Nabít a zabít

Nabiť a zabiť

• Nizozemsko

Krimi / Thriller

Německo / USA, 2006, 109 min

První půlka, plná rádoby cool dialogů, kdy se mají postavy slovně stírat, je čiré utrpení. Pak se začne účtovat a stírat krev ze země a McGuigan konečně nasadí té překombinované historce nějaké grády. Vysvětlující flashbacky baví, ale věrohodnost je v háji. Hartnett hraje (!), Willis kamenný jako tradičně a zbytek tak nějak přicmrndává tím, že má slavné jméno, filmové ceny počítá na metráky a snaží se působit strašně nad věcí. Rozpačitost je dojem, který to charakterizuje nejlíp, ale druhou šanci tomu už asi nikdy nedám. Slabší 3*.(22.10.2010)

Příběh LUCKY NUMBER SLEVINA není nějak převratný, ale to co s ním scénárista a poté režisér Paul McGuigan udělal, "stojí za to, abych smekl klobouk, tedy kdybych na hlavě nějáký měl." Samozřejme za podpory vynikajících herců: Bruce Willis, Ben Kingsley, Lucy Liu, Morgan Freeman a hlavně vynikající (sám jsem překvapený že to slovo používám v kontextu s ním) Josh Hartnett (Slevin Kelevra), kterého jsem nikdy moc v oblibě neměl. A Bruce v roli zabijáka Goodcata ukazuje, že nepatří do starého železa a po SIN CITY a 16 BLOCKS je to další úspěšný zářez v jeho kariéře. Pokud tedy chcete napínavý, zábavný a zároveň temný thriller, neměl by vás SLEVIN minout. Navíc z filmu si odnesete řadu zajímavých pouček. V hlavě mi utkvěla hlavně tahle: Nenoste na sobě ručník déle než je nezbytně nutné :)(4.8.2006)

Rozhodne mily prekvapeni a i celkove me film dost prekvapoval. Ze zacatku film pripomina ne nejak zvlast originalni kriminalku, kde se najde par zajimavejch prvku, ale zase tu neni akce. Ale na druhou stranu, film je vypravenej tak zvlastne pohodove a je ladenej do cerny komedie, navic podkreslenej zajimavou hudbu, takze dokaze zaujmout. No a ja cekal, ze to tak nak pojede az do konce a uz sem si vymejslel, kdo jak umre a co se jak vyresi. A pak najednou prask, naprosta zmena, dokonce i stylu vypraveni, film zdrsni, dovysvetli se par nelogickejch momentu ze zacatku, vse do sebe zapadne a diky necekanejm vrazdam a zvratum, ktery sice prekopavaj skoro vse, ale jsou logicky, se da film oznacit za docela originalni. Co se tyce samotnejch vrazd, tak jsou pekne krvavy a drsny, akorat skoda, ze Bruce ma pro dualy jen jednu prilezitost, ale zase me potesilo, ze tu je docela casto. Hartnett tu zvlada jak toho drzyho pohodare, tak vaznejsi tvar bez problemu, Lucy Liu je kouzelne hyperaktivni a Morgan Freeman nezklame nikdy. Jedinej, kdo se mi nelibil, je Ben Kingsley, to byl naprosto otresnej hereckej vykon. Takze celkove, i kdyz je ve filmu minimum akce a porad se tu jen mluvi, tak jsou dialogy svizny, vtipny a sem tam se urodi slusna hlaska a to cely natoceno zajimavou kamerou, takze film dokaze bavit od zacatku do konce, ale na 5* to nebude.(2.11.2007)

Počas celého filmu pozeráme na niečo, čo je na konci totálne vyvrátené. Mám rád obrovské zvraty v deji a rozbitie divákovej ilúzie a musím povedať, že toto bolo z tých kvalitnejších! Opäť film, ktorý reprezentuje smotánka Hollywoodu a že zahanbiť sa nenechali. Ani po stránke scenára, či kamery, no prekvapil ma maznáčik Hartnett v inej pozícii, ako ho poznáme. No a čo sa týka Lucy Liu, niektoré scény sa mi tam absolútne nehodili, pretože spočiatku boli miestami komické a v takomto vcelku vážnom thrilleri si to mohli odpustiť. Ale inak pomsta bola sladká a aj milostná zápletka priniesla do filmu niečo nové. 80%.(10.10.2006)

• Lima

Každý filmový fanoušek od dob KILL BILLa ví, že pomsta chutná nejlépe servírována za studena. Bohužel o tu McGuiganovu jsem si řádně opařil ústa. Zpočátku je celá story slibně rozjetá, vypravěčsky příjemná a vtipná, bez fuckování s kadencí kulometu a sympatickými postavami. Jenže zhruba půl hodiny před koncem úplně změní tvář, vypravěčská lehkost je tatam a ke slovu se dostane překombinované rozřešení s únavnými vysvětlujícími flashbacky a početným bodycountem, kterému chybí nadhled a které tak řadí McGuiganův film mezi letošní neoriginální, mnou už dávno okoukané zbytečnosti typu ´Running Scared´. Už mě zkrátka všechny ty ultra-hyper-cool tarantinovské klony nudí! Ben Kingsley může na svého Gándího a Itzhaka Sterna už jenom se slzou v oku vzpomínat, hraje otřesně (zejména patrné v dialogové scéně mezi ním a Freemanem), některé nelogismy v ději jsou vskutku "pozoruhodné" a Josh Hartnett dokazuje, že je jenom průměrným hercem a na vážně pojaté role prostě nemá.(30.9.2006)

• - Ben Kingsley si postavu Žida zahral už vo filme Schindlerov zoznam (1993). (marciano)

• - Rentgenový snímek ruky v márnici patří režisérovi. (washek)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 19. (Zdroj: ČSFD.cz)