Nabít a zabít

Lucky # Slevin

Nabiť a zabiť

Krimi / Thriller

Německo / USA, 2006, 109 min

Film, kterému utekly 4 hvězdy opravdu o fous... Jenže utekly. Začínalo to velice slibně - stylově rozjetý příběh o ztrátě velkého balíku v nevydařené dostihové sázce, zajímavé slovíčkaření a slušná dávka černého humoru... Jak tak minuty plynou, film zvážňuje a "přitvrzuje", až by leckdy mohl připomenout klasický noir, nebo aspoň o třídu lepší Payback. Ovšem Kosa padá na kámen se závěrečným zvratem a megalomanskou pointou, které naneštěstí místo aby film povýšili na nečekaný zážitek, spíše jej částečně zakopou svým patnáctiminutovým, polopatickým vysvětlováním a po sté už otravnými flashbacky. Vypadalo to, jakoby scénář byl psán za jediným učelem - závěrečným překvapením a to není dobře, film by měl mít i něco víc... Aspoň herci byli slušní, zejména tedy roztomilá Lucy Liu. 7/10(21.7.2008)

Příběh LUCKY NUMBER SLEVINA není nějak převratný, ale to co s ním scénárista a poté režisér Paul McGuigan udělal, "stojí za to, abych smekl klobouk, tedy kdybych na hlavě nějáký měl." Samozřejme za podpory vynikajících herců: Bruce Willis, Ben Kingsley, Lucy Liu, Morgan Freeman a hlavně vynikající (sám jsem překvapený že to slovo používám v kontextu s ním) Josh Hartnett (Slevin Kelevra), kterého jsem nikdy moc v oblibě neměl. A Bruce v roli zabijáka Goodcata ukazuje, že nepatří do starého železa a po SIN CITY a 16 BLOCKS je to další úspěšný zářez v jeho kariéře. Pokud tedy chcete napínavý, zábavný a zároveň temný thriller, neměl by vás SLEVIN minout. Navíc z filmu si odnesete řadu zajímavých pouček. V hlavě mi utkvěla hlavně tahle: Nenoste na sobě ručník déle než je nezbytně nutné :)(4.8.2006)

První půlka, plná rádoby cool dialogů, kdy se mají postavy slovně stírat, je čiré utrpení. Pak se začne účtovat a stírat krev ze země a McGuigan konečně nasadí té překombinované historce nějaké grády. Vysvětlující flashbacky baví, ale věrohodnost je v háji. Hartnett hraje (!), Willis kamenný jako tradičně a zbytek tak nějak přicmrndává tím, že má slavné jméno, filmové ceny počítá na metráky a snaží se působit strašně nad věcí. Rozpačitost je dojem, který to charakterizuje nejlíp, ale druhou šanci tomu už asi nikdy nedám. Slabší 3*.(22.10.2010)

Rozhodne mily prekvapeni a i celkove me film dost prekvapoval. Ze zacatku film pripomina ne nejak zvlast originalni kriminalku, kde se najde par zajimavejch prvku, ale zase tu neni akce. Ale na druhou stranu, film je vypravenej tak zvlastne pohodove a je ladenej do cerny komedie, navic podkreslenej zajimavou hudbu, takze dokaze zaujmout. No a ja cekal, ze to tak nak pojede az do konce a uz sem si vymejslel, kdo jak umre a co se jak vyresi. A pak najednou prask, naprosta zmena, dokonce i stylu vypraveni, film zdrsni, dovysvetli se par nelogickejch momentu ze zacatku, vse do sebe zapadne a diky necekanejm vrazdam a zvratum, ktery sice prekopavaj skoro vse, ale jsou logicky, se da film oznacit za docela originalni. Co se tyce samotnejch vrazd, tak jsou pekne krvavy a drsny, akorat skoda, ze Bruce ma pro dualy jen jednu prilezitost, ale zase me potesilo, ze tu je docela casto. Hartnett tu zvlada jak toho drzyho pohodare, tak vaznejsi tvar bez problemu, Lucy Liu je kouzelne hyperaktivni a Morgan Freeman nezklame nikdy. Jedinej, kdo se mi nelibil, je Ben Kingsley, to byl naprosto otresnej hereckej vykon. Takze celkove, i kdyz je ve filmu minimum akce a porad se tu jen mluvi, tak jsou dialogy svizny, vtipny a sem tam se urodi slusna hlaska a to cely natoceno zajimavou kamerou, takze film dokaze bavit od zacatku do konce, ale na 5* to nebude.(2.11.2007)

Veru, rizikové to podnikanie v týchto končinách. Jeden by si pomyslel, že hranie sa na ritchieovky či tarantinovky je už pasé a pozrime sa, nie je. X-tý klon klonov variujúci akt sladkej pomsty v ktorom niet núdze o nóbl tváre, hyper hektický háv (podobný tomu ukričanému z "Running Scared") a rádoby cool vyznenie. Pozerať sa na to v pohode dá, Liu/Harnett na rozdiel od Kingsleyho/Freemana neprehrávajú, kde-tu sa objaví úsmešne zlomyseľná poznámka alebo kvalitne rozbitý čumák, ale akonáhle dôjde k schématickému zvratu a nadbytočnému vysvetľovaniu, tak onen načrtnutý nadhľad sa nadobro vytráca. Suma sumárum, zostávajú len nenaplnené očakávania s "odlepujúcou sa" náplasťou štýlovej kriminálky. S McGuiganom je to ako na hojdačke, raz hore ("Acid House"), raz dole ("Push"). "Lucky Number Slevin" sa mi vidí ako jeho stred.(7.9.2011)

• - Pistole s tlumiči, které používá Mr. Goodkat (Bruce Willis) jsou CZ-75B - české pistole ráže 9 mm Luger vyrobené v České Republice ve zbrojovce CZUB a.s. (Česká Zbrojovka Uherský Brod). (c.tucker)

• - Na začátku filmu, když Bruce Willis zastřelí muže na parkovišti, tak to vypadá, že ten muž padá už na polorozbité sklo svého auta. (Čiban)

• - Navzdory hvězdnému obsazení utržil 30-milionový snímek společnosti MGM po prvních třech dnech (7. – 9. 4. 2006) promítání jen 7 mil. dolarů, které stačily na pátou příčku amerického žebříku návštěvnosti. Celkový zisk v kinech USA se vyšplhal na sumu 22,4 milionů, přičemž na VHS a DVD vydělal ještě o polovinu více. (imro)