Nabít a zabít

Lucky Number Slevin

Nabiť a zabiť

Krimi / Thriller

Německo / USA, 2006, 109 min

Strašně příjemně mě tento film překvapil. Nečekal jsem skoro nic, protože gangsterky obyčejně moc nemusim, Josh Hartnett mi není tak úplně sympatický a i název mě podivuhodným způsobem odpuzoval. No a nakonec jsem se od první minuty výtečně bavil. Lucky Number Slevin začíná jako velmi vtipná krimi komedie s ulítlou zápletkou, v níž se všichni chovají strašně podivně, což jsem bral prostě tak, že komediální světy si mohou mez mezi logickým a debilním jednáním posunout tam, kam samy chtějí. O to víc mě překvapilo, že v poslední půlhodině se absolutně zvážní, příběh se racionalizuje a chování hlavní postavy se vysvětlí. Bohužel to vysvětlování v několika momentech dost hapruje, spokojenější bych asi byl, kdyby se v komediální rovině dojelo až do konce. Ale i tak u mne převládají pozitivní pocity.(5.8.2011)

• tron

„Prečo mu hovoria rabín?“ – „Pretože je rabín.“ Ach, veď je to smiešne. Milý slogan ("Všetci chcú ísť do neba, ale nikto nechce zomrieť.") prináša v prvom rade pocit, že o tarantinovke hovoria ľudia, ktorí od Tarantina nič nevideli. Bohužiaľ, najsnaživejším vtáčikom-hlupáčikom spomedzi nich je samotný režisér Paul McGuigan. Trápne silácke dialógy, hnusné kvázi cool scény a odporne pozérske "herecké výkony" Morgana Freemana, Brucea Willisa, Bena Kingsleyho a Josha Hartnetta (fádna Lucy Liuová je zďaleka najlepšia, konečne nedostala rolu "mrchy s bičíkom").(9.6.2007)

Tenhle film je pro mě jedním velým paradoxem. Dvě třetiny divák zírá na nudné scénaristické "choutky", stylistické "vychytávky" a hvězdné obsazení, které je filmu jako by jen na ozdobu. Pak přijde závěrečná třetina, kdy je příběh zcela převrácen nespolehlivým vypravěčem aka kansaskou léčkou. Je to právě poslední třetina, která je překvapivě zábavná, pokud si odmyslíte vše předešlé. Ve spojení s tím je totiž překombinovanou a maximálně iritující fraškou, jinými slovy kupí vysvětlení na vysvětlení a z diváka dělá jen blbce.(29.3.2011)

Mistr a jeho učedník - no kolikrát už to tady bylo? ;-) Ale v takhle stylovým podání tuhle kansaskou léčku sežeru klidně i s navijákem. A ráda!(27.9.2008)

Skvělý filmový zážitek, který ale díky svému naprosto nepředvídatelnému konci ztrácí kouzlo druhé projekce. Na poprvé film ale nejde jinak než doporučit.(4.11.2006)

• - V Austrálii film uvedli pod názvem „The Wrong Man“. Pod stejným jménem je známý i snímek Alfreda Hitchcocka z roku 1956, přičemž oba filmy mají podobnou dějovou linii. Obyčejný muž se ocitne v nesprávný čas na nesprávném místě a namočí se do velkých problémů. Hlavním důvodem změny názvu byl však údajně fakt, že krkolomnost původního názvu diváky spíše vyplašila. (imro)

• - Na začátku filmu, když Bruce Willis zastřelí muže na parkovišti, tak to vypadá, že ten muž padá už na polorozbité sklo svého auta. (Čiban)

• - Když přijde Slevinova sousedka pro cukr a po rozhovoru odchází - má bílé ponožky, když se ale v zápětí vrací zpět pro cukr, který zapomněla, už jsou červené. (Terva)