Cesta ke zlu

Vraždy v mene satana

Horor

USA, 2005, 90 min

• SOLOM.

Většinu z vás nejspíš napadne, že jde zase jen o další kousek, který se točí okolo nějaké podivné hry. Nejste daleko od pravdy, ale ta je zde tak trochu pouze jakýmsi módním doplňkem, protože jak brzy poznáte, pravá podstata filmu je trošku někde jinde. Již na začátku nám tvůrci nabídnou několik velice podivných snových scén, či lépe řečeno vidin hlavního hrdiny, které patří k tomu nejlepšímu co je zde k vidění. Atmosféra se v tu chvíli dostává do slibného tempa a divák nedočkavě vyhlíží, jakýmže směrem se film vydá. To však ještě netuší, že právě tyto momenty patří k tomu nejlepšímu co nám film nabídne. Čím víc se blížil konec filmu, tím jsem začal být více zmatenější a především otrávenější. Původní myšlenka vyšuměla do ztracena a tvůrci se nám pokoušeli nabídnout hned několik svých vlastních alternativ, které je zřejmě napadli během natáčení, protože film svedly spíše na jakési velmi podivné rozcestí. Osobně mám sice rád vše co se týká satanismu, ale místo aby se jej pokusili trochu více ve filmu rozvinout, tak se úplný finish pokusili co možná nejefektivněji ufiknout. Tím si však rovněž zrovna dvakrát nepomohli, protože mě spíše ještě více znechutili a já si uvědomil, že jsem při sledování tohoto snímku zbytečně ztrácel čas a měl jsem jít raději na pár chlazených.(21.3.2011)

• darkrobyk

Nenechal jsem se odradit slabším hodnocením, mile jsem však překvapen nebyl. Začátek je velmi slibný - les, osamocený lovec, útok, opuštěná chata...a v ní zlo. Pak jakoby se tvůrci nedokázali rozhodnout, co vlastně chtějí točit. Satanský horror? Drama pošuka s morbidními sny, které se možná plní? Příběh o splněných přáních? Nu, nakonec je to všechno napůl. Celý film je poněkud zmatený, i když má jakési směřování. Bohužel, kromě herců není moc na co koukat - žádný sex, žádné gore, jen pár průměrných scén s kapkou krve. Bez toho se ovšem obejde jen velmi silný příběh, což není tento případ. A ruku na srdce - satan jako mendelský kozel snad už dnes nikoho ve filmu nevystraší.(16.11.2012)

Další z řady hororů na satanské téma, který ovšem svojí sofistikovanou formou vzdoruje škatulce typický "teenage" horor. Mladík Jake (Jensen Ackles) jednoho dne prostřednictvím svého kamaráda objeví podivnou internetovou stránku s ještě podivnější hrou zvanou "Cesta". Každý účastník je následně telefonicky kontaktován a tajemný našeptávač v telefonu přesně zná jeho psychické slabiny, myšlenky a touhy a radí mu jak se pomstít těm, kteří mu nějakým způsobem ubližují. Jake si postupně začne uvědomovat, že hra je cestou do pekla a navíc ji začali hrát i jeho dva nejlepší kamarádi. Scénář bratří Grossů je trochu složitější a než dojde k finálnímu rozuzlení může vyznívat až zmateně. Vše je prokládáno nevysvětlitelnými úmrtími, mladík má bezpočet podivných vizí a začne si románek s tajemnou kráskou s exotickým jménem i vzhledem (Shannyn Sossamon), obeznámíme se s dávným satanským rituálem a ke slovu se dostane i mladíkův původ a nebude chybět Satan osobně. Na jeden horor je toho docela dost a nechyběla originalita, invence a dobrý výběr herců, ale na filmu je místy znát nízký rozpočet, který se podepsal na slabších trikových efektech. A pozitivní závěr to nemělo.(2.12.2010)

• Heroine

Jo, je to trochu nuda. Sice je tu pár neuvěřitelně "novátorských" prvků, jako třeba že Satan je žena, nebo ďáblovo pokušení přes Internet, ale celkově je to trochu trapas. Ackles v pohodě, jak už jsem psala u Krvavého Valentýna, dobře se na něj kouká. I když někdy mi připadá, že se až zbytečně moc pořád snaží vypadat "pěkně", docela to občas otravuje :-) A samozřejmě by nezaškodilo víc peněz na efekty. Ale jinak celkem fajn zábava pro sobotní večer.(18.2.2012)

• eraserhead666

Když už ničím, byl by Devour alespoň mým splněným snem vidět v jednou filmu podle mě dvě nejhezčí herečky co znám. Kdyby mě někdy takový sen napadl. Shannynina exotická tajemnost a skoro až démonická éterickost a Dominičina elektrizující smyslnost, za to stojí přetrpět i ten nejhorší film. Jenže ten splněný (nikdy nevyřčený sen) by byl / je tím jediným, co film poskytne. Ale vůbec tomu tak nemuselo být. Cesta ke zlu má docela zajímavý nápad a myšlenku a první půlka filmu nevypadá vůbec špatně. Klacky pod nohy tomu však háže jednak otřesný scénář, docela fušerské celkové provedení a hlavně konec, který nejen že na nic neodpoví (a na pointu rovnou zapomeňte), ale spíše předloží ještě více a více otázek, čímž to všechno působí hlavně zmatečně. Takže, pozitiva? Výborná píseň u úvodních titulků a hudba ve filmu obecně (až by stálo za to, pohlédnout se po soundtracku), nápad a zápletka, Shannyn a Dominique (která tady hraje docela dobře, je obrovská škoda, že po naprosto výborném výkonu v Lolitě a objevení se ve známějším akčňáku Tváří v tvář takhle hluboko zapadla). Negativa? Všechno ostatní – scénář, celkové zpracování, pointa (či spíše její mnohovýznamnost nebo neexistence, můžete si vybrat), neschopnost využít potenciál příběhu (např. jen slabě nakouslý okultismus a satanismu) a čím dál větší zmatečnost jak se film blíží ke konci, nemluvě již o naprosto ujetém závěru. Škoda, velká škoda. Mělo by to rozhodně na víc. A já bych strašně rád víc dostal i dal. :-((13.2.2010)