Cesta ke zlu

Vraždy v mene satana

Horor

USA, 2005, 90 min

• Odpadlik

První půle zdlouhavá - než se něco začne dít, dost dklouho to trvá. Když se pak "něco děje", zase člověk po chvíli ztrácí v nepřehledném ději nit. Zbydou jen různé nechutnosti jako uřezávání vlastního jazyka, střídající se s komickými triky, které se hodí tak leda někam do komiksu (přeměna ďábla apod.)(14.11.2005)

• eraserhead666

Když už ničím, byl by Devour alespoň mým splněným snem vidět v jednou filmu podle mě dvě nejhezčí herečky co znám. Kdyby mě někdy takový sen napadl. Shannynina exotická tajemnost a skoro až démonická éterickost a Dominičina elektrizující smyslnost, za to stojí přetrpět i ten nejhorší film. Jenže ten splněný (nikdy nevyřčený sen) by byl / je tím jediným, co film poskytne. Ale vůbec tomu tak nemuselo být. Cesta ke zlu má docela zajímavý nápad a myšlenku a první půlka filmu nevypadá vůbec špatně. Klacky pod nohy tomu však háže jednak otřesný scénář, docela fušerské celkové provedení a hlavně konec, který nejen že na nic neodpoví (a na pointu rovnou zapomeňte), ale spíše předloží ještě více a více otázek, čímž to všechno působí hlavně zmatečně. Takže, pozitiva? Výborná píseň u úvodních titulků a hudba ve filmu obecně (až by stálo za to, pohlédnout se po soundtracku), nápad a zápletka, Shannyn a Dominique (která tady hraje docela dobře, je obrovská škoda, že po naprosto výborném výkonu v Lolitě a objevení se ve známějším akčňáku Tváří v tvář takhle hluboko zapadla). Negativa? Všechno ostatní – scénář, celkové zpracování, pointa (či spíše její mnohovýznamnost nebo neexistence, můžete si vybrat), neschopnost využít potenciál příběhu (např. jen slabě nakouslý okultismus a satanismu) a čím dál větší zmatečnost jak se film blíží ke konci, nemluvě již o naprosto ujetém závěru. Škoda, velká škoda. Mělo by to rozhodně na víc. A já bych strašně rád víc dostal i dal. :-((13.2.2010)

• darkrobyk

Nenechal jsem se odradit slabším hodnocením, mile jsem však překvapen nebyl. Začátek je velmi slibný - les, osamocený lovec, útok, opuštěná chata...a v ní zlo. Pak jakoby se tvůrci nedokázali rozhodnout, co vlastně chtějí točit. Satanský horror? Drama pošuka s morbidními sny, které se možná plní? Příběh o splněných přáních? Nu, nakonec je to všechno napůl. Celý film je poněkud zmatený, i když má jakési směřování. Bohužel, kromě herců není moc na co koukat - žádný sex, žádné gore, jen pár průměrných scén s kapkou krve. Bez toho se ovšem obejde jen velmi silný příběh, což není tento případ. A ruku na srdce - satan jako mendelský kozel snad už dnes nikoho ve filmu nevystraší.(16.11.2012)

Je potešiteľné, že z času na čas sa v záplave typicky "teenagerských" horrorov objaví aj nejaké to ambicióznejšie dielko (napr. Oktanový kult či séria Ginger a Snaps a pod.). Nad Devour som dlho váhal - na zadnej strane obálky DVD na mňa vyplazil jazyk tak odstrašujúci obrázok, že som bol presvedčený, že ide o nejaké voľné pokračovanie shitu menom Satan. Našťastie, je to trochu inak, hoci na Satana takisto príde. Rozhodne tu však nejde o tupé žonglovanie s pekelníkmi - nie sme totiž na koncerte skupiny Gorgoroth, ale vo filme, ktorý ponúka aj nejaké tie myšlienky. Ako je už na ČSFD dobrým zvykom, práve tomuto typu filmov tu akosi ruže nekvitnú a tak pridávam jednu hviezdičku navyše.(27.8.2006)

• hellstruck

Jedna hvězdička za Jensena Acklese a půlka* za prvních deset minut.Kdyby film probíhal ve stejném duchu jako začátek,dívat by se na to dalo,ale s "Cestou"to šlo do háje.Možná má na můj úsudek také značný vliv averze k hororům,kterou zkrátka nedokážu překonat,protože v podobných snímcích jde o to ukázat co nejvíc krve a orgánů a to mi přijde vážně pošahané.Tvůrci většinou podle mě musí mít o kolečko víc,jinak by takové slátaniny snad ani nemohli vymyslet.Každopádně když se ještě vrátím k Jensenovi,on je prostě skvělý herec (a co si budeme povídat,také je k sežrání),ale pro takové blbiny je ho vážně škoda.Zůstat by měl u Supernaturalu..To je asi tak vše,co si dovolím říct,protože jsem stejně celý film neviděla,takovou trpělivost nemám.Lepší jedna hvězda tedy.(20.3.2011)