poster

Plynové lampy

 • anglický

  Gaslight

 • anglický

  Murder in Thornton Square

 • slovenský

  Plynové lampy

Mysteriózní / Thriller / Film-Noir

USA, 1944, 114 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Marthos
  *****

  Vynikající psychothriller z hollywoodské dílny, která nikdy nebyla tak křišťálově nedotknutelná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jedny z nejvýraznějších reminiscencí nalezneme i v domácí Pytlákově schovance, což překvapí nejen v rámci dobové reflexe, ale také v oblasti žánru. Ten se i přes dílčí rušivé elementy rozestupuje v perfektně modelovanou psychologickou hru v podání skvělého Charlese Boyera a Ingrid Bergmanové. Až do morku kostí mrazí z každičkého pohasnutí plynových lamp, těžkých šouravých kroků na půdě a šeptavého hlasu odkudsi.(29.4.2012)

 • Flego
  *****

  Postupné rozpadávanie sa osobnosti v podaní Ingrid Bergmanovej ( Oscar ), či systematické negatívne zištné pôsobenie na manželku v podaní Boyera ( všímajte si skvelú mimiku tváre ) patrí k tomu najlepšiemu čomu hovoríme mysteriózny thriller. Atmosféra ponurého Londýna, herecké výkony ( aj začínajúcej Lansburyovej ), skvelá réžia a hudba sú predzvesťou dobrého zážitku. Film som videl aj colorovaný a zážitok bol neotrasiteľný.(14.3.2007)

 • Aleee89
  ****

  Světoznámý klasik na režisérském poli, výteční herci, spousta oscarových nominací a příběh patřící k žánru, zemi i období, které mám ráda, to přece nemohlo dopadnout špatně. A také že ne. Nejvíce si na Plynových lampách cením ponuré, temné a dechberoucí atmosféry, jež panovala takřka od začátku do konce i přesto, že jsem velice brzy odhadla, zač je toho loket. Chování postav sice bylo v několika chvílích mírně překvapivé a ne úplně logické, ale všechny tyto drobné výtky přebijí herecké výkony, pevná režie a hlavně ona atmosféra.(17.12.2013)

 • Cimr
  *****

  Výborná Bergmanová a především výborný Boyer. Role téměř šílené ženy se dá uchopit lehce, ale u Boyera jsem si všiml něčeho zvláštního. Po tomhle filmu toho herce nenávidím a to jsem prosím pěkně žádný jiný film s ním neviděl! Tomu se říká herecké umění. Jinak film samotný je takový malý klenot. Vsadím se, že si ani pět minut před koncem nebudete jisti, kdo je vlastně blázen a kdo je úplně normální. Kdo chce koho zabít, kdo koho okrást a kdo má ty nejčistší úmysly. Myslím, že by to fungovalo i v současném filmu. O filmu více než šedesát let starém ani nemluvě.(23.7.2006)

 • Epistemolog

  Vynikající thrill se zabývá manipulací v lidských vztazích. Děj se točí kolem mladé hydry jménem Paula, jejíž teta v minulosti zemřela za záhadných okolností. Do domu, kde se to stalo, se Paula nastěhuje po svatbě se svým ohýbačem, ten má ale tajemství, která chce chránit za každou cenu - i za tu, že by svojí matraci přivedl k šílenství. Hlavní roli ztvárnila Ingrid Bergmanová natolik přesvědčivě, že si za svůj výkon vysloužila Oskara. Však se na ní také pečlivě připravovala, mimojiné i v sanatoriu pro duševně nemocné, kde studovala chování ženy, která si prošla nervovým kolapsem. Ve svých 17ti letech zde debutovala také kopretina Angela Lansbury.(18.12.2013)

 • - Ingrid Bergman strávila nějaký čas v sanatoriu pro duševně choré, kde studovala chování ženy, která utrpěla nervové zhroucení. (Kulmon)

 • - Po dokončení filmu sa štúdio MGM pokúsilo o zničenie všetkých propagačných plagátov predošlej verzie filmu z roku 1940. Táto snaha bola nakoniec neúspešná, avšak pôvodná verzia filmu bola vídaná len zriedkavo. (TheRoller)

 • - Angela Lansbury byla 17 let stará, když se v tomto filmu objevila. Role protivné služky byla jejím debutem. Předtím pracovala za 27 dolarů týdně, za film dostávala 500 týdně. (Kulmon)