Tajemství slov

• Španělsko La vida secreta de las palabras (více)

Vrtná stanice, místo izolované od civilizace, vzdoruje vlnám daleko na otevřeném moři. Na tomhle odlehlém místě obývaném pouze muži se jednoho dne objeví žena (S.Polley). Má se starat o pracovníka (T.Robbins), který při nehodě přišel o zrak. Časem mezi oběma vzniká pouto. Jako na pustém ostrově se stávají citově závislí jeden na druhém. Za pomocí slov vyplouvají na povrch jejich tajemství, bolest, naděje, láska, smutek..... Bezesporu největší filmová událost ve Španělsku za rok 2005. Na vzniku snímku režisérky Isabel Coixet se výrazně podílel Pedro Almodóvar a jeho produkční společnost ElDeseo, kterou řídí se svým bratrem Augustínem. Film Tajemství slov získal 4 španělské Oscary (ceny Goya) v hlavních kategoriích a deklasoval konkurenci jak u diváků, tak u kritiků. (oficiální text distributora)

Martyr

Pred tým ako som išiel "Tajemství slov" pozerať som bol plný očakávania. Avšak nedočkal som sa ničoho. Hroozne pomalý a hroozne nezaujímavý vývoj, kde sa každý záber a situácia zbytočne naťahovala. Očakávaný dej a chýbajúca dramatičnosť, v ktorom prekvapí iba jedna situácia - "scéna pravdy" - z ktorej som tiež nebol unesený. Budem asi za nechápavého vola ale nepomôžem si. Som hold proste iný a od brutálneho filmu očakávam o dosť viac. Klipkali mi oči a nevyvolal vo mne skoro žiadne emócie. A to by asi mal 50% ()

adriane9

Film jsem shlédla po přečtění recenzí a nelituji, opravdu skvělý snímek který stojí za shlédnutí.. Na vzniku se podílel i můj oblíbenec Pedro Almodovar což určitě přispělo k té "ráně do duše" jež mi tentokousek udělil.Jak zde již bylo zmíněno, scéna s blůzkou se mi vryla do paměti na hodně dlouho.../Supr role Tima Robbinse/. Jednoznačně 5* ()

martiq.1

Příběh, ve kterém se mísí hluboký smutek a neštěstí, soustrast a pochopení, láska a nenávist. To vše se odehrává ve dvou lidech, naprosto rozdílných světů. Je to vynikající scénář a dokonalá režie, dokázali zachytit pocity dvou lidí, kteří našli cestu nejen k sobě, naprostou shodou okolností , ale především sami k sobě. Úžasný Tim Robbins v roli klasického, namachrovaného "amíka", který by si chtěl dokázat cosi z minulosti a nemůže, a jemná Sarah Polley, coby dívenka těžce traumatizovaná režimem a válkou, mě dohnali k husí kůži z jejich hereckých výkonů. Rozhodně je to film k přemýšlení. ()

tragos

Jeden z těch zajímavých pomalých filmů, které vás neuspí, nýbrž proberou. Nečekaný obsahový přesah mě přiznám se dostal. Touché. ()

Fridecka

Bylo, nebylo, potkali se dva lidé, muž a žena, oba s jizvami na duši. Jizvy zdály se mít místy hloubku propasti, našli však cestu k sobě a vzájemně si pomohli a začali si důvěřovat natolik, že se vydali na společnou cestu. Ve filmu je znát naděje, ačkoliv mají za sebou utrpení, která je mohla zahubit, spolu mouhou přežít a dokonce začít opravdu žít. ()

Páně

Isabel Coixet si dělá filmy po svém, velmi konstatně bez velkých uhýbání a dlužno dodat že to je škoda, protože si mě zatím žádným svým dílem zcela k sobě nepřipoutala. Jakkoliv jsou to kvalitní řemeslné práce, vesměs nakonec ve stěžejních momentech jen sklouznu po povrchu a mívám jakýsi pocit nenaplnění. Takový je i případ Tajemství slov, které nabízí bezpochyby podmětná témata jako jsou základní morálka člověka či jizvy minulosti. Přesto jsem však měl neurčitý pocit povrchnosti. Hladina místo hloubky, kůže místo masa a kostí. Ačkoliv je sofistikovaná nekrása Sarah Polley chvílemi dosti zábavná, nemohu opět přispěchat s plným hodnocením a to ani ve snímku, který je vlastně tématicky laděn do mé srdeční noty. ()

levente

Nálady vytvořené obrazy a zvuky těžařské plošiny, ošetřovatelského pokoje, chodbami, jídelnou, kajutami jsou výborné. Kamera je vůbec skvostná, stejně jako zvuk i hudební doprovod. Když zmiňovanými místy prochází příběh, je všechno v pořádku, plynulé vyprávění s dramatickým pozadím, které se v jedné výborné scéně vynoří na hladinu. Jenže pak se linie příběhu začne zadrhávat. Motivy postav se utopí a ke slovu se dostane totálně zjednodušující patos, který v tomhle příběhu vůbec neměl mít místo. Bohužel má. Dialog Robbinse a Chritstie je dokonce pitomý, nabitý obrovskými slovy, vhodnými pro půdu OSN ve chvíli, kdy se nějaký herec či zpěvák angažuje za práva rozvojových zemí, o kterých naprosto nic neví. Ten obrovský kvalitativní zvrat zamrzí, přesto některé dobré chvíle z vypravování nesmaže. ()

VeeDee

Krásný film! Člověk se tak trochu užírá zvědavostí, proč je ta holka taková, jaká je? Až to zjistí... ()

Jaxx84

3,5 *** Neoslovilo mě to tolik, na kolik jsem doufal, že mě to osloví. Příběh je samozřejmě dostatečně silný, pomalý děj a depresivní prostředí nás zlehka vtáhnou do života ošetřovatelky Hanny a zraněného Tima Robbinse a nechá nás pocítit vztah, který mezi nimi pomalu vzniká...Zdálo by se, že je vše tak jak má být a stvořeno pro dokonalý dramatický příběh, jenže...je to jako byste jedli své oblíbené jídlo, které jste jedli už tisíckrát a i přesto, že se na pohled zdá stejné tak je v něm jakási skrytá ingredience, která vám nenechá si ho vychutnat... ()

Tanner

Kdyby film skončil o pár minut dříve a vystříhal se určité předvídatelnosti, bylo by to na pět. Skvělé (pomalé) tempo, dobře napsané (prokreslené) postavy i dialogy, podmanivá atmosféra, vynikající herecké výkony (hlavně Tima Robbinse jsem si opravdu užíval). Líbí se mi, když diváka v jeho očekávání z pokračování filmu napíná to, co se dozví o hrdinech; jejich osudech, duších, bolestech, tužbách.. a ne to, jaký přepjatý zvrat v ději na něj zase za rohem čeká. A to je tento případ. V poklidu plynoucí, křehké, emotivní vyprávění připomínající četbu dobré knihy. Super. ()

sovereign

Pani, scena kde Hanna rozprava svoj pribeh, ktory prechadza z bezstarostnej mladosti az po krute zistenie, kam az moze dospiet ludska zloba a nenavist (navyse medzi bratskymi narodmi), je jeden z najsilnejsich filmovych zazitkov ktore som doteraz videl. Krasny, pokojny, dojimavy film, snad mozno trochu klisoidny, ale rozhodne jeden z tych najlepsich ktore, som v poslednej dobe videl... 4 a pol* ()

boombang

Váhám mezi čtyřmi a pětí hvězdami. Dát tomuto filmu méně než čtyři by bylo barbarství. Téměř komorní film. Dojemný. A lidský. Tim a Sarah excelují. A já tleskám. ()

jafuska

podruhé jsem se na to podívala, a bohužel mě to přišlo hodně chladné, bez emocí, a dívčině jsem bohužel neuvěřila nic, co hrála, kdyby tam bylo víc emocí, citů, možná by to byl fajn film, ale toto mě neoslovilo ()

mauinka

Výborný scénář, excelentní herecké výkony, působivá atmosféra celého filmu. Skvěle natočeno. Tleskám všem vestoje. ()

PAVLIS

Jako komorní reflexe jistých událostí poměrně silné. Ale jako "romance", ke které má blíž, pro mě těžko uvěřitelné. Celkově mám proto spíše smíšené pocity. ()

thomasnikrs

Tajemství, síla, kouzlo... slov. Naprosto úchvatný příběh zasazený do dnešní doby bolestí jednotlivce, nesoucí utrpení tisíců. Oba hlavní hrdinové podali dokonalý výkon. Krásný film:-) ()

Co jde do kin tento týden?

Co jde do kin tento týden?

11.05.2006