Jeden z posledních hollywoodských velikánů Kirk Douglas (1916-2020) se v sedmdesátých letech dvakrát pokusil o režii, nejprve dobrodružným snímkem Rošťák na motivy Stevensonova "Ostrova pokladů" a potom westernem Patrola, v němž sám ztělesnil cynického muže zákona s politickými ambicemi. Marshal Nightingale je v čele svého oddílu v patách obávanému bankovnímu lupiči Jacku Strawhornovi. Svou snahu o prosazení práva dává okázale najevo obyvatelům texaského městečka, kde hodlá zlosyna poslat k čertu. Chce se totiž stát senátorem a každý hlas se může hodit. Ovšem události nabírají nečekaný směr, když se role obrátí a psanec vezme namyšleného představitele zákona do zajetí. Nestačí mu, že ho zesměšní, jeho pomsta je totiž mnohem rafinovanější. Řídí se při ní heslem: "Čestný muž zůstane čestným jen do okamžiku, kdy se mu to vyplatí." Douglas se poučil z nezdaru své režijní prvotiny a vytvořil revizionistický western, typický pro první polovinu sedmdesátých let (např. McCabe a paní Millerová), kdy se řada žánrových snímků nepokrytě vyjadřovala k současné politické situaci. Mezi dalšími herci zaujme zejména Bruce Dern, jenž svého psance Strawhorna pojal jako neohroženého lidového hrdinu. V menší roli Mexičana Pepeho se objevuje pozdější mexický režisér Alfonso Arau (Jako voda na čokoládu, Procházka v oblacích). (Česká televize)

Mol

TO THE POLLS, YE SONS OF FREEDOM!!! Ani ne tak Nightindale (slavík), jako spíš Night In Dale. Kirk se zde vyobrazil jako křivák a to mi trochu vadilo, páč ho člověk chce vždycky vidět jako toho správňáka. Film měl dobrou akci a největší sympatie jsem teda měl k Nighindaleově bandě. Hlavně na konci. Jeden za všechny a všichni za jednoho, ale jen do doby dokud se ten jeden k vám neotočí zády po tom, co se z něj stane senátor. ()

andrii

Patron, prahnoucí po trůnu, ve všech patrech vs. patrona lotra, pevně usazeného proti. Sroluje post moci. Lapat bude po pomoci. ()

Mrkvič

"Patrola začíná jako většina westernů, končí jako žádný z nich". V tom druhém má hláška na plakátu bohužel pravdu. Přišlo mi v tu chvíli, že se film dostal do své polovinu a začne něco drsného, westernového, ve stylu Clinta Eastwooda. Jenže ono jen vyvrcholí to škádlení s penězi, politikou a oddaností nějaké věci. Na rok 1975 mi navíc film přišel jak z hódně staré školy. Spíš bych zařadil někam před rok 1960, kdy kovbojové chodili v pestrobarevných hadrech, a přestřelky vypadaly jak amatérské video ještě s nádechem nadsázky. Ale ten pohled na maršála kandidujícího do senátu zajímavý byl. ()

JohnSmith

Upřímně jsem čekal víc, ale nebylo to tak zlé. Nejvíce mě pak pobavil konec, který asi málokdo čekal, i když náznaky v průběhu děje byly viditelné. ()

Han22

První ze čtveřice westernů z roku 1975. V hlavní roli Kirk Douglas, který v roce 1975 ještě nechtěl hodit westernovou flintu do žita a svůj film si i zrežíroval. Výsledek je ale rozpačitý. Bruce Dern hraje všemi mastmi mazaného hajzlíka, kterému ale rozhodně nejde fandit. Na straně dobra to není o moc lepší, protože je tu maršál, který se svou patrolou neúnavně stíhá zločince, ale jen aby se stal senátorem... svoji patrolu pak chce hodit přes palubu. Je tu pár slušných stříleček, ale taky dementní vlaková scéna (vážně by ten vlak ještě jel?!) a spousta nudných politických žvástů. A konec je možná originální, ale zhusta nelogický (SPOILER vážně by se lidi co léta slouží zákonu dali tak snadno koupit?). Není to nudný, nebo špatně natočené, ale v podstatě mě to vůbec nebavilo a víc než 2* nedám. ()

Mikino00

Film se celou dobu tak nějak připravuje na konec a konfrontaci hodnot, naivity a lidské touhy po penězích. Moc se nestřílí, spíše se poukazuje na lidskou pokryteckost. Je to zajímavá sonda v rámci žánru. Nápis na plakátu mluví za vše: "začíná jako většina westernů a končí jako žádný z nich". ()

aLPaC

Po celou dobu průměrný western, do kterého je vměstnaná politická kampaň hlavního marshalla. Pamatovat si ho budu hlavně kvůli Douglasovi, který hraje zároveň neúplatného muže zákona, ale i politika se vším, co k této branži patří a také kvůli celkem nečekanému a zajímavému konci. ()

Garch

Sice westen, ale příběh mohl být stejně tak situován do současnosti. Politických snaživců, co jdou přes mrtvoly bude vždy dost. Čtvrtá * je za nehollywoodský konec, který tomu všemu dává myšlenku. ()

strikeman

Western je můj oblíbený žánr a Kirk Douglas oblíbený herec, nicméně Patrola byla pro mne velkým zklamáním. Žádný div, že už se po tomto počinu Kirk na režisérskou stoličku nikdy neposadil. Je to průser po všech stránkách - slabé herecké výkony, otřesná, někdy až nechtěně parodická akce, fádní zápletka, vyústění úplně postavené na hlavu... 20% ()

GlamourCat

Je parné letní ráno, a vy jste po nejšílenějším mejdanu za posledních pět let, vaše hlava a váš žaludek vám to dávají dost najevo a vy přijdete někde v tý zatuchlý díře, která už ani nevíte jak se jmenuje, do toho nejzanedbanějšího podniku v okolí, na pivo, cigáro a nejhorší snídani vašeho života. Teprve při tom si vzpomínáte, kdo jste, co tu děláte a co se dělo minulou noc. Za vámi blíká stará neonová světla na hracích automatech, na baru stojí velká telka z roku ´79 a drsnej šerif má hodně drsný řeči , chlapi jsou opálení, zarostlí a mají černé klobouky. Páni, to byl trip! ()

Tormentor665

Ten příběh nemá chybu, asi se poohlédnu po knižním zpracování. Nicméně Kirk tomu nedal zas o tolik víc. Nemá to napětí ani nějaký zbrklý nápad, obsah zkrátka předbíhá formu o kilometry. Jako z celku z toho ale mám dobrý pocit, přemýšlím, že bych si nechal amputovat jednu ruku a nohu, aby se ze mě konečně stal alespoň průměrný žurnalista. ()

ostravak30

Kirk Douglas režíroval jen dva filmy a tento byl poslední. Ta nezkušenost možná trochu znát byla, ale celý western přeci jen oplývá jistou dávkou originality. Kéž by všichni politici byli muži činu. Marshal Nightingale si svého zločince chce dopadnout sám, aby získal hlasy, ale též dokázal svým voličům, že nemluví do větru. Jak celý děj, tak i konec, který je ale otevřený, pak skýtají právě tu dávku originality. Western se tak vlastně trochu vymyká klasice a možná i proto lehce nudí, neboť těch kvalitních přestřelek nebo bitek tu není dost. Spíše pořádná dávka filozofických řečí na téma politiky, odpovědnosti za své činy apod. ()

Gortyna

Když Kirk Douglas řečnil na tribuně v onom texaském městečku ten svůj předvolební projev, ty žvásty, vzpomněl jsem si na Havlovo Odcházení, tam to bylo právě tak parodované, jen v jiném čase a prostředí. Politici takhle mluví odjakživa, asi i v senátu v antickém Římě to tak bylo. Tan závěrečný obrat, kdy se ochránci zákona promění, způsob, jak je jejich akce nasnímaná, to je opravdu dobré. Sice z filmu jeho premisa čouhá, ale můžeme mu to odpustit. Dobrá podívaná na mlhavé podzimní odpoledne. ()

Baldrick

První fáze (do Jackova lapení) vysloveně trapná, režijní práce unikala panu Douglasovi mezi prsty. Pointa námětu perfektní, výsledné provedení tak trochu jako žonglování začátečníka. Určitě zajímavá kuriozitka v kontextu profesionální kariéry Kirka Douglase (i v rámci tzv. "revizionistických westernů", které ovšem v roce 1975 byly dávno za zenitem), Marshala Nightingala si evidentně střihnul s gustem sobě vlastním. Ale obléknout hlavního "renegáta" do modrodžínsového kompletu, no toto... :) ()

Cascabel odpad!

V rámci žánru nevýrazný až nekvalitní snímek, zcela bez atmosféry, zato s dominantním ideologickým obsahem, který by vyžadoval vtipné zpracování, aby byl stravitelný. Zajímavá je Patrola vlastně pouze tím, jak pozoruhodně může americký revizionistický western konvenovat českým představám o politicích jako sviňácích. ()