Film vypráví příběh dvou mužů, kteří se na začátku třicátých let rozhodli navzdory společenským konvencím překročit zaběhnuté limity medicíny. Jejich pacienti, známí jako "modré děti", trpí srdeční vadou, končící drastickou smrtí. Doktoru Alfredu Blalockovi (Alan Rickman) a jeho pomocníkovi Vivienu Thomasovi (Mos Def) se sice podaří objevit zcela nové metody léčby této nemoci, nepodaří se jim však přesvědčit okolí, že černá barva pleti a absence univerzitního vzdělání u Viviena nehraje při záchraně dětských životů roli. (Magic Box)

BOURQUE

Pravdu povediac, tento film je postavený na dvoch pilieroch. Ten prvý je vedecko-lekárska časť a všetko čo s tým súvisí. Táto časť je zvládnutá na vysokej úrovni. Druhý pilier je boj Viviena s predsudkami ostatných a s tým, že pravdepodobne „sám nikdy nemôže dosiahnuť to, čo Dr. Blalock“. A práve táto časť je tak trošku slabším kúskom filmu. Tu som čakal väčšiu konfrontáciu medzi Vivienom a spoločnosťou, väčšie vyostrenie a boj za svoju pravdu. Avšak vďaka celkom dobrému zobrazeniu vzťahu Viviena a Dr. Blalocka a potom kvôli skvelým hereckým výkonom A. Rickman feat. M. Def, filmu dávam štyri (mierne slabšie) hviezdičky. Osobné hodnotenie: 81% (****) ()

Kaucuk

Mno...tak tady mi docházej slova...parádní televizní film, kterej by se určitě mohl objevit i na plátně. Zasazenej do doby, kdy černoši mohli bejt tak maximálně věšákem. Do ameriky 30. a 40. let. Hodně poučný film, s nádhernou hudbou a kamerou. Herecký výkony netřeba komentovat. Alan Rickman i Mos Def předvedli to nejlepší co v nich je (a že toho v nich je sakra hodně). Při první operaci se mi tajil dech a lezl ze mě pot, jako bych tam byl já sám. Tenhle film chytí a nepustí. Děkuji HBO. ()

markotter

Z hlediska didaktického dobré - dovědět se něco o historii medicíny je vždycky k užitku. Z hlediska filmařského slabota. Film klouže po povrchu, vše je takové akademické. Přitom obě hlavní témata (medicínské a rasové) jsou tak silná, že kdyby to udělal někdo jiný, tak to mohlo být daleko zajímavější. Ale Alan Rickman je pan herec a hodně toho zachránil. ()

jafuska

příjemný film z prostředí doktorů a pacientů tzv. modrých dětí, kdy se začínalo experimentovat zejména na zvířatech, aby mohli po zkušenostech a praxí začít operovat i u lidí, v té době nastupuje mladý nadějný černoch, kdy spolu s doktorem objeví jak zachránit děti, dospělí, když jim přestává fungovat srdce a je nutná operace, toto je průlom v celém filmu, který je nabitá emocí od začátku až do konce, doporučuji, určitě stojí za zhlédnutí ()

Lina

Výborný scénář a silné téma z historie lékařství. Provedení je pěkné, i když trochu skromné - finanční možnosti tady udělaly své. Hodně se mi líbil Mos Def jako Vivien Thomas a Mary Stuart Mastersonová jako doktorka Taussigová. Alan Rickman hrál samozřejmě taky dobře, ale role mu tentokrát asi úplně nesedla. Občas jsem měla pocit, že jsou mu nepříjemné scény na sále a hlavně nechtěl zdůrazňovat, že by jeho postava mohla mít i špatné stránky, což mohlo film posunout  ještě dál. V každém případě tenhle příběh špičkového chirurga a jeho asistenta stojí za vidění. ()

Lady_Tei

Když jsem se na film dodívala, připadal mi příjemný, ale nějaké silnější pocity ve mně nezanechal. O půl roku později mě napadlo pustit si ho znovu (byla jsem nemocná, film byl po ruce a nic jiného se mi hledat nechtělo). Překvapilo mě, jak silně na mě náhle zapůsobil. Ano, je dost kýčovitý. Ano, je poměrně dlouhý a lehce ´rozplizlý´. Ale co si budeme namlouvat, Alan Rickman je okouzlující a důvěryhodný a všechna negativa filmu svým charismatem zahání do kouta. ()

jakubi

Krásný film. Příběh dvou lidí a důležitosti jejich spolupráce. Doktor Blalock by nezvládl operaci bez Viviena a Vivien by se ve své době neprosadil bez Blalocka. Vnitřní boj obou postav je nádherně ztvárněn dvěma bezvadnými herci. Alan je (byl :-( ) sázka na jistotu. ()

LucillaP

Krásně zpracované lidské drama, nejen o převratných chirurgických metodách, ale i o rasové diskriminaci a pohledu na svět. Co mě moc potěšilo, že tenhle film nepotřebuje žádné ukřičené momenty, vypjaté emoce se dají vyjádřit i s citem. Právě tím možná úsporným projevem si mě tenhle snímek získal. O to byl totiž působivější. Nejen výkonem charismatického Alana Rickmana, vynikající byl především Mos Def, dokázal vzít doslova za srdce. Je to doják, ale není to přepálené ani povrchní, trefně ukazuje rozpory tehdejší doby. Navíc dokáže diváka držet po celou dobu, nejsou tam hluchá místa. Až se mi nechce věřit, že jde "jen" o televizní film, tomuhle by to velké plátno slušelo. ()

motyka52

Opravdu velmi, ale velmi hezké tři hvězdičky za docela feel-good film, který má trochu příliš televizní look a možná zbytečně klouže po povrchu, ale zprávu o nezpochybnitelném významu obou pánů předá bez problémů a k tomu ještě na konci zvládne doručit pár emocí. Rickman a Mos Def vynikající. ()

hanzikk

Kdybych řekl, že na mne tento film nezapůsobil, tak by to byla lež. Lékařské drama podle skutečné události ve mne skutečně zanechalo vzpomínku ne radostnou a ani ne smutnou. Spíše takovou přemýšlející. Díky tomu, že film je podle skutené události, se i samotný film podobá realitě a reálnému chování lidí, které herci zde výborně ztvárnili. ()

Tonula

NĚCO, CO STVOŘIL BŮH je naprosto vyjímečný film. V okamžicích, kdy jde o život Eileen Saxon a dr. Blalock (Alan Rickman) se chystá říznout do promodralého dětského hrudníčku, se Vám zastavuje krev v žilách. Napětím jsem skoro nedýchal. Oba hlavní představitelé, ale zejména Yasiin Bey v roli Viviena Thomase, jsou dokonalí. Mnohokrát za film člověka napadne, jak mohl dr. Blalock dopustit příkoří, které se jeho geniálnímu asistentovi dělo. Ale taková byla doba. V lékařském světě 40.-50. let nebylo místo pro černošské chirurgy. Místo ocenění svého talentu a zručnosti byl Thomas nucen pracovat za plat údržbáře a vcházet do nemocnice zadním vchodem, vyhrazeným pro černé uklizeče a pomocné síly. Zatímco dr. Blalock si žije v naprostém přepychu v domě, kde může pořádat večírky, jeho asistent s rodinou se krčí v malém bytě na předměstí a ve svém volnu opravuje ucpané vodoinstalace, aby nějak přežili z bídného platu. Rasová segregace byla prolomena až v 60. letech a podíleli se na tom i lidé jako Thomas. 95% ()