• Česko

Scénografie:

Todd Cherniawsky

Kostýmy:

Alex Kavanagh

On to je opravdu tak trochu spletenec poměrně laciných žánrových motivů a la Mutant, ambiciózních vědců a snahy udělat z toho pulpového tématu něco, co se tváří seriózně a stojí bezmála na půdě artu. Musím říct, že mě tahle symbióza moc nepřesvědčila, ona ta mutantka vypadala dost brakově a všechny ty sexuální vztahy mezi hlavními protagonisty byly tak nějak laciné. Je to ale slušně herecky obsazené, se zajímavou trikovou stránkou, nicméně Cronenberg kdysi točil podobné filmy zajímavěji, úchylněji, provokativněji. Celkový dojem: 55 %.(8.7.2012)

Natali je jeden z tých maniakov, ktorému sa darí točiť nezávislé filmy s poriadnou dávkou science fiction tak, aby aj za málo peňazí nevyzerali gýčovito a lacno. Týmto filmom to opäť potvrdil. Starostlivo poskladaný príbeh možno neovplýva najoriginálnejším nosným príbehom, ale dobrí herci a atmosféra dusná, miestami priam psychologicky horrorová dávajú divákovi pocítiť, že nepozerá každodenný rutinný film. Aj keď som mal síce miestami pocit, že Natali točí postupujúcimi minútami úplne bezhlavo a netuší kam ho príbeh vlastne dopraví, tak výsledný dojem bol viac než komplexný a ucelený. 80%.(13.10.2010)

Tento film je stejně podivný mutant jako příšerka o které vypráví - každou chvíli zmutuje do něčeho jiného. Ze standartního (leč vskutku skvělého) příběhu o vědcích kteří všem navzdory vytvoří svůj experiment, tajně si ho pěstují a velice rychle nad ním ztrácí kontrolu se tak ve třetině stopáže stává prapodivná parafráze na rodinné drama s důrazem na psychologické prokreslení postav, a to zejména hlavní "outsiderské holčičky toužící se stát sebevědomou ženou". A pak, opět zhruba po třetině filmu, začali najednou všichni scénáristé fetovat kokain a znásilňovat Cronenberga, takže ve filmu se z rodinné idylky rázem stává úchylné psycho ve kterém chvíli lidé znásilňují lidé mutanta a chvíli zase mutant lidi. A všechny (tedy skoro, krom těch pár na kusy roztrhaných) to zjevně baví, protože si dobrovolně a cílevědomně vyšlapávají cestičku k případnému pokračování. První třetina potěšila velmi, druhá otravovala nemálo a u třetí jsem se smál na celé kolo. _Splice je až příliš nedopečený hybrid, ale i tak je potěšující že i něco takto nežánrově divného v americe může vzniknout. Jen je nutné dodat že ten, kdo by od tohoto čekal například temný horor nebo hardcore akční sci-fi, bude nesmírně zklamán. 6/10(9.1.2011)

• M.a.t.t.

Nataliho štýl mám rád, ale tento podivný hybrid mu nevyšiel. Akoľvek sympatická je mi snaha dostať z béčkovej zápletky niečo viac, pár dobrých scén ešte fungujúcu atmosféru nevytvorí. Naviac ak miesto znepokojenia a hlbšieho zamyslenia výsledok občas vyvoláva skôr neveriaci údiv a nechcený úškrn, niekde asi bude problém.(25.7.2010)

Značně podhodnocený, přesto dosti originální sci-fi film. Kanadský svéráz David Cronenberg takové točil před nějakými dvaceti lety, dnes se k jejich duchu vrací Američan Vincenzo Natali. Teď se ovšem křížení hmyzu s člověkem více sofistikovalo a experimentuje se s DNA. Je dobře, že scénář nereflektuje ani tak etickou rovinu takového konání, jako spíše psychologickou rovinu a možné další přesahy (sexuální extempore mezi vědcem a zkoumaným objektem však nebyla moc košer). Logickému schématu snímku lze sice mnohé co vytknout, ale vnímáno v rámci žánru se jedná o snímek svojský a v dobrém slova smyslu svérázný, atmosféra je nejvyšší devizou celého celkem podařeného ,,genetického sci-fi"...(14.3.2011)

• - Převážně se natáčelo v Torontu a Hamiltonu. (Terva)

• - Organismy Ginger a Fred, které vědci ve filmu vyvinou, mají jména po hercích Fredu Astairovi a Ginger Rogers. (-bad-mad-wolf-)

• - Zkratka vývojové společnosti ve filmu je - NERD. Českým ekvivalentem tohoto výrazu je slovo „šprt“. (Nathaniell)