• Japonsko

Japonsko, 2004, 105 min

Předloha:

Masamune Širó (komiks)

Cutomu Kamiširo

Ani na chvilku jsem se nenudila. Děj je strhující a střídá jednu akci za druhou, ale překvapil mě i dojemnými okamžiky (je až neskutečné, že si můžete zamilovat tak podivné figurky-Briareose), sympatickými postavami a pár zajímavými nápady. Jediné, co mi trochu vadilo byl mix různých animačních technik. Jsem spíš na tu starou "klasiku".(25.2.2012)

Japonci světu opět předvádějí, jak má vypadat pořádné scifíčko. Jenže tentokrát to ani se zavřenýma očima nelze hodnotit coby umělecké dílo jako v případě filmů Mamoru Oshiiho nebo Hayao Miyazakiho. Je to nabušená sci-fi akce se spletitým příběhem, neuvěřitelně sexy vizuální stránkou ne zcela bez hloubky, ale celkově to malinko působí dojmem fetiše pro milovníky bojových robotů. Mé hodnocení sráží i klopotně tuctová hudba, jejíž šedivost překvapuje obzvláště ve srovnání s úchvatnými doprovody Oshiiho a Myiazakiho filmů. 70 %.(3.1.2006)

"Jadrník" je vizuálně velmi úderná záležitost s kosmických materiálů. Úžasné bojové scény (hned úvodní scéna filmu např. a mnoho dalších) je součástí dalšího komplikovaného příběhu o konci a dalším začátku lidství. Deunan je skvělá postava - hned od začátku si ji všichni zamilují a jejího cyberniteckého ex taky... Bizardní pohodový svět BioRoidů oproti temnotě okolního světa lidí - v každém dobrém anime nechybí něco velkého nakonec... Brilantní kousek...(22.11.2006)

Applessed má všetko čo môže človek očakávať od prvotriedneho anime - špičkový vizuál (aj keď mne sa aj tak najviac páči tradičný, kreslený spôsob ako napr. Akira alebo Mononoke), ktorý však miestami vyzeral ako počítačová hra, ohromujúcu akciu plnú streľby, výbuchov, obrých robotov a matrixovských súbojov a niekde medzi tým je ukrytý celkom solídny príbeh o záchrane ľudskej rasy. Nenudil som sa ani chvíľu, úchvatná vizuálna forma nepostráda primeraný obsah...už sa teším na druhý diel.(15.8.2008)

• Justinian

Appleseed vypadá od začátku do konce jako experiment: „Použijeme hlavní postavy z mangy, příběh ušijeme na koleně - sežeňte mi někdo seznam použitých klišé za poslední desetiletí. Grafiku uděláme kompletně v CGI, to je dnes cool - a kdo by se páral s ruční kresbou. Reálie obšlehneme z nějakých artworků, však ono se to s příběhem nějak upeče.“ Teď vážně. Grafická stránka je až samoúčelně úžasná, ale nedokázal jsem si ji patřičně vychutnat, protože působila příliš vyumělkovaně. Na milimetr vypočítané matrix-like efekty, žádný náznak vlivu náhody. Počáteční honička s deštěm kulek mě málem uspala... kolikrát už jsem tohle viděl? Příběh je sbírkou těch nejohranějších klišé, všechny postavy jsou zoufale plytké. Vývoj děje probíhá chaoticky a jaksi nahodile, jako kdyby scénárista v nepravidelných intervalech přecházel z období letargie do hyperaktivního rauše. Konec byl jen vysvobozením z agonie. Zoufale nepovedený pokus o cyberpunk.(24.1.2008)

• - Tetování na levé paži Briarea hlásá „Cogito Ergo Sum“, což je latinsky „Myslím, tudíž jsem“. Rovněž ukazuje datum 2096-2122, což je datum Briareova narození a „smrti“ – dne, kdy se stal kyborgem. (HellFire)

• - Citát z Bible na začátku filmu pochází ze Zjevení 12:4. (Geriel)

• - Ve scéně, kdy Deunan následuje Briareose do šatny, všechny skříňky jsou zavřené. Když však Briareos odejde, Deunam kopne do dvířek otevřené skříňky, která byla v předchozím záběru zavřena. (Geriel)