Silent Hill

• Francie Silent Hill (více)

Rose, která má smrtelně nemocnou dcerku, se chopí poslední šance a vydá se za starou léčitelkou. Bohužel však zabloudí do tajemného a opuštěného městečka jménem Silent Hill, kde nakonec svou holčičku ztratí. Rose se při jejím hledání stále hlouběji zaplétá do ponuré historie města, které je mrtvé jen na první pohled. V temných koutech totiž něco číhá… a nemá to zrovna dobré úmysly. Silent Hill je ve světě počítačových her jednou z nejpopulárnějších herních sérií survival hororů, do níž patří např. i Resident Evil. Silent Hill však nestaví na zombies a roztrhaných vnitřnostech, mnohem raději diváka straší po vzoru klasických japonských hororů a představuje mu monstra jak z deníčku nejslavnějších kubistů. Výsledkem je vysoce originální herní koncept, který učaroval i Rogeru Avarymu (scénárista Pulp Fiction), který se rozhodl sepsat scénář, s podporou autora původní hry, Akiry Yamaoky z Konami. Silent Hill režíruje Christophe Gans, zodpovědný za Bratrstvo vlků. (oficiální text distributora)

Mo.

Suverénně jedna z nejlepších filmových adaptací podle herní přelohy. Povedlo se na velmi solidní úrovni zachovat to hlavní - atmosféru. Ta je tvořena na prvním místě zvukovou kulisou a neskutečnými tóny, z kterých by se každý normální člověk po delší době musel zákonitě zbláznit. Ale i obrazová stránka a hlavně prostředí bylo nejenže replikováno výtečně, ale je velmi působivé i bez jakékoliv znalosti originálu (hry). Silent Hill je dobrý horor sám o sobě, jen je poněkud jiný, než většina současných monster/survival kousků. Nedává hned všechny odpovědi a děj není poplatný tradičním klišé. I styl vyprávění je jiný a přestože se z toho režisér očividně snažil udělat tak trochu popkorňák, nesklouzl k mainstreamu zase tak moc. Proto se může, hlavně zezačátku, zdát, že je všechno takové hloupě účelové (třeba střídání Temnoty a Světla), střípky příběhu jsou "jen tak" bez rozmyslu poházené a celé to nemá žádný hlubší význam. Opak je pravdou. Příběhově je na tom tenhle film lépe, než 90% srovnatelných počinů. Ačkoliv je pravda, že se filmařům nepovedlo skloubit vše dohromady úplně čistým způsobem a některé pasáže bohužel vyznívají poněkud naprázdno. Celkově však většina podobných hororů kvalit Silent Hillu nedosahuje ani omylem a jedná se tak o jeden z nejlepších filmů svého druhu za posledních pár let a rozhodně nejlepší horor roku. ()

t.mon

Se Silent Hillem je jedna potíž - půlku stopáže nevíte, co se to kolem vás vlastně kurva děje, a když už to trochu začnete chápat, vrazí do vás Gans perdu závěrečnou scénou v kostele a v domově. Tento horor je vlastně takovou symbolickou uzavírkou éry, kdy byly duchařiny na velkém vzestupu a krásně postupně se budovala atmosféra (The Others, Ring, Descent). A navíc sladká tečka. Tři mí oblíbenci v jednom filmu (tzn. Sean "Ned" Bean, Radha a Laurie "Andrea" Holden) a navíc v tak úžasným atmosferickým nářezu s naprosto nejlepšíma nezáporákama (Alessa, Red Pyramid), jen opravdu škoda toho konce, který je možná až moc nevysvětlený (jak to, že zůstaly v temnotě? Umřeli nebo ne?), a škoda zbytečného přehrávání Beana, jinak není filmu co vytknout a dle zážitku se film zřejmě přesune do topky. 100% ()

Erinye

Co jsem si zjistila, tak předlohou tohoto snímku je prý hodně známá a oblíbená počítačová hra. Musím přiznat, že jsem ho sledovala na 2x, poprvé jsem to do konce nevydržela. Na podruhé jsem se dívala jen proto, abych pochopila, o co vlastně kráčí. A nepochopila. Nastoupila tedy moje fantazie a jen jsem si odvodila, co tím chtěl básník říci, a závěr filmu je pro mě pořád otevřená a nevyřešená záležitost. Samotný příběh o přeživší nenávisti hodnotím jako dobrý nápad, tedy ovšem zase, pokud jsem to správně pochopila, ale na můj vkus to bylo až příliš temné, příliš mrtvých a horory a lá japonsko moc nemusím. 1* dávám za celkovou visualizaci snímku a nespočet vyvedených filmových triků. ()

Sufferer

Ačkoľvek vekovo zapadám do generácie, pre ktorú sa PC hry stali každodennou obyčajou, ja tomuto fenoménu zostávam (až na výnimky) odolný, hernú predlohu nepoznám. Ale k filmu. Christophe Gans zručne využíva vizuálne postupy, prácu s kamerou, strihom, znepokojivými zvukmi i hudbou a efektne ich kombinuje s hororovou výpravou (ľudoprázdne mesto, hmlisté počasie) čím sprostredkúva temnú a depresívnu atmosféru. To bola forma, poďme na obsah. Príbeh je dlhší akoby bolo treba, má nudnejšie miesta a nedokázal som ho absorbovať natoľko, aby som si ho vychutnal plnými dúškami. Silent Hill je netradičný divácky zážitok, ktorý nesadne každému ale svoje publikum si nájde. ()

lucijelucije

Silent Hill by si klidně ty čtyři hvězdy zasloužil. Je to originální snímek, který má svou smysluplnost a originalitu. Je zajímavý, strašidelný a tajuplný. Závěr mě trochu zklamal, protože všechno to, na čem Silent Hill celou dobu stavěl, si svou nepečlivostí zase strhal. Až na výjimku v "bílém obýváku", jak tvrdí kleopatra.. ()

Marrty3

Hru jsem nehrál, ale pokud je taková jako film, myslím, že to může bát slušná řežba. Strach, napětí, krev, neobvyklé postavy a duchařství. Vše co má horor mít tu je. Jen je to jako celek neúplně dotažené. Některé scény jsou hodně morbidní, což mi nevadí. Chvílemi se mi i tajil dech a nedočkavě jsem čekal co přijde. Pro mě velmi slušná podívaná se skvělými hereckými výkony. Užil jsem si to a pokud to někdy budou opět dávat, s radostí se znovu podívám. ()

angloumene

Atmosféra Silent Hillu je tak dokonale tíživá, že lepší jsem v hororu snad ještě neviděla. Škoda jen toho opravdu nepovedeného konce, přece jen by stačil mnohem skromnější.... V rámci žánru se i tak tehle tichý kopec tyčí opravdu vysoko. ()

Schuldiner

Nechápu, jak jsem tomuto mohl dát před lety 4 hvězdice ... je to vlastně celkem směšné... tedy ten film... nechápu tedy sám sebe.. Po letech napodruhé a s přítelkyní a nedokoukáno... (na její popud... ale souhlasil jsem rád..) ()

Adam_Musil

Bohužel nijak zvlášť mě Silent Hill neoslnil, protože pořádně se jeho příběh rozvinul teprve v závěru, a bude pravděpodobně spadat do těch snímků, které mě minuly porozuměním. Velice dlouho jsem ho odkládal, a nakonec asi i oprávněně. Nejedná se totiž vůbec o horor, ale o fantasy s hororovými prvky, místy až připomínající tvorbu Guillerma del Tora, ale pochopitelně v jeho slabší formě. (45%) ()

perna182

Silent Hill považuji za nejlepší videoherní adaptaci, kterou se povedlo přenést na filmové plátna. Ovšem ale trpí jako všechny ostatní adaptace tím, že pro běžného diváka bude těžší pochopit děj a všechny souvislosti. Zpětné dovysvětlení formou flasbacků není nejšťastnější. Já jako hráč nemám problém a jsem nadšený, jak se to povedlo. Základní premise se dodržela a i film exceluje v tim,, v čem hra a tou je atmosféra. Ponurá, tíživá nejistota a strach z neznámého, co se skrývá za mlhou hustou tak, že by se v ní mohlo skrývat i něco zlého. A že se skrývá. A jen, co se rozezní sirény, tak už neskrývá, ale vystupuje na povrch. Takže uvidíte všechny základní monstra a o to jde především. To se povedlo vystihnout dokonale. S každým krokem dál budete čekat nějaké nepříjemné překvapení. Příběh samozřejmě není kdoví jaký. Je to survival hra, takže hlavní je přežít a najít dceru při cestě z jednoho místa na další, kde se dozvíte, že musíte ještě na další a zase na další, než dojdete do finále. S čímž mám "malý problém" a to ten, že to, na co ukazuje podstata příběhu je tu zbytečně umocněno tím, že změnili hlavního protagonistu z muže na ženu. Jako by láska dítěte k otci byla méně důležitá než k matce. Chápu ale, že to asi lépe poslouží jako ukazatel. ()

system

Tak Silent Hill byl pro me jednim z nejocekavanejsich projektu poslednich 2 let a nutno rict, ze po obsazeni reziserske zidle Ch. Gansem jsem se tesil jeste vic. Rovnou reknu, ze se jedna o vyborne zpracovani herni adaptace (dost mozna i nejlepsi) prodchnute nadhernou atmosferou (jako ze hry) a vytecnou hudbou. Presto vsechno mam pocit jako by z toho slo vymacknout jeste o trosicku vic. ()

spiritus

Líbilo se mi to, je to kvalitní fungující horor, místy dost děsivý a mrazivý. Scény mrtvého města, jsou tak zdařilé, že z nich číší čiré zoufalství a zkáza. Efekty jsou samozřejmě také na výborné úrovni. Konec je originální a promyšlený, ale mohl být více vysvětlený. Po celou dobu filmu jsem se bavil a často mě i mrazilo v zádech a to je pro mě správný ukazatel, že se jednalo o zdařilý horor. ()

MkSallam

Gansův vizuální styl a hrátky trikařů s prostředím jsou skutečně nádherné, atmosféra je sakra tuhá, ale jakmile se film začne zabývat děním mimo ten úchvatný svět, tak napětí nepříjemně vyprchává. A to není dobré. Konec je navíc hodně zvláštní a překvapivě naprosto nicneříkající. 6/10 ()

Mekgrůdr

Jeden z nejlepších hororů současnosti, který staví na dechberoucí atmosféře "mrtvého" městečka, kde z nebe padá popel, mlha je taková, že by se dala krájet a čas od času narazíte na zajímavou existenci. Když k tomu přidáme skvělé herecké výkonu, úžasné ozvučení (při vzpomínce na šumění rádia tuhne krev v žilách) a zajímavý příběh, jenž dodává šťávu původnímu z videohry, tak prostě nelze než zatleskat. Akorát si malinko myslím, že ten, kdo nehrál samotnou hru a neprožil kvůli tomu pár bezesných nocí, tuhle atmosféru nedocení na sto procent. Koneckonců můžu sám potvrdit... ()

Zombi

Vynikající atmosféra a výprava, jeden z nejlepších, i když asi ne nejděsivějších ani nejbrutálnějších hororů co jsem poslední dobou viděl, a asi nejlepší herní adaptace. Škoda menšího prostoru pro Pyramidheada, závěr je zajímavej. Prostě se to vyplatí :o) ()

Eruntano

Silent Hill je velice slabě a kýčovitě odprezentovaný příběh. Jak je dnes zvykem, je to technicky skvělé a místy krásné na pohled, ale ve vnitř prázdné, hloupé, povrchní a nezáživné. Zajímalo by mě, kolikrát ještě budu podobná slova psát. A to se ke mě tyhle filmy dostávají spíš náhodou. Je mi z toho smutno. ()

Cement73

Hádam najlepší horor aký som kedykoľvek videl. Neuveriteľne stiesnenú atmosféru iba zosilňuje skvelá hudba. Efektné zobrazenie plížiaceho sa strachu a tieňov mŕtvych obyvateľov spáleného, ponoreného do hmly mestečka... Človek by Radhu Mitchel najradšej zastavil :)) Pôsobivý koniec filmu. ()

Metal Gear – první Solidní videoherní adaptace?

Metal Gear – první Solidní videoherní adaptace?

31.08.2012

Videohry jsou obrovský byznys, který se zisky vyrovná filmovému. Hollywood se proto úporně snaží něco z toho vytřískat. Už dlouhá léta. Bohužel, nedaří se. Kvalitní herní adaptace sečtete na prstech… (více)

Del Toro vs. Gans: Kráska a zvíře

30.03.2008

Šermíři R. E. Howarda nastupují

Šermíři R. E. Howarda nastupují

13.01.2008

Obrovské zklamání z tržeb Zlatého kompasu (srovnatelné s rozčarováním z vlažného přijetí Superman se vrací, takže se vážně pochybuje o pokračování) a následné urychlené odsunutí Inkoustového srdce … (více)