Restart

• Finsko

Restart

Česko / Finsko, 2005, 85 min

Vizuálně naprosto poutavé a velmi krásné. Po formální stránce nemá Restart absolutně žádnou chybu. Kamera je originální a neustálé zpomalování záběrů či vhodného použití filtrů či časté střídání ruční a statické kamery činí tento snímek nezapomenutelným. Dalším nepochybným kladem je hudební doprovod v podání Khoiby či Escona Waldese, jejichž hudba skvěle doplňuje prostředí a dodává filmu hodně potemnělý ton. Pro mě je Restart opravdu hodně velkým a hodně milým překvapením. Očekával jsem zcela něco jiného a popravdě - méně kvalitního. Pokud mi něco vyloženě vadilo, pak to byla postava Anny Polívkové. Ztvárnění její postavy zavání až přehráváním a to na mě působilo až příliš výstředně a rušivě. Příběh je jednoduchý a přímočarý, ovšem takové miluji a scény "co kdyby" příběh alespoň trochu příběh okořenily. Podle mě je to nejlepší způsob, jak upoutat divákovu pozornost a donutit ho nad smysluplností celého příběhu přemýšlet. Alespoň u mě to tedy fungovalo perfektně..(31.1.2007)

Taková studie jednoho aprílového žertíku, kdy se občas prolínají obavy s realitou, ale ke konci se to ustálí, takže se vyplatí to shlédnout. Na české poměry vynikající, okouzlující a neobvykle poutavé. Jedinou emoci, kterou to ale vyvolalo byl pocit zadostiučinění, přičemž nevím, zda je tohle emoce, kterou jsem od filmu chtěl. Asi ne. Film je takovým vztyčeným ukazováčkem nad rozpustilostí dnešní doby. Ale podle mě je to málo. 65% = 3/5(24.3.2014)

• slunicko2

Vskutku cool film. 1) Snímek má koule a drive a jakýsi záchvěv světovosti, překračující zatuchlý smrádek českého rybníčku. Zobrazuje nepěkné lidi s nepěknými osudy, lidi, kteří jsou mi natolik cizí a protivní, že s nimi nemohu ani soucítit a politovat je._____ 2) 27letý režisér a spoluscénárista Julius Ševčík je cool až Pánbů brání. 26letý spoluscénárista Ondřej Ládek (jinak písničkář Xindl X) sepsal tento bakalářský příběh a 28letý Fin Kasimir Lehto jej doprovodil svou nervózní kamerou._____ 3) 28letá Lenka Krobotová si zahrála mimořádně protivnou nezodpovědnou krávu Sylvii s chutí a s přesvědčivostí hodnou, chtělo by se poznamenat, lepší věci. 31letý jako vždy milý Filip Čapka nastavil svou sladkou tvář, no a to je asi všechno._____ 4) Film dobře vystihuje anglický výraz cool v širokém vějíři svých významů. Posuďte sami: Cool = chladný, lhostejný, nevlídný. Cool = bezva, parádní, bombový (hovorově). Cool = neuvěřitelný, šílený (hovorově). Pařííííme!_____ 5) Výstižný koment: honajz *, sator *, gudaulin *.(20.6.2015)

Ze ztěmnělého poschodí se ozve Krobot: "Nešlo by to tišeji?" Jistě že šlo, ale proč? Plynulé přechody z reality do představ a zpět podpořené barevným filtrováním, ze začátku krkolomný scénář, echtovní mjuzik, finský vliv přebíjí český vklad. Zajímalo by mě, jak moc by vyznění snímku doznalo změn v ryze českém rukopisu mladé generace - postprodukce, kamera, střih - sakra významné elementy a finský chlad místy snesitelně čiší. 3,5*(23.2.2007)

• choze

Už dlouho jsem tak nejásal při závěrečných titulcích jako u RESTARTU. Celý uplynulý rok jsem český film ignoroval, protože mi nenabídl nic nového jen samé další hořké a černohumorné komedie, ze kterých už se mi dělá šoufl. Pouze RESTART se tvářil originelně a jako něco, co má nějaký nápad. Na poměry českého filmu to originální snímek jistě je, ale bohužel je to ten druh originality, kvůli kterému doceníme zaběhaná klišé a stereotypy. Narozdíl od Tykwerovy LOLY se kterou má společnou jak premisu o hrdince bojující v časovém presu s osudem, tak důraz na agresívní vizuál a vypravěčské tempo, je RESTART chaotický, nudný, beze smyslu pro humor a vizuální řešení jsou poněkud okoukaná. Scénář je vetchý, místy zmatečný a nepochopitelný, většinou ale dost průhledný a předvídatelný, vizuál mě ničím nezaujal, naopak mě neustálé opakování téhož velmi brzy začalo nudit a nezanedbatelné mínus je i to, že hlavní hrdinka je narozdíl od LOLY neskutečná kráva. Ale i když odhlédnu od tohoto srovnávání, pořád mi vychází jen necelá hodina a půl hezkých, ale nijak výrazněji zajímavých obrázků navěšených na slabý příběh. Časosběry a zlatý filtr jsou fajn věci, ale postavit na nich celovečerák? I když ten souboj bratrů v ateliéru byl docela slušnej drasťák. Tak jo, jednu hvězdičku za něj a můj příjemně nepříjemný pocit z toho, jak snadno se může láska změnit v nenávist.(18.1.2006)

• - Autorem námětu a spoluautorem scénáře filmu Restart (spolu s režisérem Juliem Ševčíkem) je Ondřej Ládek, filmový a televizní scénárista a český písničkář, který vystupuje pod uměleckým jménem Xindl X. (suicide)

• - Khoiba se ve složení Filip Míšek, Ema Brabcová a Petr Šámal objevila i ve filmovém videoklipu Pathetic (2005). (NinadeL)

• - Součástí filmového soundtracku jsou největší hity skupiny Khoiba, která v době premiéry dosáhla vrcholu: tracky That Reason, B Electric B, Facilities, 202Pathetic a The Deepest Nightmare. (NinadeL)