Proposition

• Austrálie The Proposition (více)

Film se odehrává v drsném a neúprosném prostředí australského vnitrozemí na konci 19. století. Proposition je ohromujícím příběhem oddanosti, odplaty a hledání spravedlnosti v zemi bez pravidel. Charlie Burns (Guy Pearce) je odpadlík, žijící se svými dvěma bratry mimo hranice zákona. Artur (Danny Huston) a Mikey (Richard Wilson) jsou hledaní pro znásilnění a vraždu. Když se kapitánu Stanleymu (Ray Winstone) podaří zatknout Charlieho a Mikeyho, udělá Charliemu složitý návrh - skoncovat s brutalitou, jež je obklopuje. Aby Charlie zachránil svého bratra před oprátkou, musí najít a zabít Arthura, svého psychopatického staršího bratra, o němž si Stanley myslí, že je hlavním viníkem násilí. Oba muži čelí nemožnému morálnímu dilematu, které vede k vražednému vyvrcholení. (oficiální text distributora)

ScarPoul

Čakal som niečo viac. Drsný austrálsky western, kde tečie krv prúdom a kde je nehostinná krajina rovnako krutá, ako muži čo ju obývajú. Hillcoat je zručný režisér s dôrazom na atmosféru. Ale herci poriadne nemajú čo hrať, silných scén je tu minimum a vzájomná interakcia ktorá smeruje k nejakej epifánií je tiež veľmi slabá. Škoda toho. Nick Cave si spravil s Warrenom Ellisom dobrý soundtrack a to mi zatiaľ stačí. Hillcoat aj tak naplno prejavil svoj um v Ceste. Pre mňa v rámci žánru priemer hoci sa to odohráva na inom kontinente. ()

rawen

Nedá mi to nesrovnávat s Caveovým životním (literárním) dílem "A uzřela oslice anděla" - v němž se nám pan Nick asi nejvíce otevřel. Jeho oblííbené prostředí (ušmudlaný bohem zapomenutý venkov plný much a polozdegenerovaných zubožených obyvatel) v Propositionu je - jeho oblíbený typ postav zkažený ale morálně statný hrdina, který neváhá obdivovat krásu a být citlivý (i když v Oslici je to spíš jen schizofrenní pošuk) - těch tam je také pár - další aspekt Caveovy duše - násilí - toho je tam požehnaně (možná až moc) - - - ale co dál? Příběh je jen jakýmsi zlomkem (strašidelným krutým příběhem povídaným v noci u ohně) a to mi vadí nejvíc, taky se Cave mohl odvázat víc po hudební stránce - když už se staral i o hudbu, mohl ze sebe vydojit i něco víc než jen dva tři melodické koncepty a jeden opakující se lyrický text. Film jsem dokoukal v kině před hodinou a veškeré pocity z něj už skoro vyprchaly a to není dobře. Kvituju hercetví Guye Pearce a potěšila mne Emily Watson - - - ve zkratce, film je solidní, netradiční, syrový a drsný, ale moc toho nakonec nenabízí... Cavea si raději poslechněte a přečtěte... PS: parádní úvod s černobílými stylizovanými fotografiemi. 6/10 ()

HateBreeder

Austrálie si tě získá, zavrtá se ti pod kůži a už v tobě zůstane. Je to bohem zapomenutá krajina, takže se tu nehraje podle jeho pravidel. Každý si stanoví svá vlastní. To nejdůležitější a mnohdy jediné pravidlo je přežít. Toho by ses měl držet bratře, jinak se nemusíš dožít dalšího východu slunce. Žádné přátele nemáš, takže se můžeš spolehnout jen sám na sebe a na svou rodinu. Nikdy ji neopustíš. Nikdy !! Poté by tě totiž opustila i jejich láska k tobě. A bez svých blízkých bys nebyl nic, nebyl bys schopen žít a venku bys pošel jak ten prašivej pes. To si, bratře dobře pamatuj. My jsme rodina. ()

brutale

Pútavo sfilmovaný jednoduchý príbeh, o osude troch bratov a miestodržiteľa zákona Kpt. Stanleyho, ktorý sa snaží "barbarskú" austráliu prerobiť na podobu anglického modelu civilizovanej spoločnosti. Muchy, domorodci, špina, pot vs. čistý dom Kpt. Stanleyho a jeho ženy Marty. Krásna kamera vo mne miestami spúšťala pocit, že som cítil vôňu/zápach Austrálie k čomu rozhodne prispela aj hudba, ktorú pre film zložil Nick Cave. ()

adamo_znk

Přidávám pátou hvězdu. Nedávno jsme se s mym fotrem vydrželi hodinu nalitý bavit nad jedním jediným výrazem Dannyho Hustona. "Je jako pes, jako divokej pes!" ... Ten pohled se prostě časem vryje hluboko pod kůži, stejně jako tenhle skvělej western ! ()

MrCreosote

Příběh je jako vystřižený z některé knihy od Cormacka McCarthyho, režie tenhle dojem ještě umocňuje. Líbí se mi také prolínání poetických částí s těmi krutými a krvavými - film pak získává na údernosti. Herecky ovšem nevládne Guy Pearce, ale napovrch drsný, nicméně uvnitř citlivý a zranitelný Ray Winstone. ()

Chermy

Není to špatné, ale ani nijak strhující. Westernů je dnes jak šafránu, takže tahle celkem vydařená žánrovka, špinavá a krvavá, docela potěšila. ()

Nick Tow

Drsná, vagabundská Nickova poézia oplodnila tento film všetkým, čo máme (alebo nemáme) radi aj na jeho pesničkách. Ale medzi filmovým scenárom a "murder" baladou zabrnkanou na rozladenom klavíri, je preda len rozdiel. Aby celá tá surová, spotená, krvou a muchami oblepená atmosféra zafungovala, museli by byť postavy životnejšie a príbeh menej predvídateľný a konvenčný. Na film asi čoskoro zabudnem, ale meno Johna Hillcoata si pre istotu zapamätám. ()

joehot

Prostředí překrásně divoké, to jo. Ale s takovýmhle scénářem by Proposition mělo mít tak o pětadvacet minut méně, pak by bylo kulervoucí. ()

Hoyt

Westerny jsem neměl nikdy moc v lásce a ani tento snímek na mě nějak extra dojem neudělal. Žádný hlubší zážitek ani emoce se nekonaly. Divné vypravění příběhu ani poetika v něm se mě nijak zvlášť nedotkly. Charakterům postav jsem taky neuvěřil až na kapitána Stenlyho a jeho ženu. Z herců jasně nejlepší Ray Winstone s Emily Watson plus pěkné záběry kamery a občas atmosféra zachraňují aspoň hodně slabý průměr. ()

DDT

Kříženec mezi Peckinpahem a Jarmuschovým "Dead manem". Syrový film, na hony vzdálený vyumělkovaným hollywoodským westernům. Bohužel ale kvalit ani jednoho ze svých vzorů nedosahuje. Velmi přesvědčiví herci zachraňují trochu příliš řídký a předvídatelný děj a recitující zabijáci na mne působili nechtěně komicky. Přestože je poměrně snadné hledat v tomto filmu mouchy (uvidíte sami :-)) jedná se o jedno z nejpříjemnějších překvapení tohoto roku a rozhodně nadprůměr ve svém žánru. ()

Marsik

Jeden z mála australských filmů, co jsem viděl. Posledně jsem zčíhnul Království zvěrstev a to se mi moc nepáčilo, ale tenhle snímek...to je něco jinýho! Tempo filmu je sice mírně utahané, ale to vůbec nevadí. Celých 95 minut jsem byl přikovanej k sedačce a čekal, jestli Charlie svýho bráchu nakonec zastřelí nebo ne. Pearce (lehce mi tu připomínal Ježíše) a Winstone byli fakt v pohodě. Jedním slovem - překvapení. Nečekal jsem, že mě tenhle western chytne. 80% ()

PauloZ

Perfektní začátek a syrový konec. Mezi tím ale v podstatě nic, co by stálo za zmíňku. Čekal jsem drsný western, kvalitní přestřelku a hlavně nějaké grády. Drsný svým způsobem je, ale zbytek tomu chybý. Střední část je utahaná, značně emotivně položená a svým způsobem i poutavá, ale není to to, co jsem chtěl. 3,5* ()

SlecnaSmilly

Pánové, dobře zamkněte své ženy, dcery a psy, jinak se může stát, že z jejich vnitřností budete zítra číst budoucnost. Nick Cave nás veme na místo, kde žijou tak drsní hoši, že by nám patrně činilo potíže jim i zavolat a nabídnout exkluzivně výhodný tarif, natož je potkat osobně. K tomu je tu fakt úmorný vedro, ani lišky sem nechoděj dávat dobrou noc, snídá se tu samohonka, a když zabijete jednu mouchu, tak jí dalších dvanáct přijde na pohřeb, uf, špínou za nehty by se dala vydláždit Fifth Avenue, a do toho tu máme tenhle případ bratrů Burnsů, jsou přesně tři, nejmladší Mikey, prostřední Charlie a nejstarší Arthur, ani jeden z nich nejspíš nenavštěvoval skauta nebo nedělní školu, ale co do proradnosti jasně vítězí nejstarší brašule. Takže, když se šerifovi podaří zajmout první dva z bandy prohnilejch sourozenců, tak zosnuje prvotřídní plán. Charlie musí do devíti dnů přinést hlavu toho nejzkaženějšího, aby zachránil pozadí toho (zatím) nejnevinnějšího. Ten smrad cítí celej zapadákov, jen kapitán stále doufá, že se mu podaří vrátit zákon tam, kde nikdy nebyl. Nečekejte žádné přestřelky férových kovbojů, tady vládne brutalita a násilí, jsme děti prázdnoty, jestli chcete spasit svoji duši, tak si rychle zopakujte modlitbu Páně a pamatujte, že smrt je jen obklad na rány života. ()

ConanVJ

Průměrný western mi znepříjemňova šílená hudba, která film hodně kazí. Příběh je jednoduchý a místy i nudný, obsazení celkem ušlo. Za mě 30% :( ()

ledzepfan

Ten Caveuv rukopis je z toho cítit na sto honů a to je jenom dobře....Bohem zapomenutá a dávno zatracená země plná much a hnijícího masa-A v tomhle bordelu si pár pískem ošlehaných a vymazleně napsaných, chlapských charaktérů rozjede osudový,hypnoticky houpavý propletenec plný střelného prachu ,chlapských zásad, zasychající krve na rukou .............a much :D ()

EastWicka

Mimozemsky prázdná krajina, nad níž září myriády hvězd a jezdec je v ní cizí. Vyprahlé peklo, ve kterém se lidé proměňují v psi, a sluneční výheň z nich stírá pozlátko civilizace. Austrálie... Ve své mordýřské baladě vytvářejí Nick Cave s Johnem Hillcoatem chvílemi až nevydýchatelný obraz minulosti své domoviny, syrový a podobný noční můře. Drtivému dopadu filmu napomáhají představitelé hlavních rolí, zejména Ray Winstone a Guy Pearce, řada až mystických scén, práce s vystupňováním emocí na jedničku a krásný soundtrack s houslovými motivy Warrena Ellise. ()

kikuka

..pekne drsna "murder ballad" s dotykom klipovej estetiky..a adrian ma zas "cituje" ;-)..a aby som nezabudla - vsimnite, ako sa v troch zaberoch zmeni pomer nebo - zem.. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

14.08.2010

Tahle země není pro kanibaly

Tahle země není pro kanibaly

17.01.2008

...aneb Viggo Mortensen versus lidožrouti. Ne, nejste sami, kdo má pocit déja vu. Jsou tomu zhruba dva týdny, co jsme psali o připravovaném historickém dramatu Vanikoro, mapujícím tragický konec… (více)