Vánoce jsou tradičně nazývány svátky štědrosti, pohody a míru. Zajistit slavnostní stůl, opatřit dárky a vyřešit, kdo bude pozván k štědrovečerní večeři – to vše bývá předmětem vzrušených debat v mnoha domácnostech. Pojďme se společně podívat na televizní komedii, kde je v patřičné nadsázce vykreslena svérázná atmosféra těchto chvil. Vše začíná v předvánoční době, kdy ožije starý spor mezi rodiči (I. Janžurová a V. Menšík), který vznikl před dvaceti lety, když se manželova matka špatně vyjádřila o nastávající snaše. Od té doby rodinka vždy trávila Vánoce u ženiny matky v Sedlčanech. To však chce letos otec změnit. Zamýšlí pobýt na Vánoce u své matky v Rokycanech. O tom ale manželka nechce slyšet ani slovo. Urážka od tchyně se neodpouští ani po letech, a navíc se přece pojede opět k její matce! A tak na řadu přijdou staré křivdy. Do hádek se zapojuje i dospělý syn (V. Dlouhý), který nakonec svízelnou situaci „ke komu na Vánoce“ vyřeší… (Česká televize)

MickeyStuma

Miroslav Plzák napsal, Vladimír Menšík, Iva Janžurová a Vladimír Dlouhý sehráli. Typická manželská hádka na téma: Kam se pojede na štědrý den. V povídce vyniká hlavně Menšík, u kterého jsou na taková témata velice známy scénky s Jiřinou Bohdalovou. Tady ji vystřídala Janžurová a nezůstává vůbec pozadu, byť to zrovna s Menšíkem nemá zrovna jednoduché. Oběma, tak trochu okrajově, sekunduje Dlouhý coby jejich syn. A o zábavu je postaráno. Film nemá šanci zestárnout. Kulometná salva slov a logiky dokáže divákovi rozvibrovat bránici i po tolika letech od svého vzniku, jako nikdy. Plzák možná čerpal s případů ze své ordinace, kdo ví. Každopádně je možné, že některý z diváků se někde pozná. Za výborný námět, dobře sepsaný scénář a hlavně vynikající herecké výkony hodnotím plným počtem bodů. Ono totiž je zde laťka posazena tak vysoko, že už nikdo nemá šanci takovéto výkony zopakovat. ()

Olík

Časy, kdy komediální um Menšíka s Janžurovou utáhnul čtyřicet minut prakticky u jednoho stolu……I když bylo by určitě nefér ubírat zásluhy slovům, které hercům do úst vložil scénárista Miroslav „zatloukat, zatloukat, zatloukat“ Plzák. Konverzační three men show o řešení nevyřešitelného, která na malé parketů tančí jako o život. Tahle kombinace nemohla zklamat. ()

Evander

Zdejší nadšení poměrně zásadně nechápu a rozhodně se s ním nedokážu ztotožnit. Cesta do Rokycan je naprosto zbytečným počinem a rozhodně není ani komediální ani zábavná… 48% ()

GIK

Postupně mi bylo úplně jedno jestli pojedou do Rokycan, nebo Sedlčan. Jak říká Menšík: tady se plete pátý přes devátý jako na ňáký nepodařený filosofický fakultě. Jelikož autorem scénáře je Plzák, měl jsem tušení, že to takhle dopadne. ()

IXOXI

Navzdory mnoha zábavným momentům musím říci, že podle mého názoru Cestu do Rokycan odnesl čas a není důvod se k ní vracet. Z dnešního pohledu se k sobě lidé nechovali pěkně a kromě toho se nejedná o apolitickou tvorbu. Je to je pěkně vidět na postavě tatínka, který se jasně vyjádří, že pravdu slyšet nechce, ale rád by rozdával rozumy. ()

Realmond

Tak kam se teda pojede do Rokycan, nebo do Sedlčan? :-D...Výborná mini komedie ve které opět exceluje pan Menšík přesně tak jak mu to sedí nejlíp a spolu s ním i paní Janžurová a pěkně jim sekunduje i Vladimír Dlouhý. ()

Nocturno culto

Tohle mně dokonale uzemnilo, do této chvíle jsem o tomto skvělém díle neměl ani páru ale už po prvním shlédnutí dávám plný počet, neboť jsem se náramně bavil, nemělo to jediné hluché místo, velmi přijatelná stopáž, přesně akorát, jedná hláška za druhou až to nakonec celé rozsekl povedený synáček ..Bezvadně napsané dialogy, na tuhle problematiku byl Plzák mistr .. ()

Tiiso

Tento konverzační kolotoč v sobě ukrývá důležitý aspekt života, aniž by se to mohlo na první pohled zdát. Manželé mají často rozdílné názory na cokoliv a z toho vzniká spousty legračních dialogů. Ale také při těch rozhovorech často stoupá oběma adrenalin v krvi. Možná je jednoduší mít vedle sebe někoho kdo je na tom podobně či skoro stejně s názory na svět a čtrnácti denní polemika o tom zda jet tam či jinam by nevznikla a manželé by se mohli věnovat úplně něčemu jinému. Já vím zde jde o nadsázku a úsměv a také jsem to tak bral. Na konci se vše urovnalo a měli jsme happy end. Ale občas tyto tv filmy neuškodí rozebrat a vzniknuvší myšlenky použít do vlastního života. Neboť i tento příběh je inspirován životem a na rovinu řeknu, že takto bych nechtěl se ženou trávit nejen čas předvánoční. Všichni tři herci předvedli opět na malém prostoru veliké výkony. Genialita sama. A přitom jakoby se zdálo, že jim ty scénky jdou naprosto bezproblémů. Prostě páni herci. ()

IvonaK

Na poprvé jsem z této inscenace měla skvělý pocit a v tu ránu bych jí dala pět hvězdiček. Bohužel jak když opakovaný vtip přestává být vtipen, tak když by si to člověk pustil napotřetí tak ho ty jejich hádky už ničím neobohatí. ()

knihovna

Naprosto dokonalé popsání manželských hádek a rozporů a skvěle popsané ženské myšlení. Nemám jim to za zlé - ale zvyknout si na to nejde. Pan Menšík s paní Janžurovou téměř dokonalí. ()

Pitryx

Oni to hrají komediálně skvěle. Ale když se celý film, no film, spíše divadlo, hádají, není to pro mne zábava. Byť jsou hádky pojaty jako legrace. Proto hodnotím v nižší cenové skupině. ()

ostravak30

Miroslav Plzák nic lepšího jednoznačně nenapsal. A nejenže je to výborně napsané, ono je to i skvěle zahrané. Iva Janžurová a Vladimír Menšík dílo ještě povyšují. "Protože ty kdybys nemusel mě mít rád, ty bys mě vůbec rád neměl." "Tak já mám ještě uvažovat nad tím, jestli tě mám rád rád nebo rád nerad." ()

Phex

37 minut hádání, které Menšík koření svými vtipy. Nic víc. Zápletka i řešení jednoduché, zbytek vyplněn výše uvedeným. Nesčetněkrát se tam herci přeřeknou, ale jede se dál. ()

garry

Tři skvělí herci, námět od humoristy MUDr. Plzáka. Stačilo aby režisér volal KLAPKA a víc nemusel dělat. ()

jfaba

Skvělý scénář, skvělá Iva Janžurová, jasně že pán Menšík a taky i Vladimír Dlouhý. Opět jsem si vzpomněl jaké skvělé věci se točili... ()

Víteček

Krásná rodinná komedie která pobaví a pohladí po duši? Ne, roztažená hádka dvou lidí, kteří se zřejmě nemají moc v lásce a z nichž jeden je vykreslen obzvláště nesympaticky a ani Menšík není žádné terno. ()