Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Špionážní snímek odehrávající se dle skutečné události kolem vysoce postaveného zaměstnance KGB Vlasova (Yul Brynner), který za nejtužšího období tzv. "Studené války" přeběhne na Západ a tvrdí, že může učinit řadu závažných odhalení o sovětských agentech, kterým se údajně podařilo proniknout do tajných služeb na Západě a infiltrovat je. Tyto informace vzbudí obrovskou vlnu chaosu a stíhání oněch proruských špionů, vlnu neprokázaných obvinění a zatčení agentů vlastními vládami a dokonce jejich odsouzení. Až po několika letech vypluje na povrch, že se informace a obvinění ruského přeběhlíka nezakládaly na pravdě. Vlasov byl vlastně jen falešný zběh-špion, nastrčený vlastní organizací, aby zeslabil západní bezpečností složky. Disponoval však velmi pravděpodobnými fakty a tím se mu podařilo úplně dezorientovat západní kontrarozvědku. (LiVentura)

(více)

Recenze (14)

majo25 

všechny recenze uživatele

Eurošpionážny triler, ktorý pracuje s prvkom studenej vojny a zaujímavo vykresluje infiltráciu či skôr odinfiltráciu tajných služieb. Zámer obsadiť dvojicu amerických hviezd Brynner a Fonda bol skvelým nápadom, a samozrejme aj veľkým ťahákom, a aj vďaka nim a skoro až 'emeriken stajl' spracovaniu má film solídnu atmosféru a tiež grády. Akonáhle je to bez nich a k slovu sa dostáva francúzska vetva špionáže, je to už slabšie. Záver s prekvapujúcim odhalením to však opäť napráva. Páčili sa mi tiež high-tech zariadenia tajných služieb, aj keď niektoré boli trochu sci-fi. Je to tak medzi 3 a 4 hviezdami, vypustiť niektoré dokumentárnejšie zábery z prostredia CIA, znížiť počet postáv, aj tá stopáž by si želala byť o niečo kratšia, ale prižmurujem oko, pretože ma to ako celok bavilo. ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Klasický špionážní film ze staré školy. Tento je ale skvěle obsazen, v hlavních rolích jedna hvězda vedle druhé. Divák trochu nahlédne i do amerického sídla vedení CIA v Langley, kde pro americkou tajnou službu pracují desítky tisíc zaměstnanců. Tento film ze začátku 70. let ukazuje dnes již primitivní techniku, ale tehdy to byl top. Děj filmu docela ujde, je to vše o studené válce a špionáži ruské proti americké a naopak. ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

Konecne sa rozidem s miestnym konspiracnym teoretikom, ktory veri na koniny  ako Zidovska ritualna vrazda, NWO, judaizovanu RKC a spiknuti proti krestanskej cirkvi. A som tomu velmi rad. Perfektny spionazny fryler z obdobia Studenej vojny a o tom ako sa podarilo infiltrovat tajne sluzby agentmi Rise Zla. Akcnych scen je sice minimum, ale vynahradzuje to postupne budovane napatie a kurevsky problem je verit niekomu, ze jo. Hlavne v takom prostredi, v akom sa ti ludia pohybopvali a pohybuju. Kulisy su vyborne, dialogy perfektne, Yul Brynner film suverenne taha, ale ma vydatnu herecku pomoc : Henryho Fondu, Noireta /Stara Puska, Prohnili/, vybornu Marie Dubois a a videl som aj Michel Bouqueta. Prosim, viac takychto filmov a menej Kapitanov Banglades ci jaxa to vlastne vola, menej Tchorov, Spajdrdementov, Chapie a podobnych "nadher". 100 % ()

Kubaso 

všechny recenze uživatele

Stejně jako Karlos80, i já jsem měl neodbytný pocit, že multijazyčné pojetí ve filmu spíš nadělalo řádný zmatek, než aby mu dávalo zdání autenticity. A angličtina obvykle zaznívá s bezpočtem evropských přízvuků, což v kombinaci se zamotanějším dějem a brzkým odsunem Brynnerovy postavy z centra dění zapříčinilo, že jsem se v té síti nakonec vcelku dobrovolně ztrácel. Když ponechám stranou Brynnera, který hraje už jen sundáním klobouku, tak se mi už líbil pouze Noiret. Celé to ve mně vzbudilo dojem, že se tímto filmem Verneuil pokoušel proniknout do Ameriky, ale díky jeho serióznějšímu přístupu k tématu jeho dílo možná zestárlo hůře než ty americké. Jeho rukopis jsem navíc ve větší míře zaznamenal až v posledních minutách. Rozhodně to není špatný film, ale z režisérovy filmografie mi zatím sedl zdaleka nejméně. ()

Rimland 

všechny recenze uživatele

Kvalitní špionážní snímek s výborným hereckým obsazením ústřední čtyřky (Brynnerovi budiž navíc připsáno k duhu, že nepřehrává ruský přízvuk), který však není tak spletitý, jak by možná mohl být. Inspirace Philbyho aférou (potažmo cambridgeskou čtyřkou/pětkou) je zřejmá, pokud jste o ní kdy slyšeli. Velká část filmu navíc působí jako reklama na to "jak vlastně funguje zpravodajská služba", což ovšem není na škodu, zvláště když je tento přístup tak krásně vypointován ve scéně s Araratem. Výjimečně bych moc nevzýval Morriconeho hudbu, protože spíš než o "komplexní soundtrack" tu jde hlavně o jednu (úžasně "chřestýšovitou") znělku. Je ovšem nadmíru škoda, že celým snímkem neprostupuje taková sychravá atmosféra, jakou má finále na německo-německé (checht) hranici. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (1)

  • Námět filmu čerpá z případu Kima Philbyho, jenž byl vysokým důstojníkem britských tajných služeb a jedním z nejpřednějších agentů KGB. (aporve)

Reklama

Reklama