Světla blikají a pohasínají. Ze zamčené půdy se ozývají kročeje. Tajemné události, které vidí a slyší jen zranitelná mladá Paula, ji vedou k obavám, že přichází o rozum – což je přesně to, v co její podlý manžel Gregory doufá. Plynové lampy v režii George Cukora jsou mistrovskou lekcí napětí. Ingrid Bergmanová získala za roli Pauly, pochybující o své příčetnosti a lpící na jejích posledních zbytcích, svou první Cenu Akademie. Její partner, rovněž na Oscara nominovaný Charles Boyer, obratně hraje proti svému obvyklému typu, uhlazeného zloducha Gregoryho. Příběh z viktoriánské éry, zasazený do dekorací, jež získaly Cenu Akademie za nejlepší výpravu, dále oživují Joseph Cotten, Dame May Whitty a tehdy osmnáctiletá Angela Lansbury ve svém filmovém debutu (rovněž oceněném Oscarovou nominací). (Magic Box)

LeoH

Ponenáhlu houstnoucí dusno v klaustrofobně přeplněných interiérech i stále mlhavějších ateliérových ulicích, brilantně napsané repliky zarývající se do paměti i s melodií hlasů, trochu starosvětské, ale precizní herectví, prostě vrcholná ukázka hitchcockovské totálně kontrolované filmařiny ve filmu o totální kontrole člověka člověkem. Věčná škoda, že se k tomu už dnes nedá přijít bez předchozí znalosti zápletky, až je z toho jeden občas netrpělivý, kdy už se věci posunou dál, ale i tak je úžasné sledovat, kam až se v posledním dějství vybičuje Paulina nejistota a jak si pak za všechny manipulované nebožačky světa vychutnává závěrečnou katarzi. ()

Mirokukii

Bravurní potemnělá atmosféra vystavěná nejen díky skvělým hereckým výkonům dvou hlavních představitelů. Oscar pro Bergmanovou opravdu zasloužený. Boyer též skvělý, a ve své roli opravdu odporný. Místy až hrůzu nahánějící scény plné napětí. ()

TO

Thriller, který neztratil nic ze své působivosti a zůstává filmem, při němž se tají dech. ()

shantim

Tento filmový skvost nelze ohodnotit jinak než plným počtem hvězdiček. Atmosféra je neskutečně hutná, charakterové vykreslení postav bezchybné a herecké výkony dokonalé. Boyerem zahraná postava záporňáka Gregoryho vzbuzuje naprostou hrůzu a Ingrid Bergmanová je ve své roli křehké Pauly naprosto odzbrojující. 97% hvězdiček ()

sskrblik

Není nad to se po filmu z budoucnusti vrátit o několik desítek let do minulosti. Noirovka s 86% zněla rozhodně zajímavě a tak tedy bylo naprosto nezbytné, aby HáDé bylo kvalitné. Užil jsem si poctivou práci od pana Cukra, překvapil důmyslný scénař a hlavně protagonisté filmu Ingrid Bergman a Charles Boyer. Zejména pan Boyer byl VY-NI-kající. Jediná podmínka pro ocenění jejich výkonu je představit si dobu ve které se tento film natáčel. Nevím jestli je tohle jeden z nejlepších noirových filmů, ale za zmínku rozhodně stojí. ()

TheRoller

Plynové lampy mali tie najlepšie predpoklady: Divadelná hra ako predloha (u mňa vždy veľké plus), George Cukor (My Fair Lady), Charles Boyer (okrem iného obľúbený herec Joan Fontaine... no kto by neveril Joan Fontaine :)), Joseph Cotten (Tretí muž) a hlavne Ingrid Bergman (to je proste Ingrid Bergman)! Tieto predpoklady sa naplnili do poslednej bodky. Kde-tu som si všimol, že Plynové lampy sú v malej komunite divákov brané ako kult. Po pozretí úplne chápem prečo a bez akýchkoľvek tajností sa k tejto skupine pridávam. Len nechápem, prečo film nie je tak známy a fanúšikovská obec tak veľká, ako si zaslúži. V svojej kategórii ide naozaj o klenot, ktorý je hanba prehliadnuť. Výkon oscarovej Ingrid je jednoducho nezabudnuteľný. Nočný Londýn ponorený do hmly omračujúci. Scéna za doprovodu Chopinovej Balady č. 1 neprekonateľná. 95% ()

Mr.KarlAdler

Ze začátku jsem chtěl nadávat, jak moc účelově rozházené to je, jak jednoduše předvídatelná krimi zápletka se rozvíjí a že ten prostředek mezi úvodem a rozuzlením bude zatraceně dlouze natahovaná kaše. Ale naštěstí se posléze ukázalo, že k Plynovým lampám jako k detektivce přistupovat nejde. Že je to znamenitě zrežírovaný a zahraný psychothriller s až fyzickým ponorem do jedné otřesně manipulativní hry (tutorial k tomu, jak zasadit zrnko pochybnosti a přiživovat ho pocity viny). Cukorova práce se stíny, rozkládající se labilní kráska Ingrid Bergman a bezchybný Boyer - všechno třída. I tak je podle mě škoda, že každému muselo být po pár minutách z hlediska motivací všechno jasné, a navíc se některé situace i zvraty dost okatě podřizovaly vývoji příběhu. Tak hodně náhod na malém prostoru křičí. ()

mkubalikova

Kousíček chybí, aby to bylo dokonalé, možná kdyby to natočil Hitch... Nicméně Ingrid byla krásná a skvělá a J.B. Fletcherová ve svém debutu výborná! 90% ()

Pecival

Ten film mě moc nezaujal. Přestože je psychické týrání poměrně zajímavé, zápletka mi přišla trochu scestná. Například přeměna Ingrid z relativně normální ženské na aspoň částečně nalomenou, psychicky labilní je příliš rychlá a není jí věnováno moc prostoru, takže většinu času už je docela mimo. Stejně tak se divák nedoví proč ho dávno nevykopla nebo sním nějak nebojovala. Ikdyž ne každý má srdce bojovníka :) Nicméně, co tento film povyšuje a díky němuž stojí za zhlédnutí je naprosto nevídaně slizký Charles Boyer. Takle oplzlého záporáka jsem dlouho neviděl. Jestli někdo měl dostat za tohle oskara, je to určitě on. Ingrid byla sice moc hezká, ale mě se herecky moc nezdála. ()

Aqualung

Měkký objektiv, londýnská mlha,přítmí až tma, vlhko, studeno,romanticko-strašidelné exteriéry a starý dům zatížený hrůznou a posléze zločinem.Padouch nádherně podaný s tu, a tam vykukující psychopatickou duší, která je vedena všeobjímajícím chtěním.Na druhé straně nesmírně křehká žena s intenzivní láskou, snad poprvé prožitou, která je konfrontována se zlem a postupně psychicky ničena, aby v závěru přistála v realitě a zbavila se existenciálního pekla.Náznak romantického vyustění v závěru nevadí......Krásný a silný film, který má stále co říci. ()

Heraldika

Zajímavý, temný film, pečlivě budující tísnivou atmosféru od prvního záběru. Kamera - snímající ponurý dům, londýnskou mlhu a excelentní herecké výkony!! - je skvostná. Konec trochu vázne, ale na to, že je filmu přes šedesát let... :-) ()

Sdoom

Skvělý filmový, nebojím se říci přímo kulturní zážitek. Ačkoli je vzhledem ke svému stáří děj trochu předvídatelný, vůbec mi to zde nevadilo. Ingrid Bergman prostě zbožňuju, ať hraje v čemkoli, protože je 1.krásná a 2.skvěle jí vždy sedne role. Jako pastva pro uši pak při dnešní záplavě filmů, kde se počítá kolikrát zde zazní "fuck" atd, zní krásná angličtina, obzvlášť samozřejmě milý přízvuk Ingrid. Atmosféra a napětí je budováno pomalu, ale velmi účelně, až by se na konci dalo krájet. A Charles Boyer zahrál svou roli také skvěle, takový odpor, jaký dokázal ke své roli vyvolat, to se povede málokdy a málokomu. Moc rád dávám plný počet. ()

vitekpe

Kvalitne natocene, modni tema o zlobivem manzelovi. Pro me problem spociva v tom, ze ja tomu pribehu proste neverim. Navic Ingrid taky neni moje krevni skupina, i kdyz je opravnene uznavana. ()

Babous

Hraje si to na to, že hlavní hrdinka netuší, že je něco v nepořádku, ačkoliv i tomu nejnepozornějšímu divákovi v poslední řadě musí být jasné, že Charles Boyer se slizkým francouzským přízvukem má za lubem něco nekalého. Ono by to bylo celkem dobré a atmosférické, kdybych už od samého začátku netušil, jak to celé dopadne. Navíc jsem kouzlu Ingrid Bergman nikdy příliš nepropadl... ()

Han22

Noci z nepřítelem ve verzi z roku 1944, akorát mnohem mnohem lepší. Thrilerů o ženě terorizované manželem jsem viděl spousty, ale musím uznat, že takový psycho byl na tak starý film nečekal. Až mi z toho bylo špatně, jak to bylo reálný. Muž si veme ženu s nalomenou psychikou - v dětství viděla smrt své tety. A z pozorného, milého a romantického manžela se brzy stává manipulátor. Nikdo ji neuhodí, málokdy na ni zvedne hlas. Místo toho z ní postupně, krůček za krůčkem dělá šílence - přesvědčuje ji, že ztrácí věci, zapomíná, představuje si kroky v opuštěném domě. Izoluje ji jako většina tyranů od lidí a tváří se, že je to pro její dobro. Titulní plynové lampy jsou skoro v každém záběru a slouží k nejodpornějšímu mučení - manžel ji zeslabuje světlo lamp tím že čerpá plyn jinde a tím ji přivádí v pološeru k šílenství. A nejlepší na filmu je, že vše má nakonec logické vysvětlení, řešení a i něco jako náznak happyendu i když mi tady moc neseděl. Boyer v roli psychopata paradoxně není tak skvělý jako Bergmanová, která se z energické mladé dívky plné života postupně mění v zestárlou a zničenou trosku a Oskara za tuto roli si stoprocentně zasloužila. Ve vedlejší roli zaujme mladičká Lansbyruová u které i přes to mládí jsem si nemohl pomoc a pořád jsem viděl Jessicu Fletcherovou - možná tím, že hrála stejně vlezlou, všetečnou a nesympatickou krávu. Každopádně tohle je zaslouženě pětihvězdičková klasika a krimi/thriler roku 1944. ()

Revolver

Strhující Hitchcockovský thriller. George Cukor se předvedl jako Pan Režisér a natočil mistrovský thriller s dusnou atmosférou při které se napětím doslova tají dech. K chvále je toho ovšem mnohem víc. Oscarem oceněná výprava je nádherná a na výsledném efektu filmu má skutečně velkou zásluhu. Dále na svou dobu naprosto dokonalá kamera, skvělý scénář, no a samozřejmě herecké výkony. Charles Boyer cobi slizák Gregory Anton předvádí vysokou školu a oscarová Ingrid Bergman mu nezůstává nic dlužna. Nenapadá mě jiné slovo než ''dokonalost''. ()

Hanys_

Hutný psychothriller s perfektně zahranou ústřední dvojicí. Není skoro co vytknout, protože některé scény byly doslova mrazivé (v podstatě každý Boyerův pohled). A Angela Lansbury byla stejně nesnesitelná jako ve své slavné Murder, She Wrote. 8/10 ()

Scevola

Vyborny psycho thriller najma kvoli prepracovanemu scenaru a Ingrid Bergman. Takmer dve hodiny pomaly stupnovaneho napatia bez naznaku nudnych pasazi. Takisto dalsi herci boli vhodne zvoleny a cele to dotvarala prava londynska atmosfera. Bravo, zasluzeny oskar pre Ingrid. 9/10 ()

Zemřela herečka Angela Lansbury

Zemřela herečka Angela Lansbury

11.10.2022

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

11.08.2015

Remake Plynových lamp

Remake Plynových lamp

30.01.2006

U bratří Warnerů chystají předělávku mysteriozního thrilleru Plynové lampy z roku 1944, který natočil George Cukor podle divadelní hry Patricka Hamiltona. Na post režiséra byl nominován ambiciozní… (více)