• Japonsko

Animovaný / Akční / Drama / Sci-Fi

Japonsko, 2004, 105 min

Předloha:

Masamune Širó (komiks)

Naprosto vymazlená vizuální lahůdka. Na toto anime je prostě radost se dívat. Bohužel tvůrci neumí pracovat s klišé, neoplývají nápaditostí, takže se dočkáme klasického příběhu, symbolů i motivací, jakými tento žánr přetéká. Navíc je všechno podřízeno úmyslu být sexy, takže prostě ve filmu není nic přirozeného a grafika je využívána jako povrchní pozlátko a nedosáhne tak na svůj potenciál. Škoda, jestli nějaký film měl šanci překročit stín žánru a ukázat své pozitiva i divákům jenž anime nehoví, bylo to Apleseed. Jenže to by na režijní židli musel sedět někdo nápaditý s osobitým přístupem a ne Aramaki, jehož důraz na efektnost dokáže i 105 minut učinit občas dlouhými. 22. století, svět je po globální válce a lidstvo přežívá jen za pomocí klonů, legendární válečnice Deunan musí bojovat za možnost zvolit si svou budoucnost pro celou populaci - lidskou i klonů... 65%(3.9.2010)

Velmi jsem se těšil, ale jsem asi trošičku zklamán. Děj je v daleké budoucnosti a je velice na vážno, což beru jako pozitivum. Celé zpracování skvělost, akce a slowmotion paráda, jen tam na mě bylo pořád zbytečně moc řečí a emocí na úkor akce. Finále jsem čekal pořádnou rubačku proti armádě Velitele Urana, na kterého se dle mého ke konci zapomělo. I tak ale velice dobře zvládnutá podívaná. Je to tak na půl mezi 3 a 4...(20.9.2011)

Filozoficky slabý odvar například GitS, avšak po stránce akční rozhodně působivá jízda v podání Duen v power obleku i bez něj. Nosný příběh není nijak úžasný, trochu klišovitý a zakončený bez špetky překvapení, ale přídavek v podobě jemně nastíněné love-story dává do budoucích dílů zajímavé možnosti. Je také škoda, že animace jde jiným směrem než bych chtěl a musel jsem si docela dlouho zvykat (a popravdě asi ani úplně nezvykl). Svět Appleseedu má své mouchy, ale také potenciál, který je zatím nevyužit. Kdo má rád akci, bude spokojen. Těžké rozhodování mezi a 3 a 4 hvězdičkami bylo nakonec převáženo dolů, prozatím.(22.10.2010)

Problém klonovania bol vo filmoch riešený niekoľko krát. Týmto sa zaoberá aj projekt Appleseed, ktorý vivinulo ľudstvo po veľkej svetovej vojne. Či je to správne alebo nie, to je tu rozobrané snáď so všetkých možných uhlov a typicky japonsky prekombinovane. Príbeh elitnej bojovníčky, ktorá je rôznymi mocenskými štruktúrami zneužívaná a postupne odhaľuje svoju skytú minulosť a prepojenosť so spomínaným projektom. Človek má celkom problém sa v príbehu zorientovať a ku koncu som ani nevedel či hlavná hrdinka robí dobre, alebo zle. Každopádne to je ešte na minimálne jedno skuknutie. A ja si to zopáknem rád HLAVNE kôli spektakulárnej vizuálnej stránke. Už po úvodnej akčnej bojovke som čučal s otvorenou hubou. Naozaj vizuálne orgie a to hlavne pri súbojoch, krásne futuristcké mesto (nie nepodobné s filmu Ja,Robot) je vlastne jedno veľké zrkadové kráľovsktvo. Aj keď mi scénár prišiel celkom mainstreamový (dá ca čakať že s týmto chcú zapôsobiť na tučné americké zadky) a patrične ukecaný, nemôžem ináč ako za plný počet.(26.6.2005)

• Cedr

Nudný naprosto nezajímavý příběh s postavami tak nesympatickými až to bolí. Celé je to ale zabaleno do takových visuálních orgií, že Appleseed za pozornost docela i stojí. Tvůrci se rozhodně předváděli a s CGI se pořádně vyblbli. Možná až moc. Například v Innocence celou dobu jen zíráte s otevřenými ústy a nic nenamítáte. Při sledování Appleseed jsem si občas říkal, že všeho moc škodí a někdy (čti: dost často) by stálo za to ubrat těch všelijakých odlesků. Možná jsem ale už příliš kritický. Chtěl jsem původně dát tři, ale tohle prostě byl jen šíleně (v tom dobrém slova smyslu) vypadající podprůměr.(10.3.2008)

• - Poté, co je Briareosova zbraň rozřezána na kusy, je v dalším záběru upouštěna vcelku na zem. (Geriel)

• - Tetování na levé paži Briarea hlásá „Cogito Ergo Sum“, což je latinsky „Myslím, tudíž jsem“. Rovněž ukazuje datum 2096-2122, což je datum Briareova narození a „smrti“ – dne, kdy se stal kyborgem. (HellFire)

• - Ve scéně, kdy se generál Uranus pokouší na střeše přesvědčit Deunan a Briareose, aby mu dali přívěsek Appleseed, prší. Jejich vlasy jsou však suché a pohrává si s nimi vítr. (Geriel)