Tajemství slov

• Španělsko La vida secreta de las palabras (více)

Vrtná stanice, místo izolované od civilizace, vzdoruje vlnám daleko na otevřeném moři. Na tomhle odlehlém místě obývaném pouze muži se jednoho dne objeví žena (S.Polley). Má se starat o pracovníka (T.Robbins), který při nehodě přišel o zrak. Časem mezi oběma vzniká pouto. Jako na pustém ostrově se stávají citově závislí jeden na druhém. Za pomocí slov vyplouvají na povrch jejich tajemství, bolest, naděje, láska, smutek..... Bezesporu největší filmová událost ve Španělsku za rok 2005. Na vzniku snímku režisérky Isabel Coixet se výrazně podílel Pedro Almodóvar a jeho produkční společnost ElDeseo, kterou řídí se svým bratrem Augustínem. Film Tajemství slov získal 4 španělské Oscary (ceny Goya) v hlavních kategoriích a deklasoval konkurenci jak u diváků, tak u kritiků. (oficiální text distributora)

Hwaelos

Zřejmě jeden z nejsilnějších filmů, co jsem viděl a přesto snímek, který se z největší části odehrává v konverzaci dvou lidí v jednom pokoji. Pod Mattyho komentář bych se podepsal. ()

Nick Tow

Každé zo slov, ktorými som chcel začať tento komentár, sa mi po chvíli doslova vyšmyklo z prstvov či pretieklo pomedzi ne. Ako keby som chcel vtesnať oceán do fľaše. Aj o tom je okrem iného "tajomstvo slov". Film, ktorý treba počúvať. ()

Pan Filuta

8/10 Co o to vlastně napsat? Těžko se o tm mluví. Snad bych mohl jednou větou říci, že to je o dvou popálených osobách, jedné na kůži a jedné na duši, které k sobě najdou cestu. Ale těch témat tam je mnohem víc. Dokáži si představit, že by se z Tajemství slov dalo vyždímat daleko víc. ()

Davson

Tajemství slov sází zejména na vynikající ústřední dvojici - Tim Robbins i Sarah Polley hrají výborně, jejich vzájemné hovory mají skutečnou sílu. K vyššímu hodnocení mám však několik výtek: 1) Proslov oceánografa o negativním dopadu těžby ropy na životní prostředí stejně jako pedantské domlouvání pracovnice Červeného kříže Josefovi působí jako laciná snaha o velké poselství. 2) Mnohé je ve filmu pouze nakousnuto a nijak dál nerozebíráno (např. homosexuální vztah dvou pracovníků plošinu) 3) Doslovný závěr je spíš ke škodě než k užitku. 4) Dětské voiceovery na začátku a na konci, jejichž smysl mi zůstává záhadou, jsou neskutečně otravné. ()

numi

Příběh o tom, že jizvy na těle jsou vidět, ale jizvy na duši mohou zůstat skryty na věky. Navíc je čas nezhojí, neboť jednou - ne dnes, ne zítra, ale jednou určitě - vyplavou opět na povrch a zcela nás pohltí. Je jediným možným východiskem láska? Může se zdát utrpení jednoho člověka větší než utrpení člověka druhého? Není přeci jen nejspravedlivějším měřítkem názor oběti samotné? Vždyť přece nikdo jiný nemůže cítit ani zlomek toho, co za muka prožívá právě ona. Na každou ránu existuje lék, jen jej musíme najít. Stejně jako odvahu v sobě samotném se přes všechno zlé přehoupnout a začít opět znovu, na nepopsaném listu papíru, který je plný křehkých slov. Křehkých slov zahalených nejtemnějším tajemstvím. Vynikající Tim Robbins a mrazivě dokonalá Sarah Polley. [říjen 2006] ()

blackrain

Příběh dvou ztrápených duší, které se díky mnoha okolnostem našly v bludišti mezilidských vztahů. Hlavní postavy nejsou ploché ani bezduché loutky odříkávající naučený text. Byli to vlastně dva úplně obyčejní lidé, které můžeme dnes a denně potkávat na ulici. Nejvíce jim pomohlo, že spolu mohli mluvit o téměř obyčejných věcech, které pro ně měly ale zásadní charakter. Film vyžaduje velkou dávku pozornosti a čistou hlavu, aby mohl člověk přemýšlet o tom, co se před ním na obrazovce děje. Pak se možná i stane, že ta zmiňovaná deprese postihne i vás. ()

jajinka

Velmi silný příběh.. nějak mi stále vrtá pár momentů hlavou a přemýšlím, kde je to "správné" vysvětlení.. ()

rt12

Je málo filmů, které mi dlouho po zhlédnutí leží v hlavě a tak moc, moc mě osloví. U tajemství slov, se to povedlo dokonale. ()

italka63

Bohužel mírné zklamání, celou polovinu byl film nudný až běda. A i když se týkal ožehavých témat a odehrával se na -pro suchozemce -zajímavém místě, což je vrtná plošina, nějak jsem se s ním nedokázala ztotožnit. Docela škoda. ()

PogoJoe

Výborný film se silným příběhem, který lidem připomíná, jakých zvěrstev je lidská bytost schopna. Sarah Polley a Tim Robbins to zahráli tak přesvědčivě, že to člověka musí nějak zasáhnout. ()

Lucjen

To, že mi snímok vŕta hlavou aj viac než rok po jeho prvom a zatiaľ jedinom zhliadnutí, už niečo znamená. ()

Skip

Velmi silný komorní příběh. Pořád mi to připomínalo film Prolomit vlny Larse von Triera, ale bylo to asi jen tou vrtnou plošinou na moři, protože jinak jde o zcela jiný film. Oba skvěle minimalisticky zahraní hlavní představitelé si v sobe nesou těžké trauma a bylo nejspíš dílem prozřetelnosti, že se jednoho dne setkali. Vskutku lahůdka pro náročnější diváky. ()

radektejkal

Tajemný život slov (nikoli Tajemství slov), protože slova nejsou tajemná, ale protože žijí vlastním životem a pro každého mohou mít jiný význam. Tak jako ústřední slova tohoto filmu "čas" (který zabíjíme, aby nezabil nás, a "smrt", která se dají v některých jazycích (třeba sanskrt) odlišit pouze podle kontextu. Isabel Coixetová mavíc zúžila význam slova "svět" na pojem "ropná plošina", která je dosud obýváná pouze muži (sympatickými, i když každý svým zvláštním způsobem); rovněž tak každý (včetně mrtvého muže) je vybaven nějakou úchylku. Úchylku (izolovat se od všeho přesahujícího "pracovní den", symbolizovaného mýdly na jedno umytí) má i dívka, najatá pro ošetřování muže, těžce zraněného po požáru. Když pak pro něj svoje tajemství obleče do slov, změní to rázem jeho život; i když se jeho život už stejně začal měnit, jenže jen zvolna, postupně. ()

easaque

4* už jsem měl tento film dlouho v mém hledáčku, ale přišla na něj řada až teď. Je to takový obyčejný neobyčejný komorní film, kde lze v jistých náznacích poznat ženskou režisérskou taktovku. Rozhodně to není film pro každého a užije si ho zejména citlivý divák s bohatými životními zkušenostmi. Příběhově je minimalistický, ale ani v tom se neztratí docela silné poselství. Herecky kvalitní i přesto, že kromě ústřední dvojice tu ostatní hrají jen "křoví". Moje čtyři hvězdičky tu docela zapadnou mezi ostatní vysoké známky a věřím, že si film najde další spokojené diváky a hlavně dodá spíš optimistickou náladu, protože většina podobně vyznívajících filmů jsou spíše depresivní. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Hees

Ono nerád dávam nejakému počinu vysoké hodnotenie len za výpovednú hodnotu filmu a jednu úžasnú scénu, ktorá zmenila celý film, ale v podstate nemám na výber. Film sa zo začiatku tvári ako totálna "hlúposť". Sarah Polley pôsobí ako psychicky narušená osoba. Lenže je za tým oveľa viac je za tým to čo sa naozaj deje vo svete a my žijeme v "domnienke" presvedčení, že nám sa niečo také nestane tak predtým zatvárame naše oči.Sú ľudia čo zažili špinavosti a čo je na tom najhoršie ich život je tak zničený, že by boli radšej umreli vtedy keď sa im tie veci stali. Preto je tento film taký silný a každý v kútiku duše cíti, že toto sa naozaj deje. Herecké výkony nie sú vôbec oslnivé sú skôr priemerné, ale jedna silná scéna dokáže vytrhnúť tento snímok do nebies. Okrem dvoch hlavných postáv, ostatné nie sú tak zaujímavé. Veľmi ťažko sa toto hodnotí lebo to má svoje "muchy" chyby a zároveň je to super film o živote a jednej silnej láske. Veľmi silný snímok to musí byť pre ženy, ktoré to zrejme ešte viac prežijú a aj mne je zle s toho aké špinavosti sa dejú. Dávno som tak neváhal medzi 4 a 5 hviezdami. (Hodnotenie 4,5) ()

Martin741

Reziserka Isabel Coixet a jej suverenne najlepsi film. Umely  osrov uprostred mora ci oceanu. Vyse 50 000 ton ocele, do ktorych permanentne narazaju morske vlny, niekedy mensie, niekedy vacsie. Par chlapov do toho a zena v podani Sarah Polley, ktora sa ma starat  o jedneho chlapa v podani Tima Robbinsa. Obaja - Robbins /The shawshank redemption/ ani  Sarah Polley /Dawn of the dead 2004/ nevedia hrat. Vysoke hodnotenie davam najma vdaka mimoriadne kvalitnym dialogom a rezii. 95 % ()

Stanley

Já to té Isabele prostě nežeru. Záměrně si vybírá osudová pohnutá témata, která jí šetří práci s upoutáním pozornosti diváků a vzbuzováním jejich empatie, jenže aby ta témata taky uměla stejně tak osudově a pohnutě zpracovat, to už se jí bohužel zdaleka nedaří. ()

Co jde do kin tento týden?

Co jde do kin tento týden?

11.05.2006