Le serpent

Night Flight from Moscow

(neoficiální název)

Thriller

Francie / Itálie / Západní Německo, 1973, 113 min

Mysteriózně-geniální hudba "M". Had je neoprávněně "zapomenutým" dílkem svět.filmu s hvězdami prvé třídy.!!! Yul Brynner coby tvrdý východní agent, který roznese nepříjemnou zprávu mezi západními rozvědkami, která má za následek represe uvnitř tajných organizací mnoha států. Pan Fonda hraje amerického agenta, Bogarde britského "Hada" a náš milý Noiret sehrává úlohu podezřelého agenta z Francie..(9.8.2009)

Eurošpionážny triler, ktorý pracuje s prvkom studenej vojny a zaujímavo vykresluje infiltráciu či skôr odinfiltráciu tajných služieb. Zámer obsadiť dvojicu amerických hviezd Brynner a Fonda bol skvelým nápadom, a samozrejme aj veľkým ťahákom, a aj vďaka nim a skoro až 'emeriken stajl' spracovaniu má film solídnu atmosféru a tiež grády. Akonáhle je to bez nich a k slovu sa dostáva francúzska vetva špionáže, je to už slabšie. Záver s prekvapujúcim odhalením to však opäť napráva. Páčili sa mi tiež high-tech zariadenia tajných služieb, aj keď niektoré boli trochu sci-fi. Je to tak medzi 3 a 4 hviezdami, vypustiť niektoré dokumentárnejšie zábery z prostredia CIA, znížiť počet postáv, aj tá stopáž by si želala byť o niečo kratšia, ale prižmurujem oko, pretože ma to ako celok bavilo.(27.5.2019)

Stejně jako Karlos80, i já jsem měl neodbytný pocit, že multijazyčné pojetí ve filmu spíš nadělalo řádný zmatek, než aby mu dávalo zdání autenticity. A angličtina obvykle zaznívá s bezpočtem evropských přízvuků, což v kombinaci se zamotanějším dějem a brzkým odsunem Brynnerovy postavy z centra dění zapříčinilo, že jsem se v té síti nakonec vcelku dobrovolně ztrácel. Když ponechám stranou Brynnera, který hraje už jen sundáním klobouku, tak se mi už líbil pouze Noiret. Celé to ve mně vzbudilo dojem, že se tímto filmem Verneuil pokoušel proniknout do Ameriky, ale díky jeho serióznějšímu přístupu k tématu jeho dílo možná zestárlo hůře než ty americké. Jeho rukopis jsem navíc ve větší míře zaznamenal až v posledních minutách. Rozhodně to není špatný film, ale z režisérovy filmografie mi zatím sedl zdaleka nejméně.(22.5.2012)

Konecne sa rozidem s miestnym konspiracnym teoretikom, ktory veri na capiny ako Zidovska ritualna vrazda, NWO, judaizovanu RKC a spiknuti proti krestanskej cirkvi. A som tomu velmi rad. Perfektny spionazny fryler z obdobia Studenej vojny a o tom ako sa podarilo infiltrovat tajne sluzby agentmi Rise Zla. Akcnych scen je sice minimum, ale vynahradzuje to postupne budovane napatie a kurevsky problem je verit niekomu, ze jo. Hlavne v takom prostredi, v akom sa ti ludia pohybopvali a pohybuju. Kulisy su vyborne, dialogy perfektne, Yul Brynner film suverenne taha, ale ma vydatnu herecku pomoc : Henryho Fondu, Noireta /Stara Puska, Prohnili/, vybornu Marie Dubois a a videl som aj Michel Bouqueta. Prosim, viac takychto filmov a menej Kapitanov Banglades ci jaxa to vlastne vola, menej Tchorov, Spajdrdementov, Chapie a podobnych "nadher". 100 %(3.10.2017)

Kvalitní špionážní snímek s výborným hereckým obsazením ústřední čtyřky (Brynnerovi budiž navíc připsáno k duhu, že nepřehrává ruský přízvuk), který však není tak spletitý, jak by možná mohl být. Inspirace Philbyho aférou (potažmo cambridgeskou čtyřkou/pětkou) je zřejmá, pokud jste o ní kdy slyšeli. Velká část filmu navíc působí jako reklama na to "jak vlastně funguje zpravodajská služba", což ovšem není na škodu, zvláště když je tento přístup tak krásně vypointován ve scéně s Araratem. Výjimečně bych moc nevzýval Morriconeho hudbu, protože spíš než o "komplexní soundtrack" tu jde hlavně o jednu (úžasně "chřestýšovitou") znělku. Je ovšem nadmíru škoda, že celým snímkem neprostupuje taková sychravá atmosféra, jakou má finále na německo-německé (checht) hranici.(10.7.2015)

• Yul Brynner