahraná postava Pauly Alquistové skvělou Ingrid Bergman.(12.8.2006)

Jeden z mnoha filmů, které odmítla Hedy Lamarr a Ingrid Bergmanová na nich vyrostla (ikonicky se doplňující s Casablancou). Inu, proč ne, tehdy módní žánr se zdál na papíře velice tuctovým a skutečně ho mohly povznést jen dobře zvolené herecké kreace. Nicméně Hedy už s Charlesem Boyerem pracovala na Alžíru, tak by jí to nepřineslo nic nového. A Angela Lansbury si na Hedy počkala až do Samsona a Delily, takže nakonec všechno dopadlo tak, jak mělo. A také Hedy nakonec podlehla trendu a natočila Experiment Perilous. Čili co nám zbylo z Plynových lamp dnes? Typický hollywoodský výrobek, kde Francouz a Švédka hrají podle divadelní hry v kulisách Londýna zdařilý thriller, který jen místy nabourává systém šťastných náhod, glycerinových slz a překotného rozuzlení. Proto pak zrcadlo tohoto příběhu nenalézáme nikde jinde, než v Pytlákově schovance aneb Šlechetném milionáři. Samozřejmě na velkém plátně je pošušňáním sledovat byť jen ty nejmenší pohyby v tváři toho dokonalého direktivního manipulátora Gregory Antona, který to vše ve skutečnosti dělá pro svou manželku v Praze.(16.3.2012)

Reziser George Cukor /The Philadelphia Story/ natocil nadherny film- noir, ktory je dostatocne mrazivy a nervydrasajuci aj po vyse 70 rokoch. Film je o mladom pare, ktory sa nastahuje do starsieho domu. Samotny postarsi dom je masakrozne strasidelny, nechcel by som v nom byvat teda. Po istej chvili pohody sa zacnu diat mysteriozne zalezitosti - miznu veci, na pojde sa ozyvaju mysteriozne zvuky. K tomu vsetkemu zacne manzel Gregory /Charles Boyer - Jak Ukrast venusi, Barefooted in the Park/ podozrievat manzelku Paulu Alquist /skvela Ingrid Bergman - Casablanca/ a nicit jej postupne psychoterorom zivot. Pritom pani manzelke zacina hrozit psychicky kolaps - a tu uz konci veskera sranda. Film Gaslight je tak trochu mrazivy psychofryler a tak trochu aj film - noir : temny, drasavy film plny pochmurnosti, temnych charakterov a cynickych dialogov. Gaslight stoji hlavne na genialnych hereckych vykonoch Ingrid Bergman a Charlesa Boyera. Okrem tejto hlavnej dvojice tu hral este aj Joseph Cotten /Obcan Kane/ a otravnu spisovatelku si zahrala Angela Lansburry /neskor si zahrala s Elizabeth Taylor vo filme Cracked Mirror - tusim az roku 1980/. Okrem hereckych vykonov je plusom aj vyborny scenar a zrucna rezia. Ako bola pre mna Cukorova Philadelphia Story len prazdnou hollywoodskou nacackanou konzervackou /za ktoru mimochodom dostal James Stewart Oscara - to tu vsak nepatri/ , ale tuna uz trafil Cukor do cierneho. Tu ide fakt o nadcasovy filmovy kult, kde zub casu prakticky nepracuje. Ako pikoska moze posluzit ten fakt, ze pani Ingrid Bergman stravila isty cas v sanatoriu, kde osobne pozorovala spravanie sa istej pacientky, ktora utrpela silny psychicky sok. Plnym pravom 100 %(27.1.2015)

Film, u ktereho si prejete, aby nikdy neskoncil. Jeden z nejlepsich filmu, ktere jsem kdy videl. Padouch Gregory (excelujici Charles Boyer) me neuveritelne vytacel od sameho zacatku, jeho psychicky teror na manzelku Paulu je desivy a Ingrid Bergman predvadi herecky galakoncert. Dochazeji mi slova chvaly, genialni pocin George Cukora!(15.7.2012)

• - Angela Lansbury byla 17 let stará, když se v tomto filmu objevila. Role protivné služky byla jejím debutem. Předtím pracovala za 27 dolarů týdně, za film dostávala 500 týdně. (Kulmon)

• - Ingrid Bergman a Charles Boyer se porpvé setkali v den, kdy se točila scéna na vlakovém nádraží, kde se vášnivě líbají. Protože byl Boyer menší, musel stát na krabici. (Kulmon)

• - Kniha, z ktorej Paula Alquist (Ingrid Bergman) číta nahlas, je "Villette" od Charlotte Brontë. (TheRoller)